Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1921 postów 2791 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Tokarczuk i polskość jako coś wyjątkowego.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Franciszka de la Rochefoucauld aforyzm znany i nadużywany powiada, że „hipokryzja to hołd składany cnocie przez występek”

Podobnie dzisiejszy wściekły antypolonizm to hołd składany Polsce i polskości przez szubrawców. Jak pisał Gilbert Keith Chesterton (Letters on Polish Affairs 1922):

„Zawsze byłem stronnikiem polskiej idei, nawet wtedy, gdy moje sympatie opierały się wyłącznie na instynkcie (…) Moja instynktowna sympatia do Polski zrodziła się pod wpływem ciągłych oskarżeń miotanych przeciwko niej; i – rzec mogę – wyrobiłem sobie sąd o Polsce na podstawie jej nieprzyjaciół. Doszedłem mianowicie do niezawodnego wniosku, że nieprzyjaciele Polski są prawie zawsze nieprzyjaciółmi wielkoduszności i męstwa. Ilekroć zdarzało mi się spotkać osobnika o niewolniczej duszy, uprawiającego lichwę i kult terroru, grzęznącego przy tym w bagnie materialistycznej polityki, tylekroć odkrywałem w tym osobniku, obok powyższych właściwości, namiętną nienawiść do Polski. Nauczyłem się oceniać ją na podstawie tych nienawistnych sądów – i metoda okazała się niezawodną”.

Kolejną odsłonę owej namiętnej nienawiści do Polski przynosi nam nasza świeżo upieczona Noblistka, nagrodzona przede wszystkim za jej opus magnum czyli „Księgi Jakubowe” (w dziele tym zaczytywał się sam prezes-naczelnik i być może dlatego, według innego czytelnika tej powieści, min. Glińskiego „odkąd PiS przejął resort kultury, na tłumaczenia książek pisarki wydano 700 tys. PLN”, co sprawia, że ich poczytność jest równie odlotowo-spontaniczna, jak nasza „młoda demokracja”).

Media przynoszą omówienie krótkiej laudacji wygłoszonej przez Pera Wästberga zAkademii Szwedzkiej ku czci noblistki, ale dziwnym trafem pomijają fragment uważam najwazniejszy (jeden leniwy dziennikarski baran przepisuje od drugiego, ale żeby tak samemu sprawdzić ... inna rzecz, że częstokroć polszczyzna tych głąbów nie jest w stanie oddać rzekomej głębi angielszczyny).

 

Sięgnijmy zatem do tekstu źródłowego:

https://www.nobelprize.org/prizes/literature/2018/ceremony-speech/

Poland, Europe’s crossroads, perhaps its heart – its history exposes to Olga Tokarczuk a victim ravaged by great powers but with its own history of colonialism and anti-Semitism. She does not retreat from unpalatable truth, even under threat of death. (…)

czyli:

Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez mocarstwa, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci (...)

[Który to faszysta groził naszej noblistce śmiercią? Kto wznosił antysemickie hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”? Przyznać się, bo jak nie, to do gazu i dożywotni zakaz korzystania z fejsbuka ...].

Por.

Olga Tokarczuk: wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, a robiliśmy straszne rzeczy jako mordercy Żydów

Skoro pani Tokarczuk robiła straszne rzeczy jako morderczyni Zydów, to czy zamiast ministra kultury żydowskiej czyli pana profesora Glińskiego nie powinna się nią zainteresować prokuratura, bo pytania aż same cisną się na pejsy: jakich to strasznych rzeczy dopuszczała się pisarka, na jakich Żydach i dlaczego.

Ale prawdziwy cymes i mecyje lepsze niż purimowe hamantasze znajdujemy w drugim fragmencie laudacji:

 

Glimpsed in subtext are Tokarczuk’s Jewish heritage and her hope for a Europe without borders for knowledge. In 18th-century Poland she sees parallels with a later era’s Nazism and Stalinism, even with current right-wing populists who – in her words – speak of a country’s past like in a boys’ book about heroes and traitors. But, she says, “there is no history, only people’s lives”.

Po spolszczeniu:

W podtekscie daje się dostrzec żydowskie dziedzictwo Tokarczuk (SIC!) oraz jej nadzieja na Europę bez granic dla wiedzy.

[Teraz zalecam usiąść i mocno się trzymać]

W XVIII-wiecznej Polsce widzi ona podobieństwa do późniejszej ery nazizmu i stalinizmu, a nawet do dzisiejszych prawicowych populistów, którzy – w jej słowach – mówią o przeszłości kraju niczym z książek dla chłopców [„Trylogia” Sienkiewicza?] o bohaterach i zdrajcach. A tymczasem, twierdzi, „nie ma historii, jest tylko życie poszczególnych osób”.

Nie wiem, czy pani Tokarczuk powąchałaby jakąkolwiek nagrodę choćby przez szybkę, gdyby upierała sie w swoich książkach, że nie ma ani narodu żydowskiego ani jego historii, a tylko życie poszczególnych ludzi, już nie mówiąc o tym, że życie jednego Żyda ma taką samą wartość co życie jednego Polaka i że tu i tam śmierć to tylko kwestia biologii, zwłaszcza, że jak sama twierdzi, granica między człowiekiem a zwierzęciem jest sztuczna. To, ze granica między gojem a zwierzęciem jest sztuczna, to wiemy z Talmudu, ale jak to się ma z nie-gojami? Aj aj aj, czy czasem ten lód nie nazbyt cienki, by po nim tak śmiało stąpać?

Ale podobieństwo między XVIII-wieczną Polską a nazizmem i stalinizmem to jest myślę lepsze niz stodoła na 1000 miejsc siedzących i 1500 stojących w Jedwabnem, to jest geniusz, do którego Nobel ledwo sięga od dołu. Tu należy się jeszcze nagroda Woltera, który za pieniądze i futra od carycy Katarzyny szkalował ówczesną Rzeczpospolitą i uzasadniał potrzebę jej rozbiorów (tłumacząc się w jednym z  prywatnych listów filuternie, że on wprawdzie wie i rozumie, ale jest takim zmarzluchem).

Nic dziwnego, że oscienne, oświecone państwa, musiały zlikwidować ówczesny rozsadnik XVIII-wiecznego nazizmu i stalinizmu, choćby w obronie wartości (szczególnie szlachetna była ta troska samodzierżawnej imperatorowej o wolność religijną w Rzeczypospolitej).

Nic dziwnego, że i dzisiaj przeróżne europejsy z troską pochylają się nad najbardziej antysemickim krajem świata (wg badań ADL, sponsorowanych przez Volkswagena – IG Farben mógłby tez parę groszy dorzucić) i myślą, komu powierzyć pieczę nad tymi biednymi irokezami, żeby ZNOWU nie zrobili czegość okropnego.

 

PS

Za portalem kresy.pl

 

Zdaniem Grzegorza Brauna, posła Konfederacji, polska noblistka w jednej ze swoich najważniejszych książek, czyli w „Księgach Jakubowych”, „osnuła na faktach historycznych swoją antypolską, antykatolicką fantasmagorię”. Uważa, że Olga Tokarczuk postuluje stawianie „zwierząt powyżej ludzi, stawiania niekatolików powyżej katolików i wszystkich nie-Polaków powyżej Polaków”. Braun przede wszystkim skrytykował to, w jaki sposób w książce pisarka przedstawiła postać bp. Kajetana Sołtyka, postaci wzbudzającej różne oceny, a także kontrowersje, który w ocenie posła nie był świętym, ale jednak „dzielnym człowiekiem” i „niewątpliwie” bohaterem narodowym. Jego zdaniem noblistka, którą nazwał „pretensjonalną”, „pośmiertnie dokonała mordu rytualnego na biskupie Kajetanie Sołtyku”. Brauna uważa, że książka przedstawiana jest czytelnikowi jako zgodna z faktografią, co według niego nie odpowiada prawdzie.”

 

Same fobie, choćby i najbardziej słuszne (bo antypolskie) to zbyt mało na Nobla. XVIII-wieczna Polska jako prekursor nazizmu i stalinizmu, odżywająca w dzisiejszym polskim populizmie, faszyźmie, homofobii i zagrożeniu dla naszej „młodej demokacji”  to już tak, za to Nobel należy się jak psu zupa (porównanie nie powinno obrażac, skoro granica między ludźmi a zwierzetami jest dla pani Tokarczuk sztuczna).

G.K.Chesterton miał rację sto lat temu, ma rację i dziś. I dlatego bycie Polakiem to przygoda najpiękniejsza z pięknych – dla najlepszych.

 

KOMENTARZE

 • Autor
  pozostaje postawić pytanie czy - przypadkiem - Nobel dla pani Tokarczuk pozostaje w jakimś związku z kwestią żydowskich uroszczeń i - szerzej - planów geopolitycznych względem względem Polski - w zamiarze POLIN

  5*
 • Autor
  5*
  Pani Tokarczuk jest po prostu cwana i wie, z której strony chlebek posmarowany. Osiemnastowieczna Polska jako źródło stalinizmu i nazizmu? A czy ci, którzy chcą nas wydoić na te wszystkie potężne sumy, nie potrzebują czasem i takiego pretekstu? Chyba zacierają rączki.
  Pozdrawiam.
 • @Andrzej Tokarski 15:23:48
  Tych przypadków byłoby zbyt wiele.
  Wszak można było promować choćby panią Elżbietę Cherezińską - kobieta, tematyka skandynawska oraz styk kultur polskiej, skandynawskiej i niemieckiej, pasowałaby jak ulał.
  Tymczasem z góry założono grę na panią Tokarczuk - Gliński wspomniał 700 tys PLN na tłumaczenia, ale łącznie wydano na jej promocję bliżej półtora miliona PLN.
  Laudacja podczas wręczenia nagrody oraz zawarte w niej uzasadnienie nie pozostawia myślę wątpliwości

  pozdrawiam
 • @Andrzej Tokarski 15:23:48
  Mówią, że nie ma przypadków, są tylko znaki.
 • kaganek "oszwiate" dla moich bladolicych Angielczyków
  https://www.nobelprize.org/prizes/literature/2018/ceremony-speech/

  Polish literature shines on Europe – several Nobel prizes, and now a bard of global stature and rare breadth, poetic and humorous.
  Poland, Europe’s crossroads, perhaps its heart – its history exposes to Olga Tokarczuk a victim ravaged by great powers but with its own history of colonialism and anti-Semitism. She does not retreat from unpalatable truth, even under threat of death.
  (…)

  Glimpsed in subtext are Tokarczuk’s Jewish heritage and her hope for a Europe without borders for knowledge.
  In 18th-century Poland she sees parallels with a later era’s Nazism and Stalinism, even with current right-wing populists who – in her words – speak of a country’s past like in a boys’ book about heroes and traitors. But, she says, “there is no history, only people’s lives”.

  My comment:
  Poland in 18th century was like Nazism and Stalinism combined and had to be put down by her enlightened neighbours like a rabid dog that she was.
  That is why Poland must be watched closely by the UE these days lest she does something unspeakably horrible again

  PS
  Chesterton is still right then

  Letters on Polish Affairs (1922)[edit]
  • I judged the Poles by their enemies. And I found it was an almost unfailing- truth that their enemies were the enemies of magna- nimity and manhood. If a man loved slavery, if he loved usury, if he loved terrorism and all the trampled mire of materialistic politics, I have always found that he added to these affections the passion of a hatred of Poland. She could be judged in the light of that hatred; and the judgment has proved to be right. [2]
 • Tytułowa strona Expressen....
  https://www.expressen.se/kultur/tokarczuk-for-vidare-den-stora-judiska-traditionen/

  https://c.cdn-expressen.se/images/87/53/8753d28ffda64055b8c28d8efb3d8e3a/16x9/640@60.jpg

  "Tokarczuk kontynuuje wielką żydowską tradycję"

  Następny będzie Borat????
  Chociaż nie, kandydaci już wytypowani..przez człowieka który za plecami ma flagę obcego kraju nie tego w którym żyje!!
  https://medianarodowe.com/sakiewicz-netanjahu-i-kaczynski-powinni-dostac-nobla/

  Dzięki min wycofaniu się z Ustawy o IPN ta kobieta może bezkarnie pluć na Polaków!
 • @trojanka 16:34:18
  https://pbs.twimg.com/media/ELddxMUXYAEuJ0r.jpg
 • @trojanka 16:34:18
  Ależ Szwedzi napisali prawdę - Tokarczuk istotnie kontynuuje wielką żydowską tradycję ... opluwania i przyprawiania gęby Polakom.

  PS - wiedziałem, że zna pani języki wschodniosłowiańskie, ale szwedzki też? Jak mawia młodzież - szacun :)
 • @MacGregor 17:38:14
  E no nie Panie Grzesiu! w dzisiejszej dobie wszechobecnych tłumaczy zwłaszcza krótkich tekstów nie problem/ chociaż czasami przekłamują..... za to bardzo chciałabym znać język Aniołów, teraz raczej nie pogadam z nimi, bo dostałabym zawału....zanim bym się odezwała.Może kiedyś będzie mi dany ..tak bez wysiłku!!:)))
 • Dostała Nobla dlatego aby
  jej kłamstwa - czy wręcz jakieś szatańskie, antypolskie opętanie - uczynić dla świata wiarygodnymi.
  Wniosek?
  Czarci pomiot nawet pamięć po Noblu i jego szlachetny czyn - obrócił w szatańskie odchody. Przecież Noblem promuje się od jakiegoś czasu opętanych przez Szatana lewaków, którzy szkodzą swoim krajom - więc niejaka Olga T nie jest tutaj precedensem.
 • Ech
  Przecież całkiem niedawno literackiego Nobla dostał niejaki Dario Fo. Czyli taki Włoski odpowiednik Urbana. Po prostu tę nagrodę dostają teraz menty i neobolszewicy.
 • Tematyka ksiązki
  że tak powiem - charakterystyczna: antypolonizm, orgie jakubowe wszystkiego ze wszystkim, mieszanie prawdy z fikcją. Autorka zdaje się nienawidzić Polski. Pewnie dlatego otrzymuje takie peany pochwalne od tych, którzy czują jak ona.
  Słuchałam na CEPowiśle wypowiedzi p.Ewy Paweli, która na tę okoliczność zmogła nagrodzoną tfurczość, w której m.in.opisuje noblistka w świetle przynajmniej neutralnym obrzydliwą rozpustę Żyda Jakuba Franka .
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/10/29/rozpustny-mesjasz-z-polski-obiecywal-niesmiertelnosc-i-organizowal-orgie/#2
 • STOP 447 - Podpisz obywatelski projekt ustawy zabezpieczającej majątek narodowy przed rabunkiem
  https://stop447.info


  Karta podpisowa

  https://stop447.info/wp-content/uploads/2019/09/Karta-podpisowa.pdf
 • "jak żydowscy frankiści zagościli w twórczości Olgi Tokarczuk a raczej bajkach noblistki o frankistach”
  http://www.bibula.com/?p=1066

  Przypominamy ważny tekst “Judaizm przeciwko Mojżeszowi. Gnostycki mesjanizm Sabbataja Cwi“, tym bardziej aktualny, że Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk, autorka m.in. bajki pt Księgi Jakubowe, w fałszywy sposób traktującej o sekcie Jakuba Franka. Nie ulega wątpliwości, że międzynarodowa nagroda związana jest bezpośrednio ze skrzywioną historycznie narracją judaizmu, propagowaną przez Olgę Tokarczuk.

  Gorąco polecamy również spotkanie z panią Ewą Pawela pt: „O sekcie frankistów w kontrze do noblistki Olgi Tokarczuk czyli jak żydowscy frankiści zagościli w twórczości Olgi Tokarczuk a raczej bajkach noblistki o frankistach” – wykład w Centrum Edukacyjnym Powiśle, które zamieszczamy poniżej.
  Ewa Pawela: "O sekcie frankistów w kontrze do noblistki Olgi Tokarczuk
  czyli jak żydowscy frankiści zagościli w twórczości Olgi Tokarczuk a raczej bajkach noblistki o frankistach" - wykład w Centrum Edukacyjnym Powiśle.

  https://www.youtube.com/watch?v=MF-wquGUnrs&version=3&rel=0&fs=1&showinfo=0
 • Tokarczuk kolejnym przykładem polskiej "hańby domowej" jak Szymborska, Gross, Życiński, Kornchauzerowie i Duda
  Gen Anders nawet w "Bez ostatniego rozdziału" pisał, że walka o państwo żydowskie w Palestynie to nakaz religii żydowskiej i chrześcijańskiej oraz polska racja stanu. Holocaust jako "selekcja zdolnych do odnowy żydostwa" i "najlepszego elementu zdolnego do walki o byt" w akcji zagłady mas talmudystów wyhodowanych jako polscy luftmensze w II RP dzięki dopłatom do uboju rytualnego z wielu przyczyn się nie udal i skutki tej katastrofy mimo zastąpienia wybranych kandydatami na nowohebrajczyków z ZSRR mogą być zastępowane przez wybitnych kabotynów sjonistycznych zarówno otwartych jak w PO jak i nieco ukrytych jak psychofreniczny prezessimus , jego słupy i judeokatoliccy patroni.
 • Poczytajcie komentarze o tej ukrochazarce pomiocie banderowca z UPA, niedobitka z Operacji Wisła.
  https://wpolityce.pl/forum/polityka/128-dyskusje-pod-publikacjami-dzialu-polityka/tematy/1421653-tokarczuk-zachwycona-multikulturalna-szwecja-jest-mi-wstyd-za-ten-straszny-2014-rok-kiedy-polska-nie-przyjela-imigrantow-komentarze-publikacji
 • G.K.Chesterton miał rację sto lat temu, ma rację i dziś.
  Wściekły antypolonizm to hołd składany Polsce i polskości przez szubrawców.
  I dlatego bycie Polakiem to przygoda najpiękniejsza z pięknych – dla najlepszych.
 • Ja widzę to tak:
  Kiedyś żydówki z Polski stanowiły podstawę burdeli na całym świecie, potem Polska Ludowa nauczyła je pisać ... szkoda że na nauczenie się czytania okazały się odporne ... bo gdyby taka Tokarczuk przeczytała to co napisała to ze wstydu by się spaliła (gdyby normalną kobietą była) ...
 • @kula Lis 69 21:09:06
  Euro kołchoz promuje jak widać banderopiteków , nasi zarządzający robią to samo , no i co możemy zrobić ?. Pięknie wydymana została Solidarność czyli 10000000 ludzi . Salute Amigo . Ps. Nobel dla Bolka , Barack Hussein Obama II i Banderówy . Idziemy na dno .
 • 5*
  W przyszłej konstytucji powinien być zapis, każdy szkalujący Polskę i Polaków pozbawiony zostaje Polskiego Obywatelstwa oraz wyrażania się w Języku Polskim !
 • @zbig71 18:29:47
  Fo jednak wystawiał swoje sztuki dla robotników. I działał na pierwszej lini w lewackich organizacjach. A Urban to aparatczyk
 • 1*
  .
 • @krysz 10:55:55
  nie, żebym ubolewał z powodu takiej oceny, ale z jakiego powodu?

  pozdr
 • a propos
  https://www.magnapolonia.org/stanislaw-michalkiewicz-juz-kilka-lat-temu-przewidzial-ze-olga-tokarczuk-otrzyma-nagrode-nobla/
 • @MacGregor 11:09:55
  Potrafi do tylu doliczyć.
 • @ Autor - 5*
  Nobel dla Tokarczuk nie jest dzisiaj żadnym zaskoczeniem. Odkąd Międzynarodowy Żyd opanował niemal wszystkie sfery życia Zachodu trwa nieustanny proces degeneracji kultury białego człowieka.

  Przykłady:

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/04/z15719051aawspolczesny-artysta-brytyjski-marc-quinn-zaslynal.jpg

  Oprócz kultury masowej istnieje także na Zachodzie kultura wysoka, którą kształtuje żydowska awangarda. Oto jej maleńka próbka z Albionu (2013r.). Współczesny artysta brytyjski Marc Quinn zasłynął rzeźbiarskimi autoportretami wykonanymi m.in. z własnego kału i krwi.

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/04/5785.jpg

  „Grzebanie w gównie przynieść może odświeżające owoce. Przekonuje o tym książka „Ciemna materia”.
  Książka niemieckiego autora, F.Wernera, została wydana przez wydawnictwo Czarne (2015r.), prowadzone przez pisarza Andrzeja Stasiuka (nagradzanego przez gadzinówkę Michnika) i jego żonę Monikę Sznajderman.

  Przykład kultury masowej z Albionu - https://www.youtube.com/watch?v=ACbbtMMCR34&feature=emb_logo
  _______________________

  Po opluwaniu Polski i Polaków przez żydowskie i filosemickie szumowiny, niejednokrotnie potomków żydo-bolszewickich morderców Polaków (ze względu na rozmiary żydowskich zbrodni można mówić o żydowskim ludobójstwie na Polakach), zbliża się moment, gdy Żydzi rozpoczną na Polakach zemstę za wywołaną przez Żydów antypolską żydo-rebelię pn. marzec'68:

  Prof. UAM dr hab. Piotr Forecki, publicysta Krytyki politycznej, opowiadał o Marcu 1968 jako pogromie - opowiadał 2019-10-25 11:00 w Tok FM - można wysłuchać tu:
  https://audycje.tokfm.pl/podcast/82316,Pogrom-jako-czesc-zycia-Ryglowanie-drzwi-i-zakupy-na-kilka-tygodni
  Żyd P.Forecki zapowiedział, że Żydzi będą się mścić za marzec'68
 • Autor
  Należy zawsze sięgać po teksty źródłowe - one nie kłamią i pozwalają dostrzec sedno sprawy zwykle przesłaniane "spinem und narracją". Brawo.
  Pzdr.

  P.S. A poza tym polskie żydy robiące u szwedzkich żydów za "ekspertów od Polski" dały plamę językową, aż miło. Bo koniec tej antypolskiej laudacji brzmiał następująco:

  " - Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje Wam."????
  Aż zęby bolą.....
 • @MacGregor 11:09:55
  Hallo MacGregor,

  zbyt latwo ferujemy wyroki i oceniamy innych wg. kryterium polskosci.
  Kazdy ma prawo do wlasnej wizji Polski.
  Czy ktos, kto nie chce Polski katolickiej, Polski PiSowskiej - automatycznie staje sie wrogiem Polski?
  I jaka ta Polska byla?
  I ta w wieku XVIII i ta pozniejsza, az do wspolczesnej.

  Ja dzisiaj z perpektywy lat krytycznie oceniam pewne aspekty z mojego zycia.
  Pewne wowczas podjete decyzje...
  Czy z tego powodu staje sie wrogiem samego siebie?
  Czy wrogiem Polski byl Lepper, ktory mowil o Starych KIejkutach,
  czy ci - ktorzy w imie jakiejs tam racji stanu - torturom w Polsce zaprzeczali?

  Czy jest to az tak trudne - pozbyc sie plemiennych nawykow i wzniesc na na obiektywna ocene wlasnej przeszlosci, ktora niekoniecznie musi byc wolna od wstydliwych akcentow?
  .....................

  -"Nie wiem, czy pani Tokarczuk powąchałaby jakąkolwiek nagrodę choćby przez szybkę, gdyby upierała sie w swoich książkach, że nie ma ani narodu żydowskiego ani jego historii, a tylko życie poszczególnych ludzi, już nie mówiąc o tym, że życie jednego Żyda ma taką samą wartość co życie jednego Polaka i że tu i tam śmierć to tylko kwestia biologii, zwłaszcza, że jak sama twierdzi, granica między człowiekiem a zwierzęciem jest sztuczna. To, ze granica między gojem a zwierzęciem jest sztuczna, to wiemy z Talmudu, ale jak to się ma z nie-gojami? Aj aj aj, czy czasem ten lód nie nazbyt cienki, by po nim tak śmiało stąpać"-

  Tekst niewatpliwie napisany blyskotliwie.
  Wazne przy tym, ze napisany w trybie przypuszczajacym.
  Rownie dobrze mozna by snuc rozwazania, gdyby troche go zmienic.
  Merytoryka pozostalaby ta sama.
  Np.

  -"-"Nie wiem, czy pani Tokarczuk powąchałaby jakąkolwiek nagrodę choćby przez szybkę, gdyby upierała sie w swoich książkach, że nie ma
  plam na sloncu... Itp."

  Rozmawiajmy na bazie faktow, a nie - przypuszczen.
  Rodzynki dobrze smakuja w adwentowym chlebie.

  .....
  Nie chce sie rozpisywac...
  Niektore cale fragmenty nie sa warte zadnego komentarza.
  Jak, np. ten
  -"G.K.Chesterton miał rację sto lat temu, ma rację i dziś. I dlatego bycie Polakiem to przygoda najpiękniejsza z pięknych – dla najlepszych"-

  Moj wnuczek ma dwa kroliki.
  I tak patrzac na nie, mysle sobie...

  "bycie krolikiem to przygoda najpiękniejsza z pięknych – dla najlepszych"

  Pozdrowienia
 • @krysz 12:22:07
  "Kazdy ma prawo do wlasnej wizji Polski.
  Czy ktos, kto nie chce Polski katolickiej, Polski PiSowskiej - automatycznie staje sie wrogiem Polski?"
  ______________________

  Tu całkowita zgoda, ale nie o wizję tu idzie i problem z nagrodą dla Tokarczuk leży w nieco innym miejscu.

  Proszę sobie wyobrazić, że Tokarczuk jest Żydówką, obywatelką Izraela i w swoich książkach oskarża Żydów o zbrodnie na Palestyńczykach oraz o wcześniejsze zbrodnie na narodach słowiańskich w latach 1918-1956 (nie wspominając całej historii żydowskiej lichwy i pasożytnictwa oraz religijnych i politycznych podstępów). I za taką swoją twórczość otrzymuje jako Żydówka, jako obywatelka Izraela, nagrodę Nobla.
  Czy nie rozległyby się natychmiast żydowskie wrzaski protestu mimo, że autorka nie fałszowałaby prawdy?
  Czy Żydzi, izraelski rząd, finansowałby propagowanie takiej jej twórczości w kraju i za granicą i radował się z jej nagrody?

  Natomiast w Polsce sytuacja jest odwrotna. Tokarczuk, podająca się za Polkę (nie znam jej prawdziwego pochodzenia), z polskim obywatelstwem, opluwa Polskę i Polaków powielając historyczne fałsze i niedopowiedzenia. Jej twórczość jest popularyzowana w Polsce i za granicą m.in. także i z publicznych funduszy. Władze kraju radują się z nagrodzenia polskiej pisarki opluwającej Polskę i Polaków.

  Czy Komentator dostrzega te subtelności?
 • @Rzeczpospolita 13:18:11
  -"Czy Komentator dostrzega te subtelności?"-
  Tak.
  Komentator dostrzega nawet wiecej anizeli Rzeczpospolita mysli.
  .................
  -"...opluwa Polskę i Polaków powielając historyczne fałsze i niedopowiedzenia. "-

  Czy aby na pewno?
  Smiem twerdzic, ze Rzeczpospolita nie czytal "Ksiag Jakubowych",
  ale odwaznie i jednoznacznie sie wypowiada.
  Nie wiem na jakiej podstawie Rzeczpospolita oskarza Tokarczuk o historyczne falsze i niedopowiedzenia...

  Polecam przeczytac:
  https://wyborcza.pl/1,75410,17154801,2014_rok_wedlug__Ksiazek___Tokarczuk__Jak_powstaly.html
  .......
  -"Tokarczuk, podająca się za Polkę (nie znam jej prawdziwego pochodzenia), z polskim obywatelstwem,"-

  Co to ma znaczyc?

  Polakiem jest sie sercem, albo wcale.
  ......................
  "Moralnosc Pani Dulskiej" - to jest dopiero opluwajaca powiesc o Polakach.
  Gabriela Zapolska na pewno byla Zydowka. Albo przynajmniej jej babcia.
  .......................................
 • @krysz 14:32:57
  ""Moralnosc Pani Dulskiej" - to jest dopiero opluwajaca powiesc o Polakach.
  Gabriela Zapolska na pewno byla Zydowka. Albo przynajmniej jej babcia."

  "Nie wiem na jakiej podstawie Rzeczpospolita oskarza Tokarczuk o historyczne falsze i niedopowiedzenia..."

  Drobny przykład (a jest ich całe mnóstwo): Tokarczuk: Polacy to "właściciele niewolników" i "mordercy Żydów" - https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/467702-tokarczuk-polacy-to-mordercy-zydow

  Więc jeśli Komentator pisze takie głupoty (przytoczone cytaty), to widać niewiele rozumie lub rozumieć nie chce.
 • @Rzeczpospolita 14:57:32
  Brudna prawda o Oldze Tokarczuk. Laureatka literackiej Nagrody Nobla wykonując zlecenie obcej ambasady służyła antypolskiej propagandzie - http://www.bibula.com/?p=110175
 • @Rzeczpospolita 14:57:32
  Szanowny Panie Rzeczpospolita,

  mierzi mnie sposob w jaki Pan prowadzi dyskusje.

  -"Drobny przykład (a jest ich całe mnóstwo): Tokarczuk: Polacy to "właściciele niewolników" i "mordercy Żydów" "-
  Jesli Pan juz cos cytujesz, to prosze w calosci.

  -"Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów"-
  /Tokarczuk/

  Widzi Pan roznice?
  Nie?
  -To dalsza polemika nie ma sensu.

  .....
  -"Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości - podkreślała."-
  /Tokarczuk/

  Milych snow.
  I na tym konczymy nasza dyskusje.
 • @Rzeczpospolita 15:00:59
  P.S.
  -"Brudna prawda o Oldze Tokarczuk. Laureatka literackiej Nagrody Nobla wykonując zlecenie obcej ambasady służyła antypolskiej propagandzie - http://www.bibula.com/?p=110175"-

  Toz to zwykly paszkwil niczym nie poparty.
  Adresowany do emocji, ale nie do rozumnego czlowieka.
 • @krysz 15:55:03
  To proszę nam wyjasnić tę róznice:

  -"Drobny przykład (a jest ich całe mnóstwo): Tokarczuk: Polacy to "właściciele niewolników" i "mordercy Żydów" "-
  Jesli Pan juz cos cytujesz, to prosze w calosci.

  -"Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów"-
  /Tokarczuk/
 • @krysz 15:55:03
  Nikt nie zabrania Koledze delektowania się "Księgami Jakubowymi" - można nawet sięgnąć po "Malowanego ptaka" Kosińskiego ...
 • @@@@!
  Skandaliczne słowa podczas noblowskiej ceremonii! Polska "historia kolonializmu i antysemityzmu" w laudacji na cześć Tokarczuk. W laudacji na cześć Olgi Tokarczuk padły słowa, obok których nie można przejść obojętnie. Per Waesterberg - nawiązując do twórczości autorki - wspominał o polskiej „historii kolonializmu i antysemityzmu”. Polska literatura błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru mówił przedstawiciel Akademii Szwedzkiej. Zaraz potem Per Waesterberg przeszedł do - typowego już niestety - ataku na polską historię. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci wskazywał.

  https://youtu.be/M9AkQRIARMU


  Oczywiście słowa Waesterberg nie spotkały się z żadną oficjalną reakcją. Czy można się jednak dziwić? Pamiętamy słowa Olgi Tokarczuk z 2015 r., z których nigdy się nie wycofała. Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów mówiła pisarka w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Mowa na cześć Olgi Tokarczuk nie umknęła uwadze internautów. Komentują oni słowa Waesterberga o polskim antysemityzmie i kolonializmie. Była świetna okazja, żeby powiedzieć, iż Polacy to antysemici. Przeproście Polacy! W ogóle Polacy przepraszajcie! Co wy sobie myślicie??? napisał Sławomir Jastrzębowski.

  https://pbs.twimg.com/media/ELcq4kIXsAETIXQ.jpg
  Jeśli chodzi o podbój Ukrainy to o kolonizatorstwo należy oskarżać chyba Litwinów (Giedymina). My tylko łyknęliśmy towar w „posągu” wskazał Wiktor Świetlik. Choć myślę, że takie niuanse zarówno dla pacjenta z komitetu noblowskiego jak i noblistki to zbyt duża komplikacja. Tym bardziej to, że reprezentują sowiecką narrację z września 39 roku dodał. Cały dowcip polega na tym, że polskiego kolonializmu nigdy nie było. Terytoria wschodnie zostały przyłączone w wyniku unii i od tego czasu tylko się kurczyły. Takie są fakty a nie bajdurzenia podkreślił Tomasz Sommer. Treść laudacji na cześć Tokarczuk doskonale pokazuje dlaczego nie wszyscy podchodzą euforycznie do przyznania literackiego Nobla pisarce. Z jednej strony, nagroda dla Polki to niewątpliwie promocja rodzimej literatury. Z drugiej jednak, do światowej opinii publicznej znowu trafia obraz Polski jako kraju antysemickiego, a nawet - co wyjątkowo absurdalne - państwa, które ma na sumieniu grzechy kolonializmu. Twitter/PAP/Onet


  Ps...Czy w tym państwie działa coś takiego jak MSZ? Chowanie głowy w piasek to nie jest dobra metoda. Dlaczego tacy oszczercy pozostają bezkarni? Gdzie jest super nieudacznik Czaputowicz? Czy jest jakakolwiek reakcja ze strony polskiego MSZ na te skandaliczne słowa laudanta? o antysemityzmie i kolonialiźmie Polaków?! Ta niemoc urzędników, którym dobrze się żyje za moje/Twoje pieniądze (z podatków) jest symptomatyczna. Gotują nas jak żabę: powoli i skutecznie, a dyplomatołki i pseudostratedzy RP nic nie widzą, nic nie słyszą, śpią! Kto nauczy tego tępego Szweda historii Polski? Per Waesterberg jak widać, można bardzo dostojnie wyglądać, a być jednak człowiekiem ograniczonym umysłowo.  "Z narażeniem życia" to dziś można wyjść w Szwecji na wieczorny spacer po własnym mieście panie profesorze prelegencie. Literatami to byli Henryk Sienkiewicz, Tomasz Mann, Marcel Proust, Władysław Reymont, czy Maria Dąbrowska. Henryk Sienkiewicz - laureat Nagrody Nobla: "Sławić wszystko co polskie, kochać swój naród, jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość", Tokarczuk -"Polacy to(..) właściciele niewolników i mordercy żydów", "Twórczość" tej z dredami żydoukropki, pomiotu banderowca z UPA to bełkot! Nigdy wolna Polska nie pasowała naszym dwu sąsiadom: Rosji i Niemcom. Niestety od momentu gdy utraciliśmy, w wyniku podobnych do dzisiejszych działań obcych rządów i wewnętrznych ich współpracowników, swoją niepodległość - jesteśmy od nich dużo słabsi. Narzucają więc swoją, antypolską narrację całemu światu wykorzystując do tego szeroko różny antypolski element przypadkiem znajdujący się w naszym kraju. „Do boju Polsko, do boju” - czas na stanowcze reakcje naszych służb dyplomatycznych, przecież przy ich braku te antypolskie ataki będą się tylko nasilać, do momentu aż jakieś TSUE orzeknie, że w/g norm europejskich Polska nie spełnia warunków bycia państwem i naznaczy nam jakiegoś, kolejnego komisarza, naczelnika czy generalnego gubernatora.
 • @Andrzej Tokarski 15:23:48 Dzień bez plucia na Polaków jest dla nich dniem straconym.
  https://pbs.twimg.com/media/ELc7GuAXUAEnuKd.jpg
  Polska kolonią hehe co za zboki. Kłamcy i oszczercy. A minister kultury wydał 700 tyś na szkalowanie Polski.. Gliński odejdź. Skończ już. Gdyby nie było"antysemityzmu zwłaszcza polskiego" to w dobie 447 nie byłoby i Nobla ! A po tej lamentacji, "laudacji" do końca to nie wiemy czy przypisać tego Nobla Polsce, czy Izraelowi !? A może podzielić żeby potem i za Nobla odszkodowania nie płacić !?
 • @MacGregor 16:26:52 i inni
  Mam watpliwosci, czy moje tlumaczenie cos pomoze...
  Co tu tlumaczyc.
  Kontekst jest jasny.
  Historia Polski, Polakow - nie jest tak jednoznaczna jakbyscie sobie Panowie zyczyli.
  O kazdym panstwie/narodzie mozna pisac mniej lub bardziej ladnie - ale faktow sie tym nie zmieni.
  O Niemcach mozna pisac jako o zbrodniarzach i oprawcach. Mozna tez pisac rowniez jako o narodzie inzynierow i myslicieli.
  Bo byli i tacy, i tacy.
  Wg. waszych zyczen Polacy moga sie tylko jawic, jako narod/spoleczenstwo nieskazitelne, czyste i prawe.
  Ale w histori Polski sa rowniez ciemne Plamy i trzeba je napietnowac.
  Bo w Polsce zyli i zyja ludzie tacy - i tacy...

  Ale ciiiiiichoooo...
  To tylko wroga propaganda.

  https://dzieje.pl/wywiady/m-luszczyna-po-wojnie-istnialy-na-terenie-polski-obozy-koncentracyjne
 • @MacGregor 16:28:11
  -"Nikt nie zabrania Koledze delektowania się "Księgami Jakubowymi" - można nawet sięgnąć po "Malowanego ptaka" Kosińskiego ..."-

  I po co ta ironia?
 • Jest to charakterystyczne jak wiele osób, krajów,organizacji znacząco przyspieszyło w rozprawianiu się z tą niedobrą Polską,
  z tymi niedobrymi Polakami, których matki miały antysemityzm w swoim mleku.Z tego całego bełkotu i wrzasku jednym głosem rozlega się wycie, jaka ta Polska i Polacy źli.Wycie z zewnątrz i wewnątrz kraju.
  Okazuję się że narzucone Polakom standardy, nie dotyczą prawie żadnego innego kraju na świecie!
  Polacy "za mało" pomagali, "za mało" znaczy narażali swoje życie i swoich dzieci.
  I jeszcze o zgrozo byli tacy którzy z tych czy innych powodów prześladowali i wydawali żydów,czego nie było na całym świcie przecież tylko w Polsce!!!!no skandal po prostu
  Dziwnie zbiega się ta nagonka z naciskiem na uroszczenia 447, wszystko jedno na ile one opiewają!!
  Polacy wiją się w pokazywaniu że:
  społeczności żydowskie uciekały do Polski ze wszystkich krajów Europy,bo tylko tutaj były przyjmowane, rozwijały się,uprawiały swój kult religijny, kształciły się,
  Najwięcej Polaków zginęło pomagając żydom, narażając na śmierć siebie i swoje Rodziny,

  w Polsce obecnie trwa żydowskie Eldorado,państwo z podatków obywateli wypłaca miliony żydom w Izraelu,za nazistowskie niemieckie prześladowania,... z podatków obywateli odnawia i m cmentarze, daje lokale na teatry,zwróciło wszystkie przedwojenne budynki, mykwy, synagogi, bożnice itp.
  z podatków obywateli daje granty antypolskim działaniom
  organizuje żydowskie festiwale np. Szalom na Szerokiej w Krakowie.
  http://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2391644,Premier-jestesmy-dumni-ze-Polska-jest-bezpiecznym-domem-dla-naszych-zydowskich-rodakow
  OKAZUJE SI ŻE MAŁOOOOOOOOOO!!Rząd obecny i poprzednie rządzący w Polsce, w swojej naiwności myśli że te dotychczasowe przymilanki i hojne datki wystarczą!!!
  Nic bardziej błędnego..TO się nie skończy, szybciej ,my się MY!!
  Otóż wyrzucenie statku stLouis z żydami uciekającymi z Europy do USA- to NIC!!
  następnie:
  https://ussus.wordpress.com/2013/04/06/zydzi-wypedzani-47-razy-w-ciagu-1000-lat-dlaczego/


  http://www.bezc.pl/artykul/59/ranking-mordercow-zydow


  https://www.passa.waw.pl/artykul/dlaczego-jedni-zydzi-nie-pomogli-drugim-zydom,1648?ref=1

  Podczas niemieckiej okupacji marionetkowy rząd Vichy powołał do życia pronazistowską milicję, której zadaniem było tropienie ukrywających się Żydów, osadzanie ich w przejściowych obozach i wysyłanie do Oświęcimia, Treblinki czy Sobiboru. Milicją dowodził zdeklarowany nazista Paul Touvier skazany w 1994 r. na dożywocie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu francuskich nazistów w obozach koncentracyjnych straciło życie kilkaset tysięcy Żydów. W dniach od 30 listopada do 8 grudnia 1941 r. funkcjonariusze dowodzonej przez SS-Brigadeführera Franza Stahleckera Einsatzgruppe "A" oraz łotewscy faszyści z Legionu Łotewskiego SS rozstrzelali w rejonie stacji kolejowej Rumbula pod Rygą 25 tysięcy Żydów. Prawie cała Europa ma więc ręce splamione żydowską krwią, ale dzisiaj winowajca i kolaborant pomagający hitlerowcom w ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej jest tylko jeden – Polska.
  ...Żydzi, jak widać, nie mają też wielkich pretensji do Francuzów, Chorwatów i Łotyszów, którzy byli rzeczywistymi sprawcami bądź wspólnikami masowej zbrodni dokonanej na ich narodzie, a to daje dużo do myślenia. ...
  http://www.bibula.com/?p=35066
  no i:

  https://www.gosc.pl/doc/5162997.Plona-synagogi

  https://polskatimes.pl/antysemityzm-litwa-zamkniecie-wilenskiej-synagogi-z-powodu-grozb-pod-adresem-litewskich-zydow/ar/c1-14332869

  Jeżeli tak niedobrze jest w Polsce i tacy niedobrzy są Polacy..to zawsze jest wyjście.....wszędzie czekają z otwartymi ramionami...ale przecież wiemy że nie oto chodzi!!
 • Prof. Jaroszyński: Władze najwyższe państwa nie mogą nad słowami laudacji dla Tokarczuk przejść do porządku dziennego
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY18xYTFiMy9wLzIwMTkvMTIvMTEvODI1LzQ5NS9mYmRlMTAwZGI0OWU0ZTRmYmY3NWM2MTliOGYzMGM5NC5wbmc=.png
  „Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk powinna się spotkać z oficjalną reakcją najwyższych władz państwa polskiego” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Piotr Jaroszyński, filozof kultury, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odniósł się w ten sposób do słów Pera Waesterberga o polskiej „historii kolonializmu i antysemityzmu”, wygłoszonych w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk. To powinno się spotkać z oficjalną reakcją, bo zaistniało na poziomie międzynarodowym, prestiżowym, do którego przyznają się zarówno prezydent, premier, jak i ministrowie. W takiej sytuacji muszą zająć oficjalne stanowisko w sprawie tego kłamstwa stwierdził prof. Jaroszyński. Władze najwyższe państwa, ponieważ dały swoją oficjalną aprobatę dla tej nagrody i dla tych wszystkich wydarzeń, muszą zająć oficjalne stanowisko, bo inaczej milczenie będzie znaczyć, że się z tym utożsamiają wyjaśnił. Zapytany, jakie będą konsekwencje przejścia nad wspomnianymi wyżej słowami do porządku dziennego, prof. Jaroszyński powiedział: Nie może nie być konsekwencji. Nie mogą przejść do porządku dziennego. Trzeba wezwać władze do nieprzechodzenia do porządku dziennego ocenił, podkreślając, iż potrzebne jest działanie adekwatne do sytuacji.
  Per Waesterberg w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk powiedział: Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci.

  https://wpolityce.pl/polityka/477224-tylko-u-nas-prof-jaroszynski-o-laudacji-na-czesc-tokarczuk


  Ps... Absolutna zgoda z prof. Jaroszyńskim. Popieram to stanowisko i również wzywam władze naszego kraju do szybkiej reakcji na te haniebne słowa. Faktycznie, chyba to była kolonizacja w czasach najazdu szwedzkiego. A co to znaczy, że Tokarczuk nie ucieka od prawdy "nawet pod groźbą śmierci". Rzeczywiście na te bzdury powinien zareagować MSZ. Czy nasza wielebna noblistka skorzystała z okazji aby w imieniu Polski i tej "lepsiejsiej" części narodu przeprosić za potop szwedzki? Nie tak odległe czasy gdy akty narodowego zaprzaństwa - a takimi są antypolskie enuncjacje pani noblistki - karane były ostrzyżeniem do łysej pały. Może by przywrócić te formy narodowej infamii?
 • @krysz 17:03:45
  To teraz napisz kto tymi obozami po wojnie zarządzał? i kto w nich siedział?
 • ....i na mnie też przyszedł czas
  https://pbs.twimg.com/media/ELg5UrvWoAEHQy-?format=jpg&name=medium
 • @kula Lis 69 18:49:37
  Odpowiedz na Twoje pytanie jest zawarta w linkowanym tekscie:

  -"A czy możemy uznać, że Federacja Rosyjska nie jest moralnym spadkobiercą ZSRR? Czy mieściłoby nam się w głowie, że w odpowiedzi na roszczenia katyńskie otrzymujemy odpowiedź: "to robili bolszewicy, a nie my"? Sprawdziłem dokładnie narodowości ludzi, którzy w tych obozach byli strażnikami - oczywiście, że to byli ludzie z nadania moskiewskiego, ale nie Rosjanie. Ważne też dla mnie było, jak ich zapamiętali więźniowie - czy to byli Polacy, czy Rosjanie. Więźniowie zapamiętali Polaków. To nie byli bezimienni stalinowcy, tylko ludzie z polskim obywatelstwem, mówiący po polsku. W dodatku w większości wypadków nie ponieśli oni żadnej kary, choć dopuszczali się rzeczy strasznych."-

  Zapewne oczekiwales ode mnie innej odpowiedzi.
  To tez odpowiem od siebie...
  Troche inaczej...
  W SS i Gestapo nie sluzyli Niemcy - tylko hitlerowcy i nazisci.
  Pasuje?

  Czytajac te pelne oburzenia komentarze na temat tworczosci Pani Tokarczuk odnosze wrazenie, ze:
  Zbrodnia jest napisanie, ze jak Polak zrobi kupe - to ta kupa smierdzi.
  Polska kupa moze tylko pachniec.
 • @Husky 19:22:43
  kundel,
  i ci wierzyć na słowo - ?
  (z linku nie wynika, że chodzi o ciebie)
 • @Rzeczpospolita 19:44:52
  Rabbi z Otwocka
  To o twoje ?
  shalom
 • Autor
  Panie MacGregor,

  Czy Pan przeczytał "Księgi Jakubowe"?

  Ja jeszcze nie, dopiero zamówiłam powieść Tokarczuk przez Amazon.

  A z Panów tu komentujących, kto przeczytał te powieść Tokarczuk?
 • @AgnieszkaS 20:03:32
  Za kilka dni nikt nie będzie pamiętać o tej nagrodzie i o kopce siana na głowie tej pani.
  ......po prostu ją olać jak ona nas olała...
 • @Husky 20:50:30
  Ja pytam z ciekawości. Już zamówiłam tę książkę. Opinię są tak spolaryzowane, że nie wiem co o niej sądzić. Wypowiem się dopiero po przeczytaniu, co przypuszczam trochę potrwa :)
 • @Rzeczpospolita 19:44:52
  A to jest ukraińska asystentka Tokarczuk Ukrainka Iryna Vikyrchak to ona rozdaje bany na swirgolu w imieniu, jak to będzie... "pryncypałki" chyba.

  Wszyscy się zastanawiali skąd te bany, a może ona po prostu nie rozumie, co się pisze po polsku.

  https://pbs.twimg.com/media/ELiaGOFXsAAUxFu?format=jpg&name=small
 • @AgnieszkaS 20:03:32
  Przejrzałem tę pozycję w obszernych fragmentach, żeby wiedzieć, co wypisuje antypolska szumowina nagradzana przez podobne syjonistyczne szumowiny.
 • @Rzeczpospolita 22:51:47
  Panie Rzeczpospolita,

  Książka ma 1000 stron, a Pan ją przejrzał w obszernych fragmentach i to pewnie stojąc w księgarni. Porozmawiamy jak ją Pan przeczyta.
 • @AgnieszkaS 00:01:30
  Mogę obiecać, że podejmę desperacką próbę czytania antypolskich wypocin Żydówki Tokarczuk. Będzie to jednak obietnica warunkowa: przeczytam, jeśli Pani spróbuje dowiedzieć się, z jakich powodów Żydzi w USA doprowadzili w początkach XXw. do wycofania z lektur szkolnych w USA dramatu W.Shakespeare'a "Kupiec wenecki".
 • @Rzeczpospolita 11:27:27
  To jest nieprawdą. Ja sama miałam ten dramat na studiach w USA. Ktoś Pana okłamał.
 • @krysz 14:32:57
  To sercem, Polką Tokarczuk nie jest na pewno, chłopczyku
 • @krysz 17:03:45
  Chodzi chłopaczku o skalę. Polska nigdy nie byla państwem zbrodniczym, synku
 • @krysz 17:07:50
  A pewnie smarku nie czytałeś ani tego, ani tego.
 • @AgnieszkaS 20:03:32
  Ja przeczytałem. Zwykły szajs. Literatura średnich lotów, acz nie dno
 • @AgnieszkaS 20:57:57
  , Amerykanie czytaja wolno. ja ten szajs czytaklem w 1 dzień, bo musiałem to gówno oddać
 • @AgnieszkaS 11:35:57
  Inna sperawa, że Kosiur częstov używa kłamstw. w takich kwestiach, gdyz jest niedouczony
 • @AgnieszkaS 11:35:57
  Napisałem, że usunięto "Kupca weneckiego" z lektur w USA w początkach XX w. Być może przywrócono tę lekturę później, tego nie wiem.

  Moja informacja pochodzi z "Międzynarodowy Żyd" - H.Ford, t.II, str.11.

  Zresztą Żydzi spowodowali ocenzurowanie wielu dramatów W.Shakespeare'a z treści niewygodnych dla Żydów - "Międzynarodowy Żyd" - t.I, str.65
 • @Wican 12:16:10
  I kto to pisze? Pierwszy żydowierczy oszust i kłamca na Neon24.pl - oczywiście mocno wyuczony w żydo-katolickim szalbierstwie, to fakt.
 • @Rzeczpospolita 13:35:45
  Właśnie przejrzałam wspomniany przez Pana tekst. Nigdy wcześniej "Międzynarodowego Żyda," autorstwa H. Forda, nie przeglądałam, bo trudno tu mówić o czytaniu.

  http://www.magtudin.org/Henry_Ford_The_International_Jew.pdf

  "Kupiec Wenecki" wspomniany jest na stronie 105, 106, 108 i 109.
  W niektórych szkołach udało się Żydom usunąć "Kupca Weneckiego" z listy lektur - stało się tak w stanie Connecticut, Texas i Ohio. Przy czym Komitet Antydefamacyjny twierdził, że w 150 miastach ten właśnie dramat Szekspira został usunięty z listy lektur w szkołach publicznych. Trudno jest teraz stwierdzić czy tak było w rzeczywistości. Mówimy tu o latach 1910-1920. Nie można tych zabiegów cenzorskich jednak określić jako całkowitego usunięcia "Kupca Weneckiego" ze szkół amerykańskich.

  Twórczość Szekspira nie jest ocenzurowana w USA. Wiele się zmieniło od tamtych czasów. Znany amerykański krytyk pochodzenia żydowskiego, Harold Bloom wydał wiele publikacji, których tematem była twórczości Szekspira. Bloom podchodził do każdej sztuki Szekspira niemalże ekstatycznie, nie wyłączając "Kupca Weneckiego".
  https://en.wikipedia.org/wiki/Harold_Bloom

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031