Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1922 posty 2791 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Król Ryszard III York a Jedwabne.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odwiedziłem wczoraj malutką angielską wieś Fotheringhay (w hrabstwie Northampton, nieopodal Peterborough), liczącą ponad tysiąc lat, bo wspomnianą na piśmie w 1060 roku, a potem w słynnym katastrze Domesday Book Wilhelma Zwycięzcy.

W tutejszym zamku (rozebranym potem w XVII w.) swoje ostatnie dni spędziła Maria I Stuart, królowa Szkotów, gdzie była sądzona, uznana za winną zdrady i ścięta w 1587 roku (po zatwierdzeniu wyroku przez jej kuzynkę, Elżbietę I). W Anglii skazywano za zdradę na podstawie wątpliwych dowodów i prowokacji, a Rzeczpospolita przebaczała jawnym zdrajcom i być może dlatego to nie Anglicy do nas, ale my do nich jeździmy dziś tabunami na roboty (Dziś zakazuje się nam obić kijami kukłę Judasza czyli najbardziej znanego w świecie szmalcownika, który za pieniądze wydał Żyda na śmierć, co znowu dobrze nie wróży na przyszłość).

Jeszcze wcześniej, bo  w 1452 roku urodził się na zamku, a następnie spędził w nim pierwsze 7 lat swojego życia Ryszard III z kólewskiego rodu Yorków i ostatni monarcha z dynastii Platagenetów, przez krótki okres roku 1483 regent Królestwa w imieniu młodocianego bratanka Edwarda V, a nastepnie w latach 1483-85 król. Zginął w przegranej z wojskami Henryka VII Tudora bitwie pod Bosworth (to wówczas miał wg Szekspira wołać „konia! konia! królestwo za konia!” – bynajmniej nie dla ucieczki, ale by móc walczyć konno, a nie pieszo).

Na wieść o śmierci króla, Rada Miasta Yorku wydała oświadczenie: „król Ryszard, miłościwie nam panujący, został bezlitośnie ubity i zamordowany ku ciężkiej żałobie miasta tego”. Za wiki:

„Śmierć króla oznaczała koniec starcia. Armia yorkistów uciekła albo poddała się zwycięzcy. Lord Stanley [zdrajca, który w ostatniej chwili przeważył szalę bitwy na rzecz Tudora], lub jego brat, zdjął z głowy Ryszarda pogiętą koronę i wśród wiwatów wojska nałożył ją na głowę Henryka Tudora. Hołd nowemu monarsze przybył również oddać hrabia Northumberland. Ciało Ryszarda odarto ze zbroi i przerzucono przez konia z powrozem u szyi. W ten sposób zwycięzcy wprowadzili go do miasta Leicester”.

Historię piszą niestety zwycięzcy i dlatego Tudorowie swoje wątłe prawa do siłą zdobytej korony wzmacniali antyryszardowską propagandą, której najwiekszym osiągnięciem jest do dziś bardzo popularna sztuka Szekspira „Ryszard III”, przedstawiająca tytułowego bohatera jako odrażającego potwora w sensie zarówno moralnym, jak i fizycznym:

Upośledzony z natury, niekształtny,
Nieokrzesany, zesłany przed czasem
W ten świat oddechu, i to tak koszlawo
I nieudatnie, że psy ujadają,
Gdy sztykutając mimo nich przechodzę;(...)

Nie mogąc przeto zostać adonisem,
By godnie spędzić ten ciąg dni rózanych,
Postanowiłem zostać infamisem

(tł. Józef Paszkowski)

Znowuż w sztuce „Henryk VI” cz. 3 Ryszard mówi o sobie: „potrafię się uśmiechać i z tym samym uśmiechem mordować”.

Oskarża się go m.in. o zamordowanie zakwaterowanych / uwięzionych w londyńskiej Tower bratanków (tzw. książęta w wieży).

Od  XVII wieku pojawiały się oficjalne próby rehabilitacji czy odkłamania  czarnej legendy RIII, np. w 1924 roku założono Towarzystwo Ryszarda III, mające swój wkład w spektakularnym wydarzeniu roku 2012, jakim było odnalezienie szczątków króla pod parkingiem samochodowym w Leicester (nad szczątkami króla było miejsce parkingowe z literą R jak Reserved ale równiez R jak REX).

Dłuższy cytat w wiki:

Ciało króla zostało pochowane w miejscowym klasztorze franciszkanów, zburzonym w 1538 roku. Dokładne miejsce pochówku króla zostało zapomniane. W 2012 r. naukowcy ocenili, że powinno się ono znajdować pod miejskim parkingiem, ponieważ była to w ostatnich wiekach jedyna niezabudowana duża przestrzeń w centrum miasta. Resztki kościoła i królewskie kości odkryto już po kilku dniach prac.

Podstawową metodą badawczą zastosowaną przez archeologów było datowanie radiowęglowe. Wynikło z niego, że mężczyzna zmarł pod koniec XV lub na samym początku XVI w. W momencie śmierci miał ok. 30 lat. Dane te pasowały do Ryszarda III, który zmarł w 1485 r. w wieku 32 lat. Badania wykazały też, że zmarły odżywiał się przede wszystkim owocami morza, co wskazywało na to, że pochodził z bardzo bogatego rodu. Według naukowców, DNA pobrane ze znalezionych kości pasowało do DNA Kanadyjki Joy Ibsen, bezpośredniej potomkini siostry króla w linii żeńskiej. Od Ryszarda III dzieli ją 17 pokoleń. Szkielet zachował ślady licznych obrażeń odniesionych w walce. Ostrze, najprawdopodobniej halabardy, ucięło kawałek czaszki z tyłu głowy króla. Na czaszce znaleziono także siedem innych obrażeń zadanych Ryszardowi w dniu śmierci. Był on, według archeologów, niezwykle wątłej, niemal kobiecej budowy ciała[2].

Badania prowadzone po znalezieniu w 2012 roku szkieletu Ryszarda III wykazały, że cierpiał on na skoliozę (skrzywienie boczne kręgosłupa), a nie kifozę (łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową – garb), jak to opisuje William Szekspir w sztuce Ryszard III[3].

26 marca 2015 roku odbyła się ceremonia powtórnego pochówku. Szczątki króla złożono w Katedrze Św. Marcina w Leicester, w obecności członków rodziny królewskiej, dygnitarzy i przywódców religijnych. [Uznano, że jako królowi należy mu się królewski pochówek]. Uroczystości pogrzebowe miały charakter ekumeniczny, anglikańsko-katolicki, ponieważ do rozłamu kościoła w Anglii doszło już po śmierci króla. Liturgii przewodniczyli anglikański arcybiskup CanterburyJustin Welby i katolicki prymas Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols[4].

 

Zacytuję słowa z broszury Towarzystwa Ryszarda III (RIII Society):

„ ... cel i w istocie siła Towarzystwa RIII wywodzą się z przekonania, że prawda jest potężniejsza od kłamstw  - z wiary, że nawet po upływie tych wszystkich stuleci prawda jest ważna. To dowód na nasze poczucie cywilizowanych wartości, że coś równie ezoterycznego i kruchego jak reputacja jest warte nieustannego wysiłku”.

Te słowa mógłby równie dobrze napisac nasz Feliks Koneczny, albowiem tak właśnie wygląda stosunek do kategorii prawdy w cywilizacji łacińskiej (wg definicji koneczniańskiej).

Jaką zatem cywilizację reprezentował nasz ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP, ś.p. prezydent Lech Kaczyński, kiedy w czerwcu 2001 roku nakazał wstrzymanie ekshumacji w Jedwabnem, rzekomo „z powodu wyczerpania mozliwości badawczych”, za to zgodnie w opinią rabina Schudricha, jakoby „szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak”. Pełnej wiedzy nie mamy do dziś, ale tym łatwiej przychodzi naszym wrogom oskarżać o te zbrodnię Polaków, albowiem jak stwierdził prof. Geremek „taki jest cel naszej haggady” (dosłownie: takie były fakty prasowe).

PS

Wspomniany na początku zamek Fotheringhay został założony około roku 1100 jako gródek stożkowaty (ang. motte-and-bailey castle; motte to nasyp, zaś bailey to podgrodzie tudzież ogrodzony murami dziedziniec) i dziś zachował się po nim sam nasyp (motte) oraz wyraźny zarys fosy (zamek rozebrano na rozkaz syna Marii Stuart, Jakuba I Stuarta). Na zdjęciu wprowadzającym – jedyny zachowany fragment murów zamku Fotheringhay z tablicą upamiętniająca Ryśka III Krzywoplecego, pod którą yorkiści składaja raz do roku białą różę w dniu jego urodzin (2 października). Główna uroczystośc złożenia urodzinowej róży ma miejsce w pobliskim kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych zbudowanym w połowie XV wieku w angielskim stylu późnogotyckim (tzw. pionowym), ze wszech miar wartym obejrzenia.

 

  

KOMENTARZE

 • Dzięki wstrzymaniu
  Ekshumacji w Jedwabnem Żydzi mogą ćwiczyć na nas pedagogikę wstydu. Bardzo skuteczna broń.
 • @zbig71 18:37:41
  W warszawie kandydatem PIS jest towarzysz Jacek Saryusz Wolski /PZPR,PO/.
  https://natemat.pl/266641,saryusz-wolski-napisal-dlaczego-wstapil-do-pzpr-odpowiedzial-mu-sadurski

  Sławomir Metzen z Konfederacji ogłosił % Konfederacji!!

  Więcej
  1. Sprzeciw względem roszczeń do mienia bezspadkowego
  2. Sprzeciw wobec promocji LGBT w szkołach
  3. Sprzeciw wobec aborcji
  4. Sprzeciw wobec wysokich i skomplikowanych podatków
  5. Sprzeciw wobec obecnej Unii Europejskiej
 • @trojanka 19:40:10
  Z list PISu kandyduje tez pani Andżelika Możdżanowska.
  Tutaj wcześniej się wypowiada...ha,,,
  https://youtu.be/2_bvfsBdIpM
 • @zbig71 18:37:41
  Dobry Pan, dał im jeść bo diet nie starcza na placki ziemniaczane...Oj jak se pojedli do syta!!300mld przyklepane!!jak miska soczewicy!
  https://youtu.be/XH0R5sFpazs
 • @trojanka 20:19:08
  //https://youtu.be/XH0R5sFpazs //

  JEZUUUUU!!!!!!!

  Powiedz trojanka że to się nie dziej naprawdę.Powiedz że to się nie dzieje w polskim sejmie.Powiedz że to jest nagrane w jakimś sekretnym studio ze specjalnie na ten cel zaprojektowaną scenografią.Powiedz cokolwiek byle nie to że to realność.
 • @ikulalibal 20:33:38
  No z rozpaczą mówię ,że to jest SEJM RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ!!!!!!!!!!!w którym rzucono na stół placki utarte z ziemniaków z cebulą i parę zimnych pączków.

  Potem odprawiono dziwny rytuał ,wyglądający jak przejęcie we władanie.................
  W kraju w którym za WOLNOŚĆ I SUWERENNOŚĆ życie oddawały nawet kilkuletnie dzieci, młode Polki i młodzi Polacy, również starsi Polacy!kraju, którego wolność kosztowała morze polskiej krwi,.....

  https://www.google.com/search?rlz=1C1TEUA_enPL499PL516&q=dzieci+w+powstaniu+warszawskim-zdj%C4%99cia&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwi2xpvnvPjhAhVDmIsKHUz4DdoQsAR6BAgGEAE
 • @ikulalibal 20:33:38
  I jak tu sie dziwic, ze zyd Bilewicz czuje sie w Polsce gospodarzem?
 • Robert Bąkiewicz.o ustawie447
  https://youtu.be/Rn66RZLzkJE
 • Panie Grzesiu!!Przepraszam za skopanie Panu tematu notki!!
  Bardzo ciekawej!!:)))
 • @W kwestii formalnej
  "W Anglii skazywano za zdradę na podstawie wątpliwych dowodów i prowokacji, a Rzeczpospolita przebaczała jawnym zdrajcom i być może dlatego to nie Anglicy do nas, ale my do nich jeździmy dziś tabunami na roboty"

  Porównywać należy rzeczy porównywalne.
  Trudno porównywać wyspę (Anglię) czyli kraj świetnie nadającym się do obrony (tak do XX w.) z krajem lądowym (Rzeczpospolitą).

  Wbrew temu co się mówi, tzw. Anglia była przez większość historii zaściankiem cywilizowanego świata.
  Dali się podbić Rzymianom.
  Dali się podbić Anglo-Saksom.
  Dali się podbić Normanom.
  Francuzom (w XV w. wojna stuletnia) nie dali się podbić tylko dlatego, że pogoda rozproszyła flotę inwazyjną.
  Hiszpanom (w XVI w.) nie dali się podbić, z tego samego powodu.
  I Napoleonowi czy Hitlerowi również - przeszkodziła pogoda i potrzeba budowy floty aby ten skrawek ziemii zająć.

  W tych sukcesach nie ma żadnej zasługi Anglików. Po prostu mieli szczęście. Geografia ma znaczenie.

  A mimo tego ich pseudo-imperium upadło :D

  Śmiem twierdzić, że Polacy wykazali się znacznie większą zmyślnością niż Anglicy. Tylko że Polacy żyli w znacznie bardziej wyzywających warunkach.
 • @trojanka 21:09:10
  Zaszczyt i przyjemność po mojej stronie :)
 • @kowalskijan584 01:06:58
  Racja - swoim porównaniem niepotrzebnie pojechałem po bandzie.
  Np. ich wojna domowa 1642-1651 - w dowolnym kraju na kontynencie zakończyłaby się interwencją państw ościennych, tak jak nasze nieszczęścia zapoczątkowane powstaniem Chmielnickiego.

  Co do imperium brytyjskiego - chyba było rzeczywiste, a nie pseudo?
 • @kowalskijan584 01:06:58
  //Dali się podbić Normanom//

  Tym "Normanom" należałoby się bliżej przyjrzeć.Przyjrzeć i odpowiedzieć na kilka dręczących pytań.Na przykład na pytanie:dlaczego w "normandzkich osadach" zawsze odnajduje się chazarskie monety.
  Czasami arabskie,czasami bizantyjskie,ale chazarskie zawsze.
  te z napisem "Mojżesz prorok Boga"
  http://data.cyclowiki.org/images/3/31/111khazar.jpg

  albo te z napisem "Ziemia Chazarów" ( Ard al-Khazar )

  http://data.cyclowiki.org/images/b/b5/00444q00.jpg
 • @ikulalibal 10:18:21
  Pewnie sprzedawali Chazarom swoje łupy, głównie niewolników?
  Ci Normanowie, którzy zdobyli Anglię w 1066 to już było inne pokolenie, inna szkoła jazdy myślę - cywilizacyjnie sfrancuziali (w sensie pozytywnym, nie dzisiejszym ;)
 • @MacGregor 15:17:41
  Przecież w X w Chazarowie "zniknęli".W IX wieku jeszcze byli silnym a nawet agresywnym państwem a po wyprawie Światosława (965 r) przestali być zauważalni.W prawdzie władca zbiegł do Gruzji ale co z resztą? Przecież nie mogli się rozpłynąć.Co innego popłynąć.Nie dosłownie wszak był to lud stepowy ale lądem od Bałkanów poprzez terytorium dzisiejszych Węgier dalej hen...na koniec świata czyli na samą północ Północnej Europy.Wbrew nazwie nie byli przecież rdzennymi mieszkańcami Normandii bo Nortmann to przecież "człowiek północy"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031