Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2003 posty 3294 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

A jednak nasze naddziady walczyły z Rzymiany!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Będę musiał wejść pod stół i zawyć przeciągłym, psim głosem ...

Jak donosi portal „Nauka w Polsce” (cytuję za Magna Polonia), w Świętokrzyskiem, w okolicach liczącej sobie co najmniej 1000 lat miejscowości Bejsce znaleziono cmentarzysko wojowników sprzed 2 tys. lat.

 

„Na 200 mkw. udało się odkryć co najmniej 20 pochówków. To tylko szacunki badaczy, bo również część grobów odkrytych w czasie wykopalisk jest bardzo zniszczonych. Podobnie jak ich wyposażenie, które w ostatnich miesiącach poddano analizie i konserwacji.

„Silnie skorodowane i bezkształtne zdawałoby się przedmioty okazały się być fragmentami mieczy czy żelaznych fibul” – wylicza naukowiec.

W czasie pierwszego sezonu wykopalisk archeologom udało się znaleźć w sumie 4 miecze sprzed ok. 2 tys. lat.

„Dla porównania, z największej znanej w tym regionie i przebadanej w całości nekropoli z tego okresu w niedalekich Michałowicach znamy dwa miecze. Tymczasem nasze badania dopiero się rozpoczynają” – zaznacza naukowiec.

W Bejscach znaleziono też 9 grotów włóczni lub oszczepów. W sumie archeolodzy naliczyli po tegorocznych badaniach blisko 200 metalowych zabytków i ich fragmentów. Są też przedmioty kościane, kamienne czy gliniane.

W czasie wykopalisk archeolodzy natknęli się na pozostałości po zagadkowych kwadratowych strukturach – w planie są kwadratowe, a w przekroju najczęściej trójkątne.

„Podobne założenia, tzw. obiekty rowkowe, znane są z innych cmentarzysk z tego okresu w południowej Polsce, ale ich funkcja jest dla nas ciągle niejasna. W Bejscach znaleźliśmy w nich fragmenty naczyń ceramicznych, jak również przedmiotów metalowych” – podkreśla.

Co ciekawe wszystkie są zorientowane według głównych stron świata. W ocenie archeologa mogą one mieć związek z wyznaczaniem przestrzeni na nekropolach dla poszczególnych rodów lub rodzin.

Nie jest jasne, z jakim ludem należy wiązać osoby pochowane na cmentarzysku. Archeolodzy określają tę grupę ludności na podstawie odkrywanych naczyń i innych zabytków jako społeczność kultury przeworskiej [kolor zielony na mapce wprowadzającej]. . Bulas sądzi, że mogli to być przedstawiciele Związku Lugijskiego, czyli tworu politycznego, na który składały się ludy różnego pochodzenia. Teksty starożytnych historyków są w tej kwestii bardzo niejednoznaczne – uważają naukowcy.

Archeolodzy planują dalsze wykopaliska w Bejscach w kolejnych latach, bo rezultaty dotychczasowych badań są dla nich zaskakujące. Poza tym w rejonie pojawiają się często nielegalni poszukiwacze skarbów z detektorami metali.Naukowcy chcą ocalić możliwie dużą liczbę jeszcze zachowanych pochówków”.

Co to był Związek Lugijski?

Za Wikipedią (por. Lugiowie):

LugiowieLigiowie (łac. Lugii, Lygii, Lugiones, gr. Lougoi) – lud indoeuropejski, którego pochodzenie oraz skład etniczny jest niepewny. Mogła być to federacja różnych plemion zamieszkująca już przed naszą erą i w pierwszych wiekach naszej ery górne dorzecze Odry i Wisły, a więc teren dzisiejszej południowej i środkowej Polski, a także podkarpackie tereny zachodniej Ukrainy. Genetycznie pochodzili zapewne w głównej mierze z lokalnych grup ludności używających języków staroeuropejskich (por. Przedindoeuropejski substrat językowy) lub indoeuropejskich (kultury łużycka i pomorska), uległych celtyckim wpływom kulturowym (nieliczni na ziemiach polskich Celtowie nie mogli stanowić znaczniejszego substratu etnicznego) i zgermanizowanych (???). Przez archeologów są powszechnie utożsamiani z mieszkańcami obszaru kultury przeworskiej. (...)

[Wg autorów rzymskich „wielki lud Lugiów” zamieszkiwał nasze tereny w latach 100 pne – 300ne].

Przez długi czas w nauce polskiej, począwszy od wydanej w 1868 roku pracy Wojciecha Kętrzyńskiego Die Lygier. Ein Beitrag zur Urgeschichte der Westslawen und Germanen, w świetle teorii autochtonicznej utożsamiano Lugiów ze Słowianami. Pogląd ten zainspirował Henryka Sienkiewicza do wprowadzenia w Quo vadis postaci Ligii, pochodzącej z terenów współczesnej Polski (...)

Ptolemeusz wymienia plemię Lugiów oraz miejscowość Lugidunum. Niektóre hipotezy wiążą Lugidunum z Legnicą lub Głogowem, i z plemieniem Lugiów-Didunów. (...)

Lugiowie brali udział w wojnach z Rzymem, choć nie w tym stopniu co ich zachodni i południowi sąsiedzi Kwadowie i Markomanowie[7]. Lugiowie rozwinęli na wielką skalę hutnictwo żelaza i bogacili się na handlu bronią. Śladem ożywionego handlu jest również szlak bursztynowy[8].

[opuścilem m.in. fragment poświęcony historii Lugiów].

 Tyle wikipedia, a ja ... nawet nie wiedziałem, ze tyle jeszcze nie wiem.

Na wikipedyjnej mapce wprowadzającej:

Kultury archeologiczne ok. III w. n.e.; kolor zielony – kultura przeworska, kolor jasnofioletowy – nadłabski krąg kulturowy; kolor czerwony – kultura wielbarska, kolor żółty – kultury bałtyjskie, kolor brązowy – kultura zarubiniecka, kolor pomarańczowy – kultura czerniachowska, ciemnoniebieski – cesarstwo rzymskie, kolor fioletowy (koła) – kultura kijowska.

PS

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż np. Francuzi zaadoptowali dzieje Celtów jako część swojej prahistorii (por. Asteriks i Obeliks), mimo, że nie mają oni nic wspólnego z germańskim związkiem plemiennym Franków. Podobnie bladzi Angielczykowie badają historię Celtów, Rzymian. Anglosasów, Duńczyków i normandzkiej wersji Wikingów, którzy kolejno ubogacali historię ich ziem (ubogacanie to dobre słowo, bo początkowo Wikingowie tak ubogacali ich historię, jak dzisiejsi inżynierowie i lekarze z Afganistanu ubogacają Niemców, z tą różnica, że król Alfred słusznie nazwany przez potomnych Wielkim, migał się jak mógł od płacenia Wikingom zasiłków i w ciągu kilku wieków udało się ucywilizować najeźdźczą hołotę – co do gości pani Merkel to takim optymistą nie jestem). Podobnie Bułgarzy zajmują się historią mieszkających kiedyś na ich ziemiach Traków.

Podobnie i my śmiało możemy i powinniśmy zaadoptować dzieje ludów żyjących na naszych ziemiach od Bóg wie ilu tysiącleci (niekoniecznie od razu uważając ich za Polaków w DZISIEJSZYM tego słowa rozumieniu – bo mogli wszak różnic się od nas tak, jak od dzisiejszych Anglików różnił się „zaprzyjaźniony z Rzymianami” Cogidubnus, król plemienia Regnensów,  posiadający ... rzymski pałac w dzisiejszym Fishbourne).

 

  

KOMENTARZE

 • Stolicą Regnensów (łac. Regnenses) było miasto zwane przez Rzymian Naviomagus (Naviomagus Reginorum)
  dziś znane pod anglosaską nazwą Chichester
 • autor
  Ciekawe więcej takich wpisów
 • @MacGregor 15:41:44
  Zdumiewajace.
  Magna Polonia nie uznala tego za "ubeckie rzygowiny " ?!?
  Jest tam dyzurny od negowania wszystkiego, co LECHICKIE.
 • @goat 18:03:16
  Cała historia jest sfałszowana. Gwoli zastanowienia się nad tym wejdź tutaj
  mukisalonblog.worfpress.com i przejrzyj choćby ostatnią notkę.
 • Autor
  dobrze, dobrze, tak trzymać
  jeszcze trochę się Szanowny Pan pouczysz - i sam pojedziesz na Giewont żeby to żelazo z głowy Lechity wyrwać - a wtedy kto wie, może wstanie?

  dam 5* - a co!
 • @zadziwiony 19:04:35
  oczywiście że nie do końca zgodna z prawdą, ale fajnie ją się czyta
 • @
  Gdyby jezuici nie obrabowali bibliotek w całej Europie, to nie mielibyśmy żadnych wątpliwości co do tego!
 • @
  No i dobrze, że jednak Wielka Lechia istniała.

  Czas na odbudowę i przepędzenie barbarzyńców z naszych terenów (tak do Renu).
 • @morgan 19:02:35
  A zrozumiałeś tekst? W nim nie ma nic lechickiego. Jest za to propozycja adaptowania obcych kultur, które mieszkały na tym terenie przed nami
 • Autor
  Odbiorcy jednak nie zrozumieli.
  A co do "adoptowania" to polecam książkę Adama Doboszyńskiego "Wielki Naród".

  Wpisy tutejszych "turbolechitów" to popieranie plemienności, a nie wielkości. Poważnie piszą o halogrupach, choć pewnie żaden nie ma pojęcia o genetyce. Ot, tyle co na biologii w szkole średniej usłyszeli. O ile to młodzież pogimnazjalna.
 • @Wican 08:08:09
  Doboszyńskiego jako takiego nie czytałem, choć czytałem obszerne cytaty w książkach Jędrzeja Giertycha (nie pamiętam, czy zmęczyłem całość jego "Tysiąca lat historii narodu polskiego" - skądinąd wyjątkowa grafomania i chyba nie najlepsza merytorycznie).
  O ile pamiętam,wielki naród to taki, który powstał z zespolenia wielu odrębnych kultur, czyli np. naród francuski z Burgundów, Gaskończyków itd, naród polski z Wielkopolan, Małopolan, Pomorzan, Mazurów, Ślązaków, a potem Litwinów, Rusinów i Tatarów, naród hiszpański z Kastylijczyków, Katalończyków, Basków itd.
  Naród mały to naród powstały na bazie wąskiego etnosu (np. Bałto-Litwini).

  To, o czym piszę w PS to postulat (skądinąd w nauce jak najbardziej spełniony, tyle, że chyba jeszcze niezaakaceptowany w świadomości popularnej) , że ludy żyjące przed tysiącami lat na naszych ziemiach to jak najbardziej częśc naszego dziedzictwa, choć nie można mówić o nich jako o Polakach w dzisiejszym sensie (tak jak nie był Anglikiem ani mieszkaniec neolitycznej Skara Brae, ani Celt broniący się do ostatka na wyspie Anglesey, ani Duńczyk Guthrum pokonany przez Alfreda - być moze za pierwszego proto-Anglika moznaby uznać tego ostatniego własnie, choć trzeba pamietac, ze po 1066 co prawda po raz ostatni ale nastąpiłą całkowita wymiana rządzącej elity

  pozdr
 • @Andrzej Tokarski 19:44:44
  Dziękuję - akurat mój wkład ledwie symboliczny, bo tekst pisany metoda na studenta (kopiuj-wklej).

  Jednak człowiek uczy się całe życie - coś mi świtało, że Ligia w "Quo vadis" miała pochodzić z polskich ziem, ale o Związku Ligijskim, opisywanym przez Rzymian jako "lud potężny" nie wiedziałem, a wypełnia on kilkuwiekową lukę w historii naszych ziem.
  Co do krzyża na Giewoncie to wiadomo - do protokołu rozbieżności.

  pozdr
 • @MacGregor 09:56:31
  Czekałam, kiedy pojawi się pod tym wpisem ten bezmyślny „śmieszny twór biblioteczny” (copyright Janusz Kamiński) i ten postulat zakwestionuje. :)) Dla niego 2+2 to wyższa matematyka.

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930