Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1948 postów 2925 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Polityka wschodnia jako gra o sumie zerowej?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Im jestem starszy, to poza parszy-wieniem wiem, ze coraz więcej nie wiem. Termin „gra o sumie zerowej” jest zrozumiały intuicyjnie, ale poszukałem jakiejś przystępnej definicji:

 Inaczej: gra ściśle konkurencyjna. Interesy graczy są dokładnie przeciwstawne. Dążąc do swojej wygranej jednoczenie musimy dążyć do przegranej przeciwnika. Suma wszystkich punktów/wpłat/zasobów zdobytych i straconych przez graczy jest równa zero. Przykładami gier o sumie zerowej mogą być szachy, czy poker, a także większość gier dwuosobowych.

Przeciwieństwem jest gra o sumie niezerowej, w której nasza wygrana nie musi oznaczać przegranej drugiej osoby, interesy obu graczy nie są dokładnie przeciwstawne i częściowa współpraca może okazać się opłacalna. (zatu)

W grudniu 2015 roku, prawdopodobnie łamiąc polskie prawo prezydent Duda zawiózł Poroszence 4 mrd PLN (por. Cztery miliardy złotych dla Ukrainy. Polska udzieli kredytu). Wdzięczność Ukrainy jest taka sama jak drugiego naszego partnera strategicznego (tego położonego w Palestynie) i w najlepszym przypadku sprowadza się do pierdzenia nam w nos (najnowszy przykład: Zełenski krytykuje prezydenta Dudę: Powinien przyjechać. Najważniejsze jest czczenie pamięci ofiar Holokaustu – prawda, ze miłe słowa, a przecież mógł figurant skorzystać z okazji, by milczeć).

Otóż wbrew rozpowszechnionemu wśród PiS-owców mniemaniu, że celem polskiej polityki wschodniej jest robienie dobrze innym, a Ukrainie w szczególności (im kto ma większe zbrodnie na sumieniu, jest ich beneficjentem i im bezczelniej się ich wypiera, tym ma większe poparcie „dobrej zdrady”), celem każdej polityki powinno być wzmacnianie siły własnej.

[Żeby nie chować światła pod korcem – nawet profesor Andrzej Nowak, który jest prześwietnym historykiem (por. „Dzieje Polski” tom 4) choć niekoniecznie dobrym politykiem twierdzi, iż jedyne co mozemy dziś robić na wschodzie, to zarzuciwszy mrzonki na które nie mamy siły, WZMACNIAĆ SIŁĘ WŁASNĄ].

Na miejscu prezydenta Dudy zawiózłbym żydowskiemu grandziarzowi nie cztery, a czterdzieści cztery miliardy PLN, jeśliby tym samym polska siła wzrosła dwa razy tyle – poprzez polskie inwestycje, polskie szkolnictwo, likwidację banderyzmu, restytucję polskiego mienia itd itd. Tymczasem jaki był skutek tej pożyczki / darowizny (por. Grajewski vel Żurawski: Ukraina odda czy nie odda, zainwestowac warto)? Kasę przechwycili „oligarchowie” (synonim żydowskiego grandziarza), okruchy poszły na nowe pomniki Bandery, czerń jak wydłubywała tak wydłubuje kit z okien, a Polska straciła 4 mrd PLN. Gra zerowa, po polskiej stronie kretyni,a po drugiej grube cwaniaki. Innymi słowy, kosztem uszczuplenia siły Polski, swoją siłę wzmocnili banderowcy i Chabad Lubawicz.

Inny przykład budowania siły obcego państwa kosztem uszczuplenia sił polskich:

MSZ: 261 tys. zł na pomoc dla Ukrainy w założeniu plantacji malin

(MSZ wycofał się po nagłosnieniu sprawy w mediach)

Polska zadba o lepszą jakość ukraińskiego sera: przeszkoli i zapłaci

A tymczasem zobaczmy, jak np.nasi sojusznicy z NATO wzmacniają wschodnią flankę – czy moze Wielka Brytania z Niemcami dofinansowują Wojsko Polskie? Otóż nie, przyślą co najwyżej kilkudziesięciu pryszczatych wojaków do pilnowania pokładów ziem rzadkich na Suwalszczyźnie, ale ani nie uszczupla siły własnej ani polskiej nie wzmocnią.

Swego czasu wspomniany już Grajewski vel Banderowski żachnął się był, że nie będzie mu tu jakiś polski sadownik czy inny świniopas (który skutkiem polityki „dobrej zdrady” stracił rosyjskie rynki zbytu i stanął przed widmem bankructwa) dyktował, czym się ma zajmowac MSZ. A tymczasem w ostatecznym rozrachunku celem polityki powinno być właśnie to, zeby taki sadownik czy świniopas żył coraz dostatniej, zeby mógł się budować, inwestowac, dzieci wysłać do Oksfordu itd.

Przyklad:

EBOR znów inwestuje w niemieckiego giganta handlu Schwarz Group. Sieć otrzyma do 120 mln euro pożyczki, w tym do 70 mln euro na inwestycje w Grecji i do 50 mln euro na inwestycje w Mołdawii.Całkowity koszt projektu to 310 mln euro. (…)

W 2015 roku pisano, że należące do Grupy Schwarz sieci Lidl i Kaufland otrzymały prawie miliard dolarów na rozwój we wschodniej części Europy - m.in. od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.   (za https://www.dlahandlu.pl).

I pomyślec, że gdyby w takich Niemczech rządziła „dobra zmiana” i ludzie pokroju Zurawskiego vel Grajewskiego, to zamiast na nowe Lidle, podarowaliby ten miliard USD ukraińskim oligarchom ...

KOMENTARZE

 • Ciekawostki ze Wschodu.
  1. Ukraina policzyła swoich obywateli i okazało się, że w wolnej Ukrainie ubyło prawie 1/4 ludzi. W roku 2001 Ukraina liczyła 52mln. obywateli, a dzisiaj liczy 37.4 mln. https://www.rferl.org/a/ukraine--population-shrinks-23-percent-2001/30393838.html
  2. Petro Poroszenko jest przesłuchiwany i zarzuca mu się zdradę stanu.
  3. Poniżej podaję link do informacji, która pokazuje popularność Putina w świecie. W niektórych państwach jest bardziej popularny niż w Rosji.
  Najbardziej popularny jest w Wietnamie, a gdzie jest najmniej popularny. ;)
  (w tekście angielskim jest tabela)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Public_image_of_Vladimir_Putin
 • @Anna-PK 18:19:28
  A nie ma Pani opracowania pod nazwą "Public image of Andrzej Duda" ? :-)
 • @Anna-PK 18:19:28
  Husky może spać spokojnie. Polska najbardziej nielubi Putina.
 • @fretka 18:45:54
  //
  Husky może spać spokojnie. Polska najbardziej nielubi Putina.//

  A przecież Putin jeszcze niczego Polsce nie zrobił.Co to będzie jak zrobi.
 • Po
  Zwycięstwie Dudy i PiS w 2015 roku, zwycięzcy zaczęli spłacać długi wobec swojego pryncypała. Po co amerykanie mają wozić pieniądze do bandersztatu, jeśli polskojęzyczni to zrobią? I to w podskokach. Nikt normalny nie zawiózł by pieniędzy do kraju upadłego, bo kto będzie inwestować w zsomalizowane dzikie pola? To już ją zawiózł bym te 4mld na Białoruś. Dziś mielibyśmy przychylność Baćki i tamtejszego KGB. Tylko pani Romaszewska byłaby bez państwowej fuchy i tyle.
 • 5*
  Pozdrawiam :)
  PS. "[Żeby nie chować światła pod korcem – nawet profesor Andrzej Nowak, który jest prześwietnym historykiem (por. „Dzieje Polski” tom 4) choć niekoniecznie dobrym politykiem twierdzi, iż jedyne co mozemy dziś robić na wschodzie, to zarzuciwszy mrzonki na które nie mamy siły, WZMACNIAĆ SIŁĘ WŁASNĄ]." !!!
 • W USA prowadzą proces impeachmentu prezydenta Trumpa.
  Główny prokurator, Adam Schiff powiedział, że Trump zrobił z Putina pobożnego człowieka, bo Putin ciągle dziękuje Bogu za takiego prezydenta w USA.
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-impeachment-russia/trump-made-a-religious-man-out-of-vladimir-putin-jokes-schiff-idUSKBN1ZM36Z
 • @Autor
  A co z tą pożyczką "na Grecję", którą Tusk przekazał niemieckim bankom?
  Było więcej niż 4 mld PLN.

  2. Cały czas głoszę to samo, co prof. Nowak (Trójmorze).
  3. Dystans względem Ukrainy (wyraźne stanowisko PiS) - przynosi pozytywne rezultaty.
 • Poprawka :)
  „A tymczasem w ostatecznym rozrachunku celem polityki powinno być właśnie to, zeby taki sadownik czy świniopas żył coraz dostatniej, zeby mógł się budować, inwestowac, dzieci wysłać do Oksfordu itd.”

  Poprawka:

  „A tymczasem w ostatecznym rozrachunku celem polityki powinno być właśnie to, zeby taki sadownik czy świniopas żył coraz dostatniej, zeby mógł się budować, inwestowac, dzieci kształcić w należących do najlepszych na świecie polskich uczelniach na miarę Oksfordu itd.”
  (jeśli już koniecznie musimy się porównywać)
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:13:22
  Bardzo dobrze że Pan przypomniał.

  Nic! Miało być ,,wysadzanie aferałów za kratki" przez szeryfów Ziobro&Balbina i.. nic!

  Miała być kwota wolna od podatku 8000zł już w 2015r i roku 2015 nie było. Miała być korekta VAT do 22% ,,niezłowcznie" jak bredziło Broszydło i.. 23% VAT okazał się, jednak, tak zdrowy dla goim, że tymczasowo wszedł na stałe a odwołany będzie na św.Dygdy, dopiero.

  Solidurność to PO+PiS, to AWS bis, to UW UD KLD PC AWS PO PiS to wszystko jest pętla nieskończoności.

  Teraz prokuratura sterowana z ul.Lisa Kuli na telefon, a zaraz sądy.

  Ale przypominać warto. Nawet trzeba.
 • @fretka 18:45:54
  Husky zawsze śpi spokojnie ......no prawie zawsze .....jak śpi sam
  8-)))))
  Pozdr.
 • Jest różnica!
  Ale znowu nie aż tak wielka.

  Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju inwestuje w niemieckiego giganta handlu Grupę Schwartz. Bank inwestuje w megakorporację.
  Innymi słowy, bank okradający ciężko pracujących podatników, pożycza pieniądze kolesiom z megakorporacji, aby się wzmocnili na rynku i jeszcze bardziej wzbogacili przy okazji budowy większej ilości sklepów skutecznie konkurujących z mniejszymi prywatnymi sklepami. Podpisują umowę dwaj ważni panowie w zaciszu luksusowego gabinetu.
  Tracą mali sklepikarze w krajach, w których te Lidle są budowane i ludność, która musi kupować w supermarketach, czyli podatnicy tych krajów. Bogaci jeszcze bardziej się wzbogacili.

  Polska w osobie Dudy udziela kredytu Ukrainie w osobie Poroszenki. Czyli zdradziecki Prezydent użycza pieniędzy zarobionych przez polskiego podatnika zdradzieckiemu prezydentowi Ukrainy, który zapewne te pieniądze sprzeniewierzy(ł). Osobista, bezpośrednia wymiana cudzych pieniędzy szeroko reklamowana w mediach jako pomoc gospodarcza potrzebującemu sąsiadowi.
  Tracą podatnicy polscy i ukraińscy.
  Bogaci jeszcze bardziej się wzbogacili.
 • Wszystko co mamy tobie oddamy ,Ukraino ukochana, my Polska twój osobisty adwokat i lobbysta w Jewropie!
  Będziemy leczyć, sadzić sady,uzupełniać sprzęt straży pożarnej,meliorować okolice Jeziora Switeź,kupować sprzęt dla szpitali, i dotować psychiatrię na Ukrainie.My jak wiadomo, mamy problem wszelakiego lecznictwa polskich obywateli rozwiązany!!
  Jak nam każą tak zrobimy....byle gubernator była zadowolona!!

  Niebawem ,odnowimy w Polsce za nasze podatki pomniki UPowskim bohaterom .Położy się nowy granit,wyryje pozłacanymi literkami laudację i będzie git!!
  https://wiadomosci.wp.pl/napasc-w-szkole-w-gorzycy-rodzice-rzucili-ukrainca-na-ziemie-6470763211901057a
  Ps. czy ci Rodzice już ponieśli zasłużoną karę????
 • Polska wspólnie z USA pomagają Ukrainie uzyskać niezależność
  od rosyjskiego gazu.
  "Urzędnik polskiego rządu odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną, Piotr Naimski, powiedział, że Polska, która w ostatnich latach zwiększyła zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych, będzie w stanie wysłać na Ukrainę sześć miliardów metrów sześciennych począwszy od 2021 r. w porównaniu z obecną zdolnością 1,5 mld m3."

  "USA dąży do zaoferowania Europie alternatywnych źródeł gazu do paliwa przesyłanego rurociągiem z Rosji, z rurociągu paliwo jest generalnie tańsze, niż amerykański LNG, ale nie zawsze jest niezawodne, bo Rosja czasami wstrzymuje dostawy na Ukrainę i niektóre części Europy ze względu na spory w sprawie cen."
  Polska i Ukraina nie chcą rosyjskiego gazu, bo są konflikty cenowe, jest za tani. Amerykański gaz jest droższy i nie ma z tym konfliktów cenowych.

  https://www.reuters.com/article/uk-poland-usa-energy/us-to-help-poland-ukraine-disconnect-from-russian-gas-idUSKCN1VL0HH
 • "Polityka wschodnia jako gra o sumie zerowej?"
  Jest gorzej - bo przedłuża się żywot banderlandu kosztem skracania życia atrapy Polski.
 • @demonkracja 21:21:56
  Dlatego że przynajmniej część banderlandii ma należeć do Polinu.
 • @Oracz 20:36:30
  A krecia robota Oracza w SN blokująca wszelkie pomysły Ziobry?
  Należało zacząć od początku - i rozstrzelać Oracza.
  No, może wystarczyło powiesić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:59:51
  Szczerze mówiąc nie wiem o co Panu chodzi. Jakieś frustracje z powodu dysonansu poznawczego?

  Kiedyś z takiego samego powodu sąsiad zagroził mi daniem w zęby, bo nie spodobała mu się odpowiedź na pytanie: ,,co sadzisz o premier Szydło". Zapytałem się: a myślisz pan że nie wyprowadzę kontry i nie położysz się na plecy?

  Przecież zejście do takich poziomów dyskusji, to prawie jak rozebranie się publicznie do naga. Objaw chorobowy, lub braki intelektualne.
 • @Lotna 22:36:51
  ---------
  "Dlatego że przynajmniej część banderlandii ma należeć do Polinu."
  ---------
  Siłą ciemnej mocy nad ludźmi stworzonymi przez Boga - są silne V kolumny rezydujące w poszczególnych państwach świata - a nie choćby Izrael - jako ta światowa dziupla. Dziupla w pojęci złodziei drogich samochodów.
  Wniosek?
  Oczywiście Bóg może każdemu rozum odebrać w każdej chwili i w każdego ów rozum tchnąć - więc kto wie. Kto wie?
 • @Oracz 23:19:33
  Jakby się taki "oracz" rozebrał - to dopiero by było widać braki intelektualne i nie tylko...
 • @demonkracja 07:46:54
  To jest bardziej niż prawdopodobne. „Dobrze” się składa, bo żydzi aszkenazyjscy rzekomo wywodzą się z Chazarii, będącej na terenach dzisiejszej Ukrainy, a najwięcej ich mieszkało w Polsce, której część również znajdowała się na terenie dzisiejszej Ukrainy. Rzekomo potwierdzają to badania genetyczne, co do których zdania są podzielone, nawet wśród naukowców izraelskich. Przeciw tej tezie świadczą np. popiersia żydów z okresu Cesarstwa Rzymskiego, jak dwie krople wody podobne do dzisiejszych żydów. Nieważne jednak, czy faktycznie pochodzą z Chazarii, czy nie, wyniki badań są pretekstem do „powrotu” do Chazarii. Lokacja wręcz wymarzona: dobry klimat, przepiękna przyroda, żyzna ziemia i niezliczone bogactwa naturalne. Tylko trzeba pozbyć się większości tubylców.
  https://youtu.be/kopmvXeo6b8
  https://lotna.neon24.pl/post/111690,zmijowe-plemie-wraca-na-ukraine

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829