Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2003 posty 3294 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Pismo starożytnej cywilizacji doliny Indusu, Rongorongo itp.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z dedykacją dla pani Niny Anonimowej.

Pani Małgorzata Zietek-Wielomska zwraca uwagę na to, że ilekroć przekaz medialny zdominowany jest przez emocje, to przeważnie posiada zerową wartość informacyjną, zaś jego celem jest manipulacja.
Większość wpisów (jeśli w ogóle można je tak nazwać) pani Niny to same emocje i rzeczywiście, ich wartość informacyjna jest przeważnie zerowa (jeśli wręcz nie ujemna, tzn. kto to czyta, samo sobie szkodzi).
Pozwolę sobie wziąć na tapetę ostatni wpis, jako że zahacza o moje hobby czyli lingwistykę.
Przytaczam w całości:
----- WIELCY Polacy.
Zbigniew Szałek -odczytał starożytne napisy , odkrył starożytną cywilizację , jest geniuszem swojej epoki ........i ? cisza !. ZŁO tego świata trzyma kosmatą łapę na WIEDZY dlatego,że ! ona czyni Człowieka WOLNYM !.

 

 

-----Benon Zbigniew Szałek - KTO  O NIM SŁYSZAŁ ?!.
Koniec cytatu.
Kwestie formalne: pan profesor jest lingwistą, pracownikiem naukowym i dydaktycznym na uczelni, jest autorem szeregu publikacji naukowych, więc nie ma powodu twierdzić, że „jezuicka synagoga szatana” celowo ukrywa jego osiągnięcia. Wręcz przeciwnie. Rzecz w tym, że akurat lingwistyka nigdy nie była tak nośna medialnie jak majteczki w kropeczki albo ich brak Dody Elekrody, stąd nie jest zbyt często cytowany w Pudelku czy Pomponiku.pl
Pan profesor jest niewątpliwie geniuszem w sensie potocznym tego słowa, ale proszę czytać albo słuchać ze zrozumieniem: nie odkrył on żadnej starożytnej cywilizacji, nie wiem nawet czy twierdzi, jakoby odczytał pismo rongorongo z Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui) – prawdopodobnie jest to chyba na dziś nawet teoretycznie niemożliwe ze względu na szczupłość materiału, brak tekstu równoległego (typu kamień z Rosetty)  oraz nieznajomość języka (to ostatnie można by pewnie obejść poprzez porównanie ze współczesnym maoryjskim). Najbardziej głośną HIPOTEZĄ (póki co nieudowodnioną i moim zdaniem nieprawdopodobną) jest twierdzenie, jakoby pismo rongorongo było spokrewnione albo wręcz tożsame z pismem starożytnej cywilizacji doliny Indusu (Harappańskiej) w oparciu o powierzchowne podobieństwo tych znaków. W formie naukowej mówi się o teorii „drawidyjskiej osi świata”, która przypomina mi Zermatyzm wymyślony przez naszego genialnego rzeźbiarza, Stanisława Szukalskiego, tyle że „À  rebours” czyli na wspak.
Kilkadziesiąt lat temu próbowano znaleźć wspólny mianownik tzw. izolatów językowych (baskijski, ajnu, wymarły symeryjski) umieszczając je sztucznie w jednej grupie językowej zwanej azjanicką, ale było to co najwyżej wyjaśnienie ignotm per ignotum, a jednocześnie ślepa uliczka. Dziś dominuje pogląd, iż zachowane albo odczytane starożytne izolaty były częścią większych rodzin językowych. Np. baskijski (co skądinąd potwierdzają tez badania DNA jego użytkowników) jest pozostałością grupy językowej przedindoeuropejskiej (tak jak języki drawidyjskie w Indiach). Językiem baskijskiemu pokrewnym był akwitański, używany w Akwitanii/Gaskonii (=Baskonii), a który zanikł we wczesnym średniowieczu. I nie ma on nic wspólnego ani z Ajnu, ani z Sumerami – poza tym, iż przeważa dziś teza o wspólnym pochodzeniu wszystkich dzisiejszych języków świata (6-7 tys), od pierwszej mowy która pojawiła się być 70-150 tys. lat temu przed migracją z Afryki.
Zdarzają się wprawdzie zadziwiające podobieństwa. Np. wymierający niestety język KET używany nad Jenisejem wykazuje pokrewieństwo z językami Navajo, co jest zgodne z teorią zasiedlana obu Ameryk przez Beringię (połączenie lądowe między Syberią i Alaską przed powstaniem cieśniny Beringa). Podobnie jeden z języków andamańskich wykazuje dziwne podobieństwo do izolatu w Nepalu (?).
Tymczasem w przypadku Rapa Nui, wyspa ta została zasiedlona najwczesniej w IV wieku n.e. przez ludzi mówiących językiem wschodnio-polinezyjskim. Znowuż języki polinezyjskie są najmłodszymi językami z rodziny austronezyjskiej, która swój prapoczątek bierze z dzisiejszego Tajwanu i południowych Chin (zero językowego związku z rodziną sino-tybetańską).
CYWILIZACJA DOLINY INDUSU by Wiktoria Kamińska
Trafną intuicją wydaje się hipoteza o przynależności języka/języków cywilizacji doliny Indusu do rodziny drawidyjskiej, ale ta akurat raczej nie ma jakiegokolwiek związku z językami austronezyjskimi, czyli hipoteza jakoby rongorongo wywodziło się z pisma doliny Indusu jest wysoce nieprawdopodobna.
I tak to wygląda, jak się czyta ze zrozumieniem i pisze bez histerii, co nie tylko pani Ninie Anonimowej zalecam.

    

KOMENTARZE

 • Bardzo ciekawe informacje i wartościowy wpis.
  Mnie również zniechęca do NEonu brak ambicji u autorów do pisania wartościowych i wnoszących jakąś wiedzę tekstów. Pogoń za szokującymi
  informacjami, emocje, mnożenie bylejakości jest wprost nie do zniesienia.
 • Autor
  "Tymczasem w przypadku Rapa Nui, wyspa ta została zasiedlona najwczesniej w IV wieku n.e."
  Podobno Słowianie zeszli w kapciach z drzew bagien Prypeci w IV w, n.e.
  To takie same stwierdzenia.
 • @goat 20:55:01
  Sam fakt zasiedlenia tak odleglej i izolowanwej wyspy jest cudem. Swego czasu Thor Heyerdahl udowodnił, iż mieszkańcy przybyli z Peru na łodziach z balsy itd. Tymczasem okazało się, że w ciągu stuleci zmienił się wiatr - o ile teraz wieje na zachód, o tyle kilkanaście wieków temu wiał odwrotnie, więc teza heyerdahla jest dziś odrzucana.
  Polinezja była zasiedlana od zachodu, kolejno, co potwierdzają badania nie tylko archeologiczne, ale i językowe ( w tym przypadku stosuje się tez zegar językowy)
  IV wiek n.e. jest przyjmowany jako najbardziej prawdopodobny
  Pozdr

  PS - skąd się pojawili Słowianie to tego nie wiem, autochtoni, allochtoni - ??? Mamy Serbów na Bałkanach, mamy Serbów na Łużycach - potomkowie tych samych plemion
 • @Anna-PK 19:50:12
  dzięki :)
 • Brawo
  Wreszcie coś sensownego. Płaskoziemcy, Wielkolechici oraz Wielkoukropy. dostaną apopleksji.
 • Admin
  serdeczne dzięki na graficzną oprawę :)
 • ---------- zbić z pantałyku .
  ---- Autor skrzętnie ominął wielowątkowość zapodaną w filmiku , skanalizował zapodane tematy do li tylko pisma , na koniec z wyższością naukofca " udowodnił " tezy , własne ? uznane za własne ? , "ninanonimowa "ubrał w buty rozentuzjazmowanego tłumu i otrzepał ręce.
  Masz Pan pecha , NIE UZNAJĘ w znakomitej większości tzw, grantowych historyków.
  Historia dzieje się na moich oczach ,żyję w jednej rzeczywistości , po włączeniu TV widzę drugą, inną rzeczywistość, w którą z nich każe mi Pan wierzyć ?.

  ---------------------------
  NOWA CHRONOLOGIA , oczywiście zamilczana, dobija się do drzwi WOLNOŚCI, otworzyłam je , dlatego rozumiem już więcej , inni też już rozumieją . Płynie rzeka wiedzy , wypłucze brudy ze stajni Augiasza.

  https://www.youtube.com/watch?v=u2-VfPJtEv4&feature=emb_logo
 • *****
  Pismo Rongorongo to chyba
  ta sama kategoria pojęć co
  barabara i bungabunga :))) czyli dotarcie
  do jego genezy wyjaśni też rolę
  i udział erotyki w życiu ludzi
  w tym rejonie świata , i tu wygląda na to ,że
  skoro włożony wysiłek w te słynne posągi
  prezentuje wyłącznie mężczyzn , t z n ,że
  rola kobiet musiała tam być znikoma
  albo nawet żadna czyli wyspa mogła być
  jakąś enklawą homoseksualizmu :)))
 • @MacGregor 21:02:31
  Tak. Tylko, że Fenicjanie opłynęli Afrykę w V w one, dopłynęli do Wysp Kanaryjskich i Azorów. Kartagińczycy zaś w II w. one dopłynęli do brzegów dzisiejszej Brazyli. Więc dlaczego dopiero w VI wieku zasiedlono dopiero Rapa Nui. Wiadomo przecież, że cywilizację Ameryki i Mezoameryki były bardzo rozwinięte. Olmekowie mogli dopłynąć do wyspy. Wcale nie musiały być to ludy Polinezji.
 • @goat 11:57:27
  Witaj

  To prawda - opłynięcie Afryki przez Fenicjan (VI wiek pne?) to istotnie sprawa niesamowita i fascynująca. Już nie pamiętam gdzie się zachował opis tej wyprawy, ale Fenicjanie byli zdumieni, ze nagle kierunki im się odmieniły.
  O Kartagińczykach (czyli kolonistach fenickich) u brzegów dzisiejszej Brazylii nie słyszałem, ale właśnie wygoglałem

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pedra_da_Gavea

  bardziej prawdopodobne jest lądowanie Wikingów w Vinlandzie - przy okazji, czy oglądałeś dobry, rozrywkowy film o Wikingach w Ameryce pt Pathfinder https://pl.wikipedia.org/wiki/Tropiciel_(film_2007)

  Co do Rapa Nui, o Olmekach mało co wiem, o ile pamiętam Thor Heyerdahl przepłynął na tratwą Kontiki z Peru na Polinezję - bardzo dzielny człowiek. Miał to być ostateczny dowód na pochodzenie jeśłi nie Polinezyjczyków to mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Niestety, wyszły na jaw kolejne fakty, że przed wiekami kierunek wiatrów był odwrotny i że przepłynięcie tratwą z Ameryki Pld na Polinezję było mało prawdopodobne
  Tymczasem w kontekscie hipotezy prof. Szałka, jesli pierwszymi mieszkańcami byliby np. Olmekowie, to tym bardziej rongorongo nie ma związku z pismem doliny Indusu.
  Zasiedlanie wysp oceanicznych z zachodu na wschód potwierdzają badania lingwistyczne.

  Ale nie upieram - nie ma w tym jakiegokolwiek ukrytego celu czy agendy.
  A co do nieznajomości tego naukowaca wsród Polaków - no cóż, zmarły juz prof. Waldemar Chmielewski, odkrywca konstruckji sprzed 100 tys lat w Wadi Halfa nie ma nawet swojego hasła w Wiki, mimo że ma je noszący to samo imię i nazwisko jeden z morderców x. Popiełuszki

  PS
  Jak mi się uda ściągnąc pewne wykłądy, to napisze o tym, co jest tak naprawdę potrzebne do odczytania nieznanego pisma i dlaczego np. na dzień dzisiejszy odczytanie dysku z Fajstos jest niemożliwe.
  oraz dlaczego tak trudno odczytać linearne A, podczas gdy Michaelowi Ventris udało się odczytać linearne B, czy wreszcie dlaczego wciąż są takie kłopoty z odcyfrowaniem języka Etruskó mimo obfitości zachowanych źródeł pisanych (nasz kolega, prof. I.E. czy odwrotnie odczytywał etrusków na neonie przyjmując, że byli to Słowianie, ale niestety jego metoda jne spełniała podstawowych założeń naukowych ... wiem, wiem, znowu będzie że kręcę :)
 • @MacGregor 15:45:01
  Skoro jest Pan oblatany w tematyce, to proszę o własne sugestie, dlaczego kultura Mohendżo Daro upadła - pod naporem ludów irańskich.
  Wiem, tam byli Polacy i to dlatego, ale może są inne opcje.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:06:26
  Nie jestem oblatany, ale zapewne zmiany klimatyczne zaś czasowo zbiega sie z najazdem Ariów.
  Językowo kusząca wydaje mi się hipoteza o przynależności ich języka do rodziny drawidyjskiej, ale nikt tego jeszcze nie udowodnił

  Przez analogię, jak się patrzy na historię Mezopotamii to też początkowo trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Sumerów zastąpił Akad (Sargon), potem znów Sumer, potem Aszur, Babilon, a w międzyczasie jeszcze Huryci, potrem Persowie itd.
  Dlaczego upadła nasza Rzeczpospolita, poczatkowo silniejsza od naszych zaborców w kupie, albo jak to się stało, że jakaś hołota zmiotła z powierzchni ziemi imperium Hehtytów w XII w pne itd

  pozdr
 • @MacGregor 15:45:01
  Panie MacGregor. Nordycy na pewno przypłynęli do brzegów Nowej Funlandii. Są tam pozostałości archeologiczne. Tu pojawiają się podobieństwa do Filistynów(Katagińczyków) w Brazylii. Kamienie z pismem Filistynów w Brazylii uważane są przez oficjalną naukę za falsyfikaty. To samo dotyczy kamieni z runami w Ameryce północnej.Kamień runiczny Vérendrye'a był, ale zaginął. Chociaż odnaleziono łodzie Wikingów. To samo z kamieniem runicznym z Kensington. Odnaleziono łodzie , ale kamień to podróbka.
  Teraz z innej beczki. Na Alasce odnaleziono niebieskie koraliki z Wenecji,, datowane na XIV w. Jakim cudem się tam znalazły?. Przywędrowały z Europy przez Azję, cieśninę Beringa do Ameryki. Czy nie możliwe jest by ludy z nad Indusu przeszli tą samą drogą do Ameryki, by później drogą morską udać się na Rapa Nui. Wiem jedno ,że oficjalna historia którą nas karmią, jest do bani. Wiemy, na prawdę mało, albo nawet nic nie wiemy.
 • @MacGregor 16:23:38
  Jeszcze jedno. Wiem, że to zabrzmi dziwnie, ale jeśli Atlantyda i Lemuria istniały na prawdę. To co wtedy?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930