Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1917 postów 2770 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Polska i Anglia drzewiej cz. 2

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

czyli zupełnie amatorskiego ględzenia na temat naszych dalekich przodków ciąg dalszy.

Podsumowując poprzedni wpis:

Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka w obrządku zachodnim nastąpiło gdzieś między rokiem 963-968, z których rok 966 wydaje się najbardziej prawdopodobny i tę datę przyjmuje się umownie w celach szkolnych i rocznicowych.   (Niedawno zajrzałem jakiejś aktorce w metryke na wikipedii i wyczytałem, ze urodziła się albo w 1961 ... albo w 1964, a nasz „Mieczysław” chrzcił się przecież tysiac lat wcześniej).

Jak w całym ówczesnym świecie chrzest władcy ledwo zapoczątkował chrystianizację danego kraju, zaś w wielu z nich miały miejsce powroty do pogaństwa, jak choćby w przypadku Raedwalda z Anglii Wschodniej [East Anglia], zmarłego ok. 627 i być może pochowanego w Sutton Hoo.

Ciekawa sprawa:  w odróżnieniu od króla Kentu, św. Ethelberta I, króla Nortumbrii, Edwina oraz naszego Mieszka, miał Raedwald pogańską żonę i w rezultacie w świątyni dworskiej stanęły obok siebie dwa ołtarze: jeden pogański i jeden poświęcony Jezusowi.

Ale nawet syn świętego Ethelberta i jego następca na stolcu czyli król Eadbald – mimo chrześcijańskich rodziców sam nieochrzczony, po smierci ojca nie tylko pozostaje rodzimowiercą, ale jeszcze staje na czele reakcji pogańskiej i żeni się z macochą. Dopiero po kilku latach przyjmuje chrzest, oddala macochę i żeni się po raz kolejny, tym razem „po Bożemu”.

U nas po sąsiedzku litewski książę Mendog przyjął chrzest w 1251, albowiem było to warunkiem koronacji na króla Litwy (która nastąpiła zapewne w 1253 roku), ale 1261 powraca do wiary przodków.

Mielirebelię pogańską Czesi, nie było tedy powodu, żeby i Polskę ominęła reakcja pogańska (1038), choć jej podłożem zdaje się był przede wszystkim ucisk fiskalny (reakcja ominęła Mazowsze i jego samozwańczego księcia Miecława).

 

No to teraz czas na kolejne punkty.

2.Czy Polacy na swoich ziemiach są mieszkają od zawsze (teoria autochtoniczna) czy też sa przybyszami (allochtonami). 

Z jakiegoś powodu odpowiedź na to pytanie wydawała się politycznie ważna w XIX i XX wieku, dlatego też takie emocje wywołało odkrycie w 1933 roku prehistorycznej osady z Biskupinie. Autochtoniczność Polaków zdają się potwierdzać najnowsze badania DNA. Inna rzecz, czy naprawdę ma to aż tak wielkie znaczenie?

Z najazdów powstało niewatpliwie i państwo Węgrów (genetycznie będących chyba w większości miejscowymi Słowianami) i Bułgarów (którym po turkmeńskich Bułgarach pozostało w języku codziennym bodaj pięć wyrazów), zorganizowana przez wchodnich Skandynawów Rus Kijowska, ale również i dzisiejsze Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Anglia.

Porównajmy sie zatem z tymi ostatnimi.

[Gardzący Polakami do szpiku kości hrabia Claus von Stauffenberg pisze w liście do żony „Nineczki” o swoich pierwszych wrażeniach z Polski:

„Die Bevölkerung ist ein unglaublicher Pöbel, sehr viele Juden und sehr viel Mischvolk. Ein Volk, welches sich nur unter der Knute wohlfühlt.“

czyli tłumacząc z nazistowskiego: “ludność tutejsza to niewiarygodny motłoch, bardzo dużo Żydów i mieszańców. Lud czujący się dobrze tylko pod batem” – takich to bohaterów narodowych mają nasi przyjaciele zza Odry ... oraz przyjaciele naszych przyjaciół od pojednania w Krzyżowej.

Ale w porównaniu  z nami, Angole to dopiero kundle! ]

Za najstarsze osiedle neolityczne na Wyspach Brytyjskich uchodzi położone na głównej wyspie Orkadów Skara Brae, zamieszkałe od 3100 pne i po 600 latach opuszczone na skutek zmiany klimatu. W tym samym czasie powstały też takie osady / miasta nad Morzem Śródziemnym jak Los Millares (Hiszpania) czy Lerna (Grecja).

[Neolityczne cmentarzyska komorowe, tzw. long barrows, na kontynencie, a konkretnie w Iberii i zachodniej Francji siegają nawet 4500pne, na Wyspach 4000-2400pne].

Nasze Krzemionki Opatowskie czyli kopalnie krzemienia pasiastego były eksploatowane w latach 3900 pne – 1600 pne, zas urobek rozprowadzany był na odległość 660km. A zatem jakieś kompleksy niższości? ... przypuszczam, że wątpię.

Między V i II wiekiem p.n.e. nastepuje kolonizcja celtycka Wysp Brytyjskich (kultura protoceltycka zdaje się być nieco wczesniejsza, ale dzis uważa się, iz rozprzestrzeniała sie na Wyspy nie drogą migracji ludnosci, a raczej kontaktów kulturowych). Dominujący wśród celtów brytyjskich język brytyjski (Common Brittonic) zaczął się wówczas różnicować na języki walijski, kumbryjski (por. Glasgow od glas gau = zielona dolina, język wyparty przez staroangielski), kornijski, bretoński i najprawdopodobniej do dziś stanowiący zagadkę piktyjski.

Wyprawy Cezara do Brytanii (rok 55 i 54 pne) skutkowały jedynie nakręceniem znakomitej komedii Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (2012), zas prawdziwy podbój południowej Brytanii to lata 43ne (Ja, Klaudiusz) – 60 n.e. (zdławienie ostatniego ogniska oporu druidów na wyspie Mona, dziś Anglesey), 60-61 – powstanie królowej Icenów, Boudiki, 84 – rzeź Kaledończyków (Piktów?) pod Mons Graupius, 122 – Wał Hadriana, 142 – Wał Antonina (porzucony osiem lat po jego ukończeniu, w 162 roku i powrót na Wał Hadriana).

Następuje powolna romanizacja, aż w roku 409 ostatnie legiony zostają wycofane z Wyspy, zas zromanizowani Celtowie – ku ich przerażeniu – zostają zostawieni sami sobie w obliczu najazdu plemion germańskich.

W V wieku Anglia zostaje podbita przez plemiona anglosaskie, które z czasem utworzyły heptarchię, czyli system 7 głównych państw, walczących o hegemonię, zaś Celtowie zostają wypchnięci na trudno dostępne tereny Kornwalii, Walii i dzisiejszej Szkocji (tzw. Celtic Fringe czyli celtycka krawędź).

Tu zatrzymajmy się na chwilę.

Niedawne i zakrojone na szeroką skalę badania DNA prowadzone w UK nie odzwierciedlają masowych migracji związanych z najazdem Anglosasów, co jest mówiąc delikatnie zaskoczeniem. Nie wiadomo do końca, jak to wytłumaczyć, no chyba że Anglosasi migrowali na Wyspy bez kobiet, żenili się z kobietami miejscowymi, zaś miejscowych mężczyzn wycinali w pień, ale jest to wyjasnienie co najmniej naciagane (proszę mi wybaczyć, ale miejscowe kobiety ... nie powiem ani słowa więcej, ale w Anglii zapewne do końca życia płaciłbym „bykowe”).

I na dodatek niezgodność językowa: język anglosaski (staroangielski, OE) najbardziej zbliżony był do starofryzyjskiego, podczas gdy w tradycyjnym opisie fal migracyjnych Saksonów, Anglów, Jutów i innych, Fryzowie w ogóle nie sa wspominani (mile wspominał ich za to Maćko z Bogdańca, bo na Fryzach własnie zdobył i zbroje zacną i szaty).

Anglosascy poganie od końca VI wieku pomału chrystianizują się (601- chrzest króla Kentu, 627 – chrzest króla Nortumbrii, 664 – synod w Whitby [to samo Whitby,w którym wylądował Drakula] i zastąpienie tradycji iroszkockiej rzymską).

Dominację wsród Anglosasów zdobywa król Mercji, Offa (757-796), znany nie tylko z wielkiego wała, jaki pokazał Walijczykom (Wał Offy (Offa's Dyke), ale też kontaktów z Karolem Wielkim (o mało nie został jego zięciem). Wspomnijmy tez pochodzącego z Nortumbrii Alkuina (730-804), który spełnił kluczową rolę w tzn. renesansie karolińskim.

Ale niestety „karma powraca” i teraz na schrystianizowanych Anglosasów napadają ich pogańcy kuzyni ze Skandynawii (głownie Duńczycy) i oddają im z nawiązką to, co oni przyniesli byli zromanizowanym Celtom, zaś początkiem nieszczęść jest splądrowanie i spalenie klasztoru na Lindisfarne przez wikingów w roku 793 (od czego zaczyna sie skądinąd bardzo dobry serial Wikingowie).

Poszczególne państwa anglosaskie upadają z wyjątkiem połozonego na południowym zachodzie Wessexu.

Na skróty za Wiki:

W IX wieku Wessex objął przewodnictwo w heptarchii, zawdzięczając to w dużej mierze inwazji wikingów na państwa anglosaskie. Za panowania króla Alfreda Wielkiego (871–899) Wessex jako jedyny nie został podbity przez najeźdźców duńskich.

Do 1066 Wessex był głównym państwem anglosaskim i Królestwo Wessexu utożsamiane było z Królestwem Anglii. Dopiero w 1066, po podboju dokonanym przez Wilhelma Zdobywcę, potęga Wessexu została zniszczona, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.

 

I znów za wiki:

na wiosnę 878 r. Alfred zebrał armię i ruszył przeciwko Duńczykom. Do decydującej bitwy doszło w maju pod Edington. (Ethandun, vide The Ballad of the White Horse).  Po całodniowej walce Duńczycy złamali szyk i rzucili się do ucieczki. Guthrum z niedobitkami schronił się w Chippenham i skapitulował po 14 dniach oblężenia. Na mocy podpisanego traktatu w Wedmore, Guthrum i 21 jego towarzyszy przyjęło chrzest. Dokonano również podziału Brytanii. Alfred miał rządzić południowo-zachodnią częścią kraju. Północny wschód przypadł Duńczykom i otrzymał nazwę Danelaw.

[Najprawdopodobniej liczne osadnictwo duńskie uruchomiło wówczas proces szybkiej ewolucji języka staroangielskiego].

Rzeczony Guthrum zwany Starym, król Danelaw/Danelagh (królestwa Duńczyków Anglii Wschodniej) był pierwszym chrześcijańskim władcą Duńczyków. Można gdybać, ze gdyby wygrał pod Ethandun, to zdobyłby Wessex i do końca życia byłby władcą pogańskim. Szacunek należy się też politycznej mądrości króla Alfreda, który mimo sposobności nie tylko nie zabił Guthruma (zastąpiłby go ktoś inny i wojnie nie byłoby końca), ale podpisał układ, którego warunkiem był chrzest dotychczasowego wroga.

Niecałe półtora wieku później włądcą potęznego imperium obejmującego Anglie, Danię i Norwegię został pół-Duńczyk i pół-Polak (po matce Świętosławie-Storradzie-Gunhildzie),  siostrzeniec Bolesława Chrobrego), król Knut Wielki, zapewne z racji tego pochodzenia nieszczególnie popularny w angielskiej historiografii (łyso się robi bladawcom na wspomnienie i tyle).

Kolejną, całkowicie przełomową datą w historii wysp jest rok 1066 (zupełnie jak wisząca dziś nad naszymi głowami ustawa 1066 o „bratniej pomocy” ) czyli zdobycie Anglii przez Wilhelma Bękarta, który z jakichs powodów zarzucił ten przydomek i po 1066 zastąpił go Zdobywcą. Dotychczasową elitę anglosaską spuszczono w kiblu na rzecz francuskojęzycznych Normanów, tzw. Harrying of the North na tyle zniszczyło pólnoc Anglii, że jej gospodarcze i kulturowe centrum przeniosło się na południe, ale też z racji ścisłych związków z Normandią przeorientowano dotychczasową politykę państwa z pólnocno-wschodniej na południową. W tym czasie w Polsce rządził król Bolesław II Szczodry.

Podsumowując, mieszkańcy Wysp Brytyjskich stanowią wyjątkową mieszankę (pułkownik Stauffenberg powinienby się nimi brzydzić bardziej, niż Polakami), a język to już wyjątkowy bękart (por. John McWhorter: Our Magnificent Bastard Tongue: The Untold History of English).

Tekst się rozrósł i opis pradziejów polskich ziem zostawmy na inny raz.

Miałbym tylko jedną uwagę. Otóż w okresie rozbicia dzielnicowego Polski (1138-1320) dochodzi do niebywałego rozwoju gospodarczego naszych ziem (mimo zniszczeń związanych z najazdami mongolskimi 1241-1288 – najazdy te opóźniły odbudowę polityczną Królestwa, ale ilość uprowadzonego jasyru nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy osób łącznie). Rozwojowi towarzyszy osadnictwo z przeludnionego Zachodu. Nie potrafię ad hoc wyszukać danych liczbowych, ale np. zdaniem Feliksa Konecznego doprowadziło ono do paradoksalnej sytuacji, że o ile polska szlachta była pochodzenia miejscowego, o tyle spora część chłopstwa, wywodzącego się z zachodnich osadników, miała pochodzenie zachodnioeuropejskie. Nie wiem, czy badania DNA są w stanie zweryfikowac (albo sfalsyfikowac) tę tezę i jakby się to miało do autochtoniczności Polaków.

c.d. zapewne nastąpi.

 

 

  

KOMENTARZE

 • Anglia i Polska - w kilku słowach
  Anglia w okresie całej historii była największym wrogiem Polski, wrogiem śmiertelnym, to angielskie wsparcie dla powstania Chmielnickiego doprowadziło do wykreowania pastwa Rusinów ze stolicą w Moskwie, Rzeczpospolitą dobił wspierany przez Anglików potop szwedzki. Głupota naszej szlachty w tym okresie polegająca na powszechnym zatrudniania żydów w roli nadzorców chłopów pańszczyźnianych doprowadziła do zmonopolizowania przez żydostwo handlu zbożem a transferowane z tego procederu do żydowskich banków w Londynie zyski umożliwiły Angli budowę imperium a Polskę poprzez odebranie podstaw ekonomicznych doprowadziło do rozbiorów. Prawdziwy jednak dramat rozpoczął się wraz z przejęciem przez żydostwo banku Anglii w roku 1815. Wszystkie nasze powstania narodowe łącznie z tzw insurekcją były inspirowane angielskimi pieniędzmi - chodziło o to by uniemożliwić porozumienie między Polakami i Rosjanami a przy okazji wyrugować polską szlachtę z własności na rzecz żydostwa. Gdyby nie Niemcy, Polska nigdy nie odzyskała by niepodległości w 1918, względnie odzyskała by jako tzw. Judeopolonia. Angielską zdradę z 1939 r. wszyscy znają, chociaż nie wszyscy pojmują jej konsekwencję - ugoda z Hitlerem zapobiegła by milionom polskich ofiar II w. św. a sojusz polsko niemiecki byłby największą potęgą na kontynencie. Żydoska Anglia nie mogła na to pozwolić dlatego kazała agentowi Beckowi zrobić to co zrobił. A potem już tylko wraz ze swoim żydobolszewickim sojusznikiem pilnowała by na polskich terenach był jak największy terror i jak najwięcej Polaków zginęło. Dlatego AK realizowała politykę angielską a nie Polską, w każdym razie nie leżącą w polskim interesie narodowym.
 • @Drab61 18:03:09
  10*
 • @Drab61 18:03:09
  To od czasów reformacji tak było. A autor nie o tym. Historia początków Anglii jest fascynująca. Przy potopie, Cromwell pisał bodaj do Karola Gustawa z gratulacjami, że złamali róg "watykańskiej bestii". Czy jakoś tak
 • @Drab61 18:03:09
  ---------------
  "Dlatego AK realizowała politykę angielską a nie Polską, w każdym razie nie leżącą w polskim interesie narodowym."
  ----------------
  AK realizowała politykę czarciego pomiotu - podobnie jak Hitler czy Stalin pod nadzorem tych grubszych Sruli rezydujących czy to w Anglii czy za wielką wodą. Bezpośrednim dowodem na to jest właśnie "tolerowanie" przez pana, tołażysza Hitlera - wielkiej liczebnie - armii AK czy podziemnego państwa w ogóle.
  Wniosek?
  Od dawna nie ma już polityki angielskiej, amerykańskie, rosyjskiej, niemieckiej czy tym bardziej polskiej. Jest polityka czarciego pomiotu - który wywija tymi krajami - jak pies przysłowiowym flakiem.
 • @Autor
  Strzeż się ich nienawiści ale jeszcze bardziej ich przyjaźni!
 • @1abezmetki 13:25:57
  "Strzeż się ich nienawiści ale jeszcze bardziej ich przyjaźni!" - nie załapałem, CZYJEJ?

  pozdr

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031