Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2003 posty 3294 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

National myths.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

[Email do angielskiego kolegi]

The people of the British Isles are "genetically, racially, and linguistically the direct descendants" of the Ten Lost Tribes of ancient Israel.
No wonder Jesus was born in Derbyshire:
"And she brought forth her firstborn son, and wrapped him in Swadlincote (swaddling clothes?), and laid him in a manger" (Luke)
Then He came back to attend the Glastonbury Festival (cf. "and did those feet in ancient time walk upon England’s mountains green").
Poles on the other hand descend from the ancient Sarmatians who were an Iranian tribe characterised by their love of freedom and independence
(allegedly the ancient Avestan language had letters for nasal vowels "ą" and "ę", exactly like Polish :)

(a Polish nobleman in a Sarmatian attire)
Please compare these two songs which express exactly the same sentiment:
Rule, Britannia! Britannia, rule the waves!
Britons never, never, never shall be slaves.
 
Pokażemy, że Sarmata
Umie jeszcze wolnym być.
[We will show that the Sarmatian
Can still be free]
PS
Objaśnienia:
„Wrapped him in Swadlincote” (zamiast “swaddling clothes”, dosłownie “powijaki”) – owinęła go w pieluszki; Swadlincote – miasteczko w hrabstwie Derby. Stary dowcip z brodą.
https://en.wikipedia.org/wiki/And_did_those_feet_in_ancient_time - poemat Williama Blake’a (facet był geniuszem i jednocześnie najprawdopodobniej wariatem w sensie medycznym)
Wiersz był inspirowany legendą, jakoby Jezus Chrystus, będąc jeszcze młodym mężczyzną, towarzyszył Józefowi z Arymatei w drodze do Glastonbury w Anglii.
Według legend arturiańskich Józef z Arymatei był tym, który zebrał krew z przebitego boku Jezusa Chrystusa do legendarnego kielicha zwanego św. Graalem.
Następnie udał się z nim w podróż na Wyspę Potężnych, jak była nazywana przez tubylców Brytania. Tam ukrył kielich na Świętych Regaliach, które pod swoją opiekę wzięła Pani Jeziora, czyli najwyższa kapłanka świętej wyspy Avalon.
Józef założył pierwszy klasztor w Brytanii i skupił wokół siebie grupę katechumenów, którzy poszli za nim w imię Chrystusa.
[Zauważmy, że legendy arturiańskie są tak naprawdę legendami celtyckimi; legendy saksońskie dla Anglików stworzył dopiero JRRTolkien w swoim cyklu „Władca pierścieni” (z „Hobbitem” jako wstępem i „Silmarillion”-em jako legendarium dni dawnych)].
PS 2

Tekst jest po angielsku, ale pisany był (w zamyśle idiomatyczną angielszczyzną) jako żart do bladolicego kolegi, ożenionego z Polką i usiłującego uczyć się polskiego. Nie było moim zamiarem popisywać się – jak na czas spędzony wśród bladych twarzy i tak nicziom chwalitsia – pewnie miałbym kłopot z rozszerzoną maturą z tego języka. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930