Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1916 postów 2769 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Dyskurs quasi-religijny na naszym Neonie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Celowo użyłem habermasowskiego terminu „dyskurs”, który nie ma nic wspólnego z dyskusją na racjonalne argumenty.

Za Krzysztofem Karoniem: „[Dyskurs] to bardzo precyzyjnie skonstruowana koncepcja, w której wygrywa tylko ten, kto ma tak zwaną symboliczną przewagę nad przeciwnikiem. Jeśli ktoś doprowadzi do takiego stanu, w którym zapędzi przeciwnika w poczucie winy i niższości, to może z nim zrobić co chce. To jest mechanizm życia społecznego, który jest wdrażany od kilkudziesięciu lat. Natomiast podstawą późniejszych operacji w tej przestrzeni dyskursu jest stygmatyzacja przeciwnika”.

Dyskusja w tak kompleksowym i jednocześnie wrażliwym emocjonalnie temacie jak religia jest w zasadzie niemożliwa w formacie dyskusji blogerskiej. Pamiętam, jak na angielskim kanale ITV „dyskutowano” temat Bożej Opatrzności na kanwie tragicznego w skutkach tsunami na oceanie Indyjskim w 2004 roku. Dyskursanci przekrzykiwali się zdaniami pojedyńczymi, a kiedy starszy wiekiem profesor filozofii  usiłował wyłozyć swój punkt widzenia, ale prosił o 3 minuty na spokojne przedstawienie swojego stanowiska (które akurat było odmienne od większości krzykaczy) został zakrzyczany, a po 130 sekundach prowadzący cwaniaczek i tak odebrał mu głos, bo przecież przekroczył swoje dwie minuty o całe 10 sekund.

Dyskusja na tematy religijne jest tu możliwa i sensowna ale tylko w ramach tego samego idiomu religijnego, ba, konfesyjnego.

Przykładowo, nie tak dawno oglądałem na twitterze piękne zdjęcia z odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przyjemność musiał rzecz jasna zepsuć jakiś domorosły ikonoklasta alias rabin-jehowita Onan z Kanaanu, z zawsze przygotowanym na taką okoliczność starotestamentalnym cytatem Wyj 20,4-5 tudzież Pwt 4,15-19. Nikt go tam nie chciał ani nie zapraszał, ale musiał przyjść i się zesrać na cudzym forum. Dyskurs z jednej strony zakończyla uprzejma wymiana epitetów – tu sekciarze, a tam sukienkowi pedofile czyli jednym słowem re-welacja (po grecku apo-kalipsa).

[Tu pozwolę sobie na krótką dygresję: bizantyjskie obrazoburstwo wynikało z poszukiwania przyczyn klęsk „drugiego Rzymu” w starciu z islamem, zaś obrazoburstwo deformacji luterańskiej to wynik przeakcentowania Starego Zakonu i rejudaizacji (tu pozdrawiam serdecznie pana DK i sugerowałbym zastępienie wadliwego terminu „żydokatolicyzm” na dalece trafniejszy „żydoprotestantyzm”) . Przy okazji – spadkiem po bizantyjskim ikonoklazmie jest trwająca do dzis w kościele prawosławnym niechęć do umieszczania rzeźb w cerkwiach i kościołach.

Moim skromnym zdaniem,  starozakonny ikonoklazm nie ma jakiejkolwiek racji bytu po historycznym fakcie jakim było wcielenie Syna Bożego. Onanici Kanaanejscy zapewne spaliliby całun turyński, zaś modlących się przy nim (bo przecież nie do niego) ukamienowaliby jak JHWH przykazał, zapominając o słowach samego Pana Jezusa do Filipa apostoła: „kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca”.

No ale to tylko dygresja i bardzo prosiłbym „judaizantów” o niezaśmiecanie tego wpisu cytatami ze Starego Testamentu, opisującymi obyczaje nieokrzesanych, pustynnych pastuchów sprzed ponad 3 tysięcy lat – róbta to u siebie. Cytaty z Nowego Testamentu są mile widziane].

Cóż nam tedy pozostaje? Uszanowanie protokołu rozbiezności i zachowanie troszku – kurwa -  kultury.

Do czego nawiązuję? A choćby do takich tytułów blogera Obi-Wan-Kenobi (czy jakoś tak podobnie):

Na okoliczność Matki Boskiej Zielnej:

WNIEBOWZIĘCIE MARII TO HEREZJA!

 (wniebowzięcie MARII tak, ale juz wniebowzięcie MARYI jest dla katolików dogmatem)

WNIEBOWZIĘCIE MARII – SZATAŃSKI DUCH IM PODPOWIEDZIAŁ...

na okoliczność braku okoliczności:

KATOLICKIE ZBOCZENIE!

Na okoliczność Bożego Ciała:

"BOŻE CIAŁO" – ŚWIĘTO NA CZEŚĆ SZATANA!

No cóż, polska tolerancja doszła w XVII-XVIII wieku do poziomu zaniku instynktu samozachowawczego, ale to inna sprawa. Pisz sobie dobry człowieku co chcesz, ale minimum dobrego wychowania zakazywałoby wchodzenia w procesję Bożego Ciała z tranparentem „czciciele szatana” – to już lepszy jest niesławny „człowiek motyl” próbujący zakłócić procesję .

Chrześcijaństwo jest zgorszeniem dla Żydów, z których przynajmniej część twierdzi, że Jezus był nieślubnym dzieckiem nierządnicy i po śmierci zanurzony jest po szyję we wrzącym kale (Toldot Jeszu). Ciekawe, czy miło by było naszym neonowym żydoprotestantom i jehowitom, jakby taki pejsiak miał tu swój blog i pod każdym wpisem Obi Wan Kenobiego zamieszczał talmudyczne kawałki z „Toldot Jeszu” z równie krzyczącymi tytułami pisanymi drukowanymi literam: „OSZUST PO SZYJĘ WE WRZĄCYM KALE” – no miło byłoby, czy raczej nie?

Jeśli nie, to nie czyńmy innym, co nam samym niemiłe – co tam w treści, to w treści, ale dajmy sobie spokój chociaż z celowo prowokującymi tytułami. Szanujmy się nawzajem.

 

  

KOMENTARZE

 • MacGregor
  Witaj!

  Czyta się to ze smakiem i przyjemnością. Niestety niedostępne percepcyjnie dla 90%.

  To niestety nie portal intelektualny. Schizmy, dogmaty i wyrwane cytaty.

  Kto by chciał słuchać i poszukiwać, jak on już wie.

  Ja to omijam. Bo to na prawdę głęboka nisza starannie kultywowana na tym portalu, by udowodnić, że katolicyzm to nie jest żadna jedność i wspólnota.

  Głąby tego portalu uważają, że to jest cool. A że ludzie przy okazji sobie popieprzą...
 • @Janusz Kamiński 17:28:52
  Dzięki za dobre słowo.

  Są ludzie nieprzychylni katolicyzmowi, ale piszący na bardzo wysokim poziomie.
  Np. na Salonie24 jest bloger Ryuuk.
  Bardzo też sobie cenię stronę racjonalista.pl Mariusza Agnosiewicza (wł. Gawlik), planuję zakupić jego książkę "Zapomniane dzieje Polski" (nie chodzi o Wielka Lechię, a o historię gospodarczą).
  Myslałem nawet o zakupie drugiej jego ksiązki "Kryminalne dzieje papiestwa", ale po przeczytaniu bardzo nierzetelnej próbki dot.papieża Kaliksta z III w. zrezygnowałem, bo widac, że autor nie ma wymaganego warsztatu historycznego

  pozdr
 • Cześć Grzesiu
  Notka super.
  Tylko co tu robi ten idiota Kamiński?
  Pozwalasz mu tu hasać?
  On teraz kumpli szuka :)))
 • Autor
  SZANUJĘ LUDZI ALE NIE MUSZĘ SZANOWAĆ NIEKTÓRYCH ICH POGLĄDÓW!

  Pogadałbym u Ciebie ale nienawidzę klątw a tak siarczyście zajechałeś słownictwem, że nawet Obi Wana ciarki przeszły. No i tysięczny raz piszę: Nie należę, że żadnego rejestrowanego wyznania.

  Napisałeś na końcu: Szanujmy się nawzajemę. I owszem powinniśmy się szanować ale kto powiedział, że powinniśmy szanować niezgodne z Ewangelią Pana Jezusa i Boga Ojca poglądy?

  Tak tylko tutaj wskoczyłem... Jeśli nie masz nic przeciwko temu oczywiście!

  Niech moc będzie z Tobą!

  PS

  Nie oceniam Twojego artykułu żadną gwiazdką... Tak tylko mówię, żebyś wiedział!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 17:47:21
  "No i tysięczny raz piszę: Nie należę, że żadnego rejestrowanego wyznania."- ja, J.A., jako tajny znawca wszelkich orthodoksji, powiadam Ci Kerren- Or- hańba Ci! Znajdź wreszcie jakieś zarejestrowane wyznanie i przestań nas zamęczać. A w ogóle to wywal tego lwa... wklej jakąś Pannę.
  PS. Postaram się więcej nie wcinać.
 • @57KerenOr 17:47:21
  A kto ci dał prawo decydować które poglądy są zgodne z ewangelią a które nie..Kim ty jesteś badaczu książeczek,po zawodówce czy technikum?To,ze czytasz jakieś książeczki nie upoważnia ciebie do osądzania ludzi i do decydowania kto mówi prawdę a kto łże.
  Od badania histori i dziejów biblijnych są wybitni historycy i bibliści a nie takie wypierdki z kurzym móżdżkiem jak ty.
 • @Janusz Kamiński 17:28:52
  O proszę intelektualista się odezwał z ilorazem inteligencji równym rozmiarom twoich kapci czy numeru kołnierzyka.Twój narcyzm i zadufanie siegają zenitu i już nie są śmieszne tylko idiotyczne.Jak widać twoje kalectwo intelektualne przyśpiesza w tempie geometrycznym.
 • @JimA
  LWA POZOSTAWIĘ, PANNY NIE CHCĘ! :)

  Zauważ, że nie piszę w jakimś politycznym dziale ani z Wami na temat polityki się nie sprzeczam. Mój fajny lew nie ma nic wspólnego z wiarą zatem pozostawię go nie szukając żadnej panny w jego miejsce.

  Z drugiej strony patrząc nie za bardzo Was zamęczam. Piszę w dziale religie, konstytucja gwarantuje mi możliwość wyrażania swoich poglądów a Pan Opara udostępnił mi miejsce na bloga. Wszystko zgodnie z przepisami.

  No dobra, przecież mógłbym również napisać, że katolicy zamęczają mnie niezgodnymi z Nauką Bożą wpisami ale co tam... Nie napiszę!

  Cześć!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @matterhorn
  OBRONA SPRAW BOŻYCH!

  O widzisz, dobre pytanie! Moją chęcią i obowiązkiem jest obrona Nauk Boga Ojca i Pana Jezusa na TYM Portalu. Taki sobie "wziąłem" cel! Zgodny z Ewangelią zresztą!

  Gdyby ktoś obrażał Twojego cielesnego Ojca to również postawiłbyś sobie tego typu zadanie. Zatem miłość do Zbawiciela jest podstawą mojego pisania tak jak miłość do Twojego Taty byłaby podstawą Twojego...

  O kurze i jej móżdżku porozmawiamy przy okazji innego tematu!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @JimA 18:08:30
  No proszę... dwie książki Umberto Eco przeczytał klasyczny yntelektualista.
  I wszystko zrozumiał.

  Przeczytaj szaraczku "W poszukiwaniu straconego czasu" to możne przyjmą cię do dobrej szkoły.

  Słownictow również prymitywne, nieadekwatnie i na chybcika guglowskie. Następny aspirant do warstw, jak Jourdain.

  I taka fajna anegdota - " ...z pociskami kasetowymi..." . Dureń wie o czym mówi? Był w walce. lub choćby czytał teksty specjalistyczne?
  Pociski w kasetach ... fajne. X Man.
 • @matterhorn 18:01:45
  Mam dużą stopę kurduplu. Więc się nie napinaj.

  Szczawików i chlorów olewam.
 • @57KerenOr 18:14:30
  "LWA POZOSTAWIĘ, PANNY NIE CHCĘ! :)"- ostrzegałem Cię, lojalnie...
  Tak, wiem, że piszesz w dziale "Religie"... Ciebie to nie mierzi, że jest w ogóle coś takiego jak "dział- religie"?! A ty mówisz, że wierzysz... Mnie by... i mnie się kłóci, ale wiesz, jak to mówią ... Rosjanie w Londynie- choć to stare powiedzenie i pewnie teraz ćwierkają z marsa/ siedziby Marsa/-Twój wybór. Męczy ten Lew okrutnie! Co Ci mam powiedzieć- Żubra! wklej, jak już musisz ze zwierzętami... My tu wierzymy i nie kwestionujemy tego, dlatego nie gnamy na "dział: patelnie", żeby bić czołem przed jajecznicą! Ja nie wiem jak do Ciebie? Ok. Chcesz dzielić włos na czworo, dziel! Na szesnaście, też dziel... :) ale nie opowiadaj, że my jakoś "źle" wierzymy. Wydłub sobie ten paproch z oka, potem z ucha, potem belkę potem tratwę... potem oko, potem utnij rękę co to oko Ci wyłupała, a potem wróć do nas, ciesz się życiem i klnij na tych, co Ci ukradli cenny czas... UF
  PS. hehe, bo ja oczywiście wierzę, że Ty tak sam z siebie błądzisz, ale wiesz, tak konsekwentne błądzenie to już zakrawa jednak na sekciarstwo... a jak sekta to i ma cel, to ma program, a ... niekeidy "manifest" :) no i pewnie ma WODZA... eee Lew? Nie. Nie ma szans w zbliżających się wyborach. Amen
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:46:17
  O Jaruś się pokazał. Buźki, buźki. Cmok, cmok.
  Popraw coś. Masz tak obcisłą spódniczkę, że musisz zrobić trzy kroki na każdy jeden. Nie podniecasz tak.

  Biała Myszka
 • w
  Jest sens w pytaniu czy Pan naprawdę sądzi, że tu komukolwiek chodzi o dialog? A nie chodzi czasem o powtórzenie w każdym arcie kilka, lub kilkanaście razy , że wszystkie nieszczęścia świata, to wyłącznie KK i żadna dyskusja nie jest potrzebna? Jako człowiek klasycznie wykształcony na pewno Pan wie (po prostu), że ustawienie jedynej znanej rzeczywistości w opozycji do rzeczywistości wystruganej z tego co tam kto ma pod ręką, bo tu różnie bywa, sens ma taki sobie.... właściwie go nie ma... Można oczywiście wrzucić Biblię do niszczarki, a po fakcie kleić świat z pociętych pasków, zestawiając je w nieznośnie bezsensowne skrabble. Można po prostu i zwyczajnie kłamać jak robi to roux, wielokrotnie przyłapany na bredniach... wszystko można, ale na pewno nie jest to dialog. Nikt, tu nie zmierza do czegokolwiek poza hejtem w tym temacie... od kilku dni wisi na stronie art rouxa z którego wynikać ma jakoby Dmowski był wyjątkowym ekspertem od Kościoła i jego przewin... ale nie ma ani słowa np. o tym, że po odzyskaniu niepodległości, Polacy wybrali kilkudziesięciu księży do Sejmu... musieli nie być zorientowani, że powinni mieć mniej zaufania do "czarnych" z powodu tego co w tekście świadka Jehowy. Pominę zwykłe niechlujstwo, świadek jako amator nie musi wiedzieć, że Grzegorz XV miał niewielkie szanse potępiać Powstanie listopadowe, będąc papieżem w latach dwudziestych XVII wieku, a ten, który podpisał się pod cytowanym tekstem był długo szantażowany przez .... Gagarina, carskiego wysłannika w Watykanie, najpierw przedstawiono Powstanie jako jakobińską rebelię, a potem doszło do groźby, tak zwyczajnie, po rosyjsku... albo pan podpisujesz kwity na "durnych Polaków", albo episkopat Polski idzie w Sybir odpocząć(jeden biskup sprzeciwił się Powstaniu, reszta jakoś nie i na dodatek płaciła na skarb powstańczy niemałe kwoty)... Pan na pewno potrafi sobie wyobrazić skutki takiej operacji. Wszystkie te otarte z kontekstów cytaciki, mają dowieść to czego dowieść się nie da... sami Rosjanie skrupulatnie badając powody dla których ci okropni Polacy nie są szczęśliwi tam gdzie według dekretu powinni, pisali uczciwie, że procentowo najwięcej "wywrotowców" jest wśród księży katolickich, potem szlachty, mieszczan i tak dalej... i stąd się brały represje wobec Kościoła we wszystkich zaborach... chyba swoich nie zwalczali ci racjonalni zaborcy? Każdy przybłęda, któremu przez Polskę było po drodze, zaczynał tu drążenie od... postulowania tolerancji religijnej... a jak już się udało , to stawiali swoje budy i radośnie pisali z tej okazji listy: "Rosyjska prawosławna świątynia (...) wzniesiona na najwidoczniejszym miejscu Warszawy jest koniecznością nie tylko dla potrzeby religijnej, ale jest konieczna jako symbol rosyjskiej państwowości w tym kraju, symbol prawosławnej Rosji, której nierozłączną część stanowi Królestwo Polskie" Josif Hurko do Aleksandra III... a to, że papieże nie nawoływali Polaków do jatki... trudno sobie wyobrazić by to robili... Ma Pan oczywiście rację, że forma dyskusji dostępna tu, wynaleziona została do tego by bredzić i by kłamać... w dodatku cyklicznie... Pozdrwiam
 • @57KerenOr 18:24:40
  Nie odpowiedziałeś na pytanie,kto cię upoważnił o decydowaniu co jest prawdą a co nie..i nie wciskaj mi kitu takich nawiedzonych jak ty spotykam w szpitalach psychiatrucznych w których wykonuję powierzone mi usługi.

  Moim ojcem jest Jezus a matką Maryja a ty non stop obrażasz moją matkę Maryję i nie pozwolę aby jakiś łachmyta bezkarnie obrażał moją matkę
 • @kimur 18:50:54
  "Każdy przybłęda, któremu przez Polskę było po drodze, zaczynał tu drążenie od... postulowania tolerancji religijnej." i od Dyskursu. Równolegle pojawiał się Glamour.
 • @matterhorn 19:00:28
  Pi..dowata odpowiedź. Nie stać cię chłopcze na więcej?

  Leszcze myślą tylko tyle, co więksi im pokażą. Nie dostałeś przekazu i głupiejesz robaczku.
 • @JimA 20:04:45
  Te puszcz stołeczne, ludziom nie znane tajniki
  W języku swoim strzelcy zowią: mateczniki.
  Głupi niedźwiedziu! gdybyś w mateczniku siedział,
  Nigdy by się o tobie Wojski nie dowiedział;
  Ale czyli pasieki zwabiła cię wonność,
  Czy uczułeś do owsa dojrzałego skłonność,
  Wyszedłeś na brzeg puszczy, gdzie się las przerzedził,
  I tam zaraz leśniczy bytność twą wyśledził,
  I zaraz obsaczniki, chytre nasłał szpiegi,
  By poznać, gdzie popasasz i gdzie masz noclegi;
 • @JimA 20:18:58
  Słowotok (z gr. logorea, λόγος 'słowo' i ῥέω 'prąd'[1]) – zaburzenie w komunikacji objawiające się bezładną, szybką mową[2]. Czasami klasyfikowany jako choroba psychiczna, objawiająca się bezładną, niespójną gadatliwością. Słowotok jest obecny w zaburzeniach psychiatrycznych i neurologicznych m.in. w afazji, lezjach kory mózgu w obszarze wzgórza, maniach i zazwyczaj w schizofrenii katatonicznej.

  W przypadkach słowotoku występuje ciągłe mówienie, bądź bełkotanie, do kogoś, lub częściej do samego siebie. Osoba może powtarzać pojedyncze słowa lub wyrażenia, często bez sensu. Przyczyny słowotoku pozostają słabo poznane, jednak wiadomo, że funkcje powiązane z mową są zlokalizowane w płacie czołowym.

  Słowotok jest podstawowym symptomem choroby, która powinna być bezzwłocznie leczona. Większość możliwych przyczyn słowotoku dobrze reaguje na leki.
 • @JimA 20:18:58
  Proponuję zacząć, jak u Szwejka, od lewatywy.
 • Antyklerykalizm staje się modny.
  Ale zaczyna być agresywny i przemienia się w antykatolicyzm. Nie piszę o heretykach czy antykatolikach na tym portalu, bo to jednak margines i najczęściej słabe teksty. Czasem Dariusz Kosiur "poleci" Stachniukiem, choć nie wiem czy świadomie.
  A heretycy? Kerenor nudny i próbuje tu robić za neonowego papieża. Będzie się zapieral, ale uważa, że tylko jego pogląd jest słuszny. Tak zacietrzewionego fanatyk religijnego nie spotkałem. Tutejszy Świadek Roux też nudny, choć czasem blysnie błyskotliwie. A jak Świadkowie chcą do mnie przyjść, to się zgadzam, ale daje warunek, że to ja "zapodam" w temat.
  Jednak portalowi antykatolicy są słabi, ale wzrasta agresja na ulicach wobec księży. A media donoszą tylko o najgorszych akcjach.
  Czytałem Boga urojonego i jeżeli to ma być książka, która zagrozi katolicyzmowi (sporo osób mi odradzalo zakup i czytanie) to ja to wysmiewam. Nuda i mialkosc intelektualną oraz często zwyczajny brak wiedzy autora w tej tematyce (szkoda mi tylko 40 zł, które wydałem). . Intelektualnie, nie ma mocy aby zagrozić kstolicyzmowi. Ale można uderzyć wykorzystując marginalna pedofilii czy domniemane bogactwo kleru. A to gawiedz łyka. Popatrzcie nawet na polskich antykatolikow- profesorów czyli elity:Hartman czy Środa. Przecież to wariacji. Nie wiem kto dał im tytuły naukowe.
  Brawa dla autora za tekst.
 • @Janusz Kamiński 18:33:48
  Milcz jak do mnie mówisz, idioto z dyni.
 • @matterhorn
  WOLA PANA JEZUSA I WOLA BOGA OJCA!

  Dawno temu Pan Jezus powiedział, że należy Go wyznać przed ludźmi... Bardziej się skup!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @JimA
  ODPOCZNIJ TROCHĘ I JESZCZE RAZ PRZECZYTAJ SWÓJ KOMENTARZ!

  Nie życzę Ci nic złego... Po prostu czasami człowiek napisze tak jakoś nieskładnie!

  Ciebie jeszcze tutaj chyba nie było, gdy ten dział na którym piszę nie był działem dla katolików... Stare dzieje! Katolicy zaś mieli swoje "okienko" na Neonie. Ciebie jeszcze tutaj nie było gdy katolicy fałszywie nas oskarżali i kłamali na nasz temat w żywe oczy! Wtedy ten Portal nazywał się Nowym Ekranem!

  No ale... było minęło!

  Cześć!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @matterhorn
  NIE PODNIECAJ SIĘ TAK! NIGDY, PRZENIGDY NIE OBRAZIŁEM MARII!

  Coś Ci się przywidziało!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 22:46:56
  Hejka
  zacznę od tego:
  "Nie życzę Ci nic złego... "- no cieszy. Ja Ci też nie. Choć nie rozumiem... to jest "jakbygroźba" czy "tylkoinformacja"? i w kontekście Żubra? To należysz do odłamu żubra ale ukrywasz się pod logiem lwa? ? i... sugerujesz, że mimo iż nie życzysz mi nic złego to ci od hipopotama jednak się ... Wiesz, nie sądzę.
  "...katolicy fałszywie nas oskarżali i kłamali na nasz temat w żywe oczy!"- no "nas" to właśnie znaczy kogo? Kim "Wy" jesteście- próbuję dociec. Nie wiedziałem, że to takie niewygodne, że aż niebezpieczne /patrz wyżej/ ale no widocznie takie czasy.
  "Ciebie jeszcze tutaj chyba nie było"... ee chyba niemożliwe, mnie tutaj było od zaaafsze i dlatego w krytycznych momentach stukam...
  ...? co teraz? /założyłbym się gdybyś potrafił/
  Czy nie można "wam" zarzucić, że chcecie prowadzić "dyskurs"?
 • @All
  Oczywiście mój komentarz z godz. 19.00.28 został przez admina (Zawisza) usuniety ale komentarz skierowany do mnie przez dupka z dyni niczym nie rózniący się od mojego admin pozostawił.
  I nie chwalcie sie,ze tu na Neonie nie ma cenzury.
 • @JimA
  SORKA, ALE TY MASZ POTĘŻNE PROBLEMY Z JĘZYKIEM POLSKIM I ZE ZROZUMIENIEM TEKSTU!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • Moi Kochani
  Mam już swoje lata i dlatego proszę wybaczyć mi poufałość tego zwrotu

  - dyskusja pod tekstem niejako potwierdziła jego naczelną tezę, że trudno o tak złożonej i emocjonalnej sprawie jak religia prowadzić sensowną dyskusję w formacie blagierskim
  [przy okazji uwaga dla Obi-Wan-Kenobiego - brzydkie słowo na K w tekście to stary żart z moich studenckich czasów, być może z jakiegoś studenckiego kabaretu "troszku k... kultury proszę"].

  Jest wszelako pewne światełko w tunelu, na które zwraca uwagę wspominany przeze mnie pan Krzysztof Karoń (NB,nie jestem neofitą-karonistą z sekty karonian, ale bardzo sobie cenię jego wykłady nt. wiedzy społecznej):
  Możemy się wszyscy dogadać i porozumieć, jeśli będziemy rozmawiać o FAKTACH. To jest chyba powód, dla którego mimo, ze jestem agentem Watykanu ( mój Boże, czyim ja nie jestem agentem, najgorzej, ze zalegają mi dranie z zapłata za agenturalne usługi), to wysoko cenię de facto antyreligijny portal "racjonalista" p. Agnosiewicza.

  pozdrawiam wszystkich
 • @57KerenOr 22:46:56
  " katolicy fałszywie nas oskarżali i kłamali na nasz temat w żywe oczy! "

  Ale jak na jehowitę przystało, zbanowaliście ich (i mnie) na swoim blogu i już wam nie przeszkadzają. Tak się tworzy jednomyślność w sektach.
 • @Pedant
  KOLEGO TOBIE MOŻNA TYSIĄC RAZY PISAĆ, ŻE NIE NALEŻĘ DO SEKTY ŚWIADKÓW... ALE TY NADAL UKŁADASZ SWOJE KLOCKI!

  Banuję z dwóch powodów:

  1/ Jak ktoś oficjalnie kpi sobie z Pana Boga
  2/ Jak ktoś używa nieprzyzwoitych słów

  Cześć!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @ Autor - nie oceniam tekstu
  "Celowo użyłem habermasowskiego terminu „dyskurs”, który nie ma nic wspólnego z dyskusją na racjonalne argumenty."

  Istotnie, bowiem nie zdarza się, żeby obrońcy wiary takowe argumenty prezentowali. Tu wrzucę kamień do ogródka Autora: ile razy zdarzyło się Autorowi odpowiedzieć merytorycznie na logiczne argumenty, kontrargumenty? - Przeważnie mamy do czynienia z niewybrednym atakiem, odpowiedzią nie na temat lub z rejteradą z "pola walki".

  Szowinizm religijny wzmocniony często brakiem podstawowej wiedzy o własnej religii, brakiem wiedzy historycznej, politycznej, brakiem analitycznych zdolności, obrońców wiary wyklucza jakąkolwiek poważną polemikę.
  Ilu wyznawców jest w stanie wznieść się ponad własną emocjonalność religijną i stanąć na pozycji niezależnego obserwatora-badacza religii własnej, czy religii w ogóle w kontekście człowiek, naród, państwo?
  Ilu wyznawców dostrzega problem wartości religii w odniesieniu do narodu i państwa, ilu potrafi dostrzec właściwą - rzeczywistą hierarchię w relacji naród - państwo - religia (z jej instytucją)?


  Nie wiem, czy Autor zauważył, że możliwa jest swobodna polemika dotycząca np. teorii Wielkiego Wybuchu, gdzie nikt nikogo nie zbluzga.
  Ale gdy polemika dotyczy religii bluzgi stają się normalnością - przy czym bluzgają z zasady wyznawcy, a nie oponenci. - To przypadek, czy jednak celowe wprowadzenie religii w obszar ludzkich emocji dla korzyści jednych kosztem drugich.
  (Czy Autor będąc katolikiem nie pomiata protestantyzmem i protestantami? I czy to pomiatanie posiada naukowe uzasadnienie?)
  _____________________

  "pozdrawiam serdecznie pana DK i sugerowałbym zastąpienie wadliwego terminu „żydokatolicyzm” na dalece trafniejszy „żydoprotestantyzm”"

  Dziękuję i również pozdrawiam.
  A w kwestii formalnej, zastąpienie terminu "żydokatoliczym" terminem "żydoprotestantyzm" nie jest możliwe z powodu różnic między tymi religiami. Natomiast przedrostek "żydo" jest uzasadniony dla obydwu religii [dla wszystkich odłamów chrześcijaństwa (żydo-chrześcijaństwa)], które wywodzą się z tego samego religijnego pnia.
  Mówiąc wprost fałszywa jest równość: katolicyzm=protestantyzm, a więc fałszywa jest także równość tożsama: żydokatolicyzm=żydoprotestantyzm.
  _______________________

  "Pisz sobie dobry człowieku co chcesz, ale minimum dobrego wychowania zakazywałoby wchodzenia w procesję Bożego Ciała z tranparentem „czciciele szatana”"

  Zgoda.
  Ale czy podobna zasada, dotycząca religii i wyznawców nie powinna obowiązywać wszędzie? Dlaczego mamy się zgadzać na krzyż i naukę religii w instytucjach publicznych, państwowych? Dlaczego mamy zgadzać się na treść roty ślubowania w instytucjach publicznych z dodatkiem o Bogu?
 • @Rzeczpospolita 14:48:04
  Witam

  W jednym miejscy zostałem źle zrozumiany, bo i nieprecyzyjnie napisałem - chodziło mi o tezę, że protestantyzm to jest zrejudaizowane chrześcijaństwo.
  I dlatego można rzec, ze protestantyzm = żydo-protestantyzm.
  W przypadku katolicyzmu róznice między katolicyzmem z judaizmem sa znacznie większe

  pozdr
 • @MacGregor 18:21:28
  Nikt tutaj z krytykantow katolicyzmu, nie tyka istoty. Jakby ci krytykanci, słabo katolicyzm znali. Albo i wcale. Uderzają w jakieś swoje wyobrażenie.
 • @Rzeczpospolita 14:48:04
  A komu to przeszkadza? Jak ktoś nie wierzy, to dodatek o Bogu nie ma znaczenia. Tylko wariat walczy z czymś co wg niego nie istnieje. A odwołanie do Boga to różne religie.
 • @MacGregor 18:21:28
  Przedrostek "żydo" nie oznacza, że treści religijne są tożsame. Przedrostek ten wskazuje przede wszystkim na pochodzenie religii, na jej wspólne z judaizmem źródła.
  __________________________

  "protestantyzm to jest zrejudaizowane chrześcijaństwo"

  To jest teza fałszywa. Nie obroni tej tezy nawet fakt, że biblię tłumaczyli Lutrowi Żydzi (przy okazji: tłumaczenie to stanowiło podstawę kształtowania się niemieckiego języka literackiego).

  Jeśli Pan zgłębi różnice między katolicyzmem a protestantyzmem stanie się dla Pana oczywiste (powinno), że główna różnica stanowiąca istotę niechęci hierarchów Kościoła do protestantyzmu polega na nieuznawaniu prymatu papieża, a było to i jest równoznaczne z poważnym uszczupleniem dochodów i władzy Kościoła (protestanci stanowią ok. 40% wszystkich chrześcijan!).
 • @Wican 19:07:42
  To prawda, że "Tylko wariat walczy z czymś co wg niego nie istnieje".

  Ale jak określić tych, którzy swoje wierzenia - powiedzmy szczerze: bajki - chcą narzucić wszystkim pozostałym (wyznawcom innych wyznań oraz niewierzącym) w życiu publicznym?
  I nie chodzi tylko o słowo "bóg", chodzi także o symbole religijne w przestrzeni publicznej.
  Państwo i jego instytucje i wszelkie urządzenia przestrzeni społeczno-politycznej są dobrem wspólnym i w takim samym wymiarze przeznaczonym dla wszystkich, bez preferencji, wykluczania, czy różnicowania, jakichkolwiek grup społecznych.

  Państwo oraz wszelkie jego instytucje muszą być świeckie, nie mogą być zawłaszczane przez jakiekolwiek religijne szowinizmy. Ma to tym większe znaczenie w przypadku religii uniwersalistycznych, a więc antynarodowych, antypaństwowych. A taką właśnie religią jest katolicyzm. Jest jeszcze gorzej, ponieważ katolicyzm jest religią obcą (żydowską) i narzuconą, preferującą obce, wrogie narodowi, interesy, poprzez kształtowanie antysłowiańskiej, antypolskiej, antynarodowej, mentalności.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031