Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1821 postów 2009 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Teoria Ryana-Pitmana czarnomorskiego potopu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tekst zupełnie bez związku z poprzednimi wpisami i przekomarzaniami, po prostu uważam, że mogący zaciekawić.

Naprzód wszelako dwie słowie o powstaniu Morza Śródziemnego. Po rozpadzie Pangei (=Wszechziemi) mającym miejsce około 180 mln lat temu, Afryka zbliżyła się w końcu na tyle do południowych krańców Europy, że powstał akwen morski, początkowo połączony nie tylko z Atlantykiem, ale i z Oceanem Indyjskim (musiał istnieć wóczas silny prąd morski łączący oba oceany). Po iluś tam milionach lat (jak się subkontynent indyjski zaczął tak przytulać do Azji, że aż wypiętrzył Hindukusz i Płaskowyż Tybetański), akwen utracił połączenie z Oceanem Indyjskim i powstało Morze Śródziemne, połączone wąską cieśniną z Atlantykiem (dziś Cieśnina Gibraltarska, zwieńczona Słupami Herkulesa czyli Gibraltarem na północy i Dżabal Musa (Górą Mojżesza) w Maroku.

Około 6 milionów lat temu miał miejsce tzw. kryzys messyński, tzn. wkurzony Herkules zamknął swoje słupy i morze wyparowało (szacuje się, że gdyby dziś Cieśnika Gibraltarska podniosła się i zamknęła dostęp do Atlantyku, Morze Śródziemne wyparowałoby w ciagu 300-1000 lat). Ujście Nilu stało się gigantycznym wodospadem o wysokości bodaj 2.5km i to wówczas powstał głęboki kanion, będący do dziś skalnym łożyskiem tej rzeki (tam, gdzie dziś jest Delta, pod spodem istnieje ślad po owym wodospadzie).

Około 5.3mln lat temu (okres Zankl) Słupy Herkulesa na powrót się otworzyły i wody oceanu runęły do wyschniętego basenu, pozostawiając na dnie morza widoczne ślady po tym potopie (dzisiejsza Cieśnina Gibraltarska została dosłownie wycięta przez napływający „z siłą wodospadu” a raczej tysiąca wodospadów strumień wody).

Wszystko pięknie, ale 5 milionów lat temu to było tak dawno, że nawet wg autora „Słowiańskich królów Lechii”, ich imperium było dopiero w powijakach

[W jednym z rozdziałów czytamy, że ok. 70 000 lat temu, gdy pierwsi Ariowie, przodkowie Słowian, rządzili wielkim Imperium Gobi [s. 25] Himalaje „nie zostały jeszcze całkowicie wyniesione” i były „na ogół równinnymi, uprawnymi terenami”. Tymczasem procesy geologiczne datuje się w zupełnie innych skalach niż najbardziej nawet śmiałe fantazje na temat cywilizacji. Jeśliby nawet prastare imperium naszych praprzodków datowało się 70 000 lat wstecz, to wyniesienie Himalajów jest kwestią kilku-kilkudziesięciu milionów lat (takie sprawy zajmują trochę czasu…).tu ].

Dlatego też tym bardziej interesująca wydaje się hipoteza zalania Morza Czarnego, mającego miejsce stosunkowo niedawno, bo ok. 5600 p.n.e.

Za wikipedią:

Teoria Ryana-Pitmana – hipoteza mówiąca, że ok. 5600 roku p.n.e. obszar wokół Morza Czarnego został zalany. Opublikowali ją w 1996 roku dwaj naukowcy z Uniwersytetu Columbia - William B.F. Ryan i Walter C. Pitman. Zanim doszło do kataklizmu, Morze Czarne było według nich słodkowodnym jeziorem zasilanym przez rzeki uchodzące do niego i niosące wody powstałe z topniejących lodowców górskich i lądolodu skandynawskiego.

Morze Czarne będące wtedy jeziorem znajdowało się o ponad 120 metrów poniżej ówczesnego poziomu morza, który stale się podnosił po zakończeniu ostatniego zlodowacenia, aż wzbierające wody przerwały naturalną "groblę" oddzielającą Morze Śródziemne od dna obecnego Morza Czarnego. Olbrzymia masa wód runęła przez cieśninę Bosfor, tworząc ze słodkowodnego jeziora akwen słonowodny o znacznie większej powierzchni – dzisiejsze Morze Czarne. Szacuje się, że strumień wody, który przelewał się z Morza Śródziemnego i zalewał depresję nadczarnomorską, był dwieście razy większy od strumienia wodospadu Niagara.

Wyrównywanie poziomu wody w sąsiadujących zbiornikach wodnych trwało kilkadziesiąt lat i doprowadziło zdaniem autorów teorii do migracji ludności zamieszkującej zalewane obszary. Migracja ta miała być bezpośrednią przyczyną rozprzestrzenienia się wczesnego rolnictwa na obszarze Europy i Azji. Z tą częścią teorii nie zgadzają się archeolodzy, zdaniem których neolit preceramiczny istniał już na terenie Europy (Bałkany) 500 lat przed datą czarnomorskiego "potopu".  Koniec cytatu.

Nie wiem, czy „topsze kompinuję”, ale przelewający sie z Morza Śródziemnego strumień wody musiał mieć decydujący wpływ na ostateczny kształt Cieśniny Bosfor.

Niektórzy usiłują łączyć to wydarzenie z biblijnym potopem – wszystko to być może, ale źródła biblijnego mitu o potopie zdają się pochodzić raczej z Mezopotamii.

Ciekawsza wydaje mi się inna konsekwencja „potopu czarnomorskiego”, nawet jeśli przyjmiemy jego skorygowaną wersję

(por.

Zdaniem zespołu Liviu Giosana z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole w Massachusetts, poziom Morza Czarnego był zdecydowanie wyższy, niż to załozył Ryan i  w wyniku przedarcia się wód Morza Śródziemnego poziom Morza Czarnego wzrósł jedynie o 5-10 m i woda zalała zaledwie około 2000 km kw. , za archeowieści).

Rolnictwo rolnictwem, ale najwcześniejszych „indoeuropejczyków” czyli JĘZYKOWYCH przodków ludów mówiących większoscią współczesnych języków europejskich umiejscawia się właśnie na północnym wybrzeżu Morza Czarnego i być może czarnomorski potop 5600 p.n.e. był jednym z katalizatorów ekspansji Imperium Lechitów, wróć, migracji Indoeuropejczyków.

Rysunek wprowadzający:

Morze Czarne obecnie (jasnoniebieskie) i w 5600 p.n.e. (ciemnoniebieskie) według kontrowersyjnej teorii Ryana-Pitmana.

 

  

KOMENTARZE

  • Autor
    Sklaniam sie do tej teorii(zalanie jeziora wodami morza srodziemnego) i przyjmuje wartosci posrednie -czyli wzrost poziomu wody o ok. 50-60 metrow.
    Wskazuja na to znaleziska terenow zalanych ,ktore potrzebuja dalszych systematycznych badan i finansowania.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031