Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1948 postów 2934 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

A jednak nasze naddziady walczyły z Rzymiany!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Będę musiał wejść pod stół i zawyć przeciągłym, psim głosem ...

Jak donosi portal „Nauka w Polsce” (cytuję za Magna Polonia), w Świętokrzyskiem, w okolicach liczącej sobie co najmniej 1000 lat miejscowości Bejsce znaleziono cmentarzysko wojowników sprzed 2 tys. lat.

 

„Na 200 mkw. udało się odkryć co najmniej 20 pochówków. To tylko szacunki badaczy, bo również część grobów odkrytych w czasie wykopalisk jest bardzo zniszczonych. Podobnie jak ich wyposażenie, które w ostatnich miesiącach poddano analizie i konserwacji.

„Silnie skorodowane i bezkształtne zdawałoby się przedmioty okazały się być fragmentami mieczy czy żelaznych fibul” – wylicza naukowiec.

W czasie pierwszego sezonu wykopalisk archeologom udało się znaleźć w sumie 4 miecze sprzed ok. 2 tys. lat.

„Dla porównania, z największej znanej w tym regionie i przebadanej w całości nekropoli z tego okresu w niedalekich Michałowicach znamy dwa miecze. Tymczasem nasze badania dopiero się rozpoczynają” – zaznacza naukowiec.

W Bejscach znaleziono też 9 grotów włóczni lub oszczepów. W sumie archeolodzy naliczyli po tegorocznych badaniach blisko 200 metalowych zabytków i ich fragmentów. Są też przedmioty kościane, kamienne czy gliniane.

W czasie wykopalisk archeolodzy natknęli się na pozostałości po zagadkowych kwadratowych strukturach – w planie są kwadratowe, a w przekroju najczęściej trójkątne.

„Podobne założenia, tzw. obiekty rowkowe, znane są z innych cmentarzysk z tego okresu w południowej Polsce, ale ich funkcja jest dla nas ciągle niejasna. W Bejscach znaleźliśmy w nich fragmenty naczyń ceramicznych, jak również przedmiotów metalowych” – podkreśla.

Co ciekawe wszystkie są zorientowane według głównych stron świata. W ocenie archeologa mogą one mieć związek z wyznaczaniem przestrzeni na nekropolach dla poszczególnych rodów lub rodzin.

Nie jest jasne, z jakim ludem należy wiązać osoby pochowane na cmentarzysku. Archeolodzy określają tę grupę ludności na podstawie odkrywanych naczyń i innych zabytków jako społeczność kultury przeworskiej [kolor zielony na mapce wprowadzającej]. . Bulas sądzi, że mogli to być przedstawiciele Związku Lugijskiego, czyli tworu politycznego, na który składały się ludy różnego pochodzenia. Teksty starożytnych historyków są w tej kwestii bardzo niejednoznaczne – uważają naukowcy.

Archeolodzy planują dalsze wykopaliska w Bejscach w kolejnych latach, bo rezultaty dotychczasowych badań są dla nich zaskakujące. Poza tym w rejonie pojawiają się często nielegalni poszukiwacze skarbów z detektorami metali.Naukowcy chcą ocalić możliwie dużą liczbę jeszcze zachowanych pochówków”.

Co to był Związek Lugijski?

Za Wikipedią (por. Lugiowie):

LugiowieLigiowie (łac. Lugii, Lygii, Lugiones, gr. Lougoi) – lud indoeuropejski, którego pochodzenie oraz skład etniczny jest niepewny. Mogła być to federacja różnych plemion zamieszkująca już przed naszą erą i w pierwszych wiekach naszej ery górne dorzecze Odry i Wisły, a więc teren dzisiejszej południowej i środkowej Polski, a także podkarpackie tereny zachodniej Ukrainy. Genetycznie pochodzili zapewne w głównej mierze z lokalnych grup ludności używających języków staroeuropejskich (por. Przedindoeuropejski substrat językowy) lub indoeuropejskich (kultury łużycka i pomorska), uległych celtyckim wpływom kulturowym (nieliczni na ziemiach polskich Celtowie nie mogli stanowić znaczniejszego substratu etnicznego) i zgermanizowanych (???). Przez archeologów są powszechnie utożsamiani z mieszkańcami obszaru kultury przeworskiej. (...)

[Wg autorów rzymskich „wielki lud Lugiów” zamieszkiwał nasze tereny w latach 100 pne – 300ne].

Przez długi czas w nauce polskiej, począwszy od wydanej w 1868 roku pracy Wojciecha Kętrzyńskiego Die Lygier. Ein Beitrag zur Urgeschichte der Westslawen und Germanen, w świetle teorii autochtonicznej utożsamiano Lugiów ze Słowianami. Pogląd ten zainspirował Henryka Sienkiewicza do wprowadzenia w Quo vadis postaci Ligii, pochodzącej z terenów współczesnej Polski (...)

Ptolemeusz wymienia plemię Lugiów oraz miejscowość Lugidunum. Niektóre hipotezy wiążą Lugidunum z Legnicą lub Głogowem, i z plemieniem Lugiów-Didunów. (...)

Lugiowie brali udział w wojnach z Rzymem, choć nie w tym stopniu co ich zachodni i południowi sąsiedzi Kwadowie i Markomanowie[7]. Lugiowie rozwinęli na wielką skalę hutnictwo żelaza i bogacili się na handlu bronią. Śladem ożywionego handlu jest również szlak bursztynowy[8].

[opuścilem m.in. fragment poświęcony historii Lugiów].

 Tyle wikipedia, a ja ... nawet nie wiedziałem, ze tyle jeszcze nie wiem.

Na wikipedyjnej mapce wprowadzającej:

Kultury archeologiczne ok. III w. n.e.; kolor zielony – kultura przeworska, kolor jasnofioletowy – nadłabski krąg kulturowy; kolor czerwony – kultura wielbarska, kolor żółty – kultury bałtyjskie, kolor brązowy – kultura zarubiniecka, kolor pomarańczowy – kultura czerniachowska, ciemnoniebieski – cesarstwo rzymskie, kolor fioletowy (koła) – kultura kijowska.

PS

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż np. Francuzi zaadoptowali dzieje Celtów jako część swojej prahistorii (por. Asteriks i Obeliks), mimo, że nie mają oni nic wspólnego z germańskim związkiem plemiennym Franków. Podobnie bladzi Angielczykowie badają historię Celtów, Rzymian. Anglosasów, Duńczyków i normandzkiej wersji Wikingów, którzy kolejno ubogacali historię ich ziem (ubogacanie to dobre słowo, bo początkowo Wikingowie tak ubogacali ich historię, jak dzisiejsi inżynierowie i lekarze z Afganistanu ubogacają Niemców, z tą różnica, że król Alfred słusznie nazwany przez potomnych Wielkim, migał się jak mógł od płacenia Wikingom zasiłków i w ciągu kilku wieków udało się ucywilizować najeźdźczą hołotę – co do gości pani Merkel to takim optymistą nie jestem). Podobnie Bułgarzy zajmują się historią mieszkających kiedyś na ich ziemiach Traków.

Podobnie i my śmiało możemy i powinniśmy zaadoptować dzieje ludów żyjących na naszych ziemiach od Bóg wie ilu tysiącleci (niekoniecznie od razu uważając ich za Polaków w DZISIEJSZYM tego słowa rozumieniu – bo mogli wszak różnic się od nas tak, jak od dzisiejszych Anglików różnił się „zaprzyjaźniony z Rzymianami” Cogidubnus, król plemienia Regnensów,  posiadający ... rzymski pałac w dzisiejszym Fishbourne).

 

  

KOMENTARZE

 • Stolicą Regnensów (łac. Regnenses) było miasto zwane przez Rzymian Naviomagus (Naviomagus Reginorum)
  dziś znane pod anglosaską nazwą Chichester
 • autor
  Ciekawe więcej takich wpisów
 • @MacGregor 15:41:44
  Zdumiewajace.
  Magna Polonia nie uznala tego za "ubeckie rzygowiny " ?!?
  Jest tam dyzurny od negowania wszystkiego, co LECHICKIE.
 • @goat 18:03:16
  Cała historia jest sfałszowana. Gwoli zastanowienia się nad tym wejdź tutaj
  mukisalonblog.worfpress.com i przejrzyj choćby ostatnią notkę.
 • Autor
  dobrze, dobrze, tak trzymać
  jeszcze trochę się Szanowny Pan pouczysz - i sam pojedziesz na Giewont żeby to żelazo z głowy Lechity wyrwać - a wtedy kto wie, może wstanie?

  dam 5* - a co!
 • @zadziwiony 19:04:35
  oczywiście że nie do końca zgodna z prawdą, ale fajnie ją się czyta
 • @
  Gdyby jezuici nie obrabowali bibliotek w całej Europie, to nie mielibyśmy żadnych wątpliwości co do tego!
 • @
  No i dobrze, że jednak Wielka Lechia istniała.

  Czas na odbudowę i przepędzenie barbarzyńców z naszych terenów (tak do Renu).
 • @morgan 19:02:35
  A zrozumiałeś tekst? W nim nie ma nic lechickiego. Jest za to propozycja adaptowania obcych kultur, które mieszkały na tym terenie przed nami
 • Autor
  Odbiorcy jednak nie zrozumieli.
  A co do "adoptowania" to polecam książkę Adama Doboszyńskiego "Wielki Naród".

  Wpisy tutejszych "turbolechitów" to popieranie plemienności, a nie wielkości. Poważnie piszą o halogrupach, choć pewnie żaden nie ma pojęcia o genetyce. Ot, tyle co na biologii w szkole średniej usłyszeli. O ile to młodzież pogimnazjalna.
 • @Wican 08:08:09
  Doboszyńskiego jako takiego nie czytałem, choć czytałem obszerne cytaty w książkach Jędrzeja Giertycha (nie pamiętam, czy zmęczyłem całość jego "Tysiąca lat historii narodu polskiego" - skądinąd wyjątkowa grafomania i chyba nie najlepsza merytorycznie).
  O ile pamiętam,wielki naród to taki, który powstał z zespolenia wielu odrębnych kultur, czyli np. naród francuski z Burgundów, Gaskończyków itd, naród polski z Wielkopolan, Małopolan, Pomorzan, Mazurów, Ślązaków, a potem Litwinów, Rusinów i Tatarów, naród hiszpański z Kastylijczyków, Katalończyków, Basków itd.
  Naród mały to naród powstały na bazie wąskiego etnosu (np. Bałto-Litwini).

  To, o czym piszę w PS to postulat (skądinąd w nauce jak najbardziej spełniony, tyle, że chyba jeszcze niezaakaceptowany w świadomości popularnej) , że ludy żyjące przed tysiącami lat na naszych ziemiach to jak najbardziej częśc naszego dziedzictwa, choć nie można mówić o nich jako o Polakach w dzisiejszym sensie (tak jak nie był Anglikiem ani mieszkaniec neolitycznej Skara Brae, ani Celt broniący się do ostatka na wyspie Anglesey, ani Duńczyk Guthrum pokonany przez Alfreda - być moze za pierwszego proto-Anglika moznaby uznać tego ostatniego własnie, choć trzeba pamietac, ze po 1066 co prawda po raz ostatni ale nastąpiłą całkowita wymiana rządzącej elity

  pozdr
 • @Andrzej Tokarski 19:44:44
  Dziękuję - akurat mój wkład ledwie symboliczny, bo tekst pisany metoda na studenta (kopiuj-wklej).

  Jednak człowiek uczy się całe życie - coś mi świtało, że Ligia w "Quo vadis" miała pochodzić z polskich ziem, ale o Związku Ligijskim, opisywanym przez Rzymian jako "lud potężny" nie wiedziałem, a wypełnia on kilkuwiekową lukę w historii naszych ziem.
  Co do krzyża na Giewoncie to wiadomo - do protokołu rozbieżności.

  pozdr
 • @MacGregor 09:56:31
  Czekałam, kiedy pojawi się pod tym wpisem ten bezmyślny „śmieszny twór biblioteczny” (copyright Janusz Kamiński) i ten postulat zakwestionuje. :)) Dla niego 2+2 to wyższa matematyka.

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829