Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2003 posty 3294 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Czy Germanie pochodzą od Słowian?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Żeby nie było, że się całkowicie zaprzedałem „Watykanowi i jezuitom”.

To, ze wschodni Niemcy pochodzą od Słowian Połabskich jest sprawą myślę oczywistą. Proces zniemczania trwał przez ostatnie tysiąc lat i dziś mamy już tylko pozostałości słowiańskie w postaci Serbołużyczan w liczbie ok. 150 tys. osób.
[Ciekawostka za wiki:
Założony w 1945 w Krotoszynie „Prołuż” rozwinął się na całą Polskę (3000 członków) i był największą niekomunistyczną organizacją zajmującą się sprawami zagranicznymi. Hasło tej założonej jeszcze w czasie okupacji młodzieżowej organizacji brzmiało: „Nad Łużycami polska straż!”. Organizacja była aktywna przede wszystkim w Wielkopolsce. Po utworzeniu w 1949 Niemieckiej Republiki Demokratycznej „Prołuż” został rozwiązany, a jego prezes, poznański historyk, Alojzy Stanisław Matyniak aresztowany[17].
Po II wojnie światowej istniała propozycja przyłączenia ziem Serbołużyckich do Polski w ramach Ziem Odzyskanych lub Czechosłowacji[18]. ]
 
Ale pojawiające się często komentarze o słowiańskim pochodzeniu Germanów dotyczą czasów wcześniejszych.
Za prasiedzibę Germanów podaje się zazwyczaj południową-zachodnią Skandynawię (dzisiejsza Dania), zaś Słowian Europę Południowo-Wschodnią i Środkową.
Ale zobaczmy, co na ten temat mówi nam lingwistyka. Wygooglałem w Wikipedii następujące drzewo genealogiczne języków indoeuropejskich (tu) pochodzące z 2015 roku, z Berkeley.

 
[Dodam gwoli wstępu, iż genealogia poszczególnych języków IE jest stosunkowo dobrze zbadana, a to za sprawą zachowanego w tych językach piśmiennictwa. Przez długi czas największą zagadkę stanowiły języki albański i ormiański, które najpóźniej zaliczono do naszej grupy językowej. Warto tez zwrócić uwagę, iż bez zachowania piśmiennictwa łacińskiego nie bylibyśmy w stanie dokładnie zrekonstruować łaciny tylko na podstawie pochodzących od niej języków romańskich (dotyczy to łacińskiej głoski i litery H oraz deklinacji rzeczowników, patrz też słownictwo: caseum formatum dało queso w hiszpańskim i formaggio we włoskim)].
Pierwsze od wspólnego pnia językowego oddzieliły się języki anatolijskie, np. hetycki (z występującą głoską H zamykającą niektóre sylaby, a która we wszystkich innych językach zanikła, powodując zastępcze wydłużenie poprzedzającej H samogłoski). Język hetycki był rzekomo stosunkowo prosty w porównaniu z wyjątkowo skomplikowanym PIE (pra-indo-europejskim), więc albo już w Anatolii utracił wiele swoich form albo odwrotnie, język PIE ewoluował i stawał się coraz bardziej skomplikowany już po wydzieleniu się zeń języka hetyckiego.
Jako następny oddzielił się język tocharski (słynne europejskie mumie wysokich blondynów w zachodnich Chinach).
Itd. Itd. – jak na załączonym obrazku, aż dochodzimy do wydzielenia się językowej grupy bałto-słowiańskiej (2 tys. lat p.n.e.). Jak widać języki germańskie są nie tylko następne w kolejce, ale późniejsze o tysiąc lat.
Kolejność ta wydaje się zgodna w kierunkiem osadnictwa indo-europejczyków ze wschodu na zachód (znamienne jest wydzielenie się celtyckich na samym końcu).
Trudno z tego drzewa genealogicznego wnioskować o pochodzeniu Germanów od Słowian, ale z pewnością Bałtowie i Słowianie wydzielili się ze wspólnego kontinuum językowego przed Germanami. Reszta należy już do historii. Najstarsi nasi bezpośredni przodkowie na obecnej ziemi to chyba przedstawiciele kultury łużyckiej (1350-400p.n.e., por. Biskupin 748 p.n.e., wcześniej neolityczna osada z 4 tys. p.n.e. oraz obozowiska łowców reniferów 10 tys. lat p.n.e. czyli górny paleolit). Ale jakim językiem posługiwali się ludzie ścinający dęby do budowy grodu w 748 roku p.n.e. – tego nie wiem, być może należącym do kontinuum bałto-słowiańskiego?
Język protogermański zawiera szereg charakterystycznych odmienności, opisanych prawem Grimma. Np. pierwsza przesuwka spółgłoskowa ok. V wieku p.n.e. doprowadziła do wyodrębnienia się języka pra-germańskiego, późniejszego od pra-słowiańskiego o jakies tysiąc lat.Tak więc językowo nie ma możliwości, by Słowianie pochodzili od Germanów, a odwrotnie być może. Nie ma natomiast pewności, co spowodowało tak niesłychane zmiany fonetyczne, do dziś istniejące w językach germańskich (jedną z hipotez jest wpływ języka semickiego, np. Fenicjan). No ładne buty!

    

KOMENTARZE

 • ...
  Niemcy? Jacy Niemcy?...

  W poniższym odnośniku na temat. Z dobrym wygarnięciem.

  https://wspanialarzeczpospolita.wordpress.com/2014/07/28/niemcy-jacy-niemcy-historia-europy-600-1000-a-d/

  Kiedyś na tej stronie artykuł był podzielony na dwie części i był znacznie obszerniejszy, i dosadniejszy. "Nie wiem" dlaczego, jest obecnie tylko taki.

  Może pogrzebię w czeluściach sieci i jej archiwum i znajdę całość.
  Jeśli mi się uda odszukać pierwotnie napisane w tym temacie teksty, to nie omieszkam podzielić się znaleziskiem.
 • ...
  //Nie ma natomiast pewności, co spowodowało tak niesłychane zmiany fonetyczne, do dziś istniejące w językach germańskich (jedną z hipotez jest wpływ języka semickiego, np. Fenicjan).//

  Nooo. Ci mityczni "Fenicjanie" to dużo tłumaczą. Podobnie jak mityczni Wikingowie, "norwescy"...

  https://thenewstalkers.com/discussion/image/discussion_image/48500
 • Fenicjanie
  "Nie ma natomiast pewności, co spowodowało tak niesłychane zmiany fonetyczne, do dziś istniejące w językach germańskich (jedną z hipotez jest wpływ języka semickiego, np. Fenicjan)."

  Fenicjanie handlowali intensywnie z wyspami brytyjskimi (importowali między innymi cenną cynę). Znając ich wszędobylski charakter na pewno docierali do pobliskich wybrzeży Skandynawii i Jutlandii. Dla tamtejszych plemion to był główny kontakt z rozwiniętą cywilizacją. Runy przypominają pismo fenickie, a z pismem często idą wpływy językowe.
 • *****
  //wschodni Niemcy pochodzą od Słowian Połabskich jest sprawą myślę oczywistą. //
  Wydaje się ,że nie jest to aż tak oczywiste
  bo nikt nie wie jak duża populacja tych Słowian
  zdołała przetrwać niemiecki terror czyli krucjaty
  Tereny przejęte po Słowianach od razu zasiedlali
  Niemcy z Saksonii , Bawarii czy innych części cesarstwa
  Zresztą kim są Niemcy ?
  //Analizy wykazały także, że co dziesiąty Niemiec jest żydowskiego pochodzenia. Wiceprzewodniczący Rady Żydów w Niemczech, Salomon Korn, nie był zaskoczony wynikami badań. Wyjaśniał: “Historia Żydów w Niemczech ma 1700 lat, jest więc starsza niż dzieje wielu szczepów, które przybyły podczas wędrówki ludów. Przed pierwszą wyprawą krzyżową w 1096 r. oraz w XIX i XX w. dochodziło też do małżeństw mieszanych między chrześcijanami a Żydami”.//
 • @Pedant 15:07:12
  "Dla tamtejszych plemion to był główny kontakt z rozwiniętą cywilizacją."

  No tak, bo w Europie to tylko dzicz panowała. W Europie też była rozwinięta cywilizacja, skąd to przekonanie, że tylko na Bliskim Wschodzie takowa istniała?
 • @puuuq 15:22:30
  "Historia Żydów w Niemczech ma 1700 lat,"

  No tak, tylko jakich żydów? Chazarowie na największym targu niewolników, dzisiaj to miejsce nazywa się Berlin, handlowali Słowianami z Germanami (sprzedawali pojmanych słowiańskich niewolników). I nawet te 1700 lat by się zgadzało (mniej więcej).

  No to o jakich żydów chodzi? Aszkenazyjskich, czy Sefardyjczyków, bo to są dwie różne pary kaloszy. Sefardyjczycy bowiem są Semitami, a Chazarowie pochodzenia mongolskiego. Łączy ich tylko religia.
 • a
  No, wreszcie sensowna konkluzja:
  Niemcy, to jak nazwa wskazuje, taki gorszy sort Słowian - niemoty i dlatego odrzucone w doborze. Zebrała się taka banda i dokonywała rozbojów, a ponieważ Słowianie to pokojowe plemiona, to i te bandy dokonywały podbojów.
  Pfuj. Znaleźli sobie kolesi miedzy Żydami i wspólnie kontynuowali proceder - jedni bandyterka, drudzy paserka. Nawet ich trochę Żydzi mówić nauczyli, żeby jakoś z tymi niedorozwojami rozmawiać.
 • @Pedant 15:07:12
  Przyjmuje się raczej,zę runy pochodzą z pisma italskiego. zauważ, że Fenicjanie uzywali tzw. abjadu tzn. same spółgłoski, zaś alfabet z prawdziwego zdarzenia stworzyli dopiero grecy, zmieniając fenickie litery spółgłosek gardłowych na samogłoski (np, ALEF na A) - ale kto ich tam wie ;)
 • @rumpelsiltskin 15:54:57
  Jeśli ten Korn wspomina o żydach
  z roku 300 t zn , że musi chodzić
  o semitów a nie Chazarów ,co nie znaczy
  ,że ci drudzy nie mają udziału w urozmaicenie
  genetycznego kodu ludzi
 • @Kmieć 15:00:06
  Wybacz, ale nie zrozumiałem, o co chodzi z Fenicjanami mitycznymi i Wikingami.

  Jak pisałem, ok. V wieku pn.e. dochodzi u części nowych mieszkańców Europy (na zachód od Słowian???) do dziwnych, ale spójnych zmian fonetycznych (nazwanych później po kilkunastu wiekach pierwszą przesuwką germańską)
  Powoduje to duzó większe niż wcześniej rozejscie się językowe w stosunku do nazwijmy ich bałto-słowian. Język ten (albo zapewne kontinuum językowe) przeształca się w formę, którą dzis nazywamy (rekontruujemy jako) pra- czy protogermański. Przesuwkę tę odziedziczyły wszystkie języki germańskie, tzn. skandynawskie, plattdeutch, hochdeutch i co tam jeszcze.
  Nie rozumiem szydery ...:)
 • @puuuq 15:22:30
  masz rację - ale jesliby przenieść na Połabian doswiadczenia z Prus podbijanych przez Krzyzaków, to byćmoze zabito elity, a ludność stopniowo pzejmowała język
 • @puuuq 16:43:13
  "co nie znaczy
  ,że ci drudzy nie mają udziału w urozmaicenie
  genetycznego kodu ludzi"

  Podobne badania zrobiono również w Polsce i spodziewano się podobnych wyników, jednak wyszło coś innego. Okazało się, że rozdział w Polsce obu nacji był bardzo hermetyczny i żydzi praktycznie nie "ubogacili" naszego genomu. Ich udział w tym u nas jest statystycznie pomijalny.

  Ale Niemcy to nie Polacy, a nawet nie Słowianie...
 • @rumpelsiltskin 15:54:57
  Ten wielki targ niewolników mieścił się w Pradze, nie Berlinie. Berlin po rok 1200 był słowiańskim grodem Kopanicą, a w tym czasie już handel niewolnictwem upadał
 • @Kmieć 14:51:21
  przejrzalem ten artykul i niestety nie mam dobrej opinii z wielu powodow.
  Np. dziseiejsze mapy historyczne i to jeszcze po angielsku nie sa dowodem.

  No i jeszcze jedno:
  Jakiego jezyka uzywali Frankowie na terenie podbitej przez siebie rzymskiej Galii w wiekach IV-VIII?'
  Ano frankijskiego, czyli ... zachodniogermanskiego

  pozdr
 • @rumpelsiltskin 15:48:59
  W tamtych czasach tak było. Pewnie klimat
 • @Zawisza Niebieski 16:54:44
  "Ten wielki targ niewolników mieścił się w Pradze"

  Do Pragi droga nie jest taka prosta, bo jakoś trzeba przekroczyć Karpaty. Wtedy Chazarowie musieliby korzystać ze uczęszczanych szlaków, prowadzących przez odpowiednie górskie przejścia, a nie byli przecież na swoim terenie prowadząc tych niewolników. Przez obecną Polskę droga była dla nich o wiele prostsza i bezpieczniejsza. Ale upierał się nie będę, bo dawno o tym czytałem, a pamięć potrafi zrobić psikusa. Może nie o Berlin chodziło, a jakieś inne niemieckie miasto, ale ta Praga jest dla mnie wątpliwa.
 • @rumpelsiltskin 15:54:57
  Kiedy byli CHazarowie?
 • Dzisiejsi Niemcy, genetycznie
  to w 40% potomkowie Celtów, 20% Słowian i 10% proto germanów (Skandynawów) Oczywiście zależnie od Landu proporcje się zmieniają.
 • @MacGregor 16:47:40
  Ostatni książę Meklemburgii (państwo formalnie zlikwidowano w 1918) był potomkiem Niklota. Czyli elity też mogły się Niemczyć. Mocno stawiali się Wieleci, ale tam była oligarchia kapłańska. I ich mogli wytępić
 • @rumpelsiltskin 16:49:42
  U nas Żydzi się nie asymilowali. Tworzyli społeczeństwo równoległe. Tzw. przywilej kaliski i kolejne dokumenty.
  W Niemczech, wielu w XIX-XX wieku stało się niemieckimi patriotami
 • @Wican 17:11:07
  Były dwa nurty imigracji wyznawców Judaizmu do Europy. Jedni to rzeczywiści potomkowie ludów Izraela, którzy przedostawali się przez Gibraltar, a drudzy to Chazarowie, to lud stepowy przekonwertowany na Judaizm.
 • @Zawisza Niebieski 16:54:44
  Kopanica to tylko część Berlina. Włącozna do Belrina po I wojnie. Jeszcze chyba Kolno weszło w skład Berlina. Ale faktycznie, Berlin późno zaczął zdobywać znaczenie
 • @Wican 17:09:49
  "W tamtych czasach tak było."

  Mam nieco inne informacje na ten temat. Gdyby piramidy wybudowano u nas, w czasach, gdy je zbudowano w Egipcie, nic by po nich nie pozostało, w każdym razie nic, co by robiło wrażenie. Mamy nawet starsze niż egipskie zabytki, ale erozja zrobiła swoje...

  Cała północna i centralna Polska usiana jest pozostałościami np. po kulturze pucharów lejkowatych (Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie, Kujawy, Wielkopolska), a to w tej kulturze prawdopodobnie po raz pierwszy wykorzystano koło do transportu (na co podobno nawet w Egipcie nie wpadli).

  Taka ci u nas kultura wysoka była...
 • @rumpelsiltskin 15:48:59
  "No tak, bo w Europie to tylko dzicz panowała."

  Wielka Lechia i Wielka Ukra oraz Szangri La były za daleko.

  Tak na poważnie, cywilizacja rozwinęła się najpierw w dolinach wielkich rzek jak Nil, Tygrys/Eufrat w cieplejszym klimacie. Było to związane z niskim rozwojem technik rolnictwa. Nie uczyli tego Pana w szkole średniej?
 • @rumpelsiltskin 15:54:57
  "to są dwie różne pary kaloszy. Sefardyjczycy bowiem są Semitami, a Chazarowie pochodzenia mongolskiego. Łączy ich tylko religia."

  Uważa Pan, że rasa ma większe znaczenie od religii? Nie lubi Pan Mongołów i?

  https://lthumb.lisimg.com/248/7438248.jpg

  Zresztą Chazarowie to lud turecki, Pan takich rzeczy nie umie rozróżniać.
 • @rumpelsiltskin 17:22:59
  Ale piszesz sprzeczności. Mamy starsze zabytki, ale ich nie mamy. No bo erozja. A kultura pucharów lejkowatych była słowiańska?
  Koło to chyba bardziej Miedzyrzecze a w Europie CHorwacja albo Slowenia. Nie chodzi o sam dowód na wynalezienie, ale o zastosowanie. Tutaj był jakis powóz, ale to jeszcze nie Slowianie.
  A Egipcjanie koła garncarskiego używali bodaj od 3000 r.p.n.e. Czyli nie znaliby koła w ogóle wcześniej? Koło było 1000 lat wcześniej w Mezopotamii. Malo prawdopodobne aby taki wynazlazek nie dotarł do pobliskiego Egiptu. 3000
  Poza tym, można też spojrzeć na ich pismo. Trochę kolistyk znaków tam bylo.
  Oczywiście, to hipotezy.
 • @Zawisza Niebieski 17:16:53
  Ja odpowiadałem na konkretny komentarz, który był odpowiedzią na inny. Czyli 1700 lat temu, to nie Chazarowie dotarli na teren dzisiejszych Niemiec
 • @rumpelsiltskin 17:10:19
  Taki Ibrahim Ibn Jakub nie był Chazarem. Inni kupcy niewolników tu się pojawiali. I w Pradze był duży targ niewolników a Berlina jeszcze nie było
 • @Pedant 17:32:58
  "Zresztą Chazarowie to lud turecki"

  No to kim są w takim razie Turcy? Proszę poszukać w internecie terenów, które Turcy uważają za swoje. Widziałem taką mapę gdzieś na ruskim portalu całkiem niedawno - praktycznie cała Syberia według Turków jest ich dziedzictwem, przynajmniej lwia jej część.

  No to jak oni sami o tym mówią, co mówią, to kim są? Wszystkie azjatyckie "stany" (Kirgistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kazachstan itd.) uważają za bratnie kraje.
 • @Pedant 17:32:58
  To dziewczę na zdjęciu to chyba Hazarowie? Szyici w Afganistanie. Przybyli tam w ramach jednego z mongolskich najazdów.
  Chazarowie to inny lud
 • @rumpelsiltskin 17:41:47
  Azerowie, Ujgurowie, Tatarzy, Baszkirzy. Świat turecki sięga za mur chiński. I ambitniejsi politycy tureccy marzą o systemie tureckim
 • @Pedant 17:24:24
  "Nie uczyli tego Pana w szkole średniej?"

  Uczyli, ale świat od tego czasu zrobił ogromny krok do przodu, również w tej sprawie. Europa nie była żadną dziczą, o czym świadczy np. wielka bitwa nad Dołężą, której z historycznego punktu widzenia (tego starego, którego mnie uczyli) nie powinno w tym miejscu w ogóle być. A jednak się odbyła.

  Wiedzę należy uzupełniać, bo też się starzeje.
 • @MacGregor 16:34:55
  "Przyjmuje się raczej,zę runy pochodzą z pisma italskiego"

  W tym przypadku opieram się na własnej obserwacji, że starofenicki alfabet jest podobny do runów i że Fenicjanie docierali do Wysp Brytyjskich i Morza Pólnocnego, nawet tysiąc lat przed Chrystusem.

  Mogę sie mylić.
 • @Wican 17:37:32
  "Mamy starsze zabytki, ale ich nie mamy."

  Mamy i nie mamy, bo są, ale już na nikim wrażenia nie robią. W Polsce auta rdzewieją, a w Egipcie nie, dlatego można tram wciąż spotkać żuki i polskie fiaty.

  "to jeszcze nie Slowianie"

  A kto? Marsjanie?

  Na Discowery mówią to na okrągło, że Egipcjanie wybudowali piramidy bez użycia koła, bo podobno nie znali. Tam proszę składać reklamacje.
 • @Wican 17:42:35
  "To dziewczę na zdjęciu to chyba Hazarowie?"

  Na zdjęciu jest mongolska aktorka z Mongolii, - Khulan Chuluun.
 • @Wican 17:40:14
  "w Pradze był duży targ niewolników a Berlina jeszcze nie było"

  Nie ma lepszej drogi z Chazarii do Germanii (tak to nazwijmy) niż przez Polonię. No tak to już kurdę jest, więc po co ktoś miałby sobie podróż i inters utrudniać?

  Tak na zdrowy rozum.
 • @rumpelsiltskin 17:45:42
  Tylko co po tej bitwie zostało? Kilka sztuk broni i resztki ciał. Nie ma nic pisanego, nie wiadomo kto z kim i o co. Ale to było chyba nawet szybciej niż Troja?
 • @Wican 17:43:58
  " Świat turecki sięga za mur chiński."

  No to mają coś wspólnego z Mongołami, czy nie?
 • @rumpelsiltskin 17:51:34
  U nas żuki też zbytnio nie rdzewiały.
  Nie Śłowianie, bo oni wykształcili sie dopiero później. W Polsce jest sporo elementów celtyckich, choćby. O wędrówkach ludów nie slyszałeś? W historii było ich sporo.I to jest w zasadzie waza. A jakaś inna pozostałość?
 • @Pedant 17:52:04
  Hazarowie z Afganistanu to lud mongolski. Niezależność utrzymywali prawie do XX wieku. Ja tamtejszych aktorów nie kojarzę.
 • @rumpelsiltskin 17:45:42
  "Europa nie była żadną dziczą, o czym świadczy np. wielka bitwa nad Dołężą"

  Bitwy są staczane przez wojowników z różnych, czasem odległych stron. Na przykład Bitwa na Polach Katalaunijskich w której stroną byli Hunowie miała miejsce w dzisiejszej Francji.

  Niestety Pana umiejętność dedukcji pozostawia wiele do życzenia i dlatego korzysta Pan z głupich źródeł.
 • @Wican 17:57:17
  "Hazarowie z Afganistanu to lud mongolski. "

  Aszkenazyjscy Żydzi raczej Mongołów nie przypominają.
 • @Wican 17:56:30
  "Nie Śłowianie, bo oni wykształcili sie dopiero później."

  To niemiecka deza (jak mawiają Rosjanie), u nas częściej nazywa się to "fake".

  Słowianie to lud boży, że zacytuję:
  "Na początku było słowo,
  I słowo bylo u Boga
  i Bogiem było słowo"

  Takie jest pochodzenie Słowian, pochodzenie mamy zakodowane w nazwie plemiennej. A Niemiec to dziecko tego drugiego, Złego.
 • @Pedant 17:59:29
  "Niestety Pana umiejętność dedukcji pozostawia wiele do życzenia i dlatego korzysta Pan z głupich źródeł."

  Z czego by się nie korzystało, trzeba najpierw myśleć, a to z kolei pańska pięta achillesowa.

  Że tak odpłacę pięknym za nadobne...
 • @rumpelsiltskin 17:54:25
  Ale targu nie było w Berlinie bo Berlina wtedy nie było. Były osady slowianskie. I Chazarowie raczej osiedlali się. A ich pismo przypominało runy. Uznawali też hebrajski.
  A słowiańskimi niewolnikami bardziej handlowali Żydzi niż CHazarowie. Podobno Slowian nazywali Kaananejczykami i mieli oni pochodzić od Chama.
  Handlarze przyjeżdżali z zachodu głównie, a nie wschodu. Wozili ich przez Verun, Lyon na dwory m.in. kalifów hiszpańskich (ale Berlina jeszcze nie było).
 • @Pedant 18:02:20
  Dlatego Są Hazarowie i byli (są) Chazarowie.
 • @Pedant 17:59:29
  Źródła nie są głupie, jak sa prawdziwe. Ale pozostaje kwestia analizy
 • @rumpelsiltskin 18:05:15
  "Z czego by się nie korzystało, trzeba najpierw myśleć, a to z kolei pańska pięta achillesowa."

  Trudno jest zmierzyć inteligencję, ale nie jest ona u ludzi równa.
 • @rumpelsiltskin 18:02:53
  Może u was się nazywa "fake". ja nie wiem co to znaczy. I zwalanie na Niemców? Słabe.
  I Biblia była pisana po polsku? Dobry towar
 • @Wican 18:09:04
  "Źródła nie są głupie"

  Źródła nie są ani głupie, ani mądre, głupi (lub mądry) może być jedynie ich interpretator, czy analityk (jak zwał, tak zwał).
 • @Wican 18:10:46
  "I Biblia była pisana po polsku? Dobry towar"

  Nie jest ważne, jak była pisana biblia, ale nasze pochodzenia, o którym informacja w ten sposób została "zakodowane", żebyśmy po wsze czasy o tym wiedzieli i pamiętali.
 • @Pedant 18:10:24
  "Trudno jest zmierzyć inteligencję,"

  Co tam inteligencja, liczy się mądrość. Można być bardzo inteligentnym, a głupim jak but.
 • @rumpelsiltskin 18:16:46
  I w Bibli padło literalnie "słowo", tak?
  Zwłaszcza, ze początek jest kompilacją babilońskiego Poematu o stworzeniu świata i wcześniejszego Eposu o Gilgameszu (tutaj jest o wężu).
  W jakim języku pisano Stary Testament?
 • Gdyby tak jeszcze autor wiedział conieco
  o obyczajach Słowian mógłby skompilować całkiem logiczną teoryjkę potwierdzającą słowiańskie pochodzenie Niemców a konkretnie NRD-owców oraz ich nieznośny "ciąg na Wschód"
  Dajmy na to tak:
  Był u dawnych Słowian obyczaj (nakazany przez bogów) aby osiedlać wyłącznie prawy brzeg rzeki.Lewy brzeg rzeki był miejscem złym,nieznanym i wrogim dlatego stał się miejscem zsyłek.Kto poważnie naruszał normy społeczności temu obcinali warkocz (Słowianie nosili podówczas długie włosy a żeby ich się one nie pętały zaplatali je w warkocz),i wyrzucali na lewy brzeg.Obcięcie warkocza było dla nich czymś równym cywilnej śmierci,hańbą po której trudno się pozbierać.
  Do dziś we wszystkich językach słowiańskich (chyba wszystkich? ) "lewość" (w przeciwieństwie do prawości) ma negatywne konotacje:"iść na lewo","lewe interesy" "lewizna" .W języku rosyjskim istnieje nawet powiedzenie "pomylić brzegi" które stosuje się w odniesieniu do kogoś kto trwa w błędnym przekonaniu,źle postępuje,utracił właściwą orientacje.
  Tedy wyganiali Słowianie grzeszników i naruszycieli za Łabe i Odre,wyganiali, aż wygnani zaczęli tworzyć własne społeczności.Społeczności wrogie Słowianom bo kierujący się już inną od słowiańskiej mentalnością,tworzące inny system wierzeń,norm i obyczajów.Ale że genetyka to jednak genetyka to gdzieś bardzo głęboko,w zakamarkach swych mrocznych dusz, czują że ich kolebką są lasy i stepy euroazji i dlatego czasu do czasu wybierają się tam z nieproszoną wizytą.
 • @ikulalibal 18:32:47
  nie tylko u Slowian - lewa po łącinie to SINISTRA (por. ang. sinister), u francuzów gauche od starofrankijskiego błądzić :)
 • @Wican 18:25:13
  "I w Bibli padło literalnie "słowo", tak?"

  Nie, tam to samo napisano po grecku. Nie jest ważny język, istotne jest znaczenie.
 • @MacGregor 19:10:00
  To że "lewa" strona ma przełożenie na każdy język to nie mam wątpliwości,idzie o to w którym języku poza słowiańskimi,słowo to ma znaczenie szersze (do tego wyraźnie negatywne) niż tylko oznaczenie kierunku.

  // starofrankijskiego błądzić//

  I to już jest jakiś mały dowód na to że kiedyś "lewo" znaczyło :"źle","niewłaściwy kierunek" było wspólnym przekonaniem jako że wszyscy ludzie wywodzą się od jakiegoś wspólnego prapoczątku. Wówczas to formowały się dziś już prawie nieznana problematyka mistycyzmu związanego z kierunkami wschód-zachód,prawo-lewo.
  Kiedyś to było bardzo ważne.Może faktycznie jest?

  https://en.wikipedia.org/wiki/Widdershins

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%8C_%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%8C

  PS
  największa populacja leworęcznych (którym jak wiadomo przez tysiąclecia przypisywano fatalne związki), jest w USA.
  Ale pewnie to przypadek.
 • Sorki, że się włączę
  Niemcy- ludzie "niemi" z którymi nie można się dogadać. To takie nasze Polskie określenie. Dla Francuzów,Hiszpanów to Alemanie, Deutschland to dla Niemców("thiuda" / "theoda" – "ludzie".) itd.
  Nie mogę pojąć dlaczego wszyscy używają nazwy Germanie. Tak nazwał Juliusz Cezar ludy, krainę za linią Alp, Dunaju, patrząc od Rzymu, miedzy Renem, a Wisłą. Więc dla czego Germanie to Niemcy. Kiedy Juliusz Cezar wypowiedział tą nazwę, to jeszcze nikt nie słyszał o jakiś Niemcach, Alemanach. Protoplastami Niemców byli Teutoni, odpadki ze Skandynawii. A dzisiejsi Niemcy to popapranie z poplątaniem. To mieszanina Teutonów, Cymbrów, Słowian Połabskich, Franków, Celtów i żydów Aszkenazyjskich.
  Nie mają swojej tożsamości więc kradną wszystko co popadnie od innych. Od Rzymian cesarstwo, od Franków też cesarstwo, od Słowian Aryjskość, od Prusów całą "narodowość". Anglikom, Szwedom, Duńczykom, Norwegom, że to oni pochodzą od nich, a nie na odwrót.
  Tutaj coś dla MacGregora:
  https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2015/10/03/jak-ze-slowian-zrobiono-germanow/
 • @goat 00:30:19
  "kradną wszystko co popadnie od innych. Od Rzymian cesarstwo, od Franków też cesarstwo, od Słowian Aryjskość"

  Na czym właściwie ta "aryjskość" polega? Co w niej takiego dobrego, czego inne rasy nie mają?
 • @Pedant 08:32:15
  Jak zwykle od razu Aryjskość kojarzysz z wywyższeniem nad innymi. To tak samo jak by Wielkopolanie chcieli się wyróżnić na tle innych Polaków, bo tam jest kolebka Polski. Arjanie to rasa ludzi i my jesteśmy ich spadkobiercami. A Niemcy nie mają takiej. Są mieszaniną różnych ras. Chyba to jest proste?
 • @goat 08:43:43
  "Niemcy nie mają takiej. Są mieszaniną różnych ras. Chyba to jest proste?"

  Czyste rasy są lepsze od mieszanych?

  "Jak zwykle od razu Aryjskość kojarzysz z wywyższeniem nad innymi."

  Ja tak kojarzę? Ja się tylko zapytałem "Na czym właściwie ta "aryjskość" polega? Co w niej takiego dobrego, czego inne rasy nie mają?"

  Zapytam się krócej, to może Pan odpowie. "Na czym właściwie ta "aryjskość" polega?"
 • @Pedant 10:04:45
  Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy Zulusi mają coś czego inni ciemnoskórzy mieszkańcy Afryki nie mają?
  Aryjskość to nasza przeszłość, a Niemcy takiej nie mają. W niczym nie są gorsi, ani lepsi. Ale nie są czyimiś spadkobiercami, chyba, że w końcu przestaną przyklejać się do wszystkich i powiedzą, że są spadkobiercami Teutonów. Powiedz pan na Niemca Teuton, to się obrazi. A kiedyś było to w normalnym użyciu:
  Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem
 • @goat 10:38:51
  "Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy Zulusi mają coś czego inni ciemnoskórzy mieszkańcy Afryki nie mają?"

  Kręci Pan. "Na czym właściwie ta "aryjskość" polega?"

  "Aryjskość to nasza przeszłość"

  Chyba Pan chce odrodzić narodowo-socjalistyczną ideologię zastępując Niemców Polakami. Tylko gdzie Pan znajdzie polskiego Hitlera?
 • @Pedant 10:54:58
  No i właśnie, ja o niebie, pan o chlebie. Co mają Niemcy do Aryjskości? Tłumaczé panu jak krowie na granicy, że Niemcy ukradli naszą Aryjskość, tak Prusom "Pruskość". Dlaczego miesza pan ideologię narodowo-socjalistyczną z Aryjskością. Bo Niemcy hitlerowskie tak uczynili. Swarzycę(swastykę) też zbeszcześcili i też nie można jej używać, bo nie kojarzy sié z tym czym była, a z faszyzmem. Germanie to też nie Niemcy, chociaż mieszkają częściowo w Germanie. Samowie to też nie Szwedzi, Norwegowie, Finowie czy Rosjanie, a mieszkają w tych krajach. Ale Samowie nie przywłaszczają sobie tożsamości tych kraj9w. Nie mówią, jesteśmy Normanami, Finami czy Słowianami(Rosjanami). I oto w tym wszystkim chodzi.
 • @goat 11:33:50
  "Co mają Niemcy do Aryjskości? Tłumaczé panu jak krowie na granicy, że Niemcy ukradli naszą Aryjskość, tak Prusom "Pruskość". Dlaczego miesza pan ideologię narodowo-socjalistyczną z Aryjskością."

  To nie ja mieszam. Twierdzi Pan, że "aryjskość" należy do Polaków, więc pytam się na czym ta aryjskość ma polegać. Zaś Pan unika odpowiedzi.
 • @rumpelsiltskin 19:19:31
  Nie cuduj. Npisałeś, że Slowianie to od Słowa w Biblii. A Stary testament na pewno po grecku?
 • @goat 00:30:19
  Oj tam. Dla Angoli my to Polish, dla Niemców podobnie. A dla Litwinów Lenkas bodaj, dla Węgrów podobnie
 • @goat 11:33:50
  Swastyka to nie faszyści. Ci mieli inny symbol. Troche podobny do pewnego symbolu z rewolucji francuskiej. Bo Francja godła nie posiada
 • @Wican 13:09:46
  "A Stary testament na pewno po grecku?"

  Nie, pisałem o ewangelii św. Jana:
  1In the beginning was the Word,
  and the Word was with God,
  and the Word was God.
 • @rumpelsiltskin 13:20:10
  To po angielsku pisano?.
  Słowianie czy woridianie czy logosianie?
 • @rumpelsiltskin 13:20:10
  "Nie, pisałem o ewangelii św. Jana:
  In the beginning was the Word,"

  W oryginale jest Logos, tłumaczone jako słowo w metaforycznym sensie. To coś innego niż dosłowne "słowo" (rhema w Koine).
 • @Pedant 11:53:53
  Odpowiedziałem panu. Jeśli pan nie zrozumiał to powtórzę. Aryjskość to nie tylko Polskość. Dotyczy wszystkich Słowian. Ariowie przybyli na tereny środkowej i wschodniej Europy gdzieś z Syberii. Przybyli też na tereny dzisiejszych Indii i Iranu, Pakistanu. My Słowianie jesteśmy spadkobiercami Ariów, jak np. Bramini w Indiach. Ale nie Niemcy. Na czym polega? W dzisiejszych czasach praktycznie na niczym. Kiedyś może tak, na pewno wyglądem. Ariowie byli wyżsi wzrostem, charakteryzowała ich bielsza skóra jak u innych nacji, także kolor włosów i oczu był jasny. Rysy twarzy taż mieli inne. Niemcy dostali domieszkę krwi Słowian Połabskich, przez co Aryjskich, dlatego zmienił się ich wygląd zewnętrzny. Nie wiem jak się zmienił, bo nie żyłem przez ostatnie chociażby 1000 lat. Ale z tego co czytałem, kiedyś Niemcy byli niżsi wzrostem, charakteryzował ich rudy kolor włosów i byli piegowaci. A złodziejami innych tożsamości jak byli tak są. Do tego doszedł gen Żydów Aszkenazyjskich, czyli Chazarski i jest jak jest.
 • @Wican 13:13:49
  Tak Swastyka to nie faszyści, ale dla zwykłego zjadacza chleba swastyką kojarzy się z Faszystowskimi Niemcami.
  Dla Angoli to Polish. Tak nazywają nas albo od Polski, albo od Lechii. To drugie określenie bardziej pasuje do nazwy wszystkich Słowian. Np. w Grecji, czy Polak, czy Czech, czy Słowak to dla nich jest to samo. Nie wiem z czego to się wzięło
 • @goat 13:46:31
  " Ale z tego co czytałem, kiedyś Niemcy byli niżsi wzrostem, charakteryzował ich rudy kolor włosów i byli piegowaci."

  Znaczy się ci co są piegowaci i rudzi nie są Aryjczykami? Jak będzie Pan w Irlandii, radzę udać się do baru i powiedzieć to jego bywalcom.

  https://www.irishcentral.com/uploads/article/46967/cropped_Red_head_redhead_face_woman_iStock.jpg

  Nie chcę Pana martwić ale znajoma fryzjerka powiedziała mi, że prawdziwe blondynki to mała mniejszość, te "aryjskie" Polki są zwykle tlenione.

  A jak Pan wygląda? Jest Pan szczupłym, wysokim blondynem z niebieskimi oczami? Bo ja tak (chociaż trochę posiwiałem).
 • @Pedant 13:35:26
  "To coś innego niż dosłowne "słowo""

  Liczą się współczesne znaczenia, bo nazwa Słowianie też jest współczesna. Zresztą tekst angielski też tak to został przetłumaczony.

  I to ma znaczenie, a nie zamierzchła historia. Żyjemy tu i teraz.
 • @rumpelsiltskin 14:18:17
  "Liczą się współczesne znaczenia, bo nazwa Słowianie też jest współczesna."

  Myli się Pan. Znaczenie tekstu Ewangelii jest powiązane ze znaczeniem słów kiedy była pisana, a nie z Pańskimi współczesnymi fantazjami.

  "Zresztą tekst angielski też tak to został przetłumaczony."

  Logos jest tłumaczony jako "Słowo", bo nie ma odpowiednika ani w polskim ani w angielskim. Mogłoby być tłumaczone jako "zasada", "prawo", "droga", "rozum/mądrość". W kontekście teologicznym oznacza Drugą Hipostazę Trójcy Świętej - Syna.

  Ma podobne znaczenie do logiki. Mówimy "bio-logia" - logos życia, psycho-logia - nauka o duszy.
 • @Pedant 14:33:11
  "To coś innego niż dosłowne "słowo""

  Nie mój Panie. Wszyscy próbują się odnosić do starożytnych tekstów, jakby tam było więcej Boga niż tekstach współczesnych. Nic bardziej mylnego. Bóg nie umarł, On wciąż żyje i jest obecny. Obecny jest też we współczesnych tekstach, bo wprawdzie Bóg jest wciąż ten sam, ale ludzie się zmieniają i posługują się nieco innym językiem.

  A Pan niech sobie grzebie w starociach, jak Pan lubi.
 • @Pedant 14:00:42
  //znajoma fryzjerka powiedziała mi, że prawdziwe blondynki to mała mniejszość, te "aryjskie" Polki są zwykle tlenione.//

  Głupia ta pańska fryzjerka a w lepszym wypadku nie posiadająca profesjonalnej fryzjerskiej wiedzy.
  Mówiąc że są tlenione miała na myśli bardzo jasne,platynowe,blondynki a przecież gama odcieni blondu zaczyna się od tonów ciemnych które tylko zawodowiec potrafi odróżnić od brązów.
  https://4.bp.blogspot.com/-GoRmyjus4BY/XM1-r5nlliI/AAAAAAAABzI/0oGbb9SDWRMTJkqCSl8B1Bgp9wl2n5KYACLcBGAs/s1600/odcienie.jpg

  Reymontowska Jagna stanowiąca etalon urody Polski jak wynika miała włosy "kiej ta przygarść lnu najczystszego" czyli (zakładając drobne różnice wynikające z odmiany lnu) takie:

  http://www.celpreg.gca.org.pl/wp-content/uploads/2018/10/w_okno-lniane-d_ugie-surowiec-stos-owany-do-wzmocnienia-kompozyt%C3%B3w-1024x683.jpg

  Gdyby Polski oraz inne środkowe europejki nie wypowiadały naturze niszczącej wojny to właśnie w większości miały by takie włosy.We fryzjerskiej skali barw kolor zawiera się między średnim a jasnym blondem.

  //Znaczy się ci co są piegowaci i rudzi nie są Aryjczykami? //

  Są wybrykami przyrody.Czerwonawa barwa włosów (piegi i białość cery) są wynikiem genetycznych zawirowań.W Europie rudość traktowano jak dopust boży i przypisywano jej złe skłonności.Do XIX wieku bo wtedy rudy stał się kolorem modnym.
  U żydów (że to zawsze na odwrót) rude włosy były i są pożądane przez pamięć o biblijnym Dawidzie.
 • @ikulalibal 14:58:47
  "Głupia ta pańska fryzjerka a w lepszym wypadku nie posiadająca profesjonalnej fryzjerskiej wiedzy."

  Ona zajmuje się strzyżeniem, więc mówiła na podstawie swojego doświadczenia a nie jakiejś "profesjonalnej fryzjerskiej wiedzy". Być może dla niej "blond" znaczy "jasny blond" i jaśniejszy. Zapytam się jej.

  Tu jest mapka:

  https://preview.redd.it/pw1hnf23tut21.png?width=800&format=png&auto=webp&s=f3cebb21ea48a435f6f8e66574203f330992c6e2
 • @Pedant 15:52:21
  //Tu jest mapka:

  https://preview.redd.it/pw1hnf23tut21.png?width=800&format=png&auto=webp&s=f3cebb21ea48a435f6f8e66574203f330992c6e2 //


  Mapka czego ? Z tego co wiem ostatnim kto prowadził badania nad specyfiką ludzkich włosów w zależności od narodowości i rasy był doktor Michał Szuman.Jeden z bohaterów powieści B.Prusa "Lalka"
 • @ikulalibal 16:03:31
  "Mapka czego ? Z tego co wiem ostatnim kto prowadził badania nad specyfiką ludzkich włosów w zależności od narodowości i rasy był doktor Michał Szuman.Jeden z bohaterów powieści B.Prusa "Lalka"

  Włosów "blond". Antropologia fizyczna dalej jest uprawiana, nie tylko w literaturze.

  Tak czy inaczej, dla mnie to nie robi różnicy, jak w tej piosence:

  https://www.youtube.com/watch?v=dI9yyaBsSrs
 • @Pedant 16:18:23
  Jeśli pana to interesuje to jestem ciemnym blondynem o jasno szarych oczach. Też trochę podziwiałem. Posturę mam raczej potężniejszą, niż skromną, przy wzroście 180 cm, ważę około 100 kg.
  W teraźniejszych czasach rudzi wśród populacji i piegowaci nie jest niczym wyjątkowym, jednak na pewno kiedyś wśród Słowian było to czymś wyjątkowym.
  Nie jestem genetykiem, więc nie wiem jak to się ma do przekazywania tych, czy innych koloru oczu włosów i co na to wpływa.
  Widzę, że pan się czepia, bo wśród murzynów też trafiają się albinosy
 • @goat 19:51:08
  "Jeśli pana to interesuje to jestem ciemnym blondynem o jasno szarych oczach. Też trochę podziwiałem. Posturę mam raczej potężniejszą, niż skromną, przy wzroście 180 cm, ważę około 100 kg."

  Ja ważę 67 kg, 178 cm, dawniej 180. Kurczę się i siwieję co mi się podoba :)
 • @Pedant 20:02:56
  //Ja ważę 67 kg//

  Jakim sposobem?
  Dieta Kwaśniewskiego (doktora) ? Dąbrowskiej? jak pan to robisz ?
 • @goat 19:51:08
  "W teraźniejszych czasach rudzi wśród populacji i piegowaci nie jest niczym wyjątkowym, jednak na pewno kiedyś wśród Słowian było to czymś wyjątkowym."

  Niekoniecznie, kronikarze rzymscy VI wieku piszą że Słowianie są rudawi. Wikingowie też bywali rudawi lub miewali ciemniejsze włosy, które rozjaśniali na blond, raczej żrącym ługiem z popiołu.
 • @ikulalibal 20:08:50
  "Jakim sposobem?
  Dieta Kwaśniewskiego (doktora) ? Dąbrowskiej? jak pan to robisz ?"

  Mam to po rodzicach i dziadkach. Waga mi się prawie nie zmieniała, niezależnie ile jadłem. (Przybyło mi ok 3 kg od 18 roku życia.)

  Jem na co ma ochotę, ale dużo zjeść nie potrafię, zapycham się łatwo.
 • @Pedant 20:21:30
  //
  Mam to po rodzicach i dziadkach. //

  To nie zawracaj pan gitary i nie stwarzaj fałszywych nadziei.

  //Jem na co ma ochotę//

  No kurna ! żadnej sprawiedliwości na świecie!
 • @ikulalibal 20:25:41
  "No kurna ! żadnej sprawiedliwości na świecie!"

  Zajrzę do lodówki bo nabrałem apetytu. Na deser mam lody czekoladowe z migdałami. ;) No i może otworzę drugie piwo.
 • @Pedant 20:36:02
  // Na deser mam lody czekoladowe z migdałami. ;) //

  Nienawidzę pana.

  PS
  a próbował pan malaga Zielona Budka i bakaliowe Grycana?
 • @ikulalibal 20:51:35
  "a próbował pan malaga Zielona Budka i bakaliowe Grycana?"

  Grycana próbowałem, ale Zielonej Budki jeszcze nie.

  Najlepsze są Haagen Dazs ale okropnie drogie. Żadnych dodatków ani "naturalnych" gum i stabilizatorów.

  https://www.haagendazs.com.pl/
 • @ikulalibal 20:51:35
  "Nienawidzę pana."

  Za co? "Kiedy gruby zsechnie, to chudy zdechnie." Nie bez kozery organizm robi zapasy, dbać tylko trzeba o to, żeby były one adekwatne do potrzeb (na ciężkie czasy większe, na lepsze mniejsze).

  A ogólnie, najlepszą metodą utrzymania wagi jest metoda MŻ ("mniej żryć"). Jeść trzeba to, na co się ma ochotę, ale tylko do zapełnienia żołądka, nic ponadto. Chodzi o to, żeby zbytnio nie rozciągnąć żołądka, który jest pod tym względem bardzo elastyczny i plastyczny. Nota bene kolejnej butelki piwa: żołądek można też rozdąć przy pomocy płynu, dlatego piwosze, którzy piją dużo tego trunku, są za zwyczaj grubi i tłuści.

  (Sorry za wcinkę, ale swego czasu miałem z tym jakieś problemy, więc coś niecoś na ten temat wiem)
 • @rumpelsiltskin 21:08:15
  // dbać tylko trzeba o to, żeby były one adekwatne do potrzeb //

  W tym szkopuł żeby apetyt był adekwatny do potrzeb a nie jest.I właśnie w tym tkwi tajemnica tycia.Żaden lekarz czy dietetyk nie wyjaśniła dlaczego ludzie piją akurat tyle ile potrzeba ale ci sami ludzie jedzą znacznie więcej niż wskazywały by ich potrzeby.Człowiek dla zaspokojenia pragnienia jednorazowo wypija (mniej więcej) 200 mililitrów i nie znam nikogo kto po wypiciu takie ilości miałby ochotę wypić kolejne 2 szklanki.
  Natomiast znam wielu ludzi którzy po zjedzeniu wydawałoby się wystarczającej ilości pokarmu chętnie i z powodzeniem mogą pochłaniać kolejne porcje.
  To jakby mechanizm informujący o zaspokojeniu pragnienia działał prawidłowo, zaś w przypadku przekazywania do mózgu informacji o tym że głód został już zaspokojony jest zakłócone.Lekarze bardzo często (a właściwie to zawsze) odpowiedzialność za "nieopamiętanie w jedzeniu" przenoszą całkowicie na pacjenta.Uważam że to nieuczciwe.Tak jak pańska rada MŻ.
  Człowiek je bo odczuwa głód a nie dlatego że tak postanowił.A dlaczego odczuwa głód jeśli teoretycznie nie powinien to na to pytanie powinni odpowiedzieć lekarze.
 • @ikulalibal 21:48:36
  "Człowiek dla zaspokojenia pragnienia jednorazowo wypija (mniej więcej) 200 mililitrów i nie znam nikogo kto po wypiciu takie ilości miałby ochotę wypić kolejne 2 szklanki."

  Może wpływ w moim przypadku miało to, że gdy miałem ok 17 lat, zainteresowałem się jogą. Przeczytałem jedną książkę, z której nauczyłem się prostej techniki relaksacji poprzez staranny oddech i jego obserwację.

  Drugiej rzeczy co się nauczyłem, to dbanie o picie wody w objętości wystarczającej do dobrego nawodnienia - letnią wodę należy pić na pusty żołądek na co najmniej pół godziny przed posiłkiem, aby przechodziła szybko i nie rozcieńczała soków trawiennych. Zmniejsza to apetyt i ułatwia trawienie (można pić trochę płynów przy posiłku ale niedużo). Staram się pić nie mniej niż ok 2 litrów płynów dziennie..

  Niech Pan spróbuje :)

  https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/prawdy-i-mity-na-temat-picia-wody-ile-litrow-wody-powinno-sie-pic-dzie-aa-FGuR-W8tn-Kkww.html

  Co do oddychania, to ćwiczenie polega na robieniu powolnego pełnego wdechu, zatrzymania się na parę sekund , potem powolnego wydechu, zatrzymania się znowu i tak kilka razy. W tym czasie skupiać się obserwacji/czuciu tej czynności, także czuć klatkę piersiową i całe ciało. Uspokaja to układ wegetatywny, zmniejsza nerwowość i może regulować apetyt.
 • @Pedant 20:15:07
  Pisali, bo jak takiego zobaczyli to się dziwili. Utkwił im taki w pamięci i to rzutowało na wszystkich. Nic w tej kwestii nie zmieniło się do dnia dzisiejszego. Jeden kibol się wychyli i wszyscy są tacy. Tak to wygląda.
  Od 19, 20 roku życia tyle ważę. 12 lat podnoszenia ciężarów, od 14 roku życia. Teraz nic z tego nie pozostało. Dalej jestem nabity, ale to chyba kwestia kośćca. Alkoholu nie piję wcale, palę paczkę na tydzień. Żadnych diet nie stosuję. Jem to, na co mam ochotę.
 • @ikulalibal 21:48:36
  "To jakby mechanizm informujący o zaspokojeniu pragnienia działał prawidłowo, zaś w przypadku przekazywania do mózgu informacji o tym że głód został już zaspokojony jest zakłócone."

  Mechanizm oczywiście istnieje, jest nim poczucie sytości wywołane parciem jedzenia na ścianki żołądka. Problem nie jest w mechanizmie, ale psychice, bo większość ludzi, tych którzy mają problem z nadwagą, po prostu ten sygnał ignoruje, a niektórzy robią to nawet z premedytacją.

  To jest bardziej problem psychiki niż jakiejś awarii mechanizmu. W najprostszym ujęciu polega to na tym, że trzeba skończyć jedzenie z minimalnym niedosytem (rada dla tych, którzy nie wyczuwają momentu parcia jedzenia na żołądek).

  A jak to wygląda w zobrazowanej teorii:
  - śniadanie - jedz wszystko, co chcesz i ile chcesz,
  - obiad - zjedz połowę,
  - kolację - oddaj swojemu wrogowi.
 • @rumpelsiltskin 22:56:44
  To, że się obiadami, to pozostałość po naszych bardzo dalekich przodkach. W epoce gdy nasi pradziadowie chodzili po lasach, puszczach i polowali na zwierzynę, obiadami się, bo za chwilę mogło nie być nic do jedzenia. Jeśli jakby na zapas. I tu jest problem. Otyłość to rzecz metabolizmu organizmu. Który przekazywany jest genetycznie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930