Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1868 postów 2449 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Starożytny Egipt jako eskapizm.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Według samych Greków, ich bogowie narodzili się w Egipcie.

Żyjemy w świecie Heraklitowym, w którym wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu (o czym nas poucza rosyjski filozof Pantarejew (panta rhei) – kto z Państwa pamięta te urocze dowcipy o radzieckich uczonych, nie mówiąc już o generale Dworcowie, który ma swoją ulicę w prawie każdym polskim mieście).

Dlatego też czasami człowiek pragnie schronić się na chwilę w zaciszu świata, który byłby wieczny i niezmienny. Nie jestem pewien, czy eskapizm jest luksusem, na który możemy sobie dziś pozwolić, ale na parę chwil chyba tak. Takim miejscem może być starożytny Egipt, dar Nilu, ojczyzna bogów, faraonów, piramid, świątyń i milionów pracowitych ludzi o skórze koloru miedzi.

Historia przeddynastyczna Egiptu sięga 5500 pne, od kiedy pojawiają się neolityczne osady wzdłuż linii Nilu. Ówczesny klimat tego regionu był bardziej wilgotny od dzisiejszego, stąd poza oazami, osady położone były nawet do kilkudziesięciu kilometrów od brzegu rzeki, przypominającej dzisiejszy Biały Nil w południowym Sudanie i Ugandzie, czyli o brzegach nienadających się do uprawy [Pozostałości tych osad leżą dziś w sercu bezlitosnej i rozpalonej pustyni, co sprawia, że same badania archeologiczne wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa].

Wraz z postępującym wysychaniem klimatu, Nil stawał się osią osadnictwa i rolnictwa. Około roku 3150 p.n.e. król państwa południowego ze stolicą w Tanit na północ od Abydos podbił królestwo południowe i pojął za żonę tamtejszą księżniczkę. Według Maneto, założył on strategicznie położone na granicy obu krajów Memfis (24km na południe o dzisiejszego Kairu), które służyło później jako stolica Starego Państwa.

I tak oto nagle, niczym deus ex machina, z setek nanizanych na linię Nilu neolitycznych wiosek powstaje starożytny kolos, pierwsze wielkie państwo „narodowe” (Nie piszę „imperium”, albowiem termin ten zastrzeżony jest dla ekspansjonistycznego mocarstwa rozciągającego swoje panowanie poza własne granice i w tym sensie pierwszym imperium jest akadyjskie państwo Sargona Wielkiego XXIV/XXII wieku pne. Egipt wejdzie na ścieżkę imperialną dopiero w okresie Nowego Państwa XVI-XI wiek pne, m.in. na skutek utraty bezpieczeństwa zewnętrznego i po traumie panowania Hyksosów w Delcie w Drugim Okresie Przejściowym).

Niemym świadkiem tych przełomowych wydarzeń i jednym z najstarszych zabytków jest tzw. Paleta Narmera (obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze). Mniejsze rozmiarami palety służyły Egipcjanom do mieszania kosmetyków (zazwyczaj skladników mineralnych z tłuszczem) – nakładane na oczy służyły zarówno kobietom i mężczyznom do ochrony przed pasożytami i jaskrawym światłem (nie miały nic wspólnego ze zniewieścieniem). Na palecie Narmera mogłaby służyć do tego gładka, kolista powierzchnia między splecionymi szyjami fantastycznych bestii, choć rozmiary (64cm x 42cm) jak i tematyka artefaktu wskazuje raczej na jego ceremonialne zastosowanie.


 

Splecione szyje wspomnianych wyżej bestii być może symbolizują złączenie obu krajów, ale byłaby to w takim razie re-interpretacja jeszcze starszego symbolu sumeryjskiego (por. pieczęć cylindryczna z okresu Uruk z IV milenium pne).


 

Na jakieś 50 lat po zjednoczeniu Egiptu datuje sie pierwsze zabytki piśmiennictwa egipskiego (w szacie graficznej nawiązujące do totemów, choćby takich jak na rewersie Palety Narmera, a pojawiających się już w okresie Nagada II czyli od 3600 pne).

Niektórzy badacze sugerują, iż pismo egipskie powstało dla potrzeb administracji państwowej z inicjatywy króla Narmera, zainspirowanego pismem sumeryjskim (od 3200pne), którym posługiwali się m.in. sumeryjscy kupcy osady handlowej Buto w zachodniej Delcie.

[Język Sumerów był językiem aglutynacyjnym (por. turecki i węgierski), co ułatwiło rozwój pisma logograficznego (piktografy/ideografy) w logograficzno-fonetyczne. Język egipski posiada tzw. rdzeń spólgoskowy i w zapisie nie używano znaków fonetycznych dla samogłosek].

Pismem egipskim posługiwano się potem przez prawie 3500 lat!

I to by było na tyle :)

Poniżej:
Głowa króla Narmera (wapień), Muzeum Archeologii Egipskiej Petrie'go w Londynie. 

 

  

KOMENTARZE

 • Brawo za podjęcie tegoż tematu!!!!
  A tutaj odsyłam do forum gdzie uczestnicy tegoż bardzo poważnie odnieśli się do tematyki omawianej powyżej. I nie chodzi mi o dosłownie i szczegółowo pojmowany temat notki. Raczej o tryb charakterystyczny dla typowo "naukowych" umysłów.

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,14095
 • Te długoszyje zwierzaki nazywa się współcześnie ukutym terminem "serpopardy"
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Serpopard
 • @MacGregor 17:08:04
  UUuuuuu,
  ja tam wolę konwencjonalne koty, choć jakby się zdarzył serpopard to też pogłaszczemy, przytulimy i pomiziamy pieszczocha:)))

  Choćby nawet i niekonwencjonalny,to też podwładny Bastet.
 • 3* nie więcej!
  Puki naukowcy z XXI wieku nie wytłumaczą w jaki sposób powstały piramidy, to nie ma o czym rozmawiać.
  Puki wszyscy twierdzą, że piramidy to grobowce, póty nikt naprawdę nie chce wytłumaczyć po co powstały.
  A jak ktoś twierdzi, że cywilizacja wciąż się rozwija liniowo, to proszę mi i innym przedstawić dowody np. jak powstało "Puma Punku?

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • Ciekawszym zagadnieniem
  jest to - dlaczego tak późno - czarci pomiot - wziął się za likwidację cywilizacji starożytnego Egiptu - bo to może także odpowiedzieć - jak budowano te piramidy. Dogłębna wiedza na temat likwidacji przez czarci pomiot - wszystkich wielkich cywilizacji w przeszłości - mogłaby dzisiaj pomóc ludziom stworzonym przez Boga w uodpornieniu się na destruktywne działania czarciego pomiotu - wśród ludzi - stworzonych przez Boga. Inaczej nadal jesteśmy jak dzieci we mgle - wydani na pastwę - dzieciom diabła.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031