Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1922 posty 2791 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

„Szlachetny dzikus” DUŻYMI LITERAMI OBJAŚNIONY.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Do niektórych trzeba by rzeczywiście pisać dużymi literami i powoli, żeby dotarło, ale moim zdaniem tekst jest wówczas mało czytelny (hm..., trzeba by czy trze baby?).

Uderz w stół, a nożyce się odezwą, poproś ładnie podrabinka Jankiela, a cymbały się rozcymbalą, wspomnij kościół katolicki, a na zasadzie psa Pawłowa jak nie krucjaty, to hiszpańska inkwizycja. Przypomina mi to wszystko znajomego hydraulika Zenka (nie mylic z naszym skarbem narodowym czyli Zenkiem Martyniukiem), który ilekroć sobie podpił, to powtarzał „a ja i tak się z tą murwą rozwiodę”. Indagowany na te okoliczność, zawsze uzasadniał to słowami „a, wiesz co, wiesz co ...”. Ale co? „E, wiesz co, wiesz co ... ja i tak się z nią rozwiodę”. Na szczęście, z Bożą pomocą, do dziś są razem, a zbuntowana wątroba nie pozwala mu już tyle pić, więc i powodów do rozwodu jakby mniej.

W moim tekscie o szlachetnym dzikusie w samym tytule już jest Watykan, więc w sumie nie powinienem się się dziwić, iż w komentarzach dostałem jak niżej:

* * *

Watykan zdemaskowany Mafia, zbrodnie, pieniądze

Rzeź katarów podczas krucjaty przeciw albigensom (1209-1229)

Pedofilia w kościele

Chłopi płacący dzisięcinę i ... klaniający się „jasnie panom” (proszę mi wybaczyc to skojarzenie, ale tak to wspomina mój ojciec: 17 września 1939 roku sowiecki oficer wlazł na beczkę i przemawiał do polskich chłopów, ze oto właśnie Armia Czerwona wyzwoliła ich spod władzy polskich jasnie panów).

Moim zdaniem dlatego, że ta religia nie reprezentuje chrześcijaństwa. Ani nikogo niczego nie uczy. Na pewno tych chłopów nieźle wykształcili kadząc im po łacinie i po łacinie im wykładając pisma. ha ha ha (jak w skeczu kabaretu „Elita” – ministrant kadził księdzu, a ksiądz nawet biednemu nie odmawiał pacierza – he he he. Szczegolnie dobry jest ten kler kadzący chłopu pańszczyźnianemu po łacinie i po łacinie pisma im wykładający. Biedni są uważam ludzie, którzy w dziecińsstwie nie mieli choinki w domu, a zamiast Pisma Świętego tłumaczonego z łaciny mieli pisma Lenina tłumaczone z rosyjskiego).

Mi na słowo katolik nóż by się w kieszeni otwierał, gdybym taki nóż posiadał.... to nie jest dobra marka niestety... co widać, słychać i czuć.

O Polsko! (...) Krzyż twym papieżem jest – twa zguba w Rzymie! (to cytat z „Beniowskiego”)

link do „kroniki Słowiańskiej” Helmolda z XII w. (duże jej fragmenty w tłumaczeniu zamieściła ... pisarka katolicka, Zofia Kossak w powieści „Troja Północy’).

Takich wiosek, osad jak w Biskupinie musiało być dziesiątki tysięcy. (czemu nie miliony?)

Watykańscy okupanci mają pełne gacie (...) Wiedzą że koryto wnet się urwie i dlatego miotają się jak przysłowiowe goowno w trawie (nie znam takiego przysłowia, może to z Talmudu wzięte?)

* * *

Jak widać po komentarzach odzew czytelników jest całkiem spory, szkoda tylko, że nie odzew na treść tekstu, a na zamieszczone w tytule słowo „Watykan”. Dowiedzilismy się, że słowo to działa na niektórych jak płachta na byka, skąd ich bycze (bo bynajmniej nie racjonalne) reakcje.

Był też jeden komentarz z zapytaniem, dlaczego Rzymianie podbili wszystkich dookoła, a Europy Srodkowej nie zdołali (podobnie jak nie doszli do bieguna pólnocnego). Kto ich powstrzymał? Pytanie też wprawdzie nie na temat, ale odpowiadam: no jak to kto? Wszak Lechici, o czym pisze zresztą ... watykański agent ... Wincenty Kadłubek. Ale w zamian postawię inne pytanie: dlaczego Rzymianie nie podbili bogatej Mezopotamii, wchodzącej w skład imperium Sasanidów (224-651 n.e.)? he, hę? czyżby nie  pozwolili na to Sasanidzi, będący – jak sama nazwa wskazuje – Polakami? Ale skoro Sasanidzi to Polacy, to jak wytłumaczyć kompletne rozsypanie się imperium lechickiego pod ciosami muzułmanów w VII wieku? Osłabione Bizancjum przetrwało kolejne 800 lat, ale imperium Sasanidów rozsypało się w proch. Hę, hę?

Tymczasem kol. Jacniacki uznał, iż określenie "szlachetny dzikus" odnosi się do niego (por. Do turbowatykańskiej maski@MacGregor...). Spróbuję to jakos sprostować.

Jeśli bloger Hades zamierza (piszę w przenośni) walić z glana plebana, a wszystkich księży wysłac na księżyc, posługując się przy tym post-bolszewicką terminologią „watykańskiego okupanta”, to nie jest żadnym „szlachetnym dzikusem”, a raczej zwyklym barbarzyńcą – tacy właśnie barbarzyńcy topili duchownych w Sekwanie podczas rewolucji francuskiej, rozstrzeliwali podczas rewolucji bolszewickiej, wojny w Hiszpanii czy powstania Cristeros w Meksyku. Tacy sami barbarzyńcy przywiązali „kamulki no nóg” księdzu Jerzemu Popiełuszce, zeby już nie szerzyl tej swojej „mowy nienawiści” w kazaniach.

Tymczasem „szlachetny dzikus” to wymysł – żeby nie sięgac zbyt daleko – Jana Jakuba Rousseau, to oświeceniowy odpowiednik człowieka przed upadkiem (grzechem pierworodnym), tyle, że jego grzechem nie było nieposłuszeństwo wobec Stwórcy, a cywilizacja. Sam Rousseau nie miał zdaje się przyjemności czytania naszych blogów, więc jego teoria „szlachetnego dzikusa” (fr. bon sauvage) nie dotyczy żadnego z naszych Kolegów.

Tymczasem, ku mojemu zdziwieniu i chyba przerażeniu, wraz z upadkiem poziomu kształcenia, teoria JJ Rouseau zdaje się powracać do łask, choć w szerszym kontekście w sposób wewnętrznie sprzeczny. Z jednej strony przed chrztem („narzuconym nam giewałtem przez Niemców, Watykan, Radio Maryja i o. Tadeusza Rydzyka von Meybach, który jak wiadomo jest chazarskim Żydem”) Polacy byli takimi szlachetnymi dzikusami, pląsającymi przy świetle księżyca, nieznającymi zła – i dopiero pod wpływem obcej religii narzuconej nam przemocą przez Watykan otworzyły nam się oczy jak Ewie i Adamowi w raju i zaczęlim zabijać, kraść i pożądać żony naszych bliźnich (parafrazując Stalina, ile ten Watykan miał dywizji w X wieku, że rozłozył nasze Wielkie Imperium Lechickie na łopatki – no chyba, że najpierw dokopali nam, czyli Sasanidom, do tyłka muzułmanie w bitwach pod Al Kadissiją czy Merw). A że moralny upadek przyniosło „szlachetnemu, lechickiemu dzikusowi” dopiero chrześcijaństwo jest tak oczywiste jak fakt, że – wg mojego kolegi, hydraulika Zenka – zakonnicy i zakonnice po to własnie idą do zakonów, żeby uprawiac seks, co zresztą opisał potem Boccaccio w swoim Dekameronie.

A najbardziej to mi żal jednej Koleżanki, która za Tadeuszem Wolańskim  herbu Przyjaciel (1785-1865, wybitnym uczonym, a przy tym niebywałym orginałem – myślę, że Bieszk to marny i niedouczony plagator Wolańskiego) uważa, że jako Polaków okradziono nas z naszego przedchrześcijańskiego dziedzictwa i teraz nie mamy nic. A zatem furda Kochanowski, furda Mickiewicz, furda super-katolicki Sienkiewicz (nobel było nie było za „Quo vadis”) – nie mamy literatury, bo nam ją Watykan spalił. Furda Chopin – nie mamy muzyki, bo nam Watykan fujarki połamał, a fortepian, jak samo nazwisko Chopina, niesłowiański. Furda Grunwald, furda Orsza, furda Kircholm. Wiedeń 1683, Warszawa 1920, wszystko to kiszka po tym, jak nam Watykan spalił kroniki zwycięstw nad Aleksem Wielkim i Julkiem Cezarem (kroniki spalił, poczym zapiski tych wydarzeń u Kadłubka nieustannie kopiował, widocznie taka to jezuicka chytrość). Zaiste, żaden obcy wróg nie byłby nas w stanie tak wykastrowac, jak robią to sieroty po 1, 2, 3, czy 5 tysiącach lat nieznanej historii Polaków. A propos, prawdziwym rekordzistą zdaje sie być p. Białczyński ze swoimi Wedami sięgającymi 40 tys. lat, a nie jest to jak mniemam jego ostatnie słowo w tej materii. Dobrze, ze język przez te 40 tys. lat prawie się nie zmienił – na szczeście wtedy jeszcze nie było korumpującego języki Watykanu ... ale kto tam wie, wszak walczący z Watykanem lechiccy neandertalczycy sami z siebie nie wyginęli ...

  

KOMENTARZE

 • @
  Chociaż dawno nie czytałem pana . To niestety poprzez konflikt z panem Zbigniewem przeczytałem. Podobny jest pan do , właśnie, pana Bieszka i Białczyńskiego, Nosala. Tylko w drugą stronę. Śmiem twierdzić że krystowierstwo, cywilizacja łacińska w jakiś sposób pomogła nam Polakom, przed zagładą. Jednak, gdy przeją rządy król Bolesław Zapomniany i była okazja do powrotu starych wierzeń i tradycji, watykańska sitwa tak się rozrosła i opanowała życie Polaków, że stała się okupantem. Tradycje,wierzenia Polaków oraz święta mają swój rodowód przed umowną datą 966r. Na pewno wtedy nikt nie poschodził z drzew i nie zaczął myśleć. Wasza nie nawieść do pogaństwa i rodzimowierstwa bierze się z tego że chcecie mieć monopol. Prawie tak samo odnosicie się do prawosławia czy ewangelizmu, o islamie czy buddyzmie nie wspomnę. Wszystkie trzy religie Abrahamowe mają tą samą wspólną cechę są agresywne i przebiegłe, bo mają żydowski mianownik. Dlatego krystowierstwo jak i żydzi są na tej ziemi zbędnym elementem. Większość zdarzeń historycznych jest zakłamana na korzyść krystowierstwa ( sama data 966r. nie wiadomo skąd się wzięła i do końca nie wiadomo co miała przedstawiać, a już na pewno nie 14 kwietnia). Wasze pojmowanie świata, natury,patriotyzmu jest dalekie od pojmowania dawnych Słowian. (Patriotyzm, wtedy- lokalny, plemienny). Jak rozumieć mam że przed marszem Niepodległości , patrioci idą do kościoła, oddają cześć obcym bogom (nad Jordańskim), a później maszerują i manifestują Polskość.
  Na pewno zaraz pojawi się tu nijaki Wican i ze swojego zmywaka będzie pluł jadem, ale to już mnie nie obchodzi. Mały człowieczek będzie musiał się dowartościować.
  Jeszcze jedna sprawa "Lechia". Opluwacie i wyśmiewacie, jednak to określenie, nazwa nie wzięła się znikąd. do tej pory na wschodzie mówią Lachy, po Turecku Polska to Lechistan itd. Więc historyczna nazwa Polski z przed umownej daty, jest jak najbardziej na miejscu. Natomiast teoria Wielkiej Lechii, to na pewno bajka, ale jak to w bajce zawsze jest źdźbło prawdy.
 • @Autor
  Salut 5*
 • @goat 20:02:32
  Witam,

  Jest widzę nić porozumienia, ale najpierw kwestie formalne:

  - sitwa watykańska za czasów Bolesława Zapomnianego to chyba anachronizm? taki mający 700 -800 lat?
  - data 966 jest najbardziej prawdopodobna, choć podaje się 964-967. 14 kwietnia do wielkanoc roku 966 - taka hipoteza
  - lechistan, lachy - od pleminia Lędzian (podobnie Niemcy po francusku od Allemanów) - nie ma tu żadnych tajemnic
  - po co tworzyć neologizm "krystowierstwo" skoro od wieków mówimy inaczej? no ale nie będę kopii kruszył
  - chrzesćijaństwo jest tak samo obce w Polsce, jak w Anglii, francji, Włoszech, Skandynawii, irlandii, Rosji itd.
  - moją religią od wiekow jest chrześcijaństwo - uznaję ja i za religię moich przodków i za religię prawdziwą - drewniany światowid to przewaznie post-romantyczne konstrukty
  - "Większość zdarzeń historycznych jest zakłamana na korzyść krystowierstwa" - nie jest
  - w Wlk lechii jest źdbło prawdy - nie neguję, ale nie wzbudza ona we mnie emocji, emocje wzbudza we mnie wyssane z palca "wedy" mające 40 tys lat, tłumaczone z orginału przez kolegę Białczyńskiego - minimum powagi

  pozdrawiam
 • @goat 20:02:32
  To zdefiniuj to rodzimowierstwo. Tylko prosze w sposób rozbudowany, z podaniem źródeł. Pokaż, że to nie jest kreacja mająca swój początek w wieku XIX? A przez internet trafiła "pod strzechy". I co to ma wspólnego z wierzeniami przedchrześcijańskimi, ta współczesna kreacja. I dlaczego nie znamy władców, poza najwyżej pradziadem Mieszka? A władcy Słowian połabskich są znani, bodaj z VII wieku.
  Nawet Wican to książę obodrzycki z 8 wieku. Wciąż atakowany przez pobratymców Wieletów, w końcu sprzymierzył się z Karolem Wielkim.
 • @goat 20:02:32
  Bolesław Zapomniany to raczej mit. Pojawia się kilkaset lat po okresie w którym miałby życ.
 • @MacGregor 00:14:01
  Jakie źdźbło prawdy w "Wielkiej Lechii"? Albo coś prawda jest albo nie ejst. Albo istniało wielkie imperium lechitów albo nie istniało.
 • @Wican 08:41:08
  "Nawet Wican to książę obodrzycki z 8 wieku. Wciąż atakowany przez pobratymców Wieletów, w końcu sprzymierzył się z Karolem Wielkim" -

  - ciekwa informacja - to stąd przydomek?
  jak się powinno czytać - Wican przez polskie C czy jako WIKAN?
 • @Wican 08:41:46
  Bolesław Zapomniany, Bolesław Mieszkowic – rzekomy syn Mieszka II i król Polski mający panować w latach 1034–1038, o którym wzmiankę przynosi pochodząca z drugiej połowy XIII w. kronika wielkopolska. W XIX i XX w. istnienie tej postaci było obiektem sporu naukowego w polskiej mediewistyce, obecnie jednak uznaje się, że wzmianka o Bolesławie była najprawdopodobniej wynikiem wymysłu lub błędu kronikarza.

  - kronika wielkopolska z XIII wieku, czy nie kilkaset lat po.
  Chyba jest bohaterem jeden z powieści piastowskich Bunscha ;)

  pewnie konsensus naukowy mediewistów jest słuszny, ale nawet gdyby istniał, to nikomu nie wadzi - przynajmniej mi nie wadziłby ;)
 • @Wican 08:43:28
  Pisząc o źdźble prawy miałem na myśli ... o własnie, co miałem na myśli poza chęcią bycia polubownym?
  chodziło mi o historie przed Mieszkiem, bo przecież takowa była.
  trochę mnie to wszystko martwi, bo kiedy byem w podstawówce (SIC!) przyjmowało sie, że była jakas historia naszych ziem przed chrztem i nikt nie miał z tego powodu żadnych problemów,a dzis trzeba udawadniac, ze człowiek nie jest wielbłądem, że w 966 nie zeszlismy z drzew itd - mimo,że nikt nigdy tego tak nie ujmował ( może kiedyś Grzegorz Braun cos takiego palnął i teraz kolezanka Lotna która bardzo lubię do koca życi abędzie i jemu i nam to wypominać - ech te kobiety,skądinąd cudowne stworzenia ;)
 • @MacGregor 09:49:50
  200 lat to nie kilkaset. No dobra, niech będzie dwieście lat.
  A Bunsch tam wrzucał sporo nieprawd, choc powieści zacne.
  Wydaje się, że Bolka Zapomnianego mieszano z Bezprymem. Mi też by nie wadził.
  Często też twierdzi sie, że Kazimierz Odnowiciel był mnichem. Dzisiaj to już wcale oczywiste nie jest, a wtedy historia z Bolesławem Zapomnianym byłaby prawdziwsza. Gall Anonim nie wspomina o tym rzekomym władcy.
  A jeszcze o Kazimierzu odnowicielu. Prawdopodobnie przejął tron (gdyż był jedynakiem) po śmierci ojca. Obejmował władze w okresie wielkiego kryzysu. W kraju pełno było nowych rodów pościąganych i wypromowanych przez Bezpryma.W końcu stracił kontrolę i musiał uchodzić. Bodaj na Węgry. Była tzw. reakcja pogańska a przede wszystkim wyniszczający najazd Brzetysława. Z czasem Kazimierz wrócił i chyba on przeniósł stolicę do Krakowa. Zawarł sojusz z Jarosławem Mądrym i ożenił się księżnicką ruską.
 • @MacGregor 09:53:45
  Oczywiście, że przed 966 było na naszych terenach życie, choć Polską bym tego nie nazwał. Ale istnieje na ten temat mało źródeł, a te które istnieją i zostały poddane krytycznej analizie i powstały poza granicami naszego kraju.
  A co do pogaństwa, to czy w ogóle mozna mówic o jednolitości w tej kwestii? Czy istniał jednolity panteon bogów czczonych przez praPolaków czy Praczechów?
  Niestety, internet spowodował, że pojawiła się masa niedouków. Dla nich problemu nie stanowi fakt, że najstarsze zabytki pogańskie, są często pochodzenia Celtyckiego. A, Celtowie to pewnie też Polacy i rózne ich odłamy z wielkim wodzę Wercyngetoryksem.
  Znam troche ludzi utożsamiających się z czasami pogańskimi, ale posiadają dużo większą wiedzę niz neonowi "znawcy". Z tym, ze na ubraniach często noszą symbole znane raczej z tradycji nordyckiej. A to Loki, a to inna postać.
  Tutejsi znawcy nawet chyba nie znają Księgi Welesa, która akurat jest falsyfikatem, ale ponoć nieźle zrobionym. Na stronach bodaj Zadrugi nawet do tego sie przyznaja.
  Niektórzy tutejsi "znawcy" uważają, że ich religia świątyń nie potrzebuje. A przecież Słowianie posiadali chramy.
  Cóż mozna rzec o tych "fachowcach". Czasami jakaś koncepcja historyczna musi mieć fanów odpowiednika płaskiej ziemi. Normalnych adersarzy można przekonac argumentami, ale wyznawców?
 • @Wican 13:49:28
  A jak z księciem Wicanem - to od niego pseudonim?

  Zamierzam napisac trzecia część w tym temacie, o tym, w co wierzę oraz po prostu zapytac "rodzimowierów" w co oni wierzą - Perun/Perkun to indoeuropejski Jowisz, więc czy to Jowisz ciska gromami czy to tylko wyłądowania elektryczne?
  Najbardziej znanym 'rodzimowierem'w historii był cesarz Julian Apostata, ale nawet on nie wierzył w Jowisza Gromowładnego, a był raczej neo-platonikiem. Czyżby więc neo-platonizm był rodzimą wiarą cesarstwa rzymskiego w miejsce chrześcijaństwa?
 • @Wican 13:49:28
  Zacznę od Tego. Przewrotny jesteś pan. Krystowiercy palili książki, kroniki, stworzyli index, a ty wszystkiego na piśmie w żądasz. Podejrzewam że pismo Słowian było, nie jakaś głagolica od Cyryla z VII czy VIIIw., jednak nic nie przetrwało, bo albo zostało skonfiskowane, spalone i czas też zrobił swoje. Nikt tego nie wie co skrywają podziemia Watykanu. Dalej uważasz że takiego władcy jak Bolesław Mieszkowic nie było, więc cytat z Kronik wielkopolskich: "Ten Mieszko [II] zrodził z siostry cesarza Ottona dwóch synów, to jest Bolesława i Kazimierza. Gdy umarł [Mieszko II] (…) nastąpił po nim pierworodny syn jego Bolesław. (…) z powodu srogości i potworności występków, zbrodni okrutnych i nieludzkich, których się dopuszczał, źle skończył swe życie i choć odznaczony został koroną królewską, niepoliczony został nawet w liczbie królów i książąt polskich dla wielkiej nieprawości swojej. Po śmierci jego wielkie zaburzenia i wojny domowe wszczęły się w królestwie”. Czyli według ciebie okres od 1034r do 1038r to bezkrólewie. Więc kim była Emnilda słowiańska, czy to też postać zmyślona, bo babką Bezpryma nie była. Oto opis Galla Anonima:
  Gdy tak wspólnie ucztowali i weselili się, a mówiąc o tym i owym, wspomnieli przypadkiem owych skazanych z racji ich rodu, król Bolesław ubolewał nad ich śmiercią ze względu na zacność ich rodziców i wyrażał żal, że ich rozkazał stracić. Wtedy czcigodna królowa, ręką głaskając pieszczotliwie zacną pierś króla, zapytywała go, czy sprawiłoby mu to przyjemność, gdyby przypadkiem jakiś święty wskrzesił ich z grobu. Król odpowiadał jej, że nie ma nic tak kosztownego, czego by nie dał, gdyby ich ktoś mógł ich z tamtego świata do życia przywołać, a ród ich uwolnić od plamy bezecności. Słysząc to mądra i wierna królowa, oskarżała się jako winna i świadoma pobożnego podstępu, i wraz z dwunastoma przyjaciółmi i ich żonami padała do nóg królowi, prosząc o przebaczenie winy własnej i skazańców. Król łaskawie ją obejmując i całując, rękoma
  podnosił z ziemi i pochwalał jej cnotliwy podstęp, a również dzieło miłosierdzia".
  Teraz tak czytając wszystkie opracowania roczników, kronik czy to galla, czy to czeskich odnosi się wrażenie że wszystkie błędne daty( np 1032 to 1058) zdarzenia (kastracja Mieszka II, pomylona z Bezprymem) są naciągane. Czyli po prostu Bolesława Mieszkowica nie było. Niech tak dla ciebie zostanie, dla mnie on był jak Echnaton w Egipcie czy Świętopełk Przeklęty na Rusi. "Jeśli Światopełk z małżeństwa z córką Bolesława Chrobrego doczekał się synów, nic o nich nie wiadomo. Nowej władzy zależało, by świat o nich zapomniał…" Teraz parę pytań do ciebie:
  Dlaczego mieszkańcy Turcji, Persji (Iranu), Ukrainy, Rosji, Litwy nazywają nas (Polaków) Lachami?

  Dlaczego archeologowie i historycy nabrali wody w usta i oficjalnie nie komentują wyników badań genetycznych?

  Dlaczego istnieje na uczelniach paniczny strach przed odkopywaniem historii Lechii?

  Dlaczego historycy pomijają chrzest w 845 i 874?

  Dlaczego historycy zmienili tytuł kroniki Boguchwała (Godzisława Baszko) oryg. Kronika Lechitów i Polaków, na nic nie mówiący o Lechitach – Kronika Wielkopolska?

  Dlaczego Kościół Rzymsko-katolicki spalił na stosie wszystkie znalezione w kraju egzemplarze Kroniki Długosza?
 • @Wican 13:49:28
  Rodzimowierstwo, zadajesz pytanie i chcesz odnośników. Zacznijmy od tego:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowierstwo_s%C5%82owia%C5%84skie
  A teraz to:
  https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/12/22/szczodre-gody-swieto-zimowego-staniaslonca/
  A tak myślą tacy jak ty:
  https://www.pch24.pl/poganskie-pochodzenie-bozego-narodzenia--to-bzdura-,48226,i.html
  I to jest rodzimowierstwo:
  https://igimag.pl/2017/06/my-slowianie-czyli-co-warto-wiedziec-o-zwyczajach-naszych-przodkow/
  Wolę oglądać prastary dąb który jest nie daleko od mojego miejsca zamieszkani i wiekowe topole,( te drzewa tam stały jak się urodziłem i stać będą tam po mojej śmierci, smagane przez wiatr mrożone przez mróz) niż jakiegoś gościa przybitego do desek.( który nie wiadomo co ma przedstawiać, bo cierpienia jak wy to mówicie na pewno już nie przedstawia, bo nie żyje) Wolę jechać do lasu , nad rzekę, nad jezioro i podziwiać piękno natury, niż siedzieć w budynku i wysłuchiwać nad Jordańskich przypowieści z pala wyssanych i głupkowatych pseudo umoralniających wypocin przez człowieka który sam ich nie przestrzega, o polityce już nie wspominam. Mam szacunek do wszystkiego co żyje robaka, ptaka, zwierzęcia, drzewa, krzaka, porostów. Oglądam wschód słońca i podziwiam i dziękuje mu za to co robi dla matki ziemi, oglądam zachód słońca i dziękuje mu że dzień w który przeżyłem był taki jak był nie gorszy. Personifikacja sił natury w postaci Peruna, Swarożyca Marzanny jak i życia i śmierci w postaci Trygława, Walesa i Światowida (cztery strony świata), toż to to samo co wy przejęliście w postaci świętych. Święty patron tego i owego, a może niczego. To jest właśnie rodzimowierstwo, pogaństwo. To co było na tych ziemiach, obdarte z krystusowej maski.
 • @goat 19:37:51
  Wiesz kiedy powstał index? I jakos wiedza o Zeusie, Jowiszu, Odynie przetrwała. Tam nie palili? Sagi skandynawskie to fajne źródła. Polecam. Sporo sie dowiesz, nawet czasami o Słowianach.
  Słowianie pogańscy Wieleci z niemieckim cesarzem lub z nimieckimi margrabiami często szli na Polskę. Ależ ty musisz nienawidzić polskiej tradycji. I wciąż czekam na jakieś źródła. A takowe są, ale ja ci pracy nie ułatwię. Poszukaj.
 • @goat 20:40:16
  "Dlaczego mieszkańcy Turcji, Persji (Iranu), Ukrainy, Rosji, Litwy nazywają nas (Polaków) Lachami?"

  wybacz proszę, ale ... murwa kać ... no dlaczego? nazywaja nas tak równiez Litwini (lenkiszkai)?

  Poszukaj, no nie będe za Ciebie roboty odwalał.
  PS
  Dlaczego Niemcy nazywani sa przez Francuzów Alemanami, przez Włochów "tedeschi", a przez Litwinów 'vokietija' - od wielkiego imperium Alemanów, tedesków czy Vokietijan?

  Pytania, na które w moich czasach odpowiedź znało sie po 4-5 klasie podstawówki,a dzis widze jest to wiedza tajemna
 • @goat 20:40:16
  Żadnego źródła nie podałeś tylko bzdurne portale. Po prostu. A jest w ogóle jednolity panteon słowiański i były jednakowe obrzędy wśród dawnych Slowian?
  Poczytaj sobie o historii Polski u Galla Anonima, a jak chcesz opracowania to Bruckner, Gieysztor. Inne źródła to Prokopiusz, Geograf Bawarski, Thietmar sagi skandynawskie. Jak chcesz o ruskich Słowianach to polecam Borysa Rybakowa.
  Ze źródeł polecam Nestora "Powieść minionych lat"
  Jakbyś przeczytał "Poczet władców słowiańskich 631-1168" Roberta Barkowskiego to byś trochę się dowiedział.
  Na nawet "Polskę Piastów" Jasienicy. Od tych ostatnich proponowałbym zacząć, bo się czyta łatwo.
  I teraz piszę bez złosliwości. Mnie nie interesują internetowe bzdury, a jak chcesz coś wartościowego na temat slowiańskiego pogaństwa to polecam:

  https://zadruga.pl/

  Polecam też antychrzescijańską w założeniu "Rodzimę wiarę ukraińską" Haliny Łozko (czy jakoś tak-dawno czytałem i nie jestep pewien nazwiska).
  Autorka jest wołchwyni rodzimej wiary Ukrainy.
  Ale czytaj książki, a nie streszczenie czy recenzję.
  Ze źródeł poleciłbym jeszcze Widukinda, Adama z Bremy, Brunona z Kerfurtu, Saxo Gramatyka, Macieja z Miechowa, Kallimacha.
  Przedstawiłem źródła i opracowania prezentujące różny punkt widzenia. Nie lubię propagandy, każdy sam powinien sobie wyrobic zdanie. Ale trzeba czytać coś wartościowego, a nie wikipedię
 • @MacGregor 13:55:12
  Marek Aureliusz też nie lubił chrześcijan a był stoikiem. Neoplatonizm czy stoicyzm (bez chrześcijaństwa) to wg mnie odpowiednik konfucjonizmu czy taoizmu (oczywiście, pewnie trochę upraszczając. A Wican? Sporo czytałem o książętach zachodniosłowiańskich. Wieleci byli najbardziej oporni wobec chrześcijaństwa, bo tam rządziła oligarchia kapłańska. Co nie przeszkadzało im się sprzymierzać z chrześcijańskimi panami niemieckimi przeciwko Piastom.
 • @goat 20:40:16
  serio?

  "Mam szacunek do wszystkiego co żyje robaka, ptaka, zwierzęcia, drzewa, krzaka, porostów. Oglądam wschód słońca i podziwiam i dziękuje mu za to co robi dla matki ziemi" - nawet dla porostów?
  Dla krętków bladych także?

  Czyżby przodkowie Mieszka mieli szacunek dla robaka i porostu :)
  i serio dzięujesz Słońcu za to, co robi dla matki Ziemi? lechici serio dziękowali Słońcu za jego dobra robotę na rzecz matki Ziemi? To chyba nie Lechici, a goście Synodu Amazońskiego ...

  ech ech, proponuję raz to jeszcze przemysleć
 • @goat 20:40:16
  "Dlaczego Kościół Rzymsko-katolicki spalił na stosie wszystkie znalezione w kraju egzemplarze Kroniki Długosza?" - nie dośc, ze spalił, to jeszcze na stosie?

  Strach na uczelniach? serio? proponuję zapoznac sie z odkryciem cmentarzyska w Bodzi.

  A co się tyczy Wielkiej lechii, jak na uczelni dowiaduja sie, ze orlean (civitas aureliana) zawdzięcza nazwe orłu, to co mają biedni robić i niby z kimdyskutować?
  Akurat od dekad jest realizowany program badawczy wczesnych grodów noi wyniki sa 'panicznie' wypierane przez "wielkich lechitów" niestety ;)

  proponuję zapoznac się z wynikami prac prof. kałuży dot. kroniki kadłubka - co z nich wynika?

  zamiast pierdaczyć lepiej juz chyba wrocic do dobrych książek piastowksich Bunscha (nawet do powieści o bezprymie i bolku zapomnianym)
 • @goat 20:40:16
  No i po cholere kaleczysz słowo "chrystusowy" pisząc "krystusowy" - tak mówili lechici czy raczej chłopi spod Piździejowic?
 • @MacGregor 10:31:08
  Tak samo wszystko mieszacie jak jest to w tych książkach. Po pierwsze daty. U jednego jest taka, u innego inna. 30-50lat w tamtych czsach to wieczność, biorąc pod uwagę długość życia. Po drugie osoby. U jednego jest ten, u drugiego jest tamten i domysły kogo miało dotyczyć zdarzenie. Przykład:wykastrowanie Mieszka II, w Pradze. Tak do końca nie wiadomo, kto to uczynił i komu. Po trzecie nie podaje żadnych odnośników w internecie, bo czytałem książki i mi się nie chce i szukać w necie. Po czwarte odpowiadacie na sprawy które są dla was wygodne i o których przeczytaliście w jakiejś kronice, bez porównania (albo z porównaniem z kroniką np. Kadłubka), a to jest to samo jak bym przeczytał Potop, czy Krzyżaków Sienkiewicza i bym powiedział że wszysko wiem. Popatrzcie na portale katolickie, jak oni "rzetelnie" opisują historię. Jak Szechter w wyborczej. I pamiętajcie jedno że to co jest logiczne, wcale nieusi być prawdą. Krystowiercy będę pisał, czy to się komuś podoba czy nie. Pogaństwo jako kult solsrny oddawało cześć słońcu. Że nie mam innej możliwości robię to w ten sposób. Gówno do tego komuś jak ja to robię, wy macie swoich świętych i Miriam i do nich się modlicie i dziękujecie, co jest żałosne, przynajmniej dla mnie. Teraz chcecie wiedzy książkowej, a sami te książki paliliści, hipokryci z was. Zadałem więcej pytań, jakoś odpowiedzi brak. Za mało wiedzy książkowej, czy lenistwo.
 • @goat 11:16:01
  Przyznam sie, ze po pierwszym kometarzu Kolegi już miałem nadzieję, ale chyba próżną.

  "Zadałem więcej pytań, jakoś odpowiedzi brak"

  - no dobrze, Lechistan, Lenkiszki, lengyel itd od wschodniego plemienia Lędzian (podobnie Niemcy to po francusku Allemagne o plemienia Alemanów)
  - od dawna nie pale w piecu ksiązkami ani słowiańskimi runami, odkąd przerzucilem się na żydowskie brody

  Co tam z tymi wynikami DNA? Sa jakies genetyczne dowody na Wlk lechię?

  Co do 845:
  Nie było żadnego „chrztu Polski” w 966 roku. Pierwszy „chrzest Polski” w obrządku rzymskim odbył się bowiem 1 stycznia 845 r. za króla Koszyszko herbu Kroy. - tyle janusz Bieszk.

  najlepszy jest ten herb KROY ;)
 • @MacGregor 11:55:06
  Bieszek mnie nie interesuje i jego Wielka Lechia, tak samo jak Atlantyda i opis Platona, na którego się często powołujecie. Chszest przed umowną datąbył, przyjął go jeden z Popielidów. Badania DNA dotyczą haplogrup i wychodzi na to że jesteśmy tu od dawien dawna. Odnośnie Allemanów to wiem że był to zwiazek plemion. Nie wiem tylko dlaczego jest mieszane pochodzenie Niemców z tym zwiąskiem. Co do tego mają Teutoni, którzy właśnie są protoplastami Niemców. Haplogrupy dzisiejszych Niemców to miesznina Słowian, Celtów, Nordyków i Żydów. Co na to pan? I przepraszam, ale dzisiaj jest mecz mojego klubu Widzewa Łódź z Legią Warszawa i teraz mam co innego w głowie.
  Pozdrawiam i prosze trzymać kciuki za Widzew, jeśli wygrają to będzie nie lada sensacja.
 • @goat 12:26:07
  OK, trzymam kciuki ;)
 • @goat 12:26:07
  A skąd wiadomo, że od dawien dawna? To może jesteśmy Celtami? Powoływanie się na genetykę przez laików to trochę dziwne.
  Podałem ci trochę źródeł. A daty? Wiesz kiedy tworzono chronologię z datacją taka jaką znamy dzisiaj? A jak wcześniej liczono czas? Długość życia też nie jest wyznacznikiem, skoro umierała chyba większość niemowląt do 1 roku życia. Jeśli podamy 400 osób, które dożyły 80 lat a 600 przy których napiszemy 1 (niech będzie, że rok), to ile wyjdzie?.
  Na statystykę też należy patrzeć we właściwym świetle, bo średnia długość życia np. średnio 35 lat, nie oznacza, że ktoś w wieku 38 był starcem. Statystyką wiele można zakłamać, jeżeli ktoś nie umie się nią posługiwać i nie rozumie jakie "cuda" można przez nią udowodnić.
  Ja trochę źródeł ci podałem i trochę opracowań. Z różnych nurtów. Warto przeczytać, jeżeli interesuje Cie epoka.
  A kiedy to palono "Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" Długosza? Pewna cenzura panowała tylko za Zygmunta Wazę, ale to był jełop
  Mniemam, że o nich myślałeś, a nie o 'Kronice Prokosza"?
 • @goat 12:26:07
  Widzew? Oj, teraz wiem skąd ta niechęć do katolicyzmu. U kibica żydowskiego klubu to nie powinno dziwić.
 • @goat 11:16:01
  Ja coś paliłem? Podałem ci sporo źródeł, o których chyba nawet nie słyszałeś, bo unikasz odniesienia sie do tego. Czyli jednak nie wszystko spalono. I dlaczego znamy mitologię grecką? A słowiańskiej nie? O ile bylaby jednolita mitologia słowiańska?
 • @goat 12:26:07
  Ja za Widzew kciuków trzymał nie bedę, choć ich nie lubię. Cóż, koalicja Żydów z Niemcami z Ruchu, złodziejami z Wisły-nie tyczy wszystkich Wiślaków a tylko osób do niedawna decyzyjnych) (obecni działacze wciąż nie mogą wydostać klubu z kryzysu, w który go wprowadzili prawnicy i gang mający powiązania z mundurówką). Do tego celebryci z Elany, którzy na necie się napinaja a potem grupa Zetki sobie chodzi po toruńskim rynku.Zapowiedziana grupa.
  Widzew zlamał układ między ekipami na kadrze, razem ze swoimi ziomkami. Na pohybel
 • @Wican 12:46:04
  "choc Legi nie lubie"-tak powinno być
 • @Wican 12:46:04
  Po wiem ci juz dosadnie. Jesteś zwyklym idiotą, jesteś głupszy od "psychicznie chorej małpy. Po pietwsze to Widzew nie ma żydowskich korzeni, tylko ŁKS. Widzew załorzyli Polacy, związani z ruchem robotniczym( nie mylić z komunistami),tak twórcą wiekiego Widzewa, był Ludwik Sobolewski prawdziwe nazwisko Lutek Rozenbaum, jednak osiągnięcia Widzewa w tamtym okresie przyćmiły jego pochodzenie.Ja jestem kibicem Widzewa i mnie nie interesują powiązania mafijne Wisły, czy proniemieckość kibiców Ruchu, bo mam to w dupie. Ważne by Widzew wygrywał i to mnie obchodzi.
  I teraz tak; czy ty coś paliłeś, osobiście na pewno nie(może zioło, bo czsami tak piszesz), indeksu też nie stworzyłeś, ale wasz gang KK tak i to ty jesteś w tym gangu i jesteś temu współwinien(obejrzyj sobie film pt. Trzy banery). Jeżeli wiesz co to jest badanie węglem C14 i co to jest dendrologia i powoązał to z badaniami haplogrup DNA, to byś przestał nawiązywać do tych twoich źródeł, bo byś wiedział dlaczego tu jesteśmy od dawien dawna. Są jeszcze inne dziedziny powiązane z badaniem haplogrup DNA. I widzę że nie wszystkie pytania są wygodne np. Kim była Emnilda Śłowiańska, i dlaczego zmieniono nazwę kronik Polski i Lechii, na Kroniki Wielkopolskie. Teraz na prawdę dowidzenia
 • @goat 14:13:23
  Cała Łódź to żydostwo. Ja wiem, że boli. Ale sojusz ze Słązakowcami, którym nawet ich działacze zabronili wieszać flagi FC Deutschland.
  I widze, że zabolało. Cała Łódź to żydostwo, bo takie korzenie wielkości miasta.W sumie w Łodzi Widzewiaków cos mało, patrząc po napisach na murach. Siedzą po jakiś norach. Dopiero przy muzeum animacji zobaczyłem wasze bazgroły.A bazgroły ŁKSu na Śródmieściu. Kto panuje w centrum, ten panuje w mieście.
  Cóż,Widzew to tradycje socjalistow żydowskiego pochodzenia. I znowu chcesz obalac historię? Czasami Polski, czasami Widzewa? Ot, klub sochjalistyczny, potem dostał wsparcie Widzewa. Nie miał kibiców, a powstali oni na bazie sukcesów za Jaruzelskiego. Ot, kibice sukcesów, ale potem sie rozrosli.
  Mi nie wysylaj mi żadnych filmów, tylko pokaż jakąś poważną literaturę. Ale ty chyba z tych, którzy czytac nie lubią?
  A o węglu C14 nie pisz, bo się na tym nie znasz. Ot, co w jakimś programie usłyszaleś.Ważniejsza zresztą cywilizacja niż geny.

  Wacław Gapiński-założyciel Widzewa:
  "W 1909 pracowałem w Widzewskiej Manufakturze. Wraz z innymi pracownikami tej fabryki: Edwardem Grosserem, Otto Steigerem, Robertem Adamem i braćmi Zdziarskimi byłem założycielem Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie."
 • @Wican 14:50:08
  Za kogo ty się uważasz? Jesteś omnibusem czy googlobusem?
  Taki jest problem że ja jestem kibicem, a ty , nie wiem kim. Tak samo można powiedzieć o Białymstoku, czy Krakowie że to żydzi, całe miasta. Jesteś tępy, bo ja stworzyłem swoje drzewo genealogiczne, mnie więcej do roku 1600. Nie mam zadnych naleciałości żydowskich, moi przodkowie pochodzą z terenów dzisiejszej Ukrainy i z centralnej Polski, okolic Sieradza. Sam wychowywaem się i
  mieszkałem w Ustce. Ty dalej swoje. Gówno mnie obchodzą kibice Ruchu i co oni manifestują. Nic mnie nie zabolało, bo samych Polaków w Rzeczypospolitej było 45%. Taka historia jest. Widzę że jesteś kibolem Łks i to dlatego taka nienawieść do Widzewa.
 • @goat 17:01:53 Wican
  Panowie, pax vobiscum :)

  Drzewo genealogiczne do 1600? Fiu, fiu, szacun - to jest chyba rzadkość.

  Ja z trudem do około 1850 (do czasów tuż sprzed powstania styczniowego)

  pozdr
 • @Wican 12:40:08
  to chyba nawet nie król Zygmunt cenzurował kronikę Długosza, tylko cześć magnatów wymogła na nim wydanie wersji ocenzurowanej niestety.
  No i cenzura nie dotyczyła żadnej lechii (wielkiej czy klubu piłkarskiego), a spraw rodowych na Litwie
 • @goat 17:01:53
  Nie komentuję pod każdym tekstem, tylko pod takim, w którym jest poruszana tematyka na której się znam.
  Ja też jestem kibicem, tylko historii mojego klubu się nie wstydzę. O 1991 roku, trochę wyjazdów się nazbierało. Ale to żużel oraz Pogoń. Jeźdizłem na kadrę w latach 90-tych, gdzie bez ekipy i sojuszników nie było czego szukać. Potem na szczęście sie uspokoiło i przez kilkanaście lat, na meczach reprezentacji panował spokój. Aż Widzew, Wisła, Ruch to zerwali na mistrzostwach we Francji. Żydki i Niemcy, aby sie pochwalić swoimi nowymi sojusznikami z Wisły. Ot, demonstracja siły bo w przeważających liczbach atakowali przypadkowych polskich kibiców. Rozwalili pokój na kadrze. To w zasadzie antynarodowa zdrada, ale w sumie za Polaków to można w tym kręgu uważać Wisłę, a reszta różnie. A czemu czepiłem sie źrodeł powstania Widzewa? Żeby pokazac Twoją hipokryzję. Wymyślasz jakąś przedchrześcijańską historię Polski, która jakaś była (choć to jeszcze były plemiona, nie Polska, ale niech ci będzie. Atakujesz zaś cała historię już Polski, ktora jest historią chrześcijańską. Natomiast w Widzewie cieszysz się, ze was teraz dużo i jest super, ale jednocześnie odcinasz się od praźródeł powstania Widzewa. Czyli tutaj narrację odwracach. A Widzew zaczął się kibicowsko liczyć dopiero w drugiej połowie lat 90-tych. W Pogoni było niegdyś w młynie dużo metalowców pogan. I przerastali więdzą takich jak ty, nie kwestionowali historii Polski i znali źródła.A to były czasy, gdy nie było internetu w domach. Czyli musieli czytać książki a nie wikipedię, ani nie musieli oglądać jakiś netowych filmików. Nie znali jakiś Bieszków, Białczyńskich, ale poważnych badaczy o różnych poglądach.A to nie byli grzeczni chłopcy. Zapraszam do Wolina na tego typu imprezę (Festiwal Słowian i Wikingów), do Santoka (na dni grodu Santok) pod Gorzowem. Tutaj spotkasz ludzi z wiedzą i z nimi polemiki stanowią przyjemność, bo posiadają sporą wiedze i potrafią nieźle ripostować. Pojedź gdzieś na taka imprezę.
  Ja nie kwestionuję wartości, które mogła nieść przedchrześcijańska kultura słowiańska, ale na tym portalu brakuje kogoś na poizomie, kto potrafiłby prezentować taką opcję bez kompromitowania jej. Ktoś kto posiadałby wiedzę, kogoś kto znałby źródła i porządne opracowania, kogoś kto potrafi oddzielić teksty wartościowe od bajek.
  Jak przeczytasz połowę tego co podałem wcześniej w komentarzu (jakąkolwiek) to może będziesz gotowy do jakiejś poważnej dyskusji. A tak to ja sobie mogę trochę pokpić. Z historii średniowiecze a spoza historii religioznwstwo, do tego antropologia kulturowa, etnografia, to moje "koniki. A że pracuję na swoim to mogę sobie pozwolić na czytanie. Sam sobie szefuję i to mi pasuje, zwłaszcza że pracuję przy domu.Ja na tym naprawdę się znam. Może sobie popatrzeć pod jakimi tekstami komentuję. Niewielu jest takich autorów, bo ja komentuję tylko w tematyce, z której posiadam wiedzę.
  Nie znam sie na G5 to nawet nie próbowałem się tam ładować. Nie przemawiają do mnie teksty Nikandera to tam nie komentuję (choć czytam). I wielu jest tutaj takich blogerów. Wchodzę tam, gdzie sporo wiem.
 • @goat 17:01:53
  Z tym ŁKSem to palnąłeś. Oni z Pyrami tryzmaja teraz i z Cracovią. Nasi najwięksi wrogowie (Jude, Jude-cała Łódź, tak kiedyś krzyczeli Pyrusy, ale też Wiślacy). Ale ŁKS miał kiedyś honorowych kibiców, na Widzewie zaś było normalne kamieniowanie. Może już wasi pajace z tego wyrosli i polubili bardziej kontaktowy sport? Podobno. Ale to przez mocnych sojuszników, tak się stało. Ruch i Wisła to zawsze były potęgi kibicowskie. A Widzew? Zlamał pokój na kadrze, zadziałał antynarodowo, wbrew polskiemu interesowi. I teraz wszędzie trza tą waszą koalicję tępić
 • @MacGregor 17:54:34
  Do roku 1780-1800 jakoś szło później zaczęła się łacina i schody. Mało informacji, jak śledztwo poszlakowe. Zatrzymałem się tuż przed 1600r., za żmudna robota. Ale mam zamiar kontynuować.
 • @Wican 18:02:47
  Powiem ci tak, że znałem swego czasu dużo ludzi ze Szczecina, kontakty się pourywały. Znałem ich dlatego że były takie imprezy w Katowicach jak Metalmania czy Metal Battle i tam ich poznałem. Jak zginął mój kolega w Łodzi to na pogrzeb przyjechała silna ekipa. Nie przeszkadzało to nam że oni kibicują Pogoni, a ja Widzewowi.. Znałem też dużo ludzi z Gdańska, mój pierwszy wyjazd, to do Lechii Gdańsk, w tamtym czasie była zgoda z Lechią, Wisłą , później Jagiellonią. O Ruchu wtedy nie było mowy na Widzewie, także coś ci się pokiełbasiło. Nie odcinam się od początków TRMF Widzew, a od 1922 RTS Widzew. Na mecze chodziłem z dziadkiem w latach siedemdziesiątych gdy Widzew awansował do pierwszej ligi i nie wstydzę się tego. Nie mieszam jednak kibicowania z mordobiciem. Nie interesuje mnie kto z kim trzyma i jak to się odbywa, wystarczy że poczytam na Stadionowych oprawcach i już mnie ogarnia śmiech. Pogoń jak wiem to wielki były przyjaciel Legii. Teraz Legia mówi o was "trzeba być jak Pogoń, dziwką"Łks nigdy nie miał honorowych kibiców, a teraz tym bardziej nie ma. Łks to menele z najgorszych Łódzkich, ulic, nie mówię wszyscy ,ale spora część. Widzewa w Łodzi jest więcej, nie dużo ale jest. Natomiast Widzew ma zasięg ogólnopolski , nie zaś regionalny jak Łks, właśnie Pogoń, czy Śląsk.
  https://www.rmf24.pl/sport/news-stworzyliscie-mape-kibicow-polskich-klubow-triumfuje-widzew-,nId,1709548
  Zaliczam siebie do Rodzimowierców, bo staram się według zasad jakie obowiązywały przed chrystianizacją. Druga sprawa to to że to całe krystowierstwo to nic dobrego o korzeniach żydowskich. A żydów, chazarów po prostu nie trawię. A Łódź to nie żydzi, fakt że 1/3 kiedyś stanowiło to dziadostwo, ale czasy się zmieniają. Teraz w Łodzi chasyda nie zobaczysz, natomiast w Krakowie, Białymstoku, Warszawie, Rzeszowie o Kazimierzu nie wspomnę biegają sobie jak króliki na wybiegu. To na tyle dokończymy kiedyś indziej, teraz idę na mecz.
 • @MacGregor 17:54:34
  Ja akurat się nabijam. Z ignorancji adersarza. On jest gorszy niż jakaś sekta. Wiedzy nie posiada, tylko wiarę
 • @MacGregor 17:57:07
  A wymogła bo to był słaby jełop. Ja to wiem, że to nic ważnego wtedy się nie stało.
 • @goat 19:54:49
  O, i mogliśmy tak zacząć od razu. Ja byłem w tej szczecińskiej bandzie. Może nawet się spotkaliśmy. teraz włosy mi wypłowiały, więc golę się na krótko. A kiedyś to była grzywa
 • @goat 19:54:49
  I rzeczywiście. Może po sobie nie ciśnijmy. Ja sie powyzłosliwiałem, ty pdocinałeś. Z kibicem awantur nietowych nie chcę, bo mamy wystarczająco dużo wrogów.
  Waszych Żydów wycięto. I w Łodzi nie było jakiś chasydów, tylko raczej naród. Poglądy lewicowe. Ja wiem, że miejsca zamieszkania nie wybieramy. Ani rodziny, ani narodu.
  Szkoda, że wcoraj nie dali wasi rady dowalić mistrzom wszechświata i okolic. Legła potraktowała nas jak szmata. 30 lat sztamy (z krótką przerwą, dla współczesnych legionistów nic nie znaczyło.
  Znam sporo Legionistów, którzy na decyzję Teddy Boys ię wypinają, ale sie ich boją
 • @goat 19:54:49
  Widzew ma zasięgo ogolnopolski bo przez dekadę z hakiem był mocny. Ale w Łodzi naprawdę widziałem więcej napisów, ale też ludzi, w barwach ŁKS. Ja jak gdzieś jestem co najmniej tydzień, to staram się odwiedzać najgorsze mordownie. Bo tam więcej można się dowiedzieć niż w wylizanych centrach miast. Pogoń jest lokalna a na każdy wyjadz mamy daleko. Śląsk to jednak dominator w województwie. I Pogoń ma też FC na Słąsku i w Maopolsce
 • @goat 19:18:51 @ Wican
  Żałuję, ze nie mogę się włączyć w rozmowę o piłce nożnej, ale niestety nie byłem kibicem.
  natomiast szczęka mi opadła czytając o drzewie genealogicznym.
  jak będę u rodziców w Polsce następnym razem to koniecznie muszę z nimi o tym porozmawiać.
  Problem mam taki, ze wszystkie te opowieści są bardzo wyrywkowe i poszarpane, zas kiedy chcę notować to dostaję zjebkę,że dawno powinienen to wiedzieć.
  Po mieczu najstarsza informacja dotyczy domniemanych przodków (dwóch braci), którzy rzekomo uczyli się nawet w Liceum Krzemienieckim Tadeusza Czackiego,a potem wyjechali na zachód w lubelskie około 1850 i od tego czasu już mogę to i owo powiązać.

  pozdrawiam
 • @MacGregor 13:44:55
  Krótko, bo piszę na telefonie, do Wicana też na piszę jak usiądę przed kompem. Jeżeli nie masz, to podam ci linki genealogiczne i po za tym do najbliżego USC wyciągać wszystkie akty mamy, taty, dziadka, babci, prababci, pra babci. Powinieneś się zmieścic, bo do 1918r. USC, póżniej archiwum państwowe, katedra i cmentarze. Dobrze mieć też akty rodzeństwa dziadków i pradziadków.
  Muszę niestety kończyć odezwę się.
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031