Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2003 posty 3294 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

PiS kończy dzieło Balcerowicza.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polakom zostały już tylko dwie ostatnie kotwice gospodarczej suwerenności – kopalnie i rolnictwo. I właśnie te dwie dziedziny gospodarki PiS likwiduje w trybie pilnym.

Skupię się na rolnictwie: tzw. piątka dla zwierząt, a de facto plan nieodwracalnego zniszczenia polskiego rolnictwa była zaskoczeniem dla wszystkich, z wyjątkiem jej inicjatorów (z postawionym na fasadzie otyłym pajacem z młodzieżówki PiS na czele). O niczym nie wiedział nawet wieloletni, prominentny działacz tej partii, a do niedawna minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Wśród posłów, jak na partie wodzowskie przystało, przeważają mierni, bierni, ale wierni, stąd po ogłoszeniu dyscypliny głosowania, głosowali tak, jak im kazano (nasz system polityczny to bagno, w którym o obsadzie list wyborczych decyduje kilkudziesięciu partyjnych bonzów, którzy potem mogą nakazywać dyscyplinę głosowania – w gnijącej dziś Anglii poseł wciąż bardziej boi się swoich wyborców niż partyjnego szefa).
W internecie pojawiły się kretyńskie komentarze pierdzącej w fotele przed komputerami gimbazy, że chłopi sami są sobie winni, skoro głosowali na PiS, a potem masowo na Dudę. Otóż nie, takiej kosy w plecy od własnego rządu tym razem nie spodziewał się nikt (no może poza domorosłymi geopolitykami-zerwimyckami na Neonie24).
Każdy normalny człowiek, widząc, co robią rządzące nami kute asy łapał się za głowę i pytał „aber warum?” (=dlaczego, cui bono).
Niektórzy próbują to uzasadniać chęcią przykrycia większego przekrętu (bezkarność plus, jankescy Krzyżacy plus, deficyt plus), ale deficyt i tak wyjdzie na jaw, o szczegółach krzyżaków plus gówno byśmy wiedzieli bez Konfederacji (wiem, wiem, sami Żydzi z Braunem i pryszczatym bosym gejem na czele, którzy tylko mydlą oczy i zawracają głowę, nie to, co lechiccy blogerzy na Neonie), zaś co się tyczy bezkarności plus, to prędzej ona właśnie służyła przykryciu ataku na polskie rolnictwo.
Prywatnie najbardziej do mnie przemawia wyjaśnienie red. Michalkiewicza (wiem, wiem, Żyd udający antysemitę), że Partia Interesu Syjonistycznego, skądinąd wisząca na cienkiej nitce amerykańskiego poparcia, dostała rozkaz oczyszczenia przedpola. A dla kogo? A dla Eskimosów, którzy będą nową szlachtą w wieloetnicznym państwie Polin po realizacji ustawy 447. Po spacyfikowaniu i przecwelowaniu naszego KK (Fratelli Tutti – taka ich masońska mać), jedyną siłą społeczną mogącą wadzić nowej szlachcie pozostali polscy chłopi – bo przecież nie pierdząca w stołki przed komputerami pseudointeligencja. A po co Eskimosi mają tu z nimi wojować (brzydko by to mogło wyglądać w zachodniej prasie), skoro można ich zlikwidować rękoma miejscowych szabesgojów.
No taka to hipoteza robocza, nieelegancka, bo i dzisiejszy świat elegancki nie jest.
Obrazek wprowadzający: długoterminowa wizja UE dla polskich obszarów wiejskich czyli skansen i w dodatku koniecznie wielorasowy.

    

KOMENTARZE

 • I tak jest
  Teraz każą rolnikom się spisywać i chyba jest opór bo w merdiach PiSiackich nachalna propaganda w tej kwestii wciąż.
  Polak, jeżlei nie jest formalnym rolnikiem, ziemii kupić nie może. Gmina żydowska jak najbardziej. Agencje rolne chętnie przejmują ziemię. Po co? Nie chcą sprzedawać nawet formalnym rolnikom, tylko najwyżej wydzierżawiać. Aby Polacy nie posiadali większej własności.
  W agencjach rolnych i ODRach zatrudnia się kretynów, ale politycznych. Znam jednego PiSiora (wcześniej UD, potem PO, obecnie PiS), który w życiu nie zajmował się rolnictwem (bardzo ograniczony bo mimo politycznych koneksji, nikt go nie chciał przyjąć na żadną aplikację-to formalny prawnik). Dostal robotę w agencji za 7 000zł. Szef nie może go się pozbyc a on tam nic nie robi. Ileś rzeczy powinien podpisywać, ale ładuje je do szuflady, bo sie nie zna a boi sie podpisywać, nie rozumiejąc dokumentów. Szef też z PiSu, ale chociaż się zna.
  W lokalnym ODRze jako kierownika zatrudnili jakiegoś pryszcza po studiach ponoć. Jego pierwsza praca i od razu kierownik. Chamowaty cwaniaczek, ale słucha się najstarszych pracowników.Z tym, ze dwójka ostatnich za kilka miechów idzie na emerytury a reszta pryszczów to sami polityczni bez kompetencji
 • @Autor
  Twoja hipoteza robocza jest realizowana od jakiegoś czasu.
  GMO jest wprowadzane tylnymi drzwiami, Polak nie może kupić ziemi, świnie są wybijane, a teraz to już końcówka, dobijają do mety.
  Jak nie będzie polskiego rolnictwa to i Polaków będzie się łatwiej pozbyć, wystarczy ich głodem przycisnąć rok czy dwa.
  Kraj się sam oczyści, przyjadą żydzi z Palestyny, a niedobitki Polaków będą Palestyńczykami, a jest to los nie do pozazdroszczenia.
 • Polskich patriotów
  Wykończymy PiSem. Nie PO, nie Wyborczą, nie ,,Europą,, tylko właśnie Pisem.
  I już prawie i.się udało, bo zostały już tylko niedobitki, czyli resxtki kleru i chłopstwa.......
 • A co ma ubój rytualny wspólnego z rolnictwem ?
  Przecież rolnik tylko wychowuje i odkarmia bydło i inne zwierzęta.
  Geszefty z ubojem rytualnym to już inny niż rolniczy biznes to można powiedzieć przetwórstwo produktów rolnych.
  Kto ma w rękach te geszefty z ubojem rytualnym ?
  No ten kto siedzi w temacie i ma dobre kontakty z klientami na bliskim wschodzie... kro to taki ? łatwo zgadnąć wiadoma mafia.
  I na tym polega problem ..Prezes dotknął interesów mafii bo Polski rolnik g..no z tego ma ...swoją krowinę po tej samej cenie może sprzedać do normalnej rzeźni.

  Popyt na mięso jest rolnik swoją produkcję sprzeda.
  To rytualni ubojcy czyli mafia czyni wrzask a że jest potężna jako mafia to trzęsie cała Polską...
  Zyski z uboju rytualnego (wartość dodana do zysków to cierpienia zwierząt) to takie same amoralne zyski jak z handli świeżymi organami ludzkimi , jak z handlu dziećmi dla pedofili..
  we wszystkich tych dziedzinach liderem o ile nie monopolistą jest mafia.

  Zarabiać na zbrodni to jest skrajnie niegodziwe.
  To nawet Wican powinien zrozumieć.

  W tym przypadku PIS działa właściwie i jednocześnie naraża się mafii.
  a taki Wican wspiera mafię obiema rękoma.

  To się porobiło.
  ale tak to jest gdy nienawiść zaślepia.
 • @Oscar 07:42:12
  Plecie Pan bez znajomosci rzeczy - np. drob koszer i halal eksportuje CEDROB, ktory kupuje drob w Polsce - po zakazie nie tylko Cedrob ale i jego dostawcy splajtowaliby. Poza tym przetworstwo rolne to czesc rolnictwa
 • Kopalnie..
  Idiotyzmem jest prowadzić biznes przynoszący straty.
  Wyjątek to działy odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe jak produkcja żywności, leków, energii..ekologii czyli środowiska do życia.
  co nie znaczy że nie należy nic robić by tych strat unikać.

  Kopalnie są nie rentowne i pewnie są tego obiektywne powody..
  Brak rentowności to albo wysokie koszty produkcji albo niskie ceny sprzedaży na rynku bo konkurencja jest lepsza... no i kary ekologiczne ale te płacą odbiorcy węgla.

  Energetyka jest krajowi potrzebna..trzeba ją przebudować nie w interesie górników bo to interes egoistyczny ale w interesie kraju.
  Górnicy to polityczni bandziory wykorzystywani przez polityków do swoich gier..oni uwielbiają siła wymuszać haracze od reszty społeczeństwa... oni mają w d..pie interes kraju ..działają z pozycji siły to zamordyści czystej wody.

  Co zrobić z górnictwem ?
  Energetyka to kluczowa branża dla kraju musi działać.
  Ekologia to też kluczowa branża bo to środowiska do życia Polaków.
  Potrzeba rozwiązań technicznych bez wielkiej polityki.
  Takie rozwiązania są...
  Na dzisiaj to elektrownie atomowe , elektrownie zasilane gazem
  całość wspierana wiatrakami i energią słoneczną.
  Wiatraki i słońce nie dają stabilnej energii w czasie... fundament mocy musi być stabilny w czasie...zatem albo atom albo gaz..
  Gaz jest o wiele tańszy w instalacji niż atom i o wiele bezpieczniejszy..

  Potrzeba RURY z ROSJI tej która zimny lech zablokował czyli JAMAŁ II
  potrzeba taniego gazu... i Niemcy o tym wiedzą a głupie solidaruchy zaślepione nienawiścią odrzucają najlepsze obecnie rozwiązanie techniczne problemów energetycznych kraju.
  To wprost zbrodnia przeciw Narodowi Polskiemu...nie pierwsza i nie ostatnia.

  Zbrodnią PISu nie jest ograniczanie węgla ale zablokowanie dostaw ruskiego taniego gazu.

  W przyszłości rozwiązaniem jest energia elektryczna uzyskiwana przez N.Teslę do napędzania jego samochodu.. tylko nikt nie wie jak on to zrobił...ale pokazał że można..
  Trzeba głębiej prześwietlić Teslę i tyle.
 • @MacGregor 07:59:28
  To już nie ma na świecie innych jak koszerni odbiorcy.. ?
  Ludzi jest parę miliardów a koszernych i tych halala dużo dużo mniej.
  że nie będę dociekał w czyich rękach jest ten geszeft..bo dla mnie to oczywiste.
 • @Oscar 08:04:31
  halal to muzulmanie, ponad 1.6 mrd osob - np. mamy obecnie podpisane kontrakty z Saudami
 • @Oscar 08:01:52
  Przyczyny nierentownosci kopalni sa (poza zwiazkami zawodowymi) zewnétrzne, np. opłaty i kary emisyjne narzucone przez UE
 • Generalnie
  Nie zamyka się dochodowych galezi gospodarki w kryzysie majac miliardowy deficyt
 • @MacGregor 08:20:04
  No to sprzedawajmy nasze kobiety arabom jest popyt a branża bardzo dochodowa...albo dzieci dla tęczowych pedofili też jest popyt można uruchomić zamiast sprzedaży geszefty typu "Rent Car" na godziny..
  ten biznes kwitł przez całe wieki i ktoś pewnie komuniści zlikwidowali taki rentowny biznes.

  Biznes nie jest ponad ludzkie czy zwierzęce cierpienie...
  i tym się różnimy.. Słowianie mają jeszcze coś takiego jak moralność, etykę.
  dla Wicana czy innych liberałów czy globalnej mafii biznes jest na pierwszym miejscu..
 • "PiS kończy dzieło Balcerowicza."
  -------------
  Tak - ten tytuł oddaje wszystko - poza tym, że z kaczelnika wyszedł wreszcie na światło dzienne - rzydokomuch - czyli dziecko diabła w całej krasie - aby nikt już nie miał żadnych wątpliwości.
  Wniosek?
  Trwa likwidacja atrapy Polski od 1989 roku ale odwrotnie - niż to mieliśmy za tzw. zaborów. Polska na mapie niby ciągle jest - ale faktycznie jej już nie ma. Za tzw. zaborów - było odwrotnie. Ponadto moim zdaniem - Europę i nie tylko Europę przygotowuje się do komunizmu globalnego - gdzie światowe dziecko diabła - tym razem - zastąpiło były ZSRR - Chinami.
  Na koniec - nie należy zapominać, że z jakichś powodów światowe dziecko diabła nienawidzi Polaków, Polski i wszystkiego co się z tym im kojarzy - piekielna nienawiścią - więc tereny niegdysiejszej Polski zostaną z Polaków "oczyszczone". Banderssyny i pogrobowcy pana, towarzysza Hitlera (rzydoszkopy) - już nie mogą się doczekać!
 • autor all
  Pomimo Balcerowicza , Bauca , Belki , Kołodki , UW, SLD , PO , PIS jeszcze
  żyjemy , żyjemy w pieknym kraju , codziennie idac do przodu .
  Tu mieszkam- w Wawrze , tu mam dom , ziemie , na które zarobiłem sam. .. Wielu z nas tu żyje , pracuje , dorabia się . W Polsce oczywiscie nie tylko w Wawrze :)))))
  Naprawdę można . Trzeba patrzreć do tyłu ale to juz niczego nie zmieni , patrzmy do przodu
  pozdrawiam
  https://youtu.be/-G2GUmIpfqk
  .
 • @Oscar 08:01:52
  Energetyka..
  Jest jeszcze jedno źródło taniej energii..
  To nowa elektrownia atomowa Łukaszenki.
  Jak widać solidaruchy na rozkaz swoich nadzorców odcinają Polskę od tanich źródeł energii (ruskiego gazu i atomówki na Białorusi).
  To pokazuje priorytety solidaruchów..
  na pierwszym miejscu są interesy zagranicznych nadzorców solidaruchów
  a dopiero dalej interesy Polskie..
  W przypadku PO interesów Polskich nie ma wcale oni prą do likwidacji państwa Polskiego i restauracji IV Rzeszy.

  To jasny dowód że Polska solidaruchów jest krajem nie suwerennym a więc i nie demokratycznym (bo Polacy chcą być suwerenni)
 • @Oscar 09:21:27
  poniżej ciekawy artykuł na temat Polskiej energetyki:

  "
  Hegemonia, rynek energetyczny w Polsce i Europie:
  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-nie-obejdziemy-sie-bez-importu-pradu,nId,4790322
  Kubeł zimnej wody na rusofobów i zwolenników „nizależności energetycznej” Jeszcze przez wiele lat bedziemy kupować gaz i ropę w coraz wiekszych ilosciach i budować elektrownie , elektrociepłownie gazowe. Węgiel mamy coraz droższy w wydobyciu a do tego bardzo wysoko opodatkowany opłtami klimatycznymi . A on stanowi o 70% produkcji energii w Polsce. Zanim wybudujemy tysiące farm wiatrowych i słonecznych przyjdzie przez wiele lat korzystać z gazu , ale najpierw trzeba takie elektrownie wybudować a to kosztuje duzo czasu i forsy . A na chwię obecną energii brakuje i nie ma za bardzo od kogo kupić . Niemcy też uciekają od wegla i atomu więc nie maja nadmiaru a Czesi czy Litwini płyną na tej samej łodzi co Polska. Będziemy już niedługo potrzebować dużo energii elektrycznej ale sprzedajacych niedaleko jest niewielu a nie da sie kupić demokratycznego prądu z USA
 • Fajny filmik ilustrujący relacje tzw zachodu z Rosją.
  https://www.youtube.com/watch?v=LfvEst7vd9U&app=desktop

  Pasuje do Polski zwłaszcza te spojrzenia szczekającego w kierunku "władzy wyższej" szukające tam akceptacji i kolejnych poleceń...
  No mo`ze jak na zachowanie polskich solidaruchów to obszczekiwacz wykazuje za mało entuzjazmu ..
 • @Oscar 08:28:18
  "Biznes nie jest ponad ludzkie czy zwierzęce cierpienie...
  i tym się różnimy.. Słowianie mają jeszcze coś takiego jak moralność, etykę.
  dla Wicana czy innych liberałów czy globalnej mafii biznes jest na pierwszym miejscu.."


  Brawo dla Oscara za podsumowanie dyskusji.
  Pozdrawiam!
 • @AgnieszkaS 10:04:03
  Serio? jeszcze tylko gwałcenie krów na mleko i pełny spurkizm.
  A jedzenie schaboszczaka w niedzielę to też niesłowiańskie okrucieństwo?
  To w ramach naszej moralności zamknijmy cala gospodarkę i niech dzieci głodują
 • @Oscar 09:24:14
  Niemcy uciekaja od węgla i dlatego budują nowe kopalnie wegla brunatnego? czy leci z nami pilot?
 • @Oscar 08:28:18
  "
  No to sprzedawajmy nasze kobiety arabom jest popyt"

  - niby to samo co eksport drobiu halal?

  Bardzo cieniutka erystyka
 • @MacGregor 10:19:32
  "czy leci z nami pilot?"

  Może i leci ale ignoruje ostrzeżenia "Terrain Ahead!" i "Pull Up!". Mgła jest gęsta, pewnie sztuczna.
 • Ciekawy obrazek na początku
  Dla Polaków nie bardzo jest miejsce na polskiej wsi, ale dla Afrykanów i innych ras jak najbardziej!
 • @Oscar 09:24:14
  "Będziemy już niedługo potrzebować dużo energii elektrycznej ale sprzedajacych niedaleko jest niewielu a nie da sie kupić demokratycznego prądu z USA "

  Baćka będzie miał nadwyżkę prądu z elektrowni atomowej w Ostrowcu.
 • @Oscar 07:42:12
  Bardzo wiele ma. Polacy produkują, a nie spożywają. Ale ty, jako wróg polskiego biznesu, tego nie załapiesz. Byle ci dali 13 emeryturkę. Tanio sprzedałeś ojczyznę, oj tanio. Potrafisz bez obrzydzenia patrzeć w lustro?
 • @Oscar 08:01:52
  Kolejne wynurzenia sprzedawecyzka. Kopalnie są nierentowne, bo na nich ciąż ze 30 rodzajów roznych oplat. Ale skąd ma to wiedzieć typ, który pewnie w życiu złotówki nie zarobił poza budżetowką czy zasiłkami
 • @Oscar 08:28:18
  Z Ciebie bardziej obrzydliwy sprzedawczyk niz myślalem. Jesteś wrogiem polskości, byle dali ci zasiłek. To zwykłe qrestwo
 • @AgnieszkaS 10:04:03
  No, jasne! Biznes to nie dla Słowian. Dla Słowian to tylko rola niewolnika. Biznes to tylko dla Anglosasów i wybranego narodu. Siedzi Pani w Ameryce i korzysta, może nie bezpośrednio, z tego co zarabia globalna mafia większości tam mająca siedzibę i jakoś to Pani nie oburza. Co za hipokryzja.
 • @AgnieszkaS 10:04:03
  Ja wiem, ze Amerykanka jest przeciwko polskiemu biznesowi, jako głównemu konkurentowi Waszego biznesu. Ale prosze nie pdoawac się za Polskę
 • @MacGregor 10:19:32
  Oscar za 500 złoty to matkę by sprzedał.
 • @Wican 11:00:59
  Pewnie całe życie pobierał pensję, na którą inni musieli składać się pod przymusem.
  Kiedyś pewnie liberały ściągneły mu majtki w towarzystwie i chłopaczyna do dziś ma traumę z tego powodu.
 • @zbig71 11:16:36
  Jestem tego pewien. Zbyt niechętnie odnosi się do prywaciarzy i myśli, ze pieniądze biora się ze ściany. Taki ekonomiczny Hogwart. Znaczy, niechętnie odnosi się do polskich prywaciarzy, obcych wpiera. Niemców, Żydów, Amerykanów. Obrzydzenie mnie bierze na taki element. Całkowicie bezwartościowy dla przyszłości narodu, a sprzedajny. I to tani bardzo
 • @MacGregor 10:18:49
  Gregor pobieranie mleka od krów to symbioza
  To jest właśnie modelowy przykład relacji w naturze.

  Symbioza nie pasożytowanie.
  Symbioza służy obu stronom a pasożytowanie służy jednej stronie i jest szkodliwe dla drugiej.

  Pasożytowanie to polityka globalnej mafii wobec Narodów świata.
  (bogacenie się kosztem biedy i nieszczęścia innych..to klasyka kolonializmy jednej z fundamentalnych "wartości" zachodu.
  Kapitalizm w ostrej formie to w istocie system pasożytowania na innych... a zwłaszcza pracodawców na pracownikach, na zasobach..na robionych w konia klientach..
  Neoliberalizm jeszcze gorzej...to krańcowa ostra forma kapitalizmu już niemal czysto oligarchicznego ..

  Polska "demokracja" i udział w UE to nie symbioza to pasożytowanie zachodu na Polskich zasobach..taniej siły roboczej, wykształconych kadr, surowców...mięsa armatniego..
  To klasyka kolonializmu Polka to zachodnia kolonia na której zachód pasożytuje kosztem Polski.
  .
 • @Wican 11:02:25
  Idź do psychiatry bo ci gorzej..
 • @Wican 11:42:05
  W jednym jesteś mistrzem ..w opluwaniu ludzi ..tak bez argumentów..
  to jest zwykła niska podłość ..taki prezentujesz poziom..
  w dyskusji na argumenty cienias ale w opluwaniu ludzi ooo to mistrz prawdziwy..

  ...jednym słowem gnida amoralna a do tego intelektualne zero lub coś koło tego.

  jak piszesz argumentuj i podawaj prawdziwe fakty a nie zniesławienia..obelgi .. jawnie wybiorcze kłamliwe interpretacje..
  to nie godne honorowego człowieka...
  dla ciebie to "narzędzia pracy"..

  spójrz w lustro kogo widzisz..powinieneś widzieć szuje bez honoru.
 • @Oscar 12:25:17
  Nie wstyd Ci, sprzedawczyku? Nie, bo inaczej byś przeprosił i obiecał, że już kurwił się za kilka stówek nie będziesz. Brzydzę się takimi jak ty. Nie odpisuj. Ten portal zamiera. Poza Zawiszą i McGregorem to juz nie ma po co tu wchodzić. A ty Oscarku? Siad płaski do obrzezanej laski. Smaczne?
 • @Wican 12:36:58
  Za poglądy mam przepraszać ?
  To może wymyślić tylko skrajny idiota.
  i to jest trafna ocena sądząc po kolejnym rynsztoku nienawiści...
  argumentowanej oczywiście, jak zwykle kłamstwami.

  Zapisz się do portalu takich idiotów jak ty i tam będziecie się między sobą onanizować..
  Tu jest portal dla wszystkich ludzi niezależnie od ich poglądów.
  Taka formuła jest "nie dl idiotów" nie są w stanie tej formuły zrozumieć.
 • @Oscar 12:42:53
  "Za poglądy mam przepraszać ?
  To może wymyślić tylko skrajny idiota."

  ---> Tylko skrajny idiota, rusko-niemiecko-żydowski piesek taki jak ty, Oscar, nie odróżniasz przepraszania za haniebne poglądy, od głoszenia nawet haniebnych poglądów. Nikt ci nie zabrania byś wygadywał głupoty, ale nie dziw się, że ktoś sugeruje byś za to, nas Polaków przepraszał...
 • @Wican 12:36:58
  Oscar walczy z globalną mafią żydowską popierajac PiS, czyli reprezentantów ......globalnej mafi żydowskirj na polskę.
  Czy leci z nam pilot?
 • @zbig71 13:11:23
  "Oscar walczy z globalną mafią żydowską..."

  ---> Dziwnie wygląda ta jego walka, skoro jednocześnie atakuje naród polski i broni ruskiej mafii gazowej oraz busineSSholocaustowców, z J.T.groSSem na czele:
  //ziut.neon24.pl/post/158162,jedwabne-taki-rozkaz-niemcy-wydali-10-lipca-1941-r#comment_1726032
 • @1normalnyczlowiek 13:18:25
  Nic nie jest czarno białe.
  ani "oni" nie są wyłącznie źli ani "my" nie jesteśmy wyłącznie dobrzy szlachetni bez skazy..
  Obrazy czarno białe to mentalność plemienna Kalego..prymitywizm ..

  Ja szukam obiektywnej oceny tego świata i jakiejś recepty na lepsze jutro bez szkodzenia innym.
  Takie podejście nie jest zbyt częste w tym plemiennym świecie "Kalego".

  My Polacy też nie may czystych rączek.. i trzeba się uderzyć w piersi..
  i nie robić recydywy ("drang nach osten" Piłsudskiego solidaruchów)
  z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie i korzystnie handlować przy wzajemnych korzyściach..a nie szczekać nienawiścią do wszystkich dookoła.
  Żydów bronić gdy ich mordują (nawet jak mordują "nasi") ale mafię żydowską potępiać gdy morduje i grabi inne narody świata (a morduje i grabi).

  Ta filozofia jest chyba ponad możliwość pojmowania prostego patriotycznego plemiennie "Kalego".

  I tym się różnimy.
 • @ Autor - 5*
  I będę z uporem osła przypominał:

  1991r. JPII zakończył przemówienie do Polaków:
  ” Polska ma przed sobą wielką europejską przyszłość.” - (podobne teksty wygłaszał wielokrotnie przy każdej następnej wizycie w Polsce)

  J.Glemp, 2003r. (przed referendum akcesyjnym):
  „Wierzę, że taka jest wola Boża, że Bóg chce, abyśmy weszli do wspólnej Europy. Byłoby źle, gdyby tak się nie stało. Wierzę, że to jest Boży zamysł.”
  ___________________________

  Powyższe współbrzmi z tezami Z.Brzezińskiego

  Główne tezy dla polityki, także dla polityki zagranicznej IIIRP, nakreślił Z.Brzeziński w 1989r. (za tygodnikiem FORUM w 2010r.):

  1. ścisły sojusz polityczny i współpraca RP z USA (w domyśle także z Izraelem – przyp. D.K.),
  2. zaangażowanie RP w działaniach militarnych w ramach NATO,
  3. zaangażowanie RP w strukturach UE i dbałość o dobrą pozycję w unii,
  4. dobre stosunki z Niemcami,
  5. dobre stosunki z Rosją.
  (p. 4. i 5. są pochodną realizacji p. 1.)
 • 5* Świetny tekst
  Niezależność energetyczna w sytuacji, w jakiej znajduje się Polska jest podstawą egzystencji.

  Kopalnie w Polsce są obarczone wieloma opłatami, których mam być około 20:

  "Polskie górnictwo ma ponad 10 mld zł niespłaconych zobowiązań m.in. przez wyjątkowo wysokie opodatkowanie, sięgające aż 100 zł w każdej tonie węgla

  ─ W latach 2010-2015 sektor górniczy odprowadził do budżetu prawie 44,8 mld zł żywej gotówki ─ mówił na październikowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jak tłumaczył posłom i senatorom, przekłada się to na średnie obciążenie każdej tony węgla kwotą ponad 100 zł. Izba od lat przekonuje Sejm kolejnych kadencji i kolejne rządy do zmniejszenia tych obciążeń. Prezes przyznał, że do tej pory bezskutecznie ale ma nadzieję, że może tym razem w końcu się uda.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Opodatkowanie-polskiego-gornictwa-w-szczegolach-7486090.html
 • @MacGregor
  Szkoda że nikt nie widzi tu Alzheimera i zdziecinnienia starczego . Salute Amigo 5*. https://4img.wprost.pl/_thumb/47/43/fc24dc4665db8b6c211171437fe8.jpeg
 • @Oscar 13:38:15
  "Ta filozofia jest chyba ponad możliwość pojmowania prostego patriotycznego plemiennie "Kalego".
  I tym się różnimy."

  ---> Nie! Różnimy się tym, że jesteś na tyle zaślepiony swoją nienawiścią do KK, solidaruchów, Piłsudskiego..., że nie przyjmujesz do wiadomości faktów i obiektywnych warunków ich zaistnienia. Jak bardzo trzeba nienawidzić Polaków, by po wiekach doświadczeń z Rosją i Niemcami, nadal namawiać do współpracy z nimi na ich warunkach... Nawet tragedia smoleńska nie spowodowała opamiętania - choć nasi wrogowie liczyli, że dzięki niej rozwiążą kilka problemów związanych z Polską i z Polakami. Jak wielki był ich zawód, gdy spostrzegli, że Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz, jednak tam nie zginęli... Po tym i po niejednokrotnej próbie szantażu gazowego, tylko ignorant albo człowiek bardzo złej woli, może nadal namawiać do dalszej "korzystnej" współpracy z Gazpromem...
  Podobnie rzecz się ma z Jedwabnem. O tym, kto był rzeczywiście winny tego mordu na ludności żydowskiej, nie decyduje ani KK, ani Piłsudski, ani solidaruchy..., ale decydują fakty, w tym zeznania świadków tamtych wydarzeń. I skoro, zarówno już zebrane podczas ekshumacji dowody oraz zeznania świadków, m.in. takich jak Leokadia Lusińska z filmu Artura Janickiego i inne osoby tam występujące czy wspomnienia Hieronimy Wilczyńskiej:
  http://normalny.neon24.pl/post/99381,naglasniam
  układają się w jeden logiczny ciąg wydarzeń a zeznania i wspomnienia groSSowych świadków kupy się nie trzymają, to zaklinanie rzeczywistości przez takich jak ty i próby obarczania Polaków winą za ten mord, są zwykłym sqrwysyństwem...
 • @Repsol 14:28:00
  "Szkoda że nikt nie widzi tu Alzheimera i zdziecinnienia starczego "

  ---> Tylko możesz sobie pomarzyć by mieć takiego "Alzheimera" i być tak "zdziecinniałym", jak Jarosław Kaczyński teraz, w wieku 71 lat...
  Nikt nie jest nieomylny i nie popełnia żadnych błędów, ale jeśli on popełnia - to na pewno nie z takich powodów... :)
 • @1normalnyczlowiek 15:00:50
  Raczej ten " ojciec rodziny " został obdarzony starczym fiksum dyrdum . Salute . Ps : https://media.wplm.pl/thumbs/551/OTYwL3VfMS9jY182YmViNC9wLzIwMTcvMDgvMTcvODI1LzM2MC81YzdjNDJkMDZjYjA0OWY3ODc2YTRiZjU1ZGYwNmNlNS5qcGVn.jpeg
 • @Rzeczpospolita 13:48:53
  "I będę z uporem osła przypominał:"

  ---> Trafiłeś lepiej niż byś się sam spodziewał... - oczywiście tylko mówiąc o sobie...
  Bo widzisz..., niby wiesz co powiedział JPII w 1991 r. i później, do Polaków:
  ” Polska ma przed sobą wielką europejską przyszłość.” - (podobne teksty wygłaszał wielokrotnie przy każdej następnej wizycie w Polsce)"
  ale nie wiesz, co papież mówiąc właśnie to, miał dokładnie na myśli. A jeśli chodziło Jemu o to, że tylko Polska i tylko będąc pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, będzie mogła w pewnym momencie powstrzymać genderowską/LGBT nawałę, tak jak kiedyś powstrzymała nawałę bolszewicką i uratować cywilizację europejską oraz narody europejskie przed anihilacją??? Brałeś to pod uwagę?

  Może teraz dopiero zrozumiesz, że zachęcanie do wstąpienia Polski do UE przez JPII, wynikało z zupełnie innych pobudek, jak podobne zachęcanie przez Glempa lub Brzezińskiego. Po prostu zapomniałeś kim był, kim jest Glemp, jak się zachowuje i kogo przez całe życie popiera.
  Dlatego sądzę, że J.Glemp, mówiąc przed referendum akcesyjnym:
  „Wierzę, że taka jest wola Boża, że Bóg chce, abyśmy weszli do wspólnej Europy. Byłoby źle, gdyby tak się nie stało. Wierzę, że to jest Boży zamysł”, nawet sobie nie zdawał sprawy z tego, jak celnie to ujął, choć sam miał na myśli zupełnie inne powody wstępowania Polski do UE - zupełnie rozmijające się z "Bożym zamysłem".
  I mając dopiero to właśnie z tyłu głowy, można powiedzieć, że z tezami Z.Brzezińskiego współbrzmią... ale tylko intencje J.Glempa a nie - papieża JPII!
  Bo na "główne tezy dla polityki, także dla polityki zagranicznej IIIRP,", które "nakreślił Z.Brzeziński w 1989r. (za tygodnikiem FORUM w 2010r.)" należy patrzeć przez pryzmat, skrzętnie kiedyś ukrywanej, jego rusofilskiej postawy..., którą kiedyś, w 2012 roku, nakreśliłem, w związku z jego wypowiedziami na temat m.in. tragedii smoleńskiej:

  http://normalny.neon24.pl/post/79232,zidiociec-na-starosc-kazdy-moze-ale-zeby-sie-tym-chwalic-na-caly-swiat
  https://normalny.neon24.pl/post/79306,taniec-sw-wita-wokol-wypowiedzi-zbigniewa-brzezinskiego-sie-rozkreca

  Tak więc nic dziwnego, że Brzeziński namawiał do ścisłej współpracy Polski z UE, Niemcami i Rosją - bo jak widać szczególnie po ostatnich latach na arenie międzynarodowej, te trzy podmioty mają wspólne cele a Polska ma im w tym nie przeszkadzać... I właśnie o to Brzezińskiemu chodziło :)
 • @Repsol 15:32:23
  "Raczej ten " ojciec rodziny " został obdarzony starczym fiksum dyrdum . Salute . Ps :"

  ---> I niby czego miałaby dowodzić ta fotka? Nie potrafisz podać dokładnie daty, miejsca i wszystkich okoliczności z nią związanych a rzucasz jako jakiś argument...
  To podobna sprawa, jak nie tylko Zygmunt Wrzodak powoływał się i na spotkania w Magdalence i na fotki przy Okrągłym Stole, gdzie widać, że siedzi też tam Lech Kaczyński. I miał to być dowód, że on był częścią układu pomagdalenkowego. A wcale tak nie było... co częściowo wyjaśniłem dawno temu w tym tekście:
  https://normalny.neon24.pl/post/85041,szanujmy-sie-a-odzyskamy-nasza-polske
 • @1normalnyczlowiek 14:53:25
  bzdury wypisujesz.
  Jedwabne i świadek wilczyńska ..znam bardziej wiarygodne dokumenty źródłowe a są to zapisy z przesłuchań podejrzanych o uczestnictwo w tej zbrodni ..razem te zeznania pokazują że to napisano o jedwabne jest prawdą. TE zaznania to śledztwo prowadzone zarz po wojnie czyli na świerzo.

  W tych zeznaniach każdy z nich minimalizuje swoją rolę ale pokazuje rolę innych i wzajemnie..w sumie mamy pełny obraz co tam zaszło..
  a zeznania Wilczyńskiej nie pasują do zeznań wykonawców lub uczestników tej zbrodni.

  Tu opisy przytaczane rzez Grossa ja je czytałem już w latach 60 tych.
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/

  a tu zeznania uczestników zbrodni przed SB
  .. no niestety "historycy" "patrioci" musieli to usunąć z sieci..
  czytałem te materiały jakiś czas temu i linkowałem na Neonie.
  jak się komuś chce to nie poszuka w archiwum pod hasłem "Jedwabne"
  jak znajdzie to niech przytoczy dla prawdy obiektywnej.
 • @Oscar 15:57:03
  "Tu opisy przytaczane rzez Grossa ja je czytałem już w latach 60 tych."

  ---> Powołując się zarówno na te materiały - w czasach mrocznego PRL-u, gdy byli jeszcze mordowani Żołnierze Wyklęci - jak i na antypolskiego sqrwysyna Jana Tomasza Grosa, tylko potwierdziłeś, że jesteś takim samym jak on antypolskim sqrwysynem i kremlowskim pieskiem...
 • @1normalnyczlowiek 16:09:25
  "w czasach mrocznego PRL-u, gdy byli jeszcze mordowani Żołnierze Wyklęci"

  Taki Ogień/Kuraś, mordował Żydów.

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/polacy-rozstrzelali-zydow-wyjezdzajacych-z-polski/rfqw1gv
 • @1normalnyczlowiek 16:09:25
  poszukaj materiałów źródłowych czyli stenogramów z przesłuchań SB
  tam przeczytasz dosłownie co mówili uczestnicy tych wydarzeń.
  tam mowa oryginalna ... straszne prymitywy wiadomo wychowankowie II RP i owieczki KK.

  To że Gross dotarł do tych samych materiałów kilkadziesiąt lat później
  nie ma nic wspólnego ze mną... masz jakąś pokręconą logikę łącząc mnie z Grossem...

  Poszukaj materiałów źródłowych z tych zeznań światków...poznasz prawdę.. ale ty nie chcesz poznać prawdy .. nie pasuje do "koncepcji"
 • @Oscar 16:18:00
  znalazłem te zeznania w archiwum Neona.
  https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/12219/Akta_procesu_z_1949_roku.pdf?sequence=1

  Na początku omówienia ale potem wprost stenogramy z zeznań świadków.
  warto przeczytać... by wyciągnąć wnioski.. i załapać klimat tamtych czasów.

  a tu cała dyskusja z Neona:
  https://aleszuma.neon24.pl/post/152599,zbrodnia-niemiecka-w-jedwabnem#comment_1624043
 • @Pedant 16:17:00
  "Taki Ogień/Kuraś, mordował Żydów."

  ---> Kłamiesz, esbecki złogu!
 • @MacGregor 10:18:49
  Serio.
  Słowianie nie mordują zwierząt w bestialski sposób, sama widziałam.
  Można sprzedawać mięso zwierząt, które nie cierpiały mąk dziesięciominutowego agonii z poderżniętym gardłem, popyt się znajdzie.

  Ale, PiS odbierze źródło dochodu Polakom, a potem przekaże cały biznes związany z ubojem rytualnym gminom żydowskim, które przecież polską ziemię też mogą kupować, odwrotnie niż Polacy. I tak to się skończy.
 • @1normalnyczlowiek 16:47:29
  https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kura%C5%9B

  tu ogólnie opisano..
  poskrob sobie głębiej.
  ...nie ma dymu bez "ognia" a dym jest..
 • @1normalnyczlowiek 16:47:29
  "Taki Ogień/Kuraś, mordował Żydów."
  ---> Kłamiesz, esbecki złogu!

  Z waszych ust, odbieram to jako komplement.
 • @Oscar 16:18:00
  "poszukaj materiałów źródłowych czyli stenogramów z przesłuchań SB
  tam przeczytasz dosłownie co mówili uczestnicy tych wydarzeń.
  tam mowa oryginalna ... straszne prymitywy wiadomo wychowankowie II RP i owieczki KK.

  To że Gross dotarł do tych samych materiałów kilkadziesiąt lat później
  nie ma nic wspólnego ze mną... masz jakąś pokręconą logikę łącząc mnie z Grossem...

  Poszukaj materiałów źródłowych z tych zeznań światków...poznasz prawdę.. ale ty nie chcesz poznać prawdy .. nie pasuje do "koncepcji""


  ---> Tylko się pogrążasz, esbecki złogu, tym dawaniem wiary wymuszanym, fałszowanym przez prymitywnych funkcjonariuszy UB, "zeznaniom" świadków, tą wiarą w szczere intencje, kłamcy, oszusta, polakożercy, J.T.groSSa, nienawidzącego Polski i Polaków i w komunistyczne, lewicowe kłamstwa na temat Józefa Kurasia ps. "Ogień"!
  Szkoda gadać!

  "Większość oskarżonych i świadków przesłuchał podchorąży UB, Białorusin Grzegorz Matujewicz. Ludziom tym brakowało wymaganych kwalifikacji - prawie żaden z nich nie ukończył szkoły średniej. Wiedzieli o tym, jak bić ludzi. Dziesięciu oskarżonych skarżyło się na szlaku, że zostali pobici. Nie wykluczam, że niektórzy z tajnych policjantów - w końcu byli członkami organizacji przestępczej - uderzyli oskarżonego mówiąc „cześć” lub „do widzenia”. Ale nie zrobili tego, aby wymusić szczegółowe zeznania. Celem tych funkcjonariuszy tajnej policji było jak najostrzejsze ograniczenie sprawy. Na przykład, gdy świadek powiedział, że w mordowaniu Żydów brały udział następujące osoby ..., urzędnik zapisywał tylko jedno nazwisko. Kiedy wymieniono inne nazwiska, zmienił temat.
  Najwięcej informacji dostarczył Bolesław Ramotowski. Podał listę czterdziestu ośmiu osób jako domniemanych sprawców masakry. Ale to on był pierwszym, który został przesłuchany - potem tajni policjanci jasno omówili między sobą sprawę i pracowali z mniejszą listą dwudziestu trzech oskarżonych. Następnego dnia sprawy zostały przedstawione inaczej. Ponadto najprawdopodobniej zatrzymani dyskutowali między sobą pierwszej nocy, jak powinni się bronić."
 • @1normalnyczlowiek 16:47:29
  A jak rzeczywiście załatwił jakiś żydowskichkomunistów, co wprowadzali tu władzę ludową po 44roku? To chyba dobrze robili, no nie?
 • @Oscar 16:18:00
  "Poszukaj materiałów źródłowych z tych zeznań światków...poznasz prawdę.. ale ty nie chcesz poznać prawdy .. nie pasuje do "koncepcji"

  -----------------------------------

  Potwierdzam. Tutaj jest dokument, z którym każdy powinien się zapoznać, jeśli chce być bliżej prawdy:

  http://iddd.de/JedwabneBeschluss2003.pdf
 • @1normalnyczlowiek 17:40:45
  Jak chcesz udowodnić że UB dyktowało im co mają mówić w tej sprawie to jesteś idiotą. Nie tak wymusza się zeznania i nie tak je protokołuje..
  Tu widać gołym okiem spontaniczne zeznania i kręcenie w obronie własnej.

  Takie zeznania krzyżowe pokazują co naprawdę robili poszczególni podejrzani... każdy z nich siebie wybielał ale nie starał się wybielać innych bo po co....inni robili tak samo to prymitywni ludzie.. zaczadzeni tak jak ty dzisiaj.
  Z zestawienia ich zeznań łatwo odczytać co każdy z ich robił..
  Tam było chyba trzech Niemców i kilkuset mieszkańców Jedwabnego z czego niektórzy nad aktywni w tej zbrodni..a inni się migali..
  Trzech obcych Niemców nie jest w stanie zebrać na placu kilkuset żydów i ich upilnować i zmusić do upokorzeń... ci Niemcy mieli polskich aktywistów którymi rękoma tej zbrodni dokonano..
  Pomysł spalenia żydów też jest jak pamiętam jednego z tych aktywistów..i takie wykonanie, tłum zagonił żydów do stodoły jeden poleciał po benzynę (nie mogli jej znaleźć ale znaleźli).. kto oblewał kto popalał jak myślisz ? Żydzi tam umierali wiele godzin.. a tych co chcieli uciec z płomieni dobijano i nie byli to Niemcy (trzech ich było)

  Wszystko masz w tych zeznaniach przeczytaj je wszystkie. z ciekawości..
 • @MacGregor 10:18:49
  Panie Grzegorzu,

  Ja ten argument o "gwałceniu krów" słyszałam w latach 90-tych, kiedy to drwiono ze mnie w prostacki sposób, iż jestem wegetarianką. Ja Pana do prostaków nie zaliczam, a wręcz wprost przeciwnie.

  Przepraszam, że tak krótko, ale ostatnio brakuje mi czasu.

  Pozdrawiam.
 • @zbig71 18:05:08
  "@1normalnyczlowiek 16:47:29
  A jak rzeczywiście załatwił jakiś żydowskichkomunistów, co wprowadzali tu władzę ludową po 44roku? To chyba dobrze robili, no nie?"

  No właśnie. Ci wielbiciele "wyklętych" plączą się w zeznaniach. Raz mówią, że czczą bohaterów czystych jak łza co by muchy nie skrzywdzili, a w innym zdaniu że ich ofiary zasługiwały na likwidację. A to furmani, no bo "wicie, rozumicie" jako Białorusini woleli Sowietów od patriotów, a to Żydzi bo bolszewicy, chociaż wiali do Palestyny. Itd ...

  Nie potrafią się zdecydować.
 • @Pedant 18:21:57
  Czy wiali do Palestyny? No, po 68 to tak, bo zakończył sie im okres dobrego fartu, ale wcześniej?
 • @Oscar 08:01:52
  Panie Oskarze węgiel jest potrzebny nie tylko do palenia w piecach. Np. stal to stop żelaza z węglem, po za tym jeszcze wiele innych ma zastosowań w przemyśle chemicznym i nie tylko. Gwarantuję Panu że jak upadną polskie kopalnie to zaraz obcy kapitał będzie wznawiał w tych kopalniach wydobycie na przykład antracytu. A sprawa kopalni jest identyczna jak z zakładami Ursus, Waryński czy Nowotko. Ci co wprowadzali nam demokrację dali przykaz żeby te produkcje wygasić, po co im konkurencja. Niech polski rolnik orze Jon Deerem a nie rodzimym Ursusem. Ale zgadzam się że kopalnie przez kolejne rządy były tak reformowane żeby za cholerę nie przynosiły zysków.
 • @zbig71 18:30:13
  "@Pedant 18:21:57
  Czy wiali do Palestyny? No, po 68 to tak, bo zakończył sie im okres dobrego fartu, ale wcześniej?"

  Tak, ci których Kuraś/Ogień zabił, jechali do Palestyny. Zaraz po wojnie wyjechało wiele tysięcy Żydów. Komuniści byli wśród nich mniejszością.

  https://wielkahistoria.pl/dlaczego-zydzi-wyjezdzali-z-polski-po-ii-wojnie-swiatowej-bolesne-wspomnienia-emigrantow/
 • @zbig71 18:30:13
  Pedant pisze o zamordowanych przez ludzi Ognia żydów którzy faktycznie jechali do Palestyny i było to zaraz po wojnie.
  Są zeznania, sprawa jest jednoznaczna.
 • @marek500 18:36:29
  Ma Pan rację węgiel jest potrzebny również jako składnik chemiczny wielu wyrobów np stali.
  Jedna skala zastosowań w energetyce to znacznie większa skala no i znacznie większa emisja zanieczyszczeń ..
 • @Oscar 18:42:20
  Wiatraki panie budować trzeba.....
 • @Pedant 18:39:20
  To ilu Kuraś/Ogień zabił Żydów? Tylko prosze przynajmniej pozornie wiarygodne źródła.
 • @Oscar 18:42:20
  Wiadomo że świat odchodzi od spalania paliw kopalnych, ale zamiast likwidować górnictwo można postawić na te kopalnie które mają wysokiej klasy węgiel który nie jest do spalania w piecach tylko do produkcji przemysłowej. A z tego co wiem to mamy dosyć sporo tego najbardziej cennego węgla. Jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Polska jest w ,,czubie'' Europy pod względem upraw pod osłonami (szklarnie , tunele) teraz będą skazane na upadek, chyba że będzie legalny import. Tak że nie tylko górnicy pójdą na zieloną trawkę. Nie będę opisywał ile ludzi obsługujących ogrodnictwo też zostanie bez dochodów. O drożyźnie dla zwykłych konsumentów nawet nie wspomnę. W tym cały pic że ci wszechwiedzący politycy jakoś nie szukają wyjścia z tego impasu.
 • @zbig71 18:49:20
  "To ilu Kuraś/Ogień zabił Żydów? Tylko prosze przynajmniej pozornie wiarygodne źródła."

  W jednym przypadku zabił jedenastu plus jednego Polaka.

  Nie zaplanował tego, bo polował na byłego oficera AK z którym miał na pieńku (bo w czasie okupacji oficer oskarżał go o bandytyzm ).

  Oficer eskortował wyjeżdzających Żydów, więc Kuraś skorzystał z okazji i ich też zabił.

  Łatwo znaleźć. Pierwszy z brzegu link:

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/polacy-rozstrzelali-zydow-wyjezdzajacych-z-polski/rfqw1gv#slajd-2
 • @Oscar 18:42:20
  Człowieku, jaki ty masz sprany mózg to masakra. Pani Agnieszka S widzę podobnie. Nawet nie czytam szczegółowo twych bredni.
  Ty i tobie podobni powinni osiedlić się na jakiejś błogiej wyspie i tak sobie koegzystować tak z zgodzie z naturą, tylko uważajcie żeby czasem jakies drapieżniki wam się do tyłkow nie zaczęły nabierać.
  To dzięki takim idiotyzmom niszczy się polskie rolnictwo.
  Zapotrzebowanie jest na mięso, było i będzie... weź sobie rób odezwy do konsumentów.
  W ogóle jak można mówić komuś co może jeść, zaglądać do czyjegoś talerza.
  Przecież to takie proste, Polak nie może robić tego co robił od pokoleń, nie może prowadzić biznesu by godnie żyć. Zniszczmy całkiem produkcję zwierzęca w Polsce zaraz potem roślinną... ale to, że na nasze miejsce wejdą inni... o to już walczyć dumnie nie będziecie, bo jesteście za cieńcy w uszach.
  Weź człowieku pojedź na wieś, idź porozmawiaj z ludźmi żyjącymi z pracy na roli, już ich co raz mniej.
  Już mamy miliony świń importowanych z Zachodu i mięsa, strumień kurczaków z Ukrainy, niebawem wołowina z państw MERCOSUR, no cholera kto tam dba o jakiś dobrostan zwierząt, to jest wszystko chore!
 • @zbig71 18:05:08
  "A jak rzeczywiście załatwił jakiś żydowskichkomunistów, co wprowadzali tu władzę ludową po 44roku? To chyba dobrze robili, no nie?"

  ---> Zaskoczony jestem Twoim pytaniem, na które odpowiedź jest oczywistą oczywistością: Oczywiście, że dobrze robili! UB-ek, bez względu na narodowość, był UB-ekiem, czyli wrogiem Polski i Polaków więc zasługiwał na karę śmierci - za zdradę Ojczyzny!
 • @All
  Miasto się obudzi ale po fakcie. Na razie mnóstwo z nich jest zajęte obrażaniem i lżeniem na nas rolników.
  Standardowe teksty: nieroby żyjące z dopłat, nie płacą podatku i ZUSu, a teraz jeszcze doszło barbarzyńcy i dręczyciele zwierząt. Noi maszyny mają same nówki za miliony.
  Nie docierają do nich żadne rzeczowe argumenty... dlatego też dawno przestałem się nimi przejmować, robię swoje póki starcza zdrowia, nerwów i jest to opłacalne.
  Ileż można się dać upadlać i dokładać do interesu, to też na wsi dzieje się to co się dzieje... małe średnie gosp padają jak muchy, produkcja zwierzęca niebawem ostanie się tylko w ogromnych fermach (za to będzie mega populacja szczęśliwych dzików), u mnie pod Krk większość ludzi na wsi pracuje dodatkowo poza rolnictwem albo prowadzi swoje biznesy. Wielkoobszarowcy przejmują mniejszych (są też wśród nich tacy co się przeliczyli i zlicytowano ich).
  Tak ma wyglądać Polska wieś?
  Na cholerę nam dopłaty? Przed wejściem do UE nie było VATu na maszyny, co nam ze zwrotu połowy kosztów, jak traktor co kosztował 100 tysięcy teraz kosztuje 200 tys?
  Niech ceny płodów rolnych się urealnią, bo wiele z nich jest podobnych do tych sprzed kilkudziesięciu lat, a gdzie rosnące koszty produkcji, robocizna.
  Konsumenci już narzekają na ceny, a to przecież pośrednicy obecnie zarabiają najwięcej. Serwuje nam się chłam z masowej produkcji albo jakieś rezerwy żywnościowe... szkoda tylko, że kiedy wykończą polską wieś to ceny żywności staną się dla wielu zaporowe.
  Ja mam nadzieję poradzę sobie i z głodu nie umrę.
  Pozdrawiam.
 • @Oscar 18:11:34
  "Jak chcesz udowodnić że UB dyktowało im co mają mówić w tej sprawie to jesteś idiotą. Nie tak wymusza się zeznania i nie tak je protokołuje.."

  ---> Dobra, dobra! Nie dziwota, że ty, jak każdy ubecki złóg, dobrze wiesz, jak prawidłowo twoja ubecka rodzina znęcała się nad zatrzymanymi, jak wymuszała zeznania i jakie protokoły tworzyła...


  "Tam było chyba trzech Niemców i kilkuset mieszkańców Jedwabnego z czego niektórzy nad aktywni w tej zbrodni..a inni się migali..
  Trzech obcych Niemców nie jest w stanie zebrać na placu kilkuset żydów i ich upilnować i zmusić do upokorzeń... ci Niemcy mieli polskich aktywistów którymi rękoma tej zbrodni dokonano.."

  ---> Łżesz, jak każda ruska bura suka! Bredziłeś o ośmiu, a teraz bredzisz o trzech Niemcach, chociaż według zeznań świadków, przyjechał specjalny oddział Gestapo, dwoma ciężarówkami! Czyli tylko niemieckich bandytów, morderców, było kilkudziesięciu, uzbrojonych po zęby. Do tego dowieziono im do pomocy grupę folksdojczów, których nazywali "Mazurami"!
  Przestań wreszcie się szmacić, hitlerowcu, gestapowcu, kagiebisto, groSSofilu!
 • @1normalnyczlowiek 15:43:48
  Koleś,
  ani wiedzy politycznej, ani historycznej nie posiadasz, logicznym myśleniem także nie grzeszysz, zatem zmień sobie nick na :

  1normalnyidiota albo 1normalnykretyn
 • @1normalnyczlowiek 19:23:40
  Bez względu na narodowość za ,,zdradę,, ojczyzny?
  To co w takim razie sądzić o .....Kuklińskim na przykład?
 • @Borowik90 19:24:58
  Jestem Warszawiakiem od pokoleń i jakoś nikt od moich znajomych czy kolegów nie kpił z rolników czy pracy na roli. Wrécz przeciwnie, zawsze to był z mojej strony szacun. Nie jedt tak że każdy, kto jedt z miasta jest napuszony jak ostatni debil.
 • @1normalnyczlowiek 19:23:40
  Dokładnie tak rozumowali naziści.
  Masz identyczną psychikę.

  Jesteś groźny dla otoczenia...bo uważasz że można zabić kogoś o odmiennych poglądach ..np z partii której nie popierasz.
  a pewnie i kogoś kogo po prostu nie lubisz...

  Tu nawet psychiatra nie pomoże.
  Patriota bandyta no identyczny jak naziści za Hitlera.
 • @zbig71 20:21:26
  Wiem, że nie każdy. Szanuję takich ludzi, a oni szanują mnie. Ja im produkuje żywność i sprzedaje, oni kupują i są zadowoleni. Cieszą się ze smaku pysznych owoców, świeżych jajek od biegających wolno kur, wędlin, kiełbas, czy żółtego rosołku...
  Tak powinna wyglądać współpraca rolnik- konsument.
  Niestety brak opłacalności, gnębienie przepisami i wymogami zabija te gosp produkujące na mniejszą skalę, a to one są ostoją (a raczej były) polskości, tradycji i prawdziwych smaków...
 • @1normalnyczlowiek 19:54:19
  Przyjechali faktycznie dwoma samochodami osobowymi.. tak chyba zeznawali..
  razem faktycznie góra 8 osób w tym dwóch kierowców..
  To nie jest oddział to jest inspekcja..
  Tam byli pewnie oficer jakiś jego pomocnik i góra 4 żołnierzy jako obstawa.
  To była wizytacja a nie akcja wojskowa...

  Tych trzech pisałem z pamięci a pamięć już nie ta...
  konkrety masz w zeznaniach świadków.. poczytaj..
  kiedy przyjechali z kim rozmawiali i o czym czego chcieli co uradzili z miejscowymi aktywistami.... czytaj masz materiały
 • @Oscar 20:28:17
  Wiesz, ja inaczej oceniam Léona Degrella, a inaczej zbrodniarzy z dywizji SS ,,Galizien,,
  A walczyli po jednej stronie......
 • @Borowik90 20:32:57
  Wiem, rodzice mieli szklarnie w Warszawie, bo i tak też bywało. Zresztą pamiętam, jak pod koniec lat 80tych padała ta gałąź gospodarki.
  Jutro z kumplem jedziemy pod Grujec kupować owoce. Prosto od producenta, po drodze zachaczamy o masarnię. Kupować u swojego jak najczęściej!!!!!!
 • @Borowik90
  Z tego co słyszałem wynika, że ubój rytualny był dopuszczalny na rynek krajowy, a zabroniony na eksport. Jasno z tego wynika zamysł. Nie ochrona zwierząt, a zabicie polskiego rolnika.
  Jestem przeciwny ubojowi rytualnemu, ale nie można czynić takich zakazów, gdy za miedzą jest to dozwolone.
  To, że jestem przeciwko zabijaniu i wojnie, nie znaczy , że mamy zlikwidować armię, gdy wszyscy wokół ja mają. Oskar, jak w przypadku plandemii kolejny raz odleciał.
 • @Oscar 20:28:17
  "Dokładnie tak rozumowali naziści.
  Masz identyczną psychikę.

  Jesteś groźny dla otoczenia...bo uważasz że można zabić kogoś o odmiennych poglądach ..np z partii której nie popierasz.
  a pewnie i kogoś kogo po prostu nie lubisz...

  Tu nawet psychiatra nie pomoże.
  Patriota bandyta no identyczny jak naziści za Hitlera."

  ---> Nic nie zdziałasz swoimi kłamstwami, esbecki złogu, kremlowski piesku, wielbicielu Stalina i Hitlera... I nie pomoże ci udawanie aż takiego kretyna, który zdradę Ojczyzny, kolaborację z wrogiem..., nazywa "odmiennym poglądem"
 • @zbig71 20:17:13
  "Bez względu na narodowość za ,,zdradę,, ojczyzny?
  To co w takim razie sądzić o .....Kuklińskim na przykład?"

  ---> W czym problem? Kukliński nie zdradził Ojczyzny - wprost przeciwnie. Za miłość do Ojczyzny i za naszą wolność zapłacił nawet śmiercią własnych synów!
  Gdybyś zapytał:
  To co w takim razie sądzić o Jaruzelskim, Kiszczaku, Mazowieckim, Geremku, Wałęsie, Tusku... to bym rozumiał
 • @1normalnyczlowiek 21:36:25
  A co jeśli FBI sfingowało śmierć i dało synom , nową tożsamość?

  Kukliński po prostu sie przewerbował. Można powiedzieć wcześniej wstąpił do NATO.
  To kiedy tam amerykanie wycofali te cele jakie obrali na Polskę? W którym roku ???
  A jak nie wycofali???
 • @zbig71 22:20:05
  100/100 Salute .
 • @1normalnyczlowiek 21:39:49
  Jeszcze raz podaje dokumenty źródłowe.
  https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/12219/Akta_procesu_z_1949_roku.pdf?sequence=1

  Wystarczy przeczytać.
  Przeczytaj chociaż omówienie sledztwa."
  Wi´kszoÊç przes∏uchanych przyzna∏a si´ do udzia∏u – w ró˝nym stopniu – we wrogich aktach skierowanych przeciw ˝ydowskim sàsiadom. Jak si´ wydaje, podejrzani,
  s∏abo wykszta∏ceni, traktowali pytania o udzia∏ w mordowaniu ˚ydów dos∏ownie, nie
  zdajàc sobie w pe∏ni sprawy, ˝e czyny, do których si´ przyznali – wyp´dzanie ˚ydów
  z domów i pilnowanie ich na rynku – w Êwietle prawa równie˝ sà wspó∏udzia∏em
  w zbrodni. Charakterystyczne jest wyjaÊnienie W∏adys∏awa Dàbrowskiego: „Ja udzia∏[u]
  w mordowaniu ˚ydów nie bra∏em, bra∏em udzia∏ tylko w pilnowaniu na rynku”20.
  O tym, co wydarzy∏o si´ pod stodo∏à i jak wyglàda∏o ostatnie stadium zag∏ady jedwabieƒskich ˚ydów, wspomnia∏o zaledwie kilku21. Inni woleli to przemilczeç lub, co równie˝ mo˝liwe, w ogóle nie byli o to pytani. Niektórzy próbowali znaleêç racjonalne wyt∏umaczenie swojej niewiedzy. Stanis∏awa Zejera w Êrodku dnia burmistrz Marian
  Karolak mia∏ wys∏aç po koniczyn´, Roman Górski po kilku godzinach pilnowania
  ˚ydów na rynku zosta∏ odwo∏any do chorej ˝ony, Czes∏aw Lipiƒski odszed∏ z rynku, nie
  mogàc „dalej patrzeç na to, jak oni ich mordowali”22.
  Byç mo˝e w∏aÊnie wàskim rozumieniem poj´cia „udzia∏ w mordowaniu” przez
  wi´kszoÊç podejrzanych mo˝na wyjaÊniç interesujàcà korelacj´ mi´dzy przes∏uchujàcym ich prokuratorem a przyznaniem si´ do winy. Z dziewi´ciu m´˝czyzn, których
  w Prokuraturze Sàdu Okr´gowego w ¸om˝y przes∏uchiwa∏ Józef Sych, siedmiu przyzna∏o si´ do winy, natomiast z pi´ciu przes∏uchanych przez W∏adys∏awa Olszaka – ˝aden. Zapis odpowiedzi w protokole przes∏uchania nasuwa przypuszczenie, ˝e prokurator Olszak zadawa∏ pytanie: „czy przyznajecie si´ do udzia∏u w mordowaniu
  ˚ydów?”, na co podejrzani odpowiadali przeczàco, by zaraz powtórzyç – zwykle
  w z∏agodzonej wersji – to, co powiedzieli w UB na temat swojego udzia∏u w pilnowaniu ˚ydów na rynku. Prokurator Sych natomiast prawdopodobnie pyta∏ podejrzanych
  o konkretne czyny, o których mówili w UB; podejrzani odpowiadali zgodnie z poprzednimi wyjaÊnieniami (dok. nr 30–41, 46–48)23.
  W dochodzeniu podejrzani starali si´, co zrozumia∏e, zbagatelizowaç w∏asny udzia∏
  w przest´pstwie lub mu zaprzeczali. Nierzadko jednak obwiniali si´ nawzajem i wymieniali nazwiska innych sprawców zbrodni. Najch´tniej, jak si´ zdaje, obcià˝ali osoby nie-
  ˝yjàce lub niemieszkajàce w Jedwabnem, jak Eugeniusza Kalinowskiego i Józefa
  Kobrzynieckiego, którzy wraz z Jerzym Niebrzydowskim mieli przy u˝yciu nafty podpaliç stodo∏´. Jako g∏ówni organizatorzy mordu na ˚ydach wskazywani byli, zapewne
  419
  18 16 i 17 I 1949 r. Laudaƒscy byli przes∏uchiwani w UB przez Grzegorza Matujewicza, a 18 stycznia w prokuraturze.
  19 Dwaj z nich, W∏adys∏aw Dàbrowski i Józef Chrzanowski, 16 marca i 1 kwietnia zostali zwolnieni z aresztu ze wzgl´du na z∏y stan zdrowia (AIPN, III-929, k. 129, 138).
  20 VII, dok. nr 20. 21 Zob. wyjaÊnienia Boles∏awa Ramotowskiego, W∏adys∏awa Miciury, Józefa Chrzanowskiego i Jerzego Laudaƒskiego, ibidem, dok. nr 6, 15, 19, 35, 42. 22 Ibidem, dok. nr 14, 22, 26. Wszyscy trzej zostali póêniej prawomocnie skazani. 23 Swoje przyznanie do winy w UB odwo∏a∏ tylko Józef Chrzanowski. Od poczàtku konsekwentnie do niczego nie przyznawali si´ Marian ˚yluk, który twierdzi∏, ˝e le˝a∏ chory po tym, jak go pobili Niemcy, i Czes∏aw
  Laudaƒski, który równie˝ mia∏ byç chory po powrocie z sowieckiego wi´zienia (ibidem, dok. nr 11, 12, 44).
  Tego ostatniego przes∏uchiwa∏ prokurator Czes∏aw Jagusiƒski.
  zasadnie, cz∏onkowie kolaboracyjnego zarzàdu miejskiego, z burmistrzem Marianem
  Karolakiem, Józefem Wasilewskim i Józefem Sobutà na czele. Zdecydowanie rzadziej
  wymieniano dwóch innych cz∏onków ówczesnego magistratu, Eugeniusza Âliweckiego
  i Franciszka ¸ojewskiego, wcià˝ mieszkajàcych w Jedwabnem, którzy stan´li potem
  przed sàdem (zostali uniewinnieni). W sumie podejrzani wymienili w wyjaÊnieniach
  w dochodzeniu i na rozprawie oko∏o 70 domniemanych uczestników zbrodni na
  ˚ydach24. Natomiast we wszystkich publikowanych dokumentach – z zeznaniami
  Êwiadków i doniesieniami agenturalnymi w∏àcznie – odnotowano oko∏o 115 osób, którym zosta∏ przypisany udzia∏ w zbrodni na ró˝nych etapach. JeÊli odrzucimy nazwiska
  wymienione wy∏àcznie w relacji Szmula Wasersztejna, doniesieniach agenturalnych
  oraz budzàcych wàtpliwoÊci zeznaniach Êwiadków Eliasza Gràdowskiego i Abrama
  Boruszczaka (o czym poni˝ej), lista ta obejmie oko∏o 85 osób.
  Oskar˝eƒ tych nie sposób obecnie zweryfikowaç, choç warto zauwa˝yç, ˝e niektóre
  osoby by∏y w êród∏ach wymieniane wielokrotnie. Z perspektywy historycznej wa˝niejsze
  od ustalenia indywidualnych sprawców zbrodni wydaje si´ pytanie o skal´ i zakres udzia-
  ∏u polskich mieszkaƒców Jedwabnego i okolicznych wsi w mordzie ˚ydów 10 lipca 1941 r.
  Z tego punktu widzenia znamienne wydajà si´ stwierdzenia wypowiedziane na przes∏uchaniach mimochodem, nawet przez tych podejrzanych, którzy od poczàtku nie przyznawali si´ do winy: „Ja le˝a∏em wtedy chory, kiedy mieszkaƒcy osady Jedwabnego mordowali ˚ydów” – powie Marian ˚yluk25. Sà te˝ wzmianki dotyczàce licznego udzia∏u
  Polaków w ró˝nych stadiach pogromu: „Tak˝e w ∏apance bra∏o udzia∏ du˝o m∏odzie˝y
  z wiosek, których w ogóle nie zna∏em i nie znam” (Roman Górski)26. „[...] i wielu tak˝e
  by∏o ch∏opów ze wsi, których nie zna∏em. Byli to przewa˝nie m∏odzieƒcy, którzy cieszyli si´
  tà ∏apankà i zn´cali nad ludnoÊcià ˝ydowskà” (W∏adys∏aw Miciura)27. „Razem ze mnà przy
  pilnowaniu ˚ydów bra∏o udzia∏ du˝o osób” (Zygmunt Laudaƒski)28. „[...] wiem, ˝e by∏o
  bardzo du˝o tych, którzy pilnowali. Zaznaczam, ˝e kiedy my ˚ydów pilnowaliÊmy, ˝eby
  nie uciekali, to oni bardzo p∏akali” (Antoni Niebrzydowski)29. „[...] poza tym by∏o jeszcze
  wiele osób przy pilnowaniu, tylko nazwisk nie przypominam sobie” (Boles∏aw Ramotowski)30. „Przy sp´dzonych ˚ydach by∏a masa ludzi nie tylko z Jedwabnego, ale i z okolic”
  (W∏adys∏aw Miciura)31. Podobne relacje odnoszà si´ do eskortowania ˚ydów do stodo∏y,
  w której zostali spaleni: „Reszty, którzy brali udzia∏ w mordowaniu ˚ydów, obecnie nie
  pami´tam, tylko by∏o bardzo du˝o” (Józef Chrzanowski)32. „By∏o bardzo du˝o ludnoÊci
  polskiej, którzy brali w tym udzia∏, lecz obecnie ich nazwisk [sobie] nie przypominam”
  (Jerzy Laudaƒski)33. „W tym marszu by∏o du˝o ludzi mi nieznajomych” (Aleksander
  420
  24 Podanie dok∏adnych liczb nie jest mo˝liwe, gdy˝ w niektórych przypadkach nie wiadomo, czy w relacjach
  mowa o jednej czy o dwóch ró˝nych osobach.
  25 VII, dok. nr 11. 26 Ibidem, dok. nr 14. 27 Ibidem, dok. nr 15. 28 Ibidem, dok. nr 48. 29 Ibidem, dok. nr 16. 30 Ibidem, dok. nr 37. 31 Ibidem, dok. nr 35. 32 Ibidem, dok. nr 19. 33 Ibidem, dok. nr 42.
  Janowski)34. JeÊli nawet przyjmiemy, ˝e cz´Êç z oko∏o setki osób, wymienionych z nazwiska w aktach procesowych jako domniemani sprawcy mordu, obwiniono nies∏usznie (niektórzy zostali uniewinnieni), to bioràc pod uwag´ wy˝ej cytowane – i podobne – relacje
  podejrzanych i Êwiadków o „wielu ch∏opach ze wsi”, wydaje si´, i˝ liczb´ mieszkaƒców
  Jedwabnego i pobliskich wsi, którzy wzi´li udzia∏ w którejÊ z faz zbrodni na ˚ydach, mo˝-
  na szacowaç na sto kilkadziesiàt osób. Inaczej zresztà trudno by∏oby wyjaÊniç, jak przy
  obecnoÊci tylko kilkunastu Niemców by∏o mo˝liwe uj´cie i wymordowanie paruset ofiar.
  Na rozprawie sàdowej siedmiu oskar˝onych podnios∏o zarzut, ˝e ich wyjaÊnienia
  w UB wymuszono biciem. W podaniach do Sàdu Najwy˝szego o osobiste wezwanie na
  rozpraw´ kasacyjnà skar˝y∏o si´ na to równie˝ dwóch innych skazanych35. BrutalnoÊç
  funkcjonariuszy UB wobec zatrzymanych jest oczywiÊcie prawdopodobna. Nie wydaje
  si´ jednak, ˝eby w ciàgu trzech dni przes∏uchaƒ w PUBP w ¸om˝y Grzegorz Matujewicz i jego pomocnicy mogli i chcieli wymusiç od kilkunastu podejrzanych fa∏szywe wyjaÊnienia. Preparowanie zeznaƒ stosowano w d∏ugotrwa∏ych Êledztwach w sprawach
  politycznych. W tym przypadku funkcjonariuszom UB chodzi∏o zapewne o szybkie
  przyznanie si´ podejrzanych do winy i poznanie nazwisk innych sprawców zbrodni.
  Zaskakujàce, ˝e wi´kszoÊci zdobytych w dochodzeniu informacji w ogóle nie wykorzystali. Prawie nikogo z dziesiàtek obwinionych przez podejrzanych osób nawet nie przes∏uchano, chocia˝ wiele z nich mieszka∏o w Jedwabnem. Niektórzy obwinieni podpisywali si´ póêniej na listach i petycjach w obronie oskar˝onych lub zeznawali na
  rozprawie jako Êwiadkowie obrony. Fikcjà wydajà si´ te˝ poszukiwania kilku ukrywajàcych si´ podejrzanych, o których mowa w z∏o˝onym na zakoƒczenie dochodzenia raporcie do ∏om˝yƒskiej prokuratury, gdy˝ UB zna∏ miejsce pobytu niektórych z nich
  (dok. nr 90). Prowadzàcy dochodzenie Grzegorz Matujewicz najwyraêniej interesowa∏
  si´ tylko kilkunastoma zatrzymanymi 8 i 15 stycznia 1949 r. podejrzanymi. Nawet
  w sprawozdaniu z rozprawy sàdowej uwzgl´dni∏ tylko tych oskar˝onych, którzy przeszli
  przez areszt PUBP, pomijajàc tych, którzy odpowiadali z wolnej stopy (dok. nr 113)36.
  Równie˝ z relacji podejrzanych nie wynika, by niedozwolone metody Êledztwa, jeÊli
  zosta∏y wobec nich zastosowane, okaza∏y si´ skuteczne37. Wi´kszoÊç z nich w prokuraturze potwierdzi∏a swoje wyjaÊnienia z UB (Józef Chrzanowski, który swojà relacj´ odwo-
  ∏a∏, akurat nie mówi∏, ˝e w UB wywierano na niego presj´ na przes∏uchaniu). Roman
  Górski, Czes∏aw Lipiƒski i Józef ˚yluk, który, paradoksalnie, bardziej obcià˝y∏ si´ podczas konfrontacji z Boles∏awem Ramotowskim ni˝ podczas w∏asnego przes∏uchania38,
  421
  34 Ibidem, dok. nr 21. Nie nale˝y natomiast, jak si´ zdaje, przywiàzywaç wi´kszej wagi do znajdujàcych si´
  cz´sto na poczàtku protoko∏u przes∏uchania takich sztampowych sformu∏owaƒ, jak „W 1941 r., kiedy wkroczy∏y wojska okupanta niemieckiego na teren m. Jedwabnego, ludnoÊç miejscowa przystàpi∏a do mordowania ˚ydów” (ibidem, dok. nr 19), gdy˝ prawdopodobnie pochodzà od przes∏uchujàcego. 35 W sumie skar˝yli si´ wszyscy ci oskar˝eni, którzy zostali skazani w pierwszej instancji, z wyjàtkiem Karola
  Bardonia, Feliksa Tarnackiego i Stanis∏awa Zejera.
  36 Charakterystyczne, ˝e wÊród oskar˝onych wymieni∏ Aleksandra Janowskiego, wobec którego dochodzenie
  zosta∏o umorzone, ale by∏ uprzednio zatrzymany.
  37 Szczegó∏owà analiz´ wyjaÊnieƒ podejrzanych przeprowadzi∏ pod tym kàtem Andrzej Rzepliƒski, idem,
  op. cit.
  38 Na przes∏uchaniu Józef ˚yluk twierdzi∏, ˝e na rozkaz burmistrza Mariana Karolaka zabra∏ z m∏yna jednego ˚yda, ale zaraz go wypuÊci∏, a skonfrontowany z Boles∏awem Ramotowskim przyzna∏ si´, ˝e pomaga∏ gnaç
  ˚ydów w kierunku stodo∏y, ale tylko do ul. Cmentarnej (VII, dok. nr 10 i 18).
  chocia˝ skar˝yli si´, ˝e ich bito, w dochodzeniu o swoich czynach powiedzieli niewiele.
  Inni, którzy jak Stanis∏aw Zejer z∏o˝yli doÊç szczegó∏owe wyjaÊnienia, zarzutu bicia nie
  podnosili. Ramotowski, który skar˝y∏ si´ na wymuszanie zeznaƒ, cz´Êciowo potwierdzi∏
  je jeszcze na rozprawie sàdowej. Chocia˝ wi´c nie mo˝na wykluczyç u˝ycia si∏y wobec
  niektórych podejrzanych, w wi´kszoÊci ich skargi na rozprawie wydajà si´ raczej elementem uzgodnionej z adwokatami taktyki obrony, majàcej podwa˝yç ich relacje obcià-
  ˝ajàce innych oskar˝onych39.
  Wi´kszoÊç materia∏u dowodowego, jaki UB i prokuratura zgromadzi∏y podczas dochodzenia, to wyjaÊnienia podejrzanych. W∏adze Êledcze najwyraêniej nie potrafi∏y dotrzeç do Êwiadków wydarzeƒ. Wi´kszoÊç przes∏uchanych zeznawa∏a lakonicznie i, jak
  mo˝na sàdziç, niech´tnie. Prawdopodobnie, aby znaleêç Êwiadków oskar˝enia i ustaliç
  miejsce pobytu ukrywajàcych si´ podejrzanych, wykorzystano agentur´. W Meldunku
  o wszcz´ciu rozpracowania sprawy z 22 stycznia 1949 r. jest mowa o zwerbowaniu na potrzeby dochodzenia informatora „D´ba”, chocia˝ z dokumentu nie wynika, ˝eby ju˝
  otrzymano od niego jakieÊ dane (dok. nr 53). W aktach kontrolno-Êledczych sprawy zachowa∏o si´ doniesienie informatora „Rysia” i dwa inne anonimowe donosy (dok. nr 45,
  72, 73)40. Wymieniono w nich nazwiska nie tylko potencjalnych sprawców zbrodni, ale
  i osób, które mog∏yby przeciwko nim zeznawaç. Dwie z nich, Janina Krakowska i Aleksandra Karwowska, podpisywa∏y si´ potem pod petycjami w obronie oskar˝onych i wystàpi∏y na rozprawie jako Êwiadkowie obrony.
  Przed przekazaniem akt dochodzenia prokuraturze UB przes∏ucha∏ czworo Êwiadków. Najobszerniejsze zeznanie z∏o˝y∏a Julia Soko∏owska, która wymieni∏a siedemnastu domniemanych uczestników pogromu41. Po zbadaniu pierwszych podejrzanych
  Prokuratura Sàdu Okr´gowego w ¸om˝y zwróci∏a akta sprawy do UB z poleceniem,
  aby „przes∏uchaç na okolicznoÊç podanà w aktach dalszych podejrzanych i Êwiadków”42. Wkrótce potem zeznania w ∏om˝yƒskim PUBP z∏o˝yli dwaj ˚ydzi, Eliasz Gràdowski i Abram Boruszczak, którzy podawali si´ za naocznych Êwiadków mordu.
  26 i 27 stycznia 1949 r. Grzegorz Matujewicz przes∏ucha∏ w Jedwabnem oÊmioro kolejnych Êwiadków, uzyska∏ jednak niewiele nowych informacji (dok. nr 56–63)43.
  422
  39 Byç mo˝e zamieszczone na koƒcu wyjaÊnieƒ Wincentego GoÊcickiego i braci Laudaƒskich oÊwiadczenie,
  ˝e protokó∏ „nie zosta∏ ode mnie wymuszony”, jest poszlakà wskazujàcà, i˝ by∏o przeciwnie (ibidem, dok.
  nr 7, 42, 43). Nie jest to jednak pewne, skoro GoÊcicki po przes∏uchaniu zosta∏ wypuszczony.
  40 Zidentyfikowanie obu informatorów tylko na podstawie pseudonimów okaza∏o si´ niemo˝liwe (Pismo dyrektora Biura Udost´pniania i Archiwizacji Dokumentów IPN do dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN,
  L.dz. BU-I-9954/02, 19 VI 2002).
  41 Nie wydaje si´, by Julia Soko∏owska wszystkie opisane zdarzenia mog∏a widzieç na w∏asne oczy. Prawdopodobnie przebieg wydarzeƒ zna∏a cz´Êciowo z drugiej r´ki. Dwóch obwinionych przez nià polskich komunistów, braci WiÊniewskich ze wsi Bartki, na pewno nie bra∏o udzia∏u w zbrodni, gdy˝ jeszcze 25 VI 1941 r.
  zostali rozstrzelani przez Niemców. Byç mo˝e Soko∏owska pomyli∏a jednego z braci z innym WiÊniewskim,
  zwanym „Kaczuchnà”, o którym wspomina∏ Karol Bardoƒ (VII, dok. nr 166).
  42 AIPN, SO¸, 123, k. 658, Prokuratura SO¸ do PUBP w ¸om˝y, 15 I 1949. Jeden Êwiadek, Henryk Krystowczyk, zg∏osi∏ si´ sam. W liÊcie do PUBP w ¸om˝y opisa∏ okolicznoÊci zabójstwa po wojnie brata Zygmunta, cz∏onka PPR, i oskar˝y∏ kilku mieszkaƒców Jedwabnego o udzia∏ w mordzie ˚ydów (VII, dok. nr 29).
  Krystowczyka nie przes∏uchano jednak w dochodzeniu i zeznawa∏ dopiero na rozprawie jako Êwiadek oskar-
  ˝enia.
  43 Po powrocie Grzegorza Matujewicza z Jedwabnego w ¸om˝y zostali przes∏uchani jeszcze dwaj Êwiadkowie, Eugeniusz Kalinowski i Edward Âleszyƒski, syn w∏aÊciciela stodo∏y, w której spalono ˚ydów (ibidem,
  dok. nr 65 i 66). Nast´pnie przez miesiàc nic si´ nie dzia∏o w dochodzeniu, po czym 7 marca ponownie prze-
  Na uwag´ zas∏ugujà relacje Eliasza Gràdowskiego i Abrama Boruszczaka. Obaj
  bardzo podobnie opisali przebieg wydarzeƒ w Jedwabnem 10 lipca 1941 r., pope∏niajàc zresztà identyczne pomy∏ki, oraz podali w wi´kszoÊci te same nazwiska domniemanych sprawców zbrodni, przypisujàc im konkretne czyny (dok. nr 49 i 50)44. Podwa˝ajàc póêniej te zeznania, obrona oskar˝onych dowodzi∏a, ˝e obu ˚ydów nie by∏o
  w mieÊcie krytycznego dnia, poniewa˝ Gràdowski zosta∏ w 1940 r. wywieziony do
  Rosji, a Boruszczak mia∏ nigdy nie mieszkaç w Jedwabnem. W przypadku pierwszego
  z nich zarzut by∏ prawdziwy, w przypadku drugiego prawdopodobnie równie˝.
  Obaj Êwiadkowie byli ju˝ wczeÊniej znani w∏adzom bezpieczeƒstwa. W pierwszych
  latach po wojnie Gràdowski zajmowa∏ si´ wy∏udzaniem po˝ydowskich nieruchomoÊci
  w Jedwabnem i by∏ przes∏uchiwany w tej sprawie45. O Boruszczaku wiadomo mniej, ale
  w êród∏ach pojawia si´ w podobnym kontekÊcie co Gràdowski. Z zeznaƒ tego ostatniego w innym post´powaniu karnym wynika, ˝e w marcu 1948 r., wyst´pujàc jako Êwiadek przed Sàdem Grodzkim w Bia∏ymstoku, pokrzy˝owa∏ plany grupy oszustów, która
  w tym mieÊcie i okolicach przejmowa∏a nielegalnie domy po zmar∏ych ˚ydach.
  „W zwiàzku z tym – relacjonowa∏ póêniej Gràdowski – mnie, Edelsztejna Chaima,
  Boruszczaka Abrama w dniu 11 IV 1948 r. zatrzymano przez WUBP w Bia∏ymstoku,
  gdzie przesiedzia∏em przez okres szeÊciu dni, a potem zostaliÊmy wysiedleni z pasa granicznego na okres trzech lat. [...] Z ca∏à stanowczoÊcià stwierdzam, ˝e por. Faberowi
  specjalnie zale˝a∏o wtedy na tym, aby nas wysiedliç, aby nie dosz∏o do rozg∏osu i ujawnienia afery sprzeda˝y domów po˝ydowskich bezprawnie, do której to spó∏ki wchodzi∏
  i bezpoÊrednio kierowa∏ por. Faber”46. Trzej wymienieni ˚ydzi szanta˝owani przez konkurencyjnà szajk´ aferzystów przeprowadzili si´ do Wa∏brzycha, ale wkrótce zacz´li
  przyje˝d˝aç w interesach do Bia∏egostoku. Na poczàtku maja 1948 r. Gràdowskiego na
  krótko zatrzyma∏a tamtejsza milicja. Pod koniec tego miesiàca oraz w paêdzierniku
  zeznawa∏ w Sàdzie Grodzkim w ¸om˝y, a w listopadzie zosta∏ przes∏uchany w Bia∏ymstoku w Êledztwie przeciwko Samuelowi Faberowi. Jak si´ wydaje, na prze∏omie 1948
  i 1949 r. Gràdowski i Boruszczak faktycznie cz´Êciej przebywali w województwie bia∏ostockim ni˝ w miejscu zameldowania w Wa∏brzychu. Zapewne dlatego nie dotar∏y do
  nich wezwania do sàdu i w maju 1949 r. nie stawili si´ na rozprawie w ¸om˝y47.
  423
  s∏uchano Boles∏awa Ramotowskiego (z nieznanych przyczyn w charakterze Êwiadka) oraz podejrzanego
  Jerzego Laudaƒskiego (ibidem, dok. nr 79 i 80), a tydzieƒ póêniej ponownie Êwiadków Eugeniusza Koz∏owskiego i Jadwig´ Mierzejewskà (ibidem, dok. 84 i 85). Ta ostatnia, wymieniona jako potencjalny Êwiadek
  w jednym z doniesieƒ agenturalnych, powiedzia∏a: „Ja nic nie widzia∏am i nie s∏ysza∏am o tym, kto mordowa∏ w 1941 r. ˚ydów”. Nie jest to zaskakujàce, jeÊli zwa˝yç, ˝e by∏a córkà jednego, a ˝onà innego m´˝czyzny
  obwinianego przez niektórych Êwiadków o udzia∏ w zbrodni. Na tym UB skoƒczy∏ przes∏uchiwanie Êwiadków.
  44 Eliasz Gràdowski obwini∏ 33 osoby, a Boruszczak 18, w tym 7 niewymienionych przez pierwszego Êwiadka. 45 By∏ te˝ prawdopodobnie jednym z dwóch m´˝czyzn „podejrzanych o sprzeda˝ domów po˝ydowskich w Jedwabnem”, których w styczniu 1948 r. zatrzyma∏ w tym mieÊcie UB, a po dwóch dniach zwolni∏ (APB, WSR
  w Bia∏ymstoku, Sr 728/48, k. 35, Protokó∏ przes∏uchania Mariana Fidalego, 13 V 1948). Szerzej na temat
  dzia∏alnoÊci Eliasza Gràdowskiego i okolicznoÊci jej wykrycia, a tak˝e podobnej afery w Bia∏ymstoku, w którà by∏ zamieszany por. Samuel Faber, zob. wst´p do cz´Êci VI w niniejszym tomie. Por. te˝ J. Ku∏ak,
  Faber i S-ka – krótka historia pewnego przekr´tu, „Biuletyn IPN” 2002, nr 6, s. 80–83. 46 APB, WSR w Bia∏ymstoku, Sr 122/49, k. 150–151, Protokó∏ przes∏uchania Eliasza Gràdowskiego, 10 XI 1948. 47 W protoko∏ach przes∏uchaƒ obu Êwiadków ze stycznia 1949 r. by∏y wpisane ich wa∏brzyskie adresy. W swoich zeznaniach Eliasz Gràdowski poda∏ jednak, ˝e Abram Boruszczak mieszka przy ul. Miƒskiej w Bia∏ymstoku. By∏ to ten sam adres, pod którym pierwszy z nich prowadzi∏ wczeÊniej warsztat Êlusarski.
  Nie mo˝na wykluczyç, ˝e funkcjonariusze UB wykorzystali Gràdowskiego, majàc na
  niego kompromitujàce materia∏y, a zarazem b´dàc z nim chyba w komitywie, oraz jego
  koleg´, Boruszczaka, aby uzyskaç dodatkowe zeznania Êwiadków oskar˝enia48. Nie mo˝-
  na jednak z ca∏à pewnoÊcià stwierdziç, ˝e Êwiadkowie ci zeznawali pod dyktando UB.
  Zw∏aszcza Gràdowski, chocia˝ nie by∏ naocznym Êwiadkiem zbrodni, móg∏ o niej du˝o
  wiedzieç z drugiej r´ki. Od kilku lat bywa∏ w Jedwabnem i zapewne interesowa∏ si´ tym,
  co poszczególni mieszkaƒcy miasta robili 10 lipca 1941 r., gdy˝ mog∏o mu si´ to przydaç
  w nielegalnych interesach49. Porównanie listy w sumie czterdziestu osób w ró˝nym stopniu obwinionych przez Gràdowskiego i Boruszczaka ze znajdujàcymi si´ w aktach informacjami, jakie UB zgromadzi∏ do chwili, kiedy zostali przes∏uchani, nie pozwala dostrzec w ich zeznaniach jednoznacznej tendencji. Jedna czwarta obwinionych przez nich
  osób nie ˝y∏a lub si´ ukrywa∏a. Ponad po∏ow´ nazwisk wczeÊniej wymienili inni Êwiadkowie lub podejrzani, przy czym niektóre wielokrotnie. W przypadku trzech osób UB
  dysponowa∏ tylko ich przyznaniem si´ do winy (póêniej zebrano przeciw nim dodatkowe dowody). Obaj Êwiadkowie podali nazwiska czternastu osób zamieszanych w zbrodni´, których wczeÊniej nie wymieniano, ale prowadzàcy dochodzenie najwyraêniej nie
  wykorzysta∏ tych informacji (tylko dwie z tych osób zosta∏y póêniej przes∏uchane).
  Âwiadkowie i podejrzani niewiele mówili o roli, jakà w wydarzeniach z 10 lipca
  1941 r. odegrali Niemcy. Prawdopodobnie nie pytano ich o to, gdy˝ od poczàtku dochodzenia UB interesowa∏ si´ g∏ównie udzia∏em w zbrodni polskich mieszkaƒców Jedwabnego50. Z relacji Jerzego Laudaƒskiego dowiadujemy si´, ˝e „w 1941 r. przyjecha-
  ∏o taksówkà czterech czy te˝ pi´ciu gestapowców, i zacz´li w magistracie rozmawiaç”51.
  Wed∏ug W∏adys∏awa Miciury „przyjecha∏o kilka taksówek z gestapo i urzàdzili ∏apank´
  na ˚ydów, sp´dzajàc ich na rynek”52. Niewàtpliwie Laudaƒski mia∏ na myÊli „narad´”
  czy raczej odpraw´ gestapowców z cz∏onkami zarzàdu miasta, o której mowa w relacji
  Szmula Wasersztejna. Laudaƒski, który w tym czasie by∏ goƒcem na posterunku ˝andarmerii, byç mo˝e lepiej zapami´ta∏ liczb´ „taksówek” ni˝ Miciura. Nie mo˝na jednak
  wykluczyç, ˝e gestapowcy przyje˝d˝ali do Jedwabnego kilkakrotnie. Decyzja wymordowania ˚ydów musia∏a prawdopodobnie zapaÊç wczeÊniej, skoro jak wynika z niektórych relacji, przygotowano pa∏ki i inne narz´dzia zbrodni. Równie˝ przyjazd ch∏opów
  z okolicznych wsi wskazuje, ˝e musieli byç uprzedzeni o planowanej akcji przeciwko
  ˚ydom. Karol Bardoƒ, który s∏u˝y∏ ˝andarmom z Jedwabnego jako t∏umacz i by∏ prawdopodobnie jednym z organizatorów pogromu, zezna∏: „przed zacz´ciem tego maso424
  48 Obaj byli przes∏uchani dwukrotnie. Na koƒcu ich zeznaƒ dopisane sà uzupe∏nienia dodane po kilku dniach. 49 Na rozprawie sàdowej Êwiadek obrony Józef Gràdowski zarzuci∏ Eliaszowi Gràdowskiemu, ˝e wraz z Tadeuszem Zarzeckim (który notabene by∏ jego wspólnikiem w wy∏udzaniu nieruchomoÊci) mia∏ szanta˝owaç
  oskar˝onych (VII, dok. nr 110). PrawdziwoÊç tego zarzutu trudno rozstrzygnàç, trzeba jednak pami´taç, ˝e
  Józef Gràdowski by∏ w swoim czasie równie˝ wspólnikiem Eliasza, a na procesie wyraênie stara∏ si´ go skompromitowaç.
  50 Zaskakujàca jest instrukcja udzielona informatorowi „Rysiowi”: „Ustaliç Êwiadków, którzy potwierdzà, ˝e
  w czasie sp´dzania ˚ydów brali udzia∏ sami Polacy. Ustaliç wszystkich aktywistów polskich, którzy brali
  udzia∏ w paleniu ˚ydów” (ibidem, dok. nr 45). Jak jednak wynika z tego dokumentu, „RyÊ” by∏ tajnym wspó∏-
  pracownikiem innego UB ni˝ ∏om˝yƒski (nie wiadomo, którego) i jego doniesienie wp∏yn´∏o do PUBP
  w ¸om˝y w odpisie dopiero 25 I 1949 r. Nie mog∏o zatem odegraç roli w poczàtkowej fazie dochodzenia.
  51 Ibidem, dok. nr 42. 52 Ibidem, dok. nr 15.
  wego mordu widzia∏em przed magistratem w Jedwabnem kilka gestapowców, tylko nie
  pami´tam, czy to w dzieƒ masowego mordu, czy te˝ w dzieƒ przedtem”53. Na podstawie dost´pnych êróde∏ nie uda si´ wi´c tej kwestii rozstrzygnàç.
  O konkretnych dzia∏aniach przyjezdnych gestapowców i ˝andarmów z miejscowego
  posterunku w relacjach z∏o˝onych w dochodzeniu jest ma∏o wzmianek, cz´sto sprzecznych. Dotyczà g∏ównie uczestnictwa Niemców w wyp´dzaniu ˚ydów z domów oraz
  obecnoÊci Niemców na rynku miasta: „Laudaƒski Jurek, mieszkaniec Jedwabnego,
  gna∏ trzech ˚ydów [...] oraz razem z nim sz∏o jeszcze dwóch Niemców” (Kazimiera
  Borys)54; „Kiedy ich powyp´dzaliÊmy, wtenczas ich ˝andarmi zacz´li strasznie biç wraz
  z Polakami” (Stanis∏aw Zejer)55; „[...] my, Polacy, pilnowaliÊmy, ˝eby ˚ydzi nie pouciekali. Zaznaczam, ˝e przy tym chodzili i Niemcy” (Jerzy Laudaƒski)56; „obok mnie sta∏
  Niemiec i kopa∏ ma∏e dziecko” (Aleksander Janowski)57; „Dla sp´dzonych ˚ydów
  Niemcy kazali wziàç pomnik Lenina i chodziç z nim po mieÊcie, Êpiewajàc” (Stanis∏aw
  Zejer)58.
  Niektórzy Êwiadkowie, jak Julia Soko∏owska, przypisywali Niemcom biernà postaw´: „˚ydów Niemcy nie bili, a w bestialski sposób zn´ca∏a si´ ludnoÊç polska nad
  ˚ydami, a Niemcy stali po bokach i robili z tego zdj´cia i póêniej pokazywali dla ludnoÊci, jak Polacy mordowali ˚ydów”59. To samo powtórzyli Eliasz Gràdowski i Abram
  Boruszczak oraz ponownie przes∏uchany w UB Boles∏aw Ramotowski. Bioràc jednak
  pod uwag´ podobieƒstwo sformu∏owaƒ u˝ytych w ich relacjach, nale˝y traktowaç je
  ostro˝nie, gdy˝ mog∏y byç zasugerowane przez przes∏uchujàcego. Nie wydaje si´ natomiast, by nie by∏a spontaniczna wypowiedê Êwiadka Edwarda Âleszyƒskiego: „[...] wiem
  od ludzi, mieszkaƒców Jedwabnego, ˝e sprawcami tego zajÊcia byli Polacy. Niemcy brali udzia∏ tylko w fotografowaniu”60, a tak˝e Stanis∏awy Mariak, która równie˝ mówi∏a,
  ˝e Niemcy „stali i fotografowali”61.
  Najmniej wzmianek odnosi si´ do ewentualnego udzia∏u Niemców w ostatnim stadium mordu ˚ydów. Zygmunt Laudaƒski powiedzia∏: „Po niejakimÊ czasie gestapo kaza∏o ustawiç si´ ˚ydom w czwórki i p´dziç ich w kierunku stodo∏y Âleszyƒskiego”62.
  Józef Chrzanowski natomiast twierdzi∏: „˚ydów ustawili w czwórki i my, Polacy, obstawiliÊmy [ich] z jednej strony i z drugiej”63. Rozró˝nienie mi´dzy „oni” a „my, Polacy”
  sugeruje byç mo˝e, ˝e do stodo∏y ofiary eskortowali ju˝ tylko ci ostatni. Chrzanowski
  doda∏ zresztà: „Gnaç ˚ydów od Niemców rozkazu nie mia∏em”64. Jerzy Laudaƒski
  twierdzi∏, ˝e sygna∏, by zap´dziç ˚ydów do stodo∏y, da∏ burmistrz: „Póêniej Karolak
  Marian, burmistrz m. Jedwabnego, wyda∏ nam rozkaz wszystkich ˚ydów znajdujàcych
  425
  53 Ibidem, dok. nr 166. 54 Ibidem, dok. nr 13. 55 Ibidem, dok. nr 26. 56 Ibidem, dok. nr 42. 57 Ibidem, dok. nr 21. 58 Ibidem, dok. nr 26. 59 Ibidem, dok. nr 28. 60 Ibidem, dok. nr 66. 61 Ibidem, dok. nr 57. 62 Ibidem, dok. nr 48. 63 Ibidem, dok. nr 19. 64 Ibidem.
  si´ na rynku zagnaç do stodo∏y ob. Âleszyƒskiego Bronis∏awa, co i my uczyniliÊmy”65.
  Podobnie brzmi relacja Wincentego GoÊcickiego: „[...] b´dàc schowany na strychu, widzia∏em, jak gnano ˚ydów. W t∏umie tym Niemców nie widzia∏em”66. Nikt z podejrzanych ani Êwiadków nie wspomina∏, ˝e Niemcy u˝ywali broni palnej, ani ˝e z ich ràk zginà∏ tego dnia jakikolwiek ˚yd.
  Podejrzani najcz´Êciej wspominali o Niemcach, usprawiedliwiajàc si´, ˝e to od nich
  otrzymali rozkaz udzia∏u w akcji przeciw ˚ydom. Przewa˝nie zresztà mówili, podobnie
  jak Stanis∏aw Zejer, ˝e dzia∏ali „pod wp∏ywem nakazu burmistrza i gestapo”67. Kilku podejrzanych wyjaÊnia∏o, ˝e do udzia∏u w ∏apance zabra∏ ich z domów burmistrz Marian
  Karolak, któremu mia∏ towarzyszyç ˝andarm lub gestapowiec68. Dwóch wspomnia∏o
  o zastosowaniu wobec nich przymusu. Romana Górskiego ˝andarm mia∏ kopnàç, W∏adys∏awa Dàbrowskiego zaÊ uderzyç pistoletem w g∏ow´ i wybiç mu zàb (dok. nr 32 i 31).
  WyjaÊnienia te sà ma∏o przekonujàce. WàtpliwoÊci budzi nie tyle brutalnoÊç Niemców,
  co samo w sobie jest prawdopodobne, lecz koncepcja, jakoby mieszkaƒców miasta do
  udzia∏u w pogromie werbowa∏y kilkuosobowe grupy z∏o˝one z cz∏onków magistratu
  i Niemców. Jest to raczej linia obrony podejrzanych. Gdyby Karolak i jego wspó∏pracownicy mieli osobiÊcie sprowadzaç wszystkich uczestników akcji na rynek miasta, trwa∏oby
  to kilka godzin (bli˝sza prawdy wydaje si´ wersja braci Laudaƒskich, ˝e wezwali ich goƒcy). Nie wydajà si´ te˝ wiarygodne relacje niektórych podejrzanych o tym, jak uciekli
  z rynku, gdy tylko Karolak lub Niemiec odwrócili od nich wzrok. Trudno sobie wyobraziç, by kilkunastu gestapowców i ˝andarmów, którzy byli obecni w Jedwabnem 10 lipca
  1941 r., mog∏o zmusiç do udzia∏u w pogromie ˚ydów parokrotnie wi´kszà liczb´ polskich mieszkaƒców miasta, jeÊli ci nie chcieliby w tym uczestniczyç. Na pewno zaÊ z w∏asnej woli w zbrodni wzi´li udzia∏ ci ch∏opi z okolicznych wsi, którzy tego dnia – zapewne
  g∏ównie z myÊlà o rabunku ˝ydowskiego mienia – przybyli do miasta.
  Zarysowanà w wyjaÊnieniach podejrzanych lini´ obrony rozwini´to w licznych podaniach, proÊbach i oÊwiadczeniach, które wkrótce po ich zatrzymaniu zacz´∏y nap∏ywaç do UB i prokuratury (najwczeÊniejszy dokument ma dat´ 21 stycznia). Rodziny
  i sàsiedzi zatrzymanych zapewniali im alibi lub zaÊwiadczali o ich dobrej postawie obywatelskiej. Pisma te, a zw∏aszcza petycje podpisane przez kilkadziesiàt osób, Êwiadczà
  o wielkiej mobilizacji mieszkaƒców Jedwabnego w obronie zatrzymanych (kilku osobom „zaÊwiadczenia o lojalnoÊci” wystawi∏ nawet burmistrz). Jest to zrozumia∏e. JeÊli
  w zbrodni na ˚ydach wzi´∏a udzia∏ liczna grupa mieszkaƒców miasta, wszcz´cie post´-
  powania karnego w tej sprawie oznacza∏o dla wielu z nich zagro˝enie. W obronie podejrzanych u˝ywano cz´sto wzajemnie sprzecznych lub niezgodnych z wczeÊniejszymi
  wyjaÊnieniami argumentów. Charakterystyczny przyk∏ad to dwa pisma Marty Dàbrowskiej w obronie m´˝a. W UB i prokuraturze W∏adys∏aw Dàbrowski usprawiedliwia∏ si´,
  ˝e do pilnowania ˚ydów na rynku zabra∏ go pod przymusem Karolak wraz z ˝andarmem. W pierwszym podaniu, z 10 lutego, Dàbrowska pisa∏a, ˝e jej mà˝ z powodu cho426
  65 VII, dok. nr 42. 66 Ibidem, dok. nr 7. 67 Ibidem, dok. nr 39. 68 W wyjaÊnieniach podejrzanych wraz z Marianem Karolakiem wymieniani sà w tej roli Józef Wasilewski,
  Józef Sobuta, Karol Bardoƒ, Eugeniusz Kalinowski, Jerzy Laudaƒski – niekiedy bez asysty Niemca.
  roby „nie mo˝e przejÊç kilku kroków” i jest „cz∏owiekiem niezdolnym do niczego”69.
  Miesiàc póêniej, powo∏ujàc si´ na dwóch Êwiadków, twierdzi∏a, ˝e przez ca∏y dzieƒ mà˝
  by∏ zaj´ty uk∏adaniem dachówki na dachu koÊcio∏a, „chocia˝ by∏ chorowity”70. Podobne, choç mo˝e ju˝ nie tak ewidentne, sprzecznoÊci wyst´pujà w korespondencji dotyczàcej innych podejrzanych. Znamienne, ˝e broniàc podejrzanych, nikt nie negowa∏
  udzia∏u polskich mieszkaƒców Jedwabnego w mordzie ˚ydów ani nie przerzuca∏ ca∏ej
  winy na Niemców. Zaprzeczano jedynie udzia∏owi w zbrodni konkretnych osób.
  W koƒcu stycznia 1949 r. do sàdu i prokuratury zacz´∏y nap∏ywaç podania o przes∏uchanie Êwiadków obrony. Pierwsze, z∏o˝one przez rodziny zatrzymanych, zosta∏y
  przez sàd oddalone, gdy˝ w rozumieniu kodeksu post´powania karnego wnios∏y je osoby nieuprawnione. Póêniej jednak tych samych Êwiadków wzywano na rozpraw´ na
  wniosek adwokatów lub oskar˝onych71. W koƒcu marca prokurator Józef Sych przes∏ucha∏ pierwszych szeÊcioro (dok. nr 91–96), w tym Juli´ Soko∏owskà, która zacz´∏a si´
  wycofywaç z wczeÊniejszych zarzutów wobec niektórych podejrzanych. Zastanawiajàce sà zeznania Natalii Rybickiej i Aliny ˚ukowskiej. Udzieli∏y one alibi Józefowi Sielawie, który ani nie by∏ zatrzymany, ani nikt go nie oskar˝a∏.
  Aktem oskar˝enia z 31 marca 1949 r. prokurator Józef Sych objà∏ 22 podejrzanych,
  w tym wszystkich wczeÊniej tymczasowo aresztowanych przez prokuratur´ (z wyjàtkiem
  Aleksandra Janowskiego) oraz tych, którzy byli przes∏uchani w UB, ale nie zostali
  aresztowani. W ostatnich dniach dochodzenia, w przeddzieƒ wys∏ania do prokuratury
  raportu o wynikach poszukiwaƒ osób ukrywajàcych si´, Grzegorz Matujewicz przes∏ucha∏ jeszcze czterech podejrzanych (dok. nr 85–88), ale ˝aden nie przyzna∏ si´ do
  udzia∏u w mordzie ˚ydów. Co dziwne, zeznania dwóch z nich, Eugeniusza Koz∏owskiego (wczeÊniej by∏ przes∏uchiwany jako Êwiadek) i Stanis∏awa Soko∏owskiego, nie zosta-
  ∏y przekazane prokuraturze. Dwóch pozosta∏ych, Franciszka ¸ojewskiego i Eugeniusza
  Âliweckiego, prokurator dopisa∏ do aktu oskar˝enia. Ostatni na liÊcie oskar˝onych by∏
  Karol Bardoƒ, który w wi´zieniu w Sztumie odsiadywa∏ wczeÊniejszy wyrok za s∏u˝b´
  w niemieckiej ˝andarmerii w Jedwabnem72. Z wolnej stopy przed sàdem mia∏o odpowiadaç dziewi´ciu m´˝czyzn, pozostali (z wyjàtkiem Bardonia) przebywali w areszcie
  PUBP w ¸om˝y73.
  427
  69 VII, dok. nr 77. 70 Ibidem, dok. nr 83. 71 W sumie w okresie 27 I–10 V 1949 r. wniesiono 27 podaƒ o wezwanie na Êwiadków obrony 66 osób. Wi´kszoÊç uwzgl´dniono.
  72 Po raz pierwszy Karol Bardoƒ zosta∏ przes∏uchany przez s´dziego Sàdu Grodzkiego w Sztumie 5 IV
  1949 r., czyli ju˝ po sformu∏owaniu aktu oskar˝enia (VII, dok. nr 106). Na uwag´ zas∏uguje jego obszerny ˝yciorys, do∏àczony do proÊby o u∏askawienie z 1952 r. (ibidem, dok. nr 166). Bardoƒ opisywa∏ w nim wydarzenia w Jedwabnem w pierwszych dniach po wkroczeniu Niemców w 1941 r. Tego okresu i dokonywanych samosàdów na wspó∏pracownikach w∏adz sowieckich dotyczy relacja Stanis∏awy WiÊniewskiej, ˝ony jednego
  z zabitych wówczas komunistów, z 24 IX 1949 r. (ibidem, dok. nr 132). 73 Interesujàce, ˝e prokurator przyjà∏ ∏agodniejszà kwalifikacj´ prawnà czynów oskar˝onych, ni˝ móg∏ to
  uczyniç w Êwietle zgromadzonych dowodów. Zarzuci∏ im, ˝e „brali udzia∏ w uj´ciu oko∏o 1200 osób narodowoÊci ˝ydowskiej, które to osoby przez Niemców zosta∏y masowo spalone w stodole” (ibidem, dok. nr 100),
  co stanowi∏o czyn przewidziany w art. 1 pkt 2 dekretu o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i zn´cania si´ nad ludnoÊcià cywilnà i jeƒcami oraz dla zdrajców narodu polskiego
  (tzw. dekretu sierpniowego). W materia∏ach dochodzenia, a nawet w uzasadnieniu aktu oskar˝enia, by∏a jednak mowa o udziale niektórych podsàdnych w eskortowaniu ˚ydów do stodo∏y, co mo˝na by∏o zakwalifikowaç z art. 1 pkt 1 dekretu jako „udzia∏ w dokonywaniu zabójstw”.
  Akta procesowe dajà mo˝liwoÊç przyjrzenia si´ sylwetkom 22 oskar˝onych. Poza
  trzema najm∏odszymi, wszyscy wchodzili w wiek Êredni lub nawet go przekroczyli.
  Oznacza to, ˝e w 1941 r. byli m´˝czyznami w sile wieku. Najm∏odsi, bracia Laudaƒscy
  i Czes∏aw Lipiƒski, w 1941 r. mieli od 19 do 22 lat, natomiast pozostali od 29 do 52 lat
  (po∏owa z nich mia∏a poni˝ej 39 lat, a po∏owa powy˝ej; Êrednia arytmetyczna ich wieku wynosi∏a 40 lat). Nale˝eli do pokolenia urodzonego w ostatniej dekadzie XIX w.
  i w pierwszym dziesi´cioleciu nast´pnego stulecia, a tylko trzej najm∏odsi urodzili si´
  oko∏o 1920 r. Wszyscy, poza Karolem Bardoniem – Âlàzakiem z Cieszyƒskiego – oraz
  urodzonym w Radomiu W∏adys∏awem Miciurà, pochodzili z powiatu ∏om˝yƒskiego lub
  oÊciennych, a w wi´kszoÊci z Jedwabnego i pobliskich wsi. Oprócz Jerzego i Zygmunta
  Laudaƒskich, jeszcze dwaj – Józef i Marian ˚ylukowie – byli braçmi (nie byli natomiast
  braçmi Aleksander i Franciszek ¸ojewscy74). Wszyscy z wyjàtkiem jednego kawalera
  i jednego wdowca byli ˝onaci; trzynastu mia∏o od dwojga do oÊmiorga dzieci (Êrednio:
  czworo). Podsàdni, podobnie jak zapewne wi´kszoÊç ówczesnej populacji Jedwabnego,
  byli s∏abo wykszta∏ceni. Co prawda czterech ukoƒczy∏o siedem klas szko∏y powszechnej, ale dwunastu – najwy˝ej dwie klasy (w tym czterech by∏o analfabetami – dwóch
  z nich potrafi∏o si´ jedynie podpisaç). Na podstawie danych z 1949 r. trudno z ca∏kowità pewnoÊcià wnioskowaç, czym oskar˝eni trudnili si´ osiem lat wczeÊniej. Jest jednak
  prawdopodobne, ˝e wielu uprawia∏o ten sam zawód co dawniej. Dziesi´ciu poda∏o na
  przes∏uchaniu zawody rzemieÊlnicze (Êlusarz, mechanik, szewc, stolarz) lub z ich relacji wiadomo, ˝e je uprawiali w 1941 r. – niektórzy jednoczeÊnie pracowali na roli. Dwaj
  trudnili si´ handlem, a jeden by∏ woênym w urz´dzie gminy. Dwaj okreÊlili si´ jako robotnicy, a dwaj kolejni pracowali jako murarze w 1941 r. Pi´ciu by∏o rolnikami. Charakterystyka dziesi´ciu podsàdnych, prawomocnie skazanych, nie ró˝ni si´ zasadniczo
  od portretu zbiorowego wszystkich oskar˝onych.
  Z dokumentów znajdujàcych si´ w aktach sprawy mo˝na si´ te˝ dowiedzieç, co niektórzy oskar˝eni robili podczas okupacji sowieckiej. Karol Bardoƒ by∏ deputowanym
  jedwabieƒskiego gorsowietu i kierownikiem warsztatu mechanicznego MTS, Aleksander Janowski pe∏ni∏ funkcj´ inspektora w mleczarni, Marian ˚yluk pracowa∏ w sowchozie przy hodowli byd∏a (w innej relacji mowa, ˝e by∏ poborcà podatkowym).
  Z pewnoÊcià 22 oskar˝onych o udzia∏ w mordzie ˚ydów nie nale˝a∏o do marginesu
  spo∏ecznego swojego miasta, wydaje si´ raczej, ˝e w wi´kszoÊci byli jego przeci´tnymi
  obywatelami. Kilku zapisa∏o sobie póêniej chlubnà kart´ wojennà. Boles∏aw Ramotowski, Roman Górski i Franciszek ¸ojewski w 1947 r. ujawnili si´ jako ˝o∏nierze AK.
  W konspiracji dzia∏a∏ te˝ prawdopodobnie Czes∏aw Lipiƒski75.
  Na rozprawie przed Sàdem Okr´gowym w ¸om˝y 16 i 17 maja 1949 r. wi´kszoÊç
  oskar˝onych odwo∏a∏a swoje relacje z dochodzenia (dok. nr 110 i 111). Ci, którzy wczeÊniej przyznali si´ nawet do krótkiego pobytu na rynku miasta, teraz twierdzili, ˝e ich
  tam w ogóle nie by∏o. Przewód sàdowy zdominowa∏y wypowiedzi Êwiadków obrony,
  których wystàpi∏o 47 (Aleksander Walewski – dwukrotnie). Równie˝ wi´kszoÊç z oÊmiu
  428
  74 Mieli inne imiona ojców i nazwiska panieƒskie matek, a ró˝nili si´ wiekiem o 18 lat. 75 W kwestionariuszu personalnym Czes∏awa Lipiƒskiego w UB zapisano „NZT” (co nale˝y chyba odczytaç
  jako NZW) oraz pseudonim „Koranicz” (AIPN, III–923, k. 14).
  osób wezwanych przez prokuratur´ stara∏a si´ nie obcià˝aç podsàdnych. Julia Soko-
  ∏owska, która mia∏a byç jednym z wa˝niejszych Êwiadków oskar˝enia, powiedzia∏a na
  rozprawie, ˝e w krytycznym dniu w Jedwabnem by∏o „68 gestapowców” i „bardzo du-
  ˝o” ˝andarmów, którzy przyjechali z ró˝nych posterunków76. Linia obrony oskar˝onych
  nie zmieni∏a si´ zasadniczo, chocia˝ w argumentacji na ich korzyÊç z wi´kszym naciskiem podkreÊlano przymus ze strony Niemców. Nie by∏o to w pe∏ni spójne z innym
  wàtkiem w wypowiedziach Êwiadków, mianowicie, i˝ oskar˝onym stosunkowo ∏atwo
  udawa∏o si´ uciec z miasta i ukryç w polu ˝yta lub kartofli. Niektóre z zeznajàcych na
  rozprawie kobiet twierdzi∏y, ˝e ich tam odwiedza∏y i zanosi∏y im posi∏ki, w co trudno
  uwierzyç. Obrona wykorzystywa∏a te˝ nieznajomoÊç topografii miasta przez prokuratora i s´dziów77. Ciekawe, ˝e kilka osób w ogóle nie sprawdzi∏o si´ jako Êwiadkowie obrony, twierdzàc, ˝e nic nie wiedzà w sprawie. Zapewne nie chcieli k∏amaç.
  Sàd Okr´gowy w ¸om˝y skaza∏ dwunastu oskar˝onych, a dziesi´ciu uniewinni∏.
  W wyroku przyjà∏ koncepcj´, ˝e jedwabieƒskich ˚ydów wymordowali Niemcy, w czym
  pomaga∏a im „wciàgni´ta przemocà” miejscowa ludnoÊç78. W uzasadnieniu wyroku jest
  jednak jaskrawa sprzecznoÊç. W jednym zdaniu mowa o tym, ˝e Niemcy w Jedwabnem
  byli w „wielkiej iloÊci”, a jednoczeÊnie, ˝e by∏a ich „stosunkowo ma∏a iloÊç”79. Znalaz∏o
  si´ tam równie˝ nieznajdujàce oparcia w materiale dowodowym, którym sàd dysponowa∏, stwierdzenie, ˝e cz´Êç ˚ydów rozstrzelano na cmentarzu.
  Czyny przypisane niektórym sprawcom sàd zakwalifikowa∏ surowiej ni˝ akt oskar˝enia i skaza∏ ich z art. 1 pkt 1 dekretu sierpniowego, czyli za branie „udzia∏u w dokonywaniu zabójstw”. JednoczeÊnie jednak, przyjmujàc, ˝e oskar˝eni „wzi´ci byli do udzia∏u
  [w przest´pstwie] pod terrorem”80, móg∏ w stosunku do nich skorzystaç z dobrodziejstwa
  art. 5 § 2 tego dekretu i zastosowaç nadzwyczajne z∏agodzenie kary. Inaczej musia∏by
  wi´kszoÊci skazanych wymierzyç kar´ Êmierci, tak jak Karolowi Bardoniowi, co do którego uzna∏, ˝e bra∏ udzia∏ w pogromie dobrowolnie. Sàd nast´pujàco zró˝nicowa∏ win´
  pozosta∏ych oskar˝onych i stosownie do tego kar´. Czterej sprawcy: Jerzy Laudaƒski,
  Zygmunt Laudaƒski, W∏adys∏aw Miciura i Boles∏aw Ramotowski, którym przypisano
  udzia∏ w zap´dzaniu ofiar do stodo∏y – w∏aÊnie z art. 1 pkt 1 dekretu sierpniowego – zostali skazani na 15 lub 12 lat wi´zienia. Udzia∏ dwóch kolejnych, Czes∏awa Lipiƒskiego
  i Stanis∏awa Zejera, w sprowadzaniu ˚ydów na rynek sàd zakwalifikowa∏ z art. 1 pkt 2
  tego dekretu i wymierzy∏ im kary po 10 lat wi´zienia. Pilnowanie ˚ydów na rynku potraktowa∏ natomiast ∏agodniej ni˝ w akcie oskar˝enia, bo jako przest´pstwo z art. 2 dekretu („dzia∏anie w inny sposób na szkod´”). Pi´ciu oskar˝onych, W∏adys∏aw Dàbrowski, Roman Górski, Antoni Niebrzydowski, Feliks Tarnacki i Józef ˚yluk, otrzyma∏o za
  to kary po 8 lat wi´zienia. By∏y to niewàtpliwie surowe wyroki.
  Obroƒcy wszystkich skazanych z∏o˝yli w ich imieniu skargi kasacyjne do Sàdu Najwy˝szego. Wi´kszoÊç skarg 29 wrzeÊnia 1949 r. zosta∏a oddalona, co oznacza∏o uprawo429
  76 VII, dok. nr 110. 77 Na przyk∏ad Wanda Malczyƒska, broniàc Stanis∏awa Zejera, twierdzi∏a, ˝e ten zabrany przez ˝andarma wróci∏ do domu po pó∏godzinie, w zwiàzku z czym nie móg∏ byç na rynku miasta, dokàd idzie si´ 10 minut. W rzeczywistoÊci i Zejer, i Malczyƒska, ˝ona zakrystiana, mieszkali w pobli˝u koÊcio∏a, a wi´c przy samym rynku.
  78 VII, dok. nr 112. 79 Ibidem. 80 Ibidem.
  mocnienie si´ wyroku wobec dziesi´ciu skazanych (w styczniu 1950 r. Boles∏aw Bierut
  u∏askawi∏ Karola Bardonia, zamieniajàc mu kar´ Êmierci na 15 lat wi´zienia). Tylko
  w przypadku skazanych z art. 2 dekretu sierpniowego Józefa ˚yluka i Feliksa Tarnackiego Sàd Najwy˝szy uchyli∏ wyrok Sàdu Okr´gowego w ¸om˝y i skierowa∏ ich sprawy
  do ponownego rozpoznania. Kolejna rozprawa, 13 czerwca 1950 r., odby∏a si´
  (w zwiàzku ze zmianà przepisów kpk) przed Sàdem Apelacyjnym w Bia∏ymstoku.
  Zeznawali na niej wy∏àcznie Êwiadkowie obrony, cz´Êciowo ci sami co w 1949 r., prokurator zaÊ najwyraêniej pozostawa∏ bierny. Obu oskar˝onych uniewinniono.
  Kilka miesi´cy póêniej, jesienià 1950 r., rodziny i adwokaci szeÊciu skazanych podj´-
  li starania o wznowienie post´powania w ich sprawach. 2 listopada tego roku w Sàdzie
  Powiatowym w ¸om˝y zeznawa∏o kilkanaÊcioro Êwiadków obrony (dok. nr 142–157).
  Z∏o˝yli podobne relacje jak na rozprawie sàdowej w maju 1949 r., niektóre osoby zresztà wówczas równie˝ przes∏uchano. W styczniu 1951 r. Sàd Najwy˝szy oddali∏ dwa wnioski o wznowienie post´powania, przede wszystkim argumentujàc, ˝e zeznaƒ Êwiadków
  nie mo˝na uznaç za nowe w rozumieniu kpk (dok. nr 158 i 159).
  W póêniejszym okresie (a tak˝e wczeÊniej) skazani lub ich rodziny wyst´powali
  o u∏askawienie, jednak sàdy, które wst´pnie opiniowa∏y te proÊby, decydowa∏y o nienadawaniu im biegu. Wobec trzech skazanych z art. 2 dekretu sierpniowego, Romana
  Górskiego, Antoniego Niebrzydowskiego i W∏adys∏awa Dàbrowskiego, w 1954 r. zastosowano natomiast amnesti´ (ustawa amnestyjna z 1952 r. nie obejmowa∏a przest´pstw
  z art. 1 tego dekretu) i dwaj z nich w kwietniu tego roku jako pierwsi opuÊcili wi´zienie81. Czterej nast´pni, Zygmunt Laudaƒski, Czes∏aw Lipiƒski, W∏adys∏aw Miciura
  i Boles∏aw Ramotowski, zostali zwolnieni warunkowo rok póêniej, w marcu i kwietniu
  1955 r. Jako ostatni wyszed∏ na wolnoÊç odbywajàcy kar´ 15 lat wi´zienia Jerzy Laudaƒski. Zwolniono go warunkowo w marcu 1957 r. Dwaj wi´êniowie nie doczekali koƒca kary: Karol Bardoƒ zmar∏ w wi´zieniu w maju 1953 r., a Stanis∏aw Zejer w styczniu
  nast´pnego roku.
  Akta sprawy karnej Ksn 33/49 liczà 814 kart, najcz´Êciej obustronnie zapisanych,
  w wi´kszoÊci odr´cznie. W niniejszej publikacji uwzgl´dniono te dokumenty, które
  majà istotne znaczenie jako êród∏o do poznania okolicznoÊci mordu ˚ydów w Jedwabnem, a tak˝e przebiegu post´powania karnego w tej sprawie. Sà to nast´pujàce kategorie archiwaliów: protoko∏y przes∏uchaƒ Êwiadków i podejrzanych, decyzje procesowe, akt
  oskar˝enia, protoko∏y rozpraw g∏ównych i wyroki sàdu wydane we wszystkich stadiach
  post´powania, a tak˝e podania, oÊwiadczenia i inne pisma kierowane do UB, prokuratury, sàdów lub innych w∏adz przez oskar˝onych, ich rodziny, sàsiadów i adwokatów (najcz´Êciej proÊby o u∏askawienie albo zwolnienie warunkowe, wyjaÊnienia na temat okolicznoÊci zbrodni lub argumentacja na rzecz niewinnoÊci podejrzanych bàdê ich alibi).
  Pomini´to natomiast dokumenty o charakterze formalnym i korespondencj´ manipulacyjnà, czyli mi´dzy innymi pisma przewodnie, potwierdzenia odbioru wezwaƒ do
  sàdu, korespondencj´ mi´dzy sàdami i prokuraturami w sprawie przes∏ania akt lub
  sprowadzenia oskar˝onych i Êwiadków na rozpraw´, rozliczenia kosztów sàdowych,
  430
  81 W∏adys∏aw Dàbrowski zmar∏ prawdopodobnie w 1954 r., podczas przerwy w odbywaniu kary. Wiadomo,
  ˝e z wi´zienia zwolniono go 4 VI 1951 r., a jeszcze 1 VII 1953 r. by∏ przes∏uchany w Êledztwie przeciwko
  Józefowi Sobucie (VIII, dok. nr 11).
  pe∏nomocnictwa adwokatów, proÊby o wydanie odpisów wyroku itp. Nie uwzgl´dniono
  te˝ niektórych powtarzajàcych si´ dokumentów, niemajàcych podstawowego znaczenia
  dla meritum sprawy, jak: protoko∏y zatrzymania podejrzanych oraz protoko∏y rewizji
  osobistej, postanowienia o tymczasowym aresztowaniu i jego przed∏u˝eniu, zapytania
  o karalnoÊç, informacje dotyczàce przeniesienia wi´êniów lub ich zwolnienia, opinie
  sàdów w sprawie u∏askawienia skazanych, postanowienia o zastosowaniu amnestii lub
  zwolnieniu warunkowym. Informacje w nich zawarte wykorzystano w przypisach oraz
  niniejszym wst´pie. Pomini´to tak˝e wi´kszoÊç podaƒ o wezwanie Êwiadków obrony
  wnoszonych przez oskar˝onych, ich rodziny i adwokatów, chyba ˝e zawiera∏y wyjaÊnienia dotyczàce meritum sprawy. JeÊli bowiem Êwiadkowie ci zostali przes∏uchani, ich zeznania zamieszczono w zbiorze. W podanych w dokumentach adresach podejrzanych
  i ich rodzin oraz Êwiadków opuszczono numery domów.
  Akta procesu z 1949 r. uzupe∏niono 16 dokumentami z akt kontrolno-Êledczych tej
  sprawy, wytworzonych przez PUBP w ¸om˝y82. Sà to wewn´trzne raporty UB dotyczàce przebiegu dochodzenia (dok. nr 53, 55, 113), doniesienia dotyczàce domniemanych
  sprawców zbrodni (dok. nr 1, 5, 45, 72, 73, 132) oraz protoko∏y przes∏uchaƒ kilkorga
  Êwiadków i podejrzanych, niew∏àczone do akt g∏ównych dochodzenia (dok. nr 59, 65,
  78, 84–86, 88). Uwzgl´dniono te˝ skargi kasacyjne z∏o˝one w imieniu skazanych przez
  ich adwokatów, znajdujàce si´ w aktach Sàdu Najwy˝szego przechowywanych w Archiwum Akt Nowych83.
  Wszystkie dokumenty, bez wzgl´du na ich proweniencj´, publikuje si´ w porzàdku
  chronologicznym – uzasadnia to ich jednorodny charakter. Wyjàtkiem jest pe∏na wersja relacji Szmula Wasersztejna z 5 kwietnia 1945 r., którà – by nie stwarzaç mylnego
  wra˝enia, i˝ w∏adze Êledcze zna∏y jà od poczàtku post´powania – zamieÊci∏em pod
  datà jej wys∏ania do PUBP w ¸om˝y (dok. nr 69).
  "
 • @1normalnyczlowiek 21:39:49
  takich zeznań są dziesiątki..

  "Pytanie: Przez kogo zostaliÊcie zatrzymani i za co?a
  Odpowiedê: Ja zosta∏em zatrzymany przez post[erunek] MO w Jedwabnem. Za co
  zosta∏em zatrzymany, tego ja nie wiem, poniewa˝ mnie nie powiedzieli.
  Pytanie: Gdzie przebywaliÊcie w lipcu 1941 roku?
  Odpowiedê: W m. Jedwabne, pracowa∏em na gospodarstwie rolnym.
  Pytanie: Czy braliÊcie udzia∏ w mordowaniu ludnoÊci ˝ydowskiej w Jedwabnem?
  Odpowiedê: W 1941 r., kiedy wkroczy∏y wojska okupanta niemieckiego na teren
  m. Jedwabnego, ludnoÊç miejscowa przystàpi∏a do mordowania ˚ydów. Poczàtkowo
  zganiali [ich] na rynek. bJa, idàc ulicà Przytulskà, spotka∏ mnieb Wasilewski Józef i Sobuta, mieszkaƒcy m. Jedwabnego, i kazali mnie iÊç na rynek, wi´c ja, nie stawiajàc oporuc
  , z nimi poszed∏em. Kiedy ja zaszed∏em na rynek, to oni mnie powiedzieli, ˝ebym ja
  odda∏ swojà stodo∏´ na spalenie ˚ydów, wi´c ja zaczà∏em prosiç, ˝eby mojej stodo∏y nie
  palili, wtedy oni zgodzili si´ na to i mojà stodo∏´ zostawili, tylko mnie kazali, ˝eby pomóc im zagnaç ˚ydów do stodo∏y Âleszyƒskiego Bronis∏awa. ˚ydów ustawili w czwórki i my, Polacy, obstawiliÊmy [ich] z jednej strony i z drugiej, ˝eby ˚ydzi nie pouciekali. Kiedy dognaliÊmy do stodo∏y, wtedy kazali wszystkim ˚ydom [wchodziç] do stodo∏y,
  a my pilnowaliÊmy dalej, ˝eby ˚ydzi nie rozbiegali si´. Kiedy ju˝ ˚ydzi wszyscy weszli
  do stodo∏y, to stodo∏´ podpalili i ˚ydzi zostali spaleni, wtedy ja ju˝ poszed∏em do
  domu. Gnaç ˚ydów od Niemców rozkazu nie mia∏em.
  dPytanie: Dowódcami tej akcji mordowania ˚ydów byli ni˝ej zapodane osoby:
  1. Karolak (burmistrz z Jedwabnego), obecnie w Jedwabnem nie ma.
  2. Sobuta, imienia nie znam, obecnie wyjecha∏ z Jedwabnego.
  3. Wasilewski Józef, nie zamieszkuje obecnie w Jedwabnem.
  Reszty, którzy brali udzia∏ w mordowaniu ˚ydów, obecnie nie pami´tam, tylko
  by∏o [ich] bardzo du˝od.
  Na tym protokó∏ zakoƒczono i odczytano na g∏os, jest zgodne z moim zeznaniem,
  co podpisuj´e.
  "
 • @1normalnyczlowiek 10:17:04
  "ZSRR, okupując nas po II WŚ, miał w Polsce bazy wojskowe"

  Niezupełnie w Polsce. Większość tych baz była na ziemiach niemieckich, które zostały przez ZSRR przekazane Polsce.

  Stacjonowanie tych wojsk zabezpieczyło ich polskie posiadanie.
 • @zbig71 22:20:05
  "A co jeśli FBI sfingowało śmierć i dało synom , nową tożsamość?
  Kukliński po prostu sie przewerbował. Można powiedzieć wcześniej wstąpił do NATO.
  To kiedy tam amerykanie wycofali te cele jakie obrali na Polskę? W którym roku ???
  A jak nie wycofali???"

  ---> Widzę, ze potrafisz bzdury wygadywać jak Oscar...
  Równie dobrze mogę ja zapytać: A co jeśli FSB sfingowało śmierć 96 osób lecących do Smoleńska, 10 kwietnia 2010 roku i gdzieś ich trzyma?
  O jakich celach w Polsce mówisz?
  Już z tego widać, że masz poważne braki w edukacji, także historycznej.
  Nie wiesz nawet tego, że ZSRR, okupując nas po II WŚ, miał w Polsce bazy wojskowe, także takie z bronią atomową! I co! Amerykanie nie mieli mieć ich na liście swoich celów, bo leżały w Polsce??? Puknij się w głowę, zanim zaczniesz kolejne brednie wymyślać...
 • @Pedant 10:34:15
  "Niezupełnie w Polsce. Większość tych baz była na ziemiach niemieckich, które zostały przez ZSRR przekazane Polsce.

  Stacjonowanie tych wojsk zabezpieczyło ich polskie posiadanie."

  ---> Kto Ci takich bzdur naopowiadał? Radzieckie bazy wojskowe powstały w Polsce, na terenie Polski a nie na ziemiach niemieckich i nie w celu obrony polskich interesów! Chyba przynajmniej tyle wiesz, kiedy powstał PRL, kiedy powstawały te bazy wojskowe...
 • @1normalnyczlowiek 10:42:10
  //Radzieckie bazy wojskowe powstały w Polsce, na terenie Polski a nie na ziemiach niemieckich i//

  Powstały oczywiście na ziemiach niemieckich głupcze nieszczęsny.
  Zgodnie z ustaleniami ziemie niemieckie przyłączone po 1945 r do Polski do nadal noszą status "ziem pod czasową administracją Polski"
  Twoi zachodni przyjaciele nie chcieli się zgodzić na żadną inną formułę.

  https://www.youtube.com/watch?v=WhH0y_09xtI
 • @1normalnyczlowiek 10:42:10
  Ale już się tak nie zamartwiaj.Pamiętaj że muzyka łagodzi obyczaje :)

  https://www.youtube.com/watch?v=fjkPwhN6zho
 • @1normalnyczlowiek 10:42:10
  "Kto Ci takich bzdur naopowiadał? Radzieckie bazy wojskowe powstały w Polsce, na terenie Polski a nie na ziemiach niemieckich"

  https://opolankazpasja.pl/wp-content/uploads/2018/03/PGW-AR-w-Polsce-mapka.jpg
 • Chodzi o PO.PiS demokracji
  .
  "PiS kończy dzieło Balcerowicza."

  który od dziesięcioleci prezentują oszołomionym polskim prostakom wychowankowie służb zrzeszeni w NSZZ

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  którzy po przekazaniu im łupu w postacie ziem polskich i zamieszkującej je ludności, stworzyli prężną organizację państwa

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#PPZ

  w celu realizacji postawionych celów, m.in. celu o numerze "447".
 • Porównajmy Ukraina
  .
  @Laznik 12:37:15

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/texnc/#Geneza

  PO.PiS ma jeszcze parę zadań do wypełnienia, aby mogły powstać w Polsce większe "folwarki", na których będą mogli Polacy pracować.
 • @1normalnyczlowiek 10:34:19
  Tak sié akurat składa, że taka sugestia o FBI i synach Kuklińskiego wysunęła sama Gazeta Polska. To raczej twoje środowiska. Co FfSB ma wspólnego ze Smoleńskiem?
 • @zbig71 14:35:48
  "Co FfSB ma wspólnego ze Smoleńskiem?"

  ---> Udajesz głupiego czy naprawdę nie wiesz?
  Nie wiesz, że w rosyjskim samolocie, Ił-76, który latał nad lotniskiem Siewiernyj w czasie lądowania polskiego Jaka-40 i podczas podchodzenia do lądowania polskiego Tupolewa TU-154M 101, znajdowało się dowództwo FSB a natychmiast po rozbiciu samolotu, cały teren został obstawiony i FSB-ysznikami i zwykłymi "bojcami"? Nadal chcesz twierdzić, że FSB nie miało nic wspólnego z tym co się stało w Smoleńsku? Czyżbyś był kolejnym kremlowskim pieskiem, broniącym Putina i Tuska?
 • @zbig71 14:35:48
  // Co FfSB ma wspólnego ze Smoleńskiem?//

  Ma.Ale rzecz jasna nie to o czym pisze ten nieszczęśnik 1normalnyczlowiek.
  Od kilkudziesięciu lat 12 kwietnia świętuje się Dzień Kosmonautyki https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmonautics_Day
  Celebruje się uroczyście albowiem to ulubione święto dużych i mniejszych chłopców.W związku ze świętem organizuje się wystawy o tematyce lotniczo-kosmicznej,projekcje tematycznych filmów ale szczególnie oczekiwane są pokazy lotnicze które urządza się wszędzie tam gdzie są ku temu warunki a te są głownie tam gdzie są lotniska.A że czasy są jakie są to dla dobra uczestników zarówno sama impreza jak i przygotowania do niej, muszą odbywać się pod czujnym okiem organów bezpieczeństwa.
  Stąd przed 12 kwietnia zwiększona ilość funkcjonariuszy FSB w miejscach przygotowań okolicznościowych imprez.
 • @ikulalibal 14:09:46
  Dziękuję za info. Moje pytanie miało tylko sprowokować tego durnia i sprowokowało.
 • @1normalnyczlowiek 13:32:31
  Nie to pytanie miało potwierdzić tylko twoją głupotę i zacietrzewienie. No i potwierdxiło.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930