Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2003 posty 3294 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Mieszko, Mieszko, nasz koleżko!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyli jak to ze lnem było.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie kol. Zawisza (por.  Chrzest Mieszka, historia nieznana), którego tu serdecznie pozdrawiam. Jest on bowiem dla mnie wzorem kultury pisania i prowadzenia dyskusji, do którego to wzoru jest mi niestety daleko i mojego podziwu dla Kolegi nie zmienia fakt, iż zdarza mu się pisać – tak przynajmniej uważam – kocopały, ale kto jest bez winy, niech pierwszy strzaska klawiaturę na mej głowie.
 
Od dawna zauważyłem, iż w dyskusjach o początkach polskiej państwowości, kiedy potykamy się o brak jednoznacznych informacji , błędem jest brak szerszego spojrzenia na cały kontekst historyczny. Brak pewnych informacji to nie tylko bolączka naszej historii, ale i wszystkich innych krajów i narodów powstających na gruzach zachodniej części imperium Romanum oraz jego okolic (tzn. nigdy niezromanizowanej Hibernii czyli Irlandii, północnej  Brytanii, Skandynawii czy terenów na wschód od Renu i na północ od Dunaju). Np. przełomowym wydarzeniem w dziejach Wysp Brytyjskich jest zawezwanie przez króla Brytów Vortigerna w 447 roku saksońskich najemników Hengista i Horsę (czyli Konia i … Konia) przeciwko Piktom, o czym piszą Gildas i Beda Czcigodny. Czy Vortigern istniał naprawdę, czy Hengist i Horsa to postaci historyczne? Nawet jeśli to i tak historyczność naszego Mieszka jest silniej potwierdzona.
 
Na naszym portalu, opanowanym ostatnio przez neopogan, ludzi wychowanych bez choinki na święta czy zgoła wariatów w sensie medycznym wyczytałem kiedyś, że chrzest Mieszka nigdy nie miał miejsca – nie wiem, o co chodzi, ale nawet jeśli, to ów chrzest 966 miał co najmniej takie samo znaczenie, co tradycja królestwa Dawida i budowa świątyni przez Salomona dla formacji późniejszych Izraelitów. Wydarzenia roku 965-967 są historycznie niepewne, ale żyjący dwa wieki później Kadłubek reprezentuje już szczytowe osiągnięcia ówczesnej sobie chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej (w swojej kronice korzysta z jedynego dostępnego wówczas w Europie działa Platona, czyli dialogu Timajos) i co ciekawe, to on właśnie jest praźródłem „historii” Wielkiej Lechii.
Jeśli mało co wiemy o przedchrześcijańskich dziejach ziem polskich (podobnie jak Brytowie czy Skandynawowie) to nie dlatego, że jakoby Niemcy i Watykan zniszczyli nam laserowe hologramy z tamtego okresu i spalili … kamienne księgi zawierające rachunek różniczkowy i całkowy, ale dlatego, że było to u zarania historii pisanej.
A co tak naprawdę wiemy o rówieśnikach naszego „Mieczysława” – np. o węgierskim królu Stefanie? (A propos, czy czasem słynna korona Świętego Stefananie była aby pierwotnie przeznaczona dla Bolesława Chrobrego i została po prostu po chamsku ukradziona w drodze z Rzymu przez Bratanków i nasz Bolko musiał w zwiazku z tym czekac ćwierć wieku na swoją kolej?)
Wspomnę tu przy okazji o toczącej co poniektórych obsesji każącej im wymyślać coraz większą przedchrześcijańską Lechię, władającą nie tylko nad całą Eurazją, ale i nad okolicznymi planetami.
Tymczasem tacy na przykład Rzymianie z upodobaniem podkreślali swoje skromne początki i małą chatynkę zbudowaną z gliny i słomy, w której dorastali Romulus i Remus. Historyk Tytus Liwiusz nie ukrywa, że przez pierwsze 200 lat Rzym był de facto pod władzą etruskich krolów – tytułem do dumy i chwały nie były imperialne początki, ale fakt, iż pracą i wytrwałością z małej wioski stworzono potegę włądającą „całym okręgiem ziemskim”.

Chwała Polski nie bierze się z przedchrześcijańskiej sławy Swarożyca czy innego drewniaka, ale z tego, iż kraj słabo rokujący, bo połozony między Cesarstwem Niemieckim a czterokrotnie większą od Polski Rusią Kijowską nie tylko obronił suwerenność, ale wyrósł na lidera Europy Środkowo-Wschodniej i podniósł wysoko pochodnię cywilizacji i wysokiej kultury. Zaś przyszła wielkość albo karłowatość Polski zależy od tego, czy podejmiemy nisko dziś spuszczoną pochodnię i podniesiemy ją jeszcze wyżej, czy nie. 

KOMENTARZE

 • "Mieszko,Mieszko,nasz koleżko"
  :)
  (bożesz ty mój! ile to już lat.A wydaje się jakby wczoraj)
  https://www.youtube.com/watch?v=031cplUl7_g

  Poza tym uważam że skoro używa pan figur retorycznych w rodzaju "jak to ze lnem było" nie powinien pan zakładać że każdy czytelnik w mig chwyci aluzje.Nie każdy wie że "Jak to za lnem było" podobnie jak "Farfurka królowej bony" są literackimi pozycjami dla najmłodszych które z założenia miały historycznie i patriotycznie edukować.
  Sądząc z poziomu wypowiedzi wielu tutejszych blogerów nie każdemu z nich w dzieciństwie czytano te pozycje.Czy jak w moim przypadku wyświetlano rzutnikiem zwanym przeze mnie "kinem" (pomyśleć tylko-prymitywnym rzutnikiem!!!! czy IPN nie powinien uwzględnić mego męczeństwa? )
  https://sprzedajemy.pl/bajka-na-rzutnik-ania-jacek-jak-to-ze-lnem-bylo-klisza-z-prl-borow-2-7897fb-nr61686810
 • ;) Dawno tu Pan nie zaglądał, pewnie ze względu na te ograniczenia
  jakie BoJo codziennie Brytyjczykom podkręca.

  Co zaś do polskiej historii, polskiego chrztu, polskiego katolicyzmu, to mnie irytuje to "w czambuł" wiązanie wszystkiego z żydostwem, z banksterstwem, a ja nawet nie jestem katoliczką.
  Uważam, że uczciwość w ocenie zdarzeń historycznych jest niezwykle ważna dla ksztaltowania przyszłości i robienie "wody z mózgu" nikomu nie służy.
 • Ubolewać należy
  Nad miałkością tego tekstu Chcą go okrasić nieco i wspomnę o denarze „Mieszka” Na obwodzie napis MĘZKO w środku Ł D (Łada) w środku znak krzyża na łuku kojarzony z herbem tej bogini (każdy Polak który zna język ojczysty wie o jaka boginie chodzi) taki sam jak na diademów z Dratowa sprzed 3tys lat żak solarny Na drugiej stronie krzyż równoramienny w otoku na zewnątrz forma krzyża hakowego czytana lewoskręcie daje liczbę 964 lub prawoskrętnie 946 W Dagome iudex skryba łaciński zdecydował się na zapis MESKO Retorycznym pytaniem pozostaje dlaczego nawet tutaj na Neonie niewielu wie jak naprawdę nazywał się założyciel państwa które potem nazwano Polonia dla utwierdzenia władzy Łacińskiej
 • @ikulalibal 20:25:16
  Fajne, znam to.
 • @Polantek 22:42:22
  //na Neonie niewielu wie jak naprawdę nazywał się założyciel państwa które potem nazwano Polonia dla utwierdzenia władzy Łacińskiej//

  Niech się pan nie da prosić a po prostu powie jak miał na imię założyciel naszego państwa.

  "Germańska" teoria głosząca skandynawskie pochodzenie naszych władców utrzymywała że miał na imię Björn co na nasze przekłada się "niedźwiedź".Tubylcy nazywali go Miszko co z czasem przekształciło się w Mieszko.Tak tłumaczyli to całkiem uznani niemieccy historycy jeszcze w latach 20-stych XX wieku.
 • Historia kołem się toczy.
  W czasach mieszka globalną mafia był KK.
  To było ówczesne NATO z misją podboju świata.
  Kraje które do NATO nie należały nie miały żadnych praw były traktowane jak ziemia niczyja ..tereny do podbicia...do wyrżnięciu jakichś tam pogańskich tubylców.

  Mieszko wstąpił do tego zbrodniczego katolickiego "NATO" by uzyskać "prawa człowieka" i zostać krajem uznawanym przez to "NATO" czyli KK czyli Watykan.

  Dzisiaj mamy dokładnie taką samą sytuację.
  Kraje które nie są wasalami NATO czy tzw. zachodu czyli globalnej mafii
  nie mają praktycznie żadnych praw.. są "embargowane" na śmierć lub wprost podbijane...ich przywódcy mordowani.
  Mieszko uciekał spod gilotyny "katolickich przyjaciół" wolał zdradę i europejskie salony niż śmierć jako "fafluchten" poganin.

  Ciekawe że i KK i dzisiejsza mafia mają dokładnie te same korzenie
  to dokładnie ta sama walka o dominację nad światem.. wywodząca się z chorych idei talmudycznych.. (naród wybrany, jeden Bóg.. czyli coś jak rasa panów. jeden wódz..)

  Świat od 2000 lat zmaga się z tym samym problemem.
  Gdyby Jaruzelski zdradził Polaków i poddał Polskę mafii to byłby dzisiaj pokojowym "Nobystom".. nie zdradził poddał dopiero gdy widział że Polska jest bez szans... uratował Polskę od rozlewu krwi.
  Mieszko z Polakami się nie cackał...wstąpił do katolickiego "NATO" a opornych powyrzynał.
 • Tak naprawdę ciekawe czasy
  terenów dzisiejszej Polski - to czasy przed chrystianizacją. Nigdy nie wchodziliśmy w skład cesarstwa rzymskiego - a po chrystianizacji ciekawe jest tylko to - czego dokonano wbrew papiestwu. Ponadto - wiemy tylko, że wielki transfer niosących ciemną moc na nasze ziemie - odbył się za Kazimierza Wielkiego. Czy wcześniej też doświadczyliśmy takich transferów - jeszcze przed Mieszkiem?
  Wniosek?
  Bez wiedzy o tych transferach - nie da się niczego skonstruować.
 • @ikulalibal 20:25:16
  Witam i pozdrawiam ;)

  Ciekawa jest ta skandynawska teoria Mieszka- Bjorna - ciągle czegos sie dowiaduję. czy jest gdzieś może jakieś naukowe lub chocby naukowopodobne źródło piszące o tym?

  Czy mam racje sądząc, że owe 10-11 wieków temu nasi przodkowie byli całkiem zbliżeni kulturowo do Skandynawów, a być może i językowo troszkę bliżsi, zważyszy jeszcze kulturowy wpływ (państwowotwórczy) Waregów na Ruś czy Duńczyków na Pomorze Zachodnie?

  Myślę, że z imieniem Mieszka (podobnie jak z późniejszym o kilkadziesiąt lat Miecławem, samozwańczym księciem Mazowsza) jest trochę jak z hieroglifami na dysku z Knossos. Otóż Aleksander Kondratow w starej książce z serii "ceramowskie" przytacza dowód, że ze względu na szczupłośc danych, tekst dysku można odczytać chocby i we wspólczesnym języku rosyjskim (podobną wartośc mają uważam lektury etruskie profesora I.E. na neonie).
  Dopóki nie odkryjemy nowych danych jesteśmy skazani na formę tradycyjną.
  Jużnie pamiętam, ale Gall Anonim pisal chyba jego imię Mescho (?)
  trzebaby skolacjoonwac formy tego imienia wystepujące w kronikach od Gall i kałubka poczynając, a obejmujące też formy imienia Mieszka II i III Starego.

  Uważam tez, że ostateczny rodowód tego imienia może mieć znaczenie wtórne. Np. moje Grzegorz wywodzi się ostatecznie z greckiego gregoresko czyli czuwam, stąd staropolskie próby zastępowania go Wigilem czy nawet Czujem ("mój mi Czuju"). A tymczasem zostałem tak nazwany bo Mamie podobało się imię "Grześ" i nie ma to nawet nic wspólnego z łacińskim patronem Grzegorzem Wielkim :)

  pozdr
 • @Polantek 22:42:22
  Witam

  Treśc istotnie jest miałka, ale to moja próba powrótu do pisania po długiej przerwie, no i zamysł bardziej felietonistyczny

  pozdr
 • @Anna-PK 21:19:56
  Witam

  Nie, to nie wina tego rozczochranego kretyna BoJo, ale moje prywatne sprawy, utrata pracy, założenie własnej firmy itd

  A to wiązanie wszystkiego z zydostwem to patent pana DK na jego osobistą wojnę z KK: wszystkiemu winni są Żydzi, KK to Żydzi, ergo wszystkiemu winiem jest KK"

  pozdr
 • @demonkracja 10:22:49
  Ciemna moc to zydowska finansjera?
 • @Oscar 07:26:45
  "W czasach mieszka globalną mafia był KK.
  To było ówczesne NATO z misją podboju świata."

  - ależ Pan pieprzy głupoty i to od lat te same, na poziomie propagandowych haseł. gdzie i kiedy Pana tak zaprogramowali?
 • @MacGregor 11:55:24
  a argumenty ?
  Watykan nie był dzisiejszą "Brukselą" ? czyli centralą decyzyjną..
  Watykan nie podbijał świata w marszu na wschód ale w innych kierunkach ..
  Państwa nie podbite nie miały takiego samego statusu jak dzisiaj państwa które się opierają NATO ? (barbarzyńcy, poganie ..a dzisiaj "dyktatury totalitarne" do podbicia i ograbienia z zasobów)

  Pisz pan śmiało że nie...
  Pisz pan ...że KK niósł miłość i braterstwo ..
  tak jak dzisiaj NATO niesie demokrację i prawa człowieka ..

  Nie krępuj się pan...po co tak motać na okrągło.. "..pieprzy głupoty"..
  dowal pan argumentami...
 • @Oscar 07:26:45
  //W czasach mieszka globalną mafia był KK.
  To było ówczesne NATO z misją podboju świata." //
  W tym czasie , to raczej chodziło o utrzymanie
  swojej pozycji w samej Europie na tyle skutecznie
  by w kilka wieków później uprzedzić Chiny i Arabów
  w podboju świata bo chyba musi być jasne ,że dwie Ameryki i Australia nie mogły się oprzeć kolonizacji
 • @MacGregor 11:54:07
  ---------------
  "Ciemna moc to zydowska finansjera?
  ---------------
  To ubezwłasnowolnienie - także za pomocą pieniądza - ale ubezwłasnowolnienie szeroko pojęte.
  Wniosek?
  Pamietajmy, że ci - co to ich ojcem jest diabeł - wszelkie wyrządzane nam sk***ysyństwa - wyrządzają nam naszymi własnymi rękami.
 • @Oscar 12:10:04
  Akurat wiek XI to szczyt konfliktu między papiestwem a cesarstwem, zresztą konflikt ten znakomicie rozegrał Bolesław Smiały uzyskując koronę.

  Ekspansja na wschód wynikała z lokalnej polityki marchii niemieckich, a nie cesarza czy tym bardziej papieża - wszak ekspansja wschodnia Rusi Kijowskiej nie miała nic wsplnego z papieżem czy niemcami, podobnie jak ekspansja Duńczyków na Pomorze, Waregów na południe czy później mongołów w każdym kierunku.


  Muślę, że antykatolicka obsesja zdaje się przeslaniac te elementarne fakty
 • @MacGregor 14:56:03
  moze przegiąłem - cesarze niemieccy też wyprawiali się na nasze ziemie z celem pozyskania czy odzyskania lenna
 • @Polantek 22:42:22
  I wychodzi laik. 3000 lat temu, to Słowian chyba nie było.
  Ładę to wspominał chyba Dlugosz i Maciej z Miechowa. A dopasował ją chyba do Marsa. Wybitny jednak uczony Aleksander Bruckner odrzucił autentyczność istnienia takiej bogini. Boris Rybakow uznał autentyczność, ale to uczony zajmujący się bardziej światem ruskich
 • @MacGregor 11:55:24
  Zwłaszcza, że słowo mafia wychodzi się z konretnego terytorium i powstało w konkretnym czasie. I raczej wojowało z masońskimi najeźdźcami Cavoura, Garibaldiego i reszty tej ferajny
 • @Oscar 12:10:04
  Ale ty pieprzysz. Nie mas zpojęcia o konfliktach cesarsko-papieskich? A o konfliktah w cesarstwie? A o róznicach między ówczesną niemczyzna północną a południową?
 • @MacGregor 14:57:27
  Ale jednak tak często z cała potęgą do czynienia nie mieliśmy. Mieszko żył dobrze z Ottonem Wielkim a wojował z Wichmanem i Hodonem. Bolesław Wielki walczył z Henrykiem, ale miał sojuszników wśród niemieckich możnych. Prawdopodobnie oni go uratowali gdy w Merseburgu dokonano na niego zamachu. Bolesław oskarżył o zamach Henryka i wracając spalił górd Strzałę, zabierając ze sobą ludzi. Ale mi się wydaje że za zamach odpowiadala bardziej macocha Bolesława Oda. Z tym, że Henryk powinien był zapewnić bezpieczeństwo.
  W ogóle, przykładanie dzisiejszych pojęc do X-XI wieku jest ahistoryczne
 • @MacGregor 14:56:03
  może to i obsesja... ale tak to widzę..
  przy czym staram się zarysowywać główne trendy
  mając świadomość że istnieje wiele pobocznych dróg, trendów, zjawisk, procesów
  Jednak Katolicyzm był tym nurtem który dominował w Europie a po epoce kolonialnej i w innych częściach Świata.. do XX wieku wszystko toczyło się wokół katolickiej wiary w żydowskiego Boga.
  Od czasu rewolucji w Rosji KK zaczął podupadać i to najszybciej na wcale nie rewolucyjnym zachodzie.

  Podobnie wygląda sprawa ze strukturami około NATO wskimi..
  te rozkwitły po II WŚ i to one dominują w Europie i na świecie..
  również w trybie podbojów czyli "demokratyzacji tak jak KK wcześniej w trybie ewangelizacji czy jak kto woli kolonizacji...
  "ewangelizacja to nadbudowa, maska ideologiczna dla brutalnej kolonizacji).

  Ja tu widzę wyraźne analogie.
  Były i inne nurty i one dalej żyją ..jak np. islamizacja.. LGBTzacja..
  Judaizacji nie ma bo naród wybrany już został wybrany i po co im zjudaizowane goje do koryta ?.. goj jak niewolnik, parobek, pracownik, sługa, mięso armatnie, pożyteczny idiota... tak ale żeby go zaraz awansować na żyda ... to koszty i tłok przy korycie).
 • @Oscar 15:26:54
  Jednak nie mas zwielkiego pojęcia o historii. Do XX wieku katolicyzm rządził? Umknęła gdzieś reformacja? Hiszpania straciła juz dominacje właściwie w XVI wieku. A pod koniec XIX wieku, to państwa latynoskie były niepodległe.
 • @MacGregor 11:45:40
  //Ciekawa jest ta skandynawska teoria Mieszka- Bjorna - ciągle czegos sie dowiaduję.//

  To imię Bjorn jest skandynawskie zaś sama teoria o skandynawskim pochodzeniu Piastów jest niemiecka.
  Wspomina o niej profesor Benedykt Zientara w pierwszym rozdziale zatytułowanym "Siemowit,Lestek,Siemomysł" książki "Poczet książąt i królów polskich" wyd Czytelnik 1991 r.
  Uznani niemieccy historycy Holtzmann i Schulte stworzyli hipotezę skandynawskiego najazdu na Słowian żyjących mniej więcej na obszarach Polski.Hipoteza ta podszyta była intencją dezawuowała polskich pretensji do państwowości. Że niby najważniejsze polskie sukcesy polityczne były skutkiem tego że Piastowie byli germanami.Dlatego kiedy wygasła dynastia polskie państwo zaczęło podupadać a w końcu upadło.
  Hipotezę skandynawskiego pochodzenia Piastów potwierdził wybitny mediewista Albert Brackmann.
  I choć cieszył się on uznaniem u nazistów to z przykrością trzeba stwierdzić że Brackmann do dziś zaliczany jest do jednych z większych znawców europejskiego średniowiecza.
 • @ikulalibal 15:33:05
  Fascynujące są to sprawy.

  Ja akurat nie odczuwam jakichś emocji związanych z pochodzeniem Piastów - wydaje mi się, że to nasze rodzime słowiańskie ziomale, ale jakby byli ze Skandynawii, to niby co to miałoby zmienić? Ruś Kijowska na 100% była tworem wareskim, ale co z tego? Bułgarów stworzyli prototureccy najeźdżcy ze stepu
  Podobnie dziś węgierski Jobbik się strefił i próbuje szukac początków w Turanie - ale po co?

  Co do pierwszych Piastów - ostanie budowy autostrad doprowadziły do niesamowitych odkryć z X-XI wieku. Przed wojną myślano, ze Biskupin to prasłowianie, podobnie jak Heinrich Schliemann myślał, że odkryte przez niego grobowce mykeńskie zawierają skarby z czasu wojny trojańskiej ;)

  Bez kolejnych odkryć nic nowego nie wymyślimy
 • @MacGregor 16:31:58
  ----------- Edward Leh ma wiedzę .
  https://www.youtube.com/watch?v=1QOzkZDIFCY
 • A może o to chodzi KK...czyli o geszeft na niechcianych dzieciach.
  https://noizz.pl/big-stories/raport-o-domach-matki-i-dziecka-w-republice-irlandii-9-tys-dzieci-zmarlo-kobiety/jwsvkl4

  W Irlandii taki geszeft działał.
  W Izraelu podobno działa na wielką skalę handel organami.
  W USA funkcjonują bogate elity kochające dzieci (inaczej).

  To wielki gigantyczny geszeft.
  To jak widać elitarne geszefty robione tylko przez wybrańców
  stojących ponad zwykłymi gojami..
  Goje są tylko dostawcami surowca.

  Może to o to chodzi KK ?.
 • @ikulalibal 15:33:05
  Pierwszym, który wysnuł teorię o skandynawskim pochodzeniu Piastów był chyba Tadeusz Czapski.
  Karol Szajnocha w "Lechickim początku Polski" przychylał się do niej i potwierdzał. Z tego co wiem, sam K. Szajnocha pod koniec życie odszedł od niej.
  Potwierdzenie lub zaprzeczenie przyjdzie wraz z przebadaniem pod kątem DNA szczątków jakichkolwiek Piastów. A na to się nie zanosi.

  Osobiście uważam, że Piastowie to nasz rodzimy ród. Dlaczego? Gdyby było inaczej na pewno byłyby o tym wzmianki gdzieś w kronikach. Niemożliwe, aby taka informacja przepadła i nie pozostał po niej nawet strzęp. A wszystkie zachowane zapisy świadczą o rodzimej dynastii.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 13:44:30
  //Pierwszym, który wysnuł teorię o skandynawskim pochodzeniu Piastów był chyba Tadeusz Czapski.//

  A kto to jest Tadeusz Czapski? Nie mogę znaleźć o nim jakiejkolwiek informacji.
 • @ikulalibal 19:01:28
  Przepraszam kolego.
  Powinno być oczywiście hr. Tadeusz Czacki.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Czacki

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930