Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1866 postów 2442 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

POLECAM! „Medyceusze: Władcy Florencji”.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Piękna sceneria, gustowny przepych, mokre Włoszki, dobra muza, ciekawa akcja, walory edukacyjne, walory estetyczne u aktorek ...

[w wersji dla płci nadobnej: przystojne chłopaki – co zabawne, ten szczegół podawany jest jako jedna z niezgodności historycznych, albowiem prawdziwi Medyceusze oraz ich towarzysze, co widać po konterfektach z epoki, byli gładko golonymi brzydalami, podczas gdy na filmie grają ich przystojni, młodzi aktorzy, najczęściej noszący krótkie, wypielęgnowane brody].

Dla zaostrzenia apetytu: modelkę imieniem Bianca w rzymskim warsztacie Donatella gra Miss Włoch 2008 – nie wiem, jak Państwo, ale ja lubię (no niestety, wychodzi ze mnie ten męski, szowinistyczny świnizmus).

 

Przed obejrzeniem serialu miałem bardzo mgliste pojęcie o geografii włoskiego buta, ale obejrzawszy z uwagą (i z wykorzystaniem „materiałów pomocniczych”) mgła zaczęna się przerzedzać.

Dzisiejsza flaga Włoch (il Tricolore) z 1795 roku to smutne dziedzictwo rewolucji (anty)francuskiej (1789-1799) oraz późniejszej epoki napoleońskiej, a jednoczesnie podstawowy przepis na pizzę: czerwony pomidor, biała mozzarella i zielone liście bazylii.

[dziś z włoską pizzą jest jak dawniej z węgierskim winem – najlepszą można zjeść w Polsce].

 

Tymczasem w XI-XII wieku do wielkiego znaczenia zaczęło dochodzić największe miasto Toskanii (w starożytności zwanej Etrurią i zamieszkałej przez Etrusków) czyli Florencja, położona nad rzeką Arno.

 

[W środkowej Toskanii leży region Chianti (czyt. Kjanti), skąd pochodzi smaczne wino, a które wg dr Hannibala Lectera z „Milczenia owiec” (nie mylić z beczącymi baranami czyli polskimi wyborcami LGBT-PO-PIS-u) znakomicie pasuje do ludzkiej wątróbki podanej z bobem, cf. „I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti”; akurat w sprawach kulinarnych doktor Lecter jest uważam autorytetem].

Przykładowe danie wg zaleceń dr Lectera: foie gras terrine (pasztet strasburski ze stłuszczonych wątróbek), puree z bobu, kandyzowana wisienka w winie Chianti, tost drożdżowy (brioche) i do tego Castello di Monsanto Chianti Monrosso rocznik 2012.

Żeby nie było, że sroce spod ogona wypadliśmy, surowe w swej klasycznej prostocie, niczym cięcie szabli batorówki, sushi po litewsku.

Na przełomie XII i XIII wieku miasta włoskie targane były rywalizacją stronnictw politycznych, tzw. gwelfów (zwolenników współpracy z Państwem Kościelnym i przeciwników władzy cesarskiej na półwyspie) oraz gibelinów (stronników cesarza).

Przykladowy herb rodu ze stronnictwa gibelinów z cesarski orłem

 

 

Przykładowy herb rodu ze stronnictwa gwelfów z czerwonym kołnierzem turniejowym

We Florencji dominowali gwelfowie, którzy w poczatkach XIV wieku podzielili się na białych (zwolenników ugody z cesarzem) oraz radykalnie antycesarskich czarnych. Dante Alighieri należał do tych pierwszych i po zdecydowanym zwycięstwie czarnych gwelfów został wygnany z Florencji wpierw na dwa lata (1302), a później dożywotnio (zmarł w Rawennie w 1321, wkrótce po ukończeniu „Boskiej komedii”).

Florencję uważa się za kolebkę renesansu, a twórczość Dantego za jego początek.

W republice florenckiej kwitł handel, sukiennictwo (w tym folusznictwo) oraz usługi bankowe. Bity od połowy XIII wieku złoty floren (por. węgierski „forint” czy oznaczenie fl. na holenderskiego guldena) był obok weneckich dukatów główną monetą Europy.

 

Sezon pierwszy opowiada historię twórcy potęgi rodu Medyceuszy czyli Kosmy (Cosimo) zwanego później Starszym (il Vecchio), któremu pośmiertnie nadano tytuł „Ojca Ojczyzny” (Pater Patriae) oraz jego młodszego brata Wawrzyńca (Lorenzo) oraz ich rywalizację z rodem Albizzich

Herb Medyceuszy (tzw. palle czyli kulki, piłki)

Cosimo di Giovanni de’Medici (Kosma syn Jana z rodu Medyceuszów, de’=dei)

Kosma Ojciec Ojczyzny (Galeria Uffizi we Florencji)

 

Z artystów spotykamy Donatello, twórcę wykonanej z brązu rzeźby biblijnego Dawida (pierwszy golas od czasów antyku)

Jestem jak najdalszy od fałszywie pojmowanego obrazoburstwa, ale zgadzam się z opinią filmowego Pazziego, że nigdzie w Biblii nie jest napisane, że Goliata zabił goły chłopak wyglądający jak dziewczyna.

Dawida Donatella nie należy mylić z późniejszym Dawidem wyrzeźbionym z marmuru przez Michała Anioła

Następnie spotykamy Brunelleschiego, twórcę kopuły w katedrze Matki Boskiej Kwietnej (Santa Maria del Fiore) we Florencji

Na filmie słyszymy wzmiankę o przegranym przez Brunelleschiego konkursie na kwatery do drzwi baptysterium florenckiego (wygrał Ghiberti)

Projekt „ofiara Izaaka”

 

W drugim sezonie przeskakujemy jedno pokolenie i oglądamy wczesne dzieje Wawrzyńca nazwanego później Wspaniałym oraz jego brata Juliana, do tzw. spisku Pazzich włącznie.

[Kosma Medyceusz z pierwszego sezonu miał syna Piotra (tego, co go podagra łupała), a ten w okresach remisji zrodził Wawrzyńca Wspaniałego i Juliana, taka to panie kombinacja].

Spisek Pazzich wspominany jest w filmie „Hannibal”, którego akcja toczy się m.in. we Florencji (skorumpowany komisarz policji, Rinaldo Pazzi jest potomkiem tego sławnego czy też niesławnego rodu).

Tym razem spotykamy Sandra Botticelli (dosłownie Beczułeczkę, co sugerowałoby, że artysta był z metra cięty, ale za to nadrabiał w pasie).

Filmowa Simonetta Vespucci (Bella Simonetta, skądinąd krewna żeglarza i odkrywcy, Amerigo Vespucci).

W trzecim sezonie pojawi się Leonardo da Vinci ... może zagra go DiCaprio?

 

Zanęcam oraz życze miłego i pożytecznego oglądania.

  

KOMENTARZE

 • Autor, witaj;
  A zwróciłeś uwagę na konklawe? W filmie pada słowo Rzym, lecz z uwagi na solidność autorów pokazano przez moment krzywą wieżę w zupełnie innym mieście.

  Ciekawą postać Medyceusze posadzili wtedy na papieskim tronie:
  "Baldassare Cossa, Jan XXIII;
  Alexander V umarł po zaledwie dziesięciomiesięcznych rządach i wierności Pizie strzegł teraz uroczy i nieustraszony Jan. Mówiło się, że nigdy się nie spowiadał i nie przyjmował sakramentów. Nie wierzył także w nieśmiertelność duszy ani w wskrzeszenie umarłych. Niektórzy wątpili, czy wierzył w Boga.
  Jan był piratem, dał się także poznać jako truciciel papieża (biedny Filargi), masowy morderca i człowiek na wielką skalę dopuszczający się stosunków seksualnych z kobietami, nie wyłączając zakonnic; znany był też z symonii, szantażu, stręczycielstwa i mistrzostwa w niewybrednych żartach.
  W dniu w którym wybrano go papieżem Cossa był diakonem. Jednego dnia stał się księdzem, następnego — już papieżem.
  Większość katolików uważała tego szarlatana za prawdziwego Ojca Świętego, którego wiara umacniała kościół. Gdy w 1958 roku dokonano wyboru innego Jana XXIII, wiele katolickich katedr spieszyło się, aby z list pontyfikalnych usunąć Jana XXIII z piętnastego wieku" (Peter de Rosa, "Namiestnicy Chrystusa")

  tutaj ciekawy link:

  https://roux.neon24.pl/post/108399,papiez-jan-xxiii-biografia-skrywana

  Pozdrawiam
 • @roux 21:01:14
  Witaj

  Usunałem z treści niepotrzebny spoiler ;)

  Co do kard. Cossy, to jest przedstawiony w filmie jak skończony łajdak, choć nie gorszy od Sykstusa iV (Francesco della Rovere) - rzekomo pobłogosławił zabójstwo w katedrze we Florencji, a zawodowy zabójca odmówił z powodu wyrzutów sumienia.

  pozdr
 • @roux 21:01:14
  dopiero teraz zalapałem, że to TEN (anty) papież, którego w rezultacie usunięto z rejestru - dzięki za informację

  pozdr

  PS
  ta Florencja była jednak drugim po Rzymie centrum cywilizacyjnym
 • Szanowny Panie...
  zachęcając do obejrzenia jakiegoś (któregokolwiek) współczesnego filmu, bierze Pan na siebie odpowiedzialność za rozpowszechnianie zawartego tam przekazu podprogowego.
  Nie ma w dzisiejszej kinematografii filmu w którym w sposób bardzo juz zaawansowany, nie byłby ulokowany jakiś przekaz podprogowy (grubo przed II wojną już były testowane w Ameryce przekazy podprogowe lokowane w filmach wyświetlanych w kinach).
  Tzw produkcje filmowe są finansowane przez producentów, którzy jak Pan myśli?, z jakich środowisk się wywodzą?
  Kogo stać na to, by wywalić grube miliony w jakąś szmirę kinową?
  Co Pan myśli, że jakiś producent wyda grubą kasę, by wykazać, że to nie goły Dawid pokonał Goliata?
  Zbrodniarze wydają kasę na zbrodnicze (w stosunku do naszej świadomości) filmy a Pan przykłada rękę do tego, by ta broń miała jak najszerszą siłę rażenia.
  Zachęcam do głębokich refleksji, zadośćuczynienia swojej duszy i tych których Pan zarazi, tą zarazą.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Za dużo błędów na jeden post, Panie Autorze!... :)))))
  -
  Oj MacGregor, niesamowite rzeczy wypisujesz!... :))))))

  “Dzisiejsza flaga Włoch (il Tricolore) z 1795 roku to.... a jednoczesnie podstawowy przepis na pizzę: czerwony pomidor, biała mozzarella i zielone pesto”

  chodzi o basilico, a nie o il pesto, w tym przypadku!

  https://it.wikipedia.org/wiki/Pizza_Margherita

  „dziś z włoską pizzą jest jak dawniej z węgierskim winem – najlepszą można zjeść w Polsce”

  gdzie tam!... trzeba jedynie wiedzieć gdzie się na nią wybrać!

  „Toskanii (w starożytności zwanej Etrurią”

  Etruria to obszar pomiędzy Arno i Tybrem... więc obejmuje północne Lacjum, z wyłączeniem północnej oraz wschodniej części Toskanii...

  https://it.wikipedia.org/wiki/Etruria

  „region Chianti (czyt. Kjanti)”

  Chianti nie jest regionem Włoch, ale pasmem wzgórz toskańskich...

  https://it.wikipedia.org/wiki/Colline_del_Chianti

  „Tym razem spotykamy Sandra Botticelli (dosłownie Beczułeczkę”

  beczułka to “botticcello”, a nie „botticelli”... Botticelli to nazwisko a nie przydomek...

  “Cosimo di Giovanni de’Medici (Kosma syn Jana z rodu Medyceuszów, de’=degli)”

  de’ nie oznacza tutaj “degli” używanego przed samogłoskami, ale „dei” stosowanego przed spólgłoskami... Cosimo dei Medici (z rodu Medici)... przykład użycia “degli” przed samogłoską to Durante (Dante) di Alighiero degli Alighieri...

  http://www.raistoria.rai.it/articoli-programma-puntate/cosimo-dei-medici/24173/default.aspx

  “Z artystów spotykamy Donatello, twórcę wykonanej z brązu rzeźby biblijnego Dawida... Dawida Donatella nie należy mylić z późniejszym Dawidem wyrzeźbionym z marmuru przez Michała Anioła”

  są 2 Dawidy autorstwa Donatello (jeden z marmuru, drugi z brązu), oprócz Dawida wykonanego przez Michała Anioła..

  https://it.wikipedia.org/wiki/David_(Donatello,_marmo)
  https://it.wikipedia.org/wiki/David_(Donatello)

  “Filmowa Simonetta Vespucci (Bella Simonetta, skądinąd krewna żeglarza i odkrywcy, Amerigo Vespucci)”

  Simonetta nie była krewną żeglarza.... Simonetta była żoną jego kuzyna...

  https://it.wikipedia.org/wiki/Simonetta_Vespucci

  dokładne wieści o gwelfach i gibelinach pod linkiem:

  https://it.wikipedia.org/wiki/Guelfi_e_ghibellini
 • @RAM 16:10:04
  wszystkie uwagi przyjmuje z pokorą i dziękuję za wyjaśnienia

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031