Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1922 posty 2794 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Polska i Anglia drzewiej – cz.3

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy katolicy ukradli poganom ich święta?

Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK ... z zastrzeżeniem, że nie jest to „kradzież” w sensie siódmego przykazania Dekalogu, a w sensie asymilacji czy jak to się dziś mądrze mówi „inkulturacji”.

Najczęściej i słusznie przywoływany przykład to przyjęcie 25 grudnia jako Dies Natalis Domini (dzień urodzin Pana)  w miejsce obchodzonego w tym czasie  Dies Natalis Solis Invicti (dzień urodzin niezwyciężonego słońca).

Kilka szczegółów:

Rzekomo po raz pierwszy święto narodzenia Pana Jezusa obchodzono w Egipcie w II wieku n.e. w dniu misteriów Ozyrysa.

Zacytuję mały fragment z wikipedii (nie chodzi o szczegóły, ale o sam mechanizm):

„Rocznica urodzin Chrystusa została przeniesiona przez Kościół w roku 353 na dzień 25 grudnia, czyli na dzień narodzin Mitry niepokonanego boskiego Słońca.

Kult Mitry był bardzo popularny w Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie. Gdy chrześcijaństwo stało się religią państwową, chrześcijanie, aby osłabić kult Mitry, przyjęli, że 25 grudnia, do tej pory obchodzony jako dzień urodzin Mitry, będzie dniem narodzin Jezusa. Święto Bożego Narodzenia zostało chętnie zaakceptowane, ponieważ było wariantem pogańskiego święta Ajona – święta przesunięcia Słońca. Celebracja święta dokonywała się w podziemnym adytonie w nocy z 24 grudnia na 25 i około północy spełniano obrzędy konsekracyjne. O świcie wierni uczestniczyli w procesji z miejsca kultu, niosąc statuetkę dziecka jako symbol urodzonego Boga-Słońca przez dziewicę nazywaną Dea Caelestis (Tanit)”.

Kilka dat:

Kult Sol Invictus został oficjalnie wprowadzony do kalendarza świąt imperium przez cesarza Aureliana (270-275 n.e.)

Rok 312 – bitwa przy Moście Mulwijskim, w której Konstantyn pokonał Maksencjusza (bitwa poprzedzona słynnym snem i objawieniem „pod tym znakiem, scil. XP, zwyciężysz).

Rok 312 – edykt mediolański nadający chrześcijanom swobodę wyznania (nie należy tego mylić z edyktem cesarza Teodozjusza z 380 roku n.e. ustanawiającym chrześcijaństwo nicejskie religią państwową Cesarstwa Rzymskiego)

Rok 321 – cesarz Konstantyn I Wielki wprowadza niedzielę jako oficjalne święto Sol Invictus – Dies Solis (skąd do dziś Sunday, Sonntag etc, choć w językach południowych przeważa nazwa od „dnia Pańskiego”, np. domenica, domingo, dimanche).

Nie zapominajmy przy okazji, że samo święto Sol Invictus ... było zawłaszczonym przez legioistów i zromanizowanym świętem irańskiego Mitry, utożsamianym już na miejscu z Apollem albo Heliosem.

A przecież sam Apollo / Helios to bóg słońca zawłaszczony we wczesniejszych wiekach od Greków.

W szkole uczymy się, że grecki Zeus to rzymski Jowisz, Hera to Junona, Ares to Mars, Atena to Minerwa, Afrodyta to Wenus, Hefajstos to Wulkan itd, ale tak naprawdę, to jest to dość arbitralne przyporządkowanie bazujące na funkcji przypisywanej poszczególnym bóstwom, przy zupełnie odmiennej mitologii czy że tak powiem teologii obu systemów.

Na tej samej zasadzie Juliusz Cezar, kiedy pisząc o Germanach twierdzi, że czczą jedynie Słońce, Ogień i Księżyc, to nadaje im nazwy rzymskich odpowiedników: Sol, Vulcanus (bóg ognia), Luna.

Myślę, że nasz Piorun/Perun, bałtyjski Perkun i nordycki (wareski) Thor byliby utożsamieni z rzymskim Jowiszem (por: w językach germańskich czwartek jest dniem Thora: Donnerstag, Thursday, podczas gdy w romańskich dniem Jowisza: giovedì, jeudi,jueves, podobnie piątek to na pólnocy dzień Frei, a na południu dzień Wenery. Jak pisze Wiech w „Helenie w stroju niedbałem”, nasz Światowid może drewniak, ale przynajmniej przyzwoicie się prowadził, podczas gdy od Wenus choroby miłosne swoja nazwe wywodzą).

Ciekawego przykładu religijnego synkretyzmu dostarcza nam jeden z najpiękniejszych zabytków w Anglii, czyli łaźnie rzymskie w miejsowości Bath (która to nazwa oznacza łaźnię własnie).

Miejscowe gorące źródła znane były Celtom, którzy zbudowali przy nich świątynię poświęconą bogini Sulis. Po zajęciu tego terenu przez Rzymian, ci ostatni nazwali je Aquae Sulis, w latach 60-70 zbudowali kompleks świątynny poświęcony bogini, którą utożsamiono z rzymską Minerwą (i tak powstała bogini Sulis-Minerva), zas w ciągu kolejnych 300 lat zbudowano cały kompleks łaźni.

Dziś w Polsce rzymską tradycję wykorzystania ciepłych źródeł podtrzymuje m.in. o. Tadeusz Rydzyk :)

Na zdjęciu wprowadzającym: basen główny (Great Bath) w Bath (dawniej Aquae Sulis).

PS

Zawłaszczanie pogańskich świąt przez katolików trwa nadal, czego dość świeżym przykładem jest ochrzczenie pogańskiego święta 1 maja i oddanie go pod patronat świętego Józefa Robotnika (tożsamego ze św. Józefem Sprawiedliwym, Oblubieńcem NMP i Opiekunem Pana Jezusa).

 

 

 

  

KOMENTARZE

 • Nowomowa
  „Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK ... z zastrzeżeniem, że nie jest to „kradzież” w sensie siódmego przykazania Dekalogu, a w sensie asymilacji czy jak to się dziś mądrze mówi „inkulturacji”.”

  Analogicznie, można powiedzieć, że „transformacja” nie była była kradzieżą w sensie siódmego przykazania Dekalogu, a w sensie asymilacji dóbr niczyich przez podmioty prywatne.

  Jedno i drugie stwierdzenie jest kłamstwem.

  Według Wikipedii,
  „Asymilacja kulturowa – proces określający całokształt zmian społecznych i psychicznych, jakim ulegają jednostki, odłączając się od swojej grupy i przystosowując się do życia w innej grupie o odmiennej kulturze.”

  O asymilacji można mówić, jeśli jest dobrowolna, a nie narzucana siłą, ogniem, batem, klątwą, mieczem i czym tam jeszcze, jak była narzucana przez kościół.
  „Proces pełnej asymilacji może trwać dwa lub trzy pokolenia – czasami jednak zasymilowani potomkowie (...) powracają do swoich korzeni kulturowych.”
  2 lub 3 pokolenia?
  Lud był wierny swojej wierze do XVl wieku, a jeszcze w XVlll wieku zachowały się niektóre rytuały, inaczej Mickiewicz by o nich nie pisał, nie tylko zresztą Mickiewicz. De facto, niektóre w szczątkowej formie zachowały się do dzisiaj, tyle ze zostały przechrzczone, a ich dawna treść przeinaczona. Tutaj przykład:
  https://youtu.be/eEHoJb1w5fE

  „Asymilacja”? Chyba sam nie wierzysz w to, co piszesz.
 • @Lotna 19:48:44
  Bzdura. Ale z ciebie hipokrytka. Czasami twierdziłaś, że chrześcijanie niszczyli stare tradycje i to było złe.A jak nie niszczyli tylko "adoptowali" to też źle. Uprzedzona jesteś i tyle. Co by nie zrobiono, byłoby złe.
  Ja zamiast asymilacja, wol
 • @Wican 08:53:52
  Widzę, że ani nie przyswoiłeś sobie znaczenia słowa „hipokryta”, ani nie zrozumiałeś tego, co napisałam, ale za to bardzo się starasz, z braku argumentów, zaatakować moją osobę. Stara metoda, która zresztą wcale nie dziwi w twoim wykonaniu.
 • @autor
  Naciągane okrutnie tak jakby PAN sam nie wierzył w to co pisze. Czyżby kryzys?

  Znowu z internata dla Wicaneta.
  --------------------------------------------------------------------------------------
  stefas

  Historia jest zakłamywana cały czas. Kto może wytłumaczyć jakim sposobem mogliśmy zostać ochrzczeni w 966 roku przez Czechów, skoro pierwsze biskupstwo powstało w Pradze w 973r. a dotychczas te tereny podlegały diecezji ratyzbońskiej, która podlegała arcybiskupstwu mogunckiemu?!!! Czy cały ten cyrk z Chrztem Polski to taki element upodlenia elit? W myśl zasady Króla Szczurów? „Szczurzy król – technologia wypaczania świadomości” https://wolna-polska.pl/wiadomosci/szczurzy-krol-technologie-2016-07

  ----------------------------------------------------------------------------

  Kościół, Honor, Ojczyzna.
  Czy to jest poprawne?
  A to jest kwintesencja tego cyklu artykułów.
 • @Lotna 19:48:44
  Ma Pani prawidłową intuicję (że było to działanie WROGIE populacjom, których świąt dotyczyło) w sprawie tworzenia przez SEKTĘ rzymskokatolicką (i inne ODPRYSKI/MUTACJE judaizmu w wersji dla gojów stworzonego przez Jezusa z Nazaretu) "śwąt" w terminach pokrywających się z tradycyjnymi świętami ASTRONOMICZNYMI pogan. Nie chodziło tu jednak o "kradzież", tylko o "przesłonięcie" i "wyparcie". SEKTA rzymskokatolicka chciałą zniszczyć wszelkie ślady dawnych tradycji i obrzędów, a uczestnictwo w tych katolickich "świętach" miało uniemożliwiać uczestniczenie w świętach rodzimych (czyli chodziło o ODCIĘCIE ludów "ewangelizowanych" od ich TOŻSAMOŚCI i TRADYCJI). To łajdackie działanie powiodło się głównie dzięki wykorzystaniu siły - i więcej miało wspólnego ze stalinowski terrorem (typowe narzędzie szerzenia chrześcijańskiej miłości bliźniego) niż z "kradzieżą".

  Dziś różni pajace piszą o "katolickiej tożsamości" Polaków. Taka ona "katolicka", jak była "marksistowsko-leninowska" między 1944 a 1956. Fałszywego boga stalinowców (Stalina) odrzucono w 1956. Fałszywego bożka wymyślonego przez Mojżesza do terroryzowania naiwnych żydowskich pastuchów 4 tysiące lat temu, narzuconego siłą naszym przodkom - do dziś jakoś nie możemy się pozbyć. Ani samozwańczego "syna" tegoż ZMYŚLONEGO żydowskiego bożka (zagadka logiczna dla katolików - czy można być w sensie DOSŁOWNYM synem czegoś , co ZOSTAŁO WYMYŚLONE?). I ci ogłupieni, upodleni i oszukani ludzie bezczelnie wciskają komu się da brednie o tym, że istotą polskości jest bycie ogłupionym i oszukanym plus agresywne narzucanie tego ogłupienia (życia w kłamstwie) innym - oraz ODSĄDZANIE OD "czci i wiary" (oraz polskości) każdego, kto temu kłamstwu z epoki brązu (z późniejszymi dodatkami w stylu "wnieboswtąpienia NMPZD") nie wierzy.
 • @Lotna 19:48:44
  masz racje, chodziło mi o IN-KULTURACJĘ.
  Lepiej?
 • @d.jaś 18:20:18
  A to jest kwintesencja tego cyklu artykułów.

  = nie, ten cykl jest o czym innym

  pozdr
 • @d.jaś 18:20:18
  Kto może wytłumaczyć jakim sposobem mogliśmy zostać ochrzczeni w 966 roku przez Czechów, skoro pierwsze biskupstwo powstało w Pradze w 973r. a dotychczas te tereny podlegały diecezji ratyzbońskiej, która podlegała arcybiskupstwu mogunckiemu?!!!

  = ale męczykoń. może chodziło o to, że chrztu udzielił biskup przybyły razem z Dobrawą, nie wiem.

  "Czy cały ten cyrk z Chrztem Polski to taki element upodlenia elit?" - puknij się w pusty cymbał. każdy tekst, o czym by nie był, to jest zawsze strollowany.

  O czym jest ten artykuł????
 • @Lotna 19:48:44
  ZAWŁASZCZONY = szcżesliwa czy dalej trollujemy?

  ja napisałem w PS, KK ukradł poganom 1 maja i to swięto ochrzcil - pasuje takie wyjaśnienie ???
 • @MacGregor 00:17:04
  Jeśli uważasz, że wyrażanie poglądów i opinii i przytaczanie argumentów przeciwko tezom tekstu jest trollowaniem, to o czym my tu w ogole rozmawiamy? Powiedz od razu, że nie źyczysz sobie, aby ktokolwiek kwestionował Twój artykuł i nie ma sprawy, załóż kółko wzajemnej adoracji z Wicanem, a najlepiej od razu kółko różańcowe.

  Chciałeś dyskusji, a teraz twierdzisz że ja trolluję?

  Ja doprawdy nie muszę ani komentować ani czytać Twoich turbokatolickich tekstów. Niestety, nawet nie zaglądając na Twój blog, nadal jestem narażona na czytanie Twoich komentarzy ziejących nienawiścią do każdego, kto myśli inaczej niż Ty. Dziwne, że JanPaweł nigdy nie zniża się do takiego poziomu. Widać można, nawet będąc katolikiem.
 • @Lotna 02:03:51
  No dobrze już dobrze, niepotrzebnie komentowałem w nocy, było późno i byłem zmęczony, PRZEPRASZAM CIĘ

  A propos: czy ten artykuł jest w ogóle katolicki, a tym bardziej turbo-katolicki?

  No i masz rację, to była nie tyle asymilacja, co "przesłonięcie i wyparcie" - jak trafnie pisze Światowid
 • @Światowid 20:40:58
  Ma Kolega rację, chodziło o "przesłonięcie" i "wyparcie".

  "narzuconego siłą naszym przodkom - do dziś jakoś nie możemy się pozbyć" - no Drogi Panie ... jaką siłą??? Siłą, to wprowadzano komunę
 • @Lotna 02:03:51
  Co masz przeciwko kółko różańcowemu? Co Ci przeszkadza?
 • @Lotna 12:59:49
  Naczytałem się wystarczająco twoich komentarzy. Co je znamionuje oprzede wszystkim? Brak podstawowej wiedzy. Nawet źródeł nie znasz.
 • @Światowid 20:40:58
  To Mojżesz coś komuś narzucił 4000 lat temu? Kolejny niedouczony chłystek.
 • @Lotna 12:59:49
  A, jeszcze jedno. Ja nie atakuję ciebie. ja atakuję głupotę.
 • @d.jaś 18:20:18
  Co jeszcze? Widzę, że do wikipedii sięgnąć potrafisz. To już dorównałeś Komorowskiemu.
  O zrozumienie nie podejrzewam.
 • @Wican 08:36:29
  Zdobyłeś punkt!
 • @Wican 08:37:34
  Zadziwoasz mnie, teraz dostało się Lotnej. Głupota jest jak sztuka latania, a ty śmigasz jak gołębica. Twoje komentarze nie mają nic wspólnego z komentarzem, ty po prostu w jawnie i bezczelnie atakujesz. Najlepszą obroną jest atak. Prosze zacznij podawać żródła, a nie wypis autorów których przerabiałem już i połowy z tego nie pamiętam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031