Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1832 posty 2204 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Charlemagne i Polanie (powinno się trochę rymować).

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dobry tytuł to połowa sukcesu (starożytni Rzymianie, Mociumpanie, podobnie powiedali, że „dimidium facti, qui coepit, habet”, co jest też remedium na prokrastynację czyli bycie dojutrkiem).

Poczatkowo chciałem zapożyczyć tytuł od historyka, Tomasza Borówko, tzn.  Czy Karol Wielki podbił Polskę?, ale nie chcę stwarzać precedensu, żeby byc pierwszym blogerem na Neonie, któremu zrobią z doopy jesień średniowiecza, zwłaszcza, że Karol Wielki to wedle powszechnie przyjętej nomenklatury końcówka wczesnego średniowiecza, a jesień tegoż, to za monografią Johana Huizingi pod tym właśnie tytułem, dopiero wieki  XIV i XV. Znowuż „Czy Karol Wielki nosił szelki” jest mało ciekawe, bo odpowiedź jest z miejsca negatywna.

Według kroniki Thietmara z Merseburga:

„Tymczasem dostojny margrabia Hodon, zebrawszy wojsko, napadł z nim na Mieszka, który wierny cesarzowi płacił trybut aż po rzekę Wartę”.

Chodzi o rok 972, uswietniony bitwą pod Cedynią, podczas której według Macieja Stuhra, polscy woje przywiązywali sobie do tarcz niemieckie niemowlęta, co po raz n-ty powierdza, iż większość kuglarzy powinna ściśle trzymać się wyuczonego, a napisanego przez kogoś inteligentnego scenariusza i broń Boże nie dodawać nic od siebie.

Thietmar był Mieszkowi wyjątkowo nieprzychylny (muszę powrócić do książki Pawła Jasienicy „Trzej kronikarze”), bowiem jego własny ojciec brał udział w samowolnej (tzn. bez woli cesarza) wyprawie na naszego „Mieczysława” i zamiast łupów przywiózł z niej guzy i bęcki, ale podstawowe fakty podaje w miarę pradziwie, zgrzytając tylko z bezsilności zębami.

Ale dlaczego właściwie Mieszko, drogi nasz Koleżka, płacił cysorzowi (który i bez tego miał klawe życie) trybut aż po rzeke Wartę, przez co musiał głeboko sięgać do mieszka, bo gdyby mógł (albo gdyby nie było to warte), to przecie przestać by nie omieszkał?

Zacytuję obszernie linkowanego na początku historyka:

Jedno z wyjaśnień jest wprost zadziwiające: płacił, ponieważ część ziem jego państwa została przed laty podbita przez… samego Karola Wielkiego! Czy to możliwe? Sprawdźmy, co mówią źródła.

Zacząć wypada od tego, że bez cienia wątpliwości hufce Karola Wielkiego (...) naprawdę dotarły w pobliże naszych obecnych granic.

„Szerokim echem w źródłach frankijskich odbiła się wyprawa zbrojna Karola Wielkiego przeciw Wieletom z roku 789. Latem tego roku wojska wyruszyły z nadreńskiej Kolonii, przebyły całą Saksonię, na dwóch specjalnie zbudowanych mostach sforsowały Łabę i wtargnęły w głąb terytorium wieleckiego” - pisze znakomity historyk Jerzy Strzelczyk. Wieleci, z którymi wojowali Frankowie, byli plemieniem Słowian połabskich. Karol pokonał i zhołdował ich księcia Drogowita. W ślad za nim „pozostali władcy i wielmoże Słowian, naśladując go, wszyscy podporządkowali się władzy króla” - jak głoszą „Roczniki Einharda”. Jedno ze źródeł stwierdza też, że władca Franków dotarł aż do rzeki Piany, a to już jedna z odnóg ujścia Odry do Bałtyku. Z kolejnego źródła dowiadujemy się, jakoby podbito kraj Wiltiam (czyli Wieletów) „w krainach północnych aż do morza”. W „Żywocie Karola Wielkiego” Einharda czytamy wprost, że jego bohater „zmusił do płacenia trybutu wszelkie barbarzyńskie i dzikie narody osiadłe w Germanii między Renem a Wisłą i między Oceanem a Dunajem, mówiące prawie wspólnym językiem, ale bardzo różne w obyczajach i ubiorze, wśród nich najważniejsi są Weketabowie, Sorabowie, Obodrzyci, Czesi - z tymi nawet wojnę prowadził - i wiele jeszcze innych w poddaństwo przyjął”.

[“deinde omnes barbaras ac feras nationes, quae inter Rhenum ac Visulam fluvios oceanumque ac Danubium positae, lingua quidem poene similes, moribus vero atque habitu valde dissimiles, Germaniam incolunt, ita perdomuit, ut eas tributarias efficeret; inter quas fere praecipuae sunt Welatabi, Sorabi, Abodriti, Boemani - cum his namque bello conflixit -; ceteras, quarum multo maior est numerus, in deditionem suscepit”

Jeśli uwaga o „prawie wspólnym języku” jest słuszna, to świadczyłoby to o osadnictwie słowiańskim sięgającym Renu -McG].

A to bynajmniej nie wszystko. „W wyprawie przeciw Awarom (791) główne siły frankońskie, zostające pod wodzą samego Karola, postępowały od strony Bawarii wzdłuż Dunaju, jedna natomiast armia, dowodzona przez Teodoryka i Meginfryda, maszerowała północnym szlakiem przez Czechy i tym samym szlakiem wracała - domniemywał przed laty w swej rozprawie „Państwo Wiślan” Jan Widajewicz. - Z Czech ku państwu Awarów musiała przejść przez Morawy, w bezpośrednim zaś sąsiedztwie Moraw, w obrębie dzisiejszego Śląska Opawskiego i Cieszyńskiego, mieszkał »śląski« szczep Golęszyców. W takiej sytuacji przyjąć wolno, że jakiś oddział frankoński wkroczył na terytorium golęszyckie, a nawet dotarł do Wisły, która być może stanowiła kres terytorium onego w stronie wschodniej. O ile zwierzchnia władza Karola Wielkiego istotnie do Wisły docierała, jedynie w stronie golęszyckiej krainy, mogło to być uskutecznione”.

Także według „Pieśni o Rolandzie” jej przesławny bohater podbił Polskę. Jednakże legendarny rycerz Roland (czy też raczej jego pierwowzór, czyli Hruodland, margrabia frankijskiej Bretanii) poległ jeszcze w 778 r., a więc przed owymi wyprawami Franków, podczas których wojownicy Karola Wielkiego wkroczyć mogli na nasze dzisiejsze ziemie. Ale i tak występujące w „La Chanson de Roland” nazwy Puillanie (Polska) czy Puillain (Polacy) podniosły ciśnienie krwi niejednemu historykowi. Sceptycy, na czele z Gerardem Labudą, doszli jednak do wniosku, że są to anachronizmy, których nie stosowano za życia Rolanda, a wprowadził je do swego dzieła dopiero tworzący w XI już wieku (bo tak przyjmuje się datować „Pieśń o Rolandzie”) autor.

Dalsza część tekstu jest niedostępna, a i copyright więcej kopiować by nie pozwalał.

W nastepnym odcinku przedstawię, com sam z lektury „Pieśni o Rolandzie” w temacie Polan wywnioskował. 

KOMENTARZE

 • korekta
  Maciej Sztur powiedział że polscy wojowie wywiązywali swoje dzieci do maszyn oblężniczych. Prawda była jednak taka że to niemiaszkowie przywiązywali słowiańskie dzieci połapane po wsiach do swoich machin. Dziecka wołały do przerażonych obrońców "Bijcie, od ojców nie boli"

  Głośna sprawa była z tym wyczynem Szczura, kilku profesorów historii protestowało.
 • @Uwielbiam temat Wielkiej Lechii
  Tylu wspaniałych manipulacji można się dowiedzieć !

  Rok 972
  „Tymczasem dostojny margrabia Hodon, zebrawszy wojsko, napadł z nim na Mieszka, który wierny cesarzowi płacił trybut aż po rzekę Wartę”.

  Wyjaśnienie turbogermanów (w stylu pedagogiki wstydu):
  Bo jakiś zabłąkany oddział Karola Wielkiego (żył 742-814) przed 158 laty podbił kraj Warty i potem trzymał go w garści :D

  Ah, jakie te Słowiany głupie, żeby ich podbić wystarczył malutki oddział wspaniałego zachodniego rycerstwa :D

  A pozatym wydarzenia z IX wieku potwierdza literat (pewnie od pół-litra) 200 lat później.

  "Puillanie" a może to byli Paulisi z Ameryki i Karol Wielki podbił Ameryke! To dopiero byłaby sensacja :D

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Paunisi
  "Paunisi (Paneassa, Pari, Pariki, ang. Pawnee) – Indianie Ameryki Północnej, zamieszkujący niegdyś tereny obecnego stanu Nebraska, a współcześnie – Oklahomę i inne stany USA. "
 • @kowalskijan584 20:54:15
  Było odwrotnie - zabłąkany oddział Słowian sprawił manto Karolusowi, obił go zdechym prosiakiem i nauczył czytać po łacinie?

  odwetowa wyprawa Karola Wlk przeciw Wieletom to rok 789, zakończyła sie hołdem i wycofaniem Karola do Saksonii.

  Domysły Widajewicza związane z wyprawą przeciw Awarom są hipotezą watpliwą.
  Jeśłi Thietmar mial rację, to Mieszko nasz płacił trybut w roku 972, czyli sto lat później- nie wiemy, jakie były tego przyczyny - i proszę nie mylić trybutu z okupacją.

  No i chyba nie rozumie Kolega sformułowania "pedagogika wstydu" - to, że włądca największej potęgi na kontynencie od czasów imperium rzymskiego zorganizował ekspedycję odwetową na Wieletów zakończona nietrwalym sukcesem ma być dla nas dzisiaj powodem do wstydu?
  Oczadział Waść?

  Co do "Puillanie" (nazwa krainy) w "Chanson de Roland" z XI wieku to opisze rzecz w innym tekscie jako ciekawostkę

  pozdr
 • @kowalskijan584 20:54:15
  nietrwałe sukcesy Karola wobec Wieletów były podobne to sukcesów cesarza niemieckiego wobec Bolesława Krzywoustego - raczej świadczą o potędze i sile zarówno Wieletów, jak i Bolesława

  - och*jeliście z tym kompleksem niższości; to jest upodabnianie się do dzisiejszych banderowców, dla których zaprzeczanie, iż Egipcjanie byli Ukraińcami jest obrażaniem narodu ukraińskiego (zakładając, że w ogóle taki istnieje)
 • @kowalskijan584 20:54:15
  Mnie najbardziej uderza ten fragment "Żywota Karola Wlkiego":

  "zmusił do płacenia trybutu wszelkie barbarzyńskie i dzikie narody osiadłe w Germanii między Renem a Wisłą i między Oceanem a Dunajem, mówiące prawie wspólnym językiem, ale bardzo różne w obyczajach i ubiorze, wśród nich najważniejsi są Weketabowie, Sorabowie, Obodrzyci, Czesi"

  świadczy to o słowiańskim osadnictwie aż po Ren i Dunaj (Ocean to pewnie Baltyk aż po Lubekę na zachodzie)

  pozdr
 • @kowalskijan584 20:54:15
  no i okreśłenie "turbogemanin" wobec mnie jest co najmniej żalosne - owszem, turbogermaninem był Hitler, ale ja akurat nie twierdzę, że starożytni Germanie wymiatali od Pirenejów po Ural, przeciwnie, siedziała ta dzicz po lasach i dopiero kontakt z cywilizacją rzymską, a później chrześcijaństwo pomogły im osiągnąć wyższy szczebel kultury

  pozdr
 • @MacGregor 09:57:20
  MacGregor, to że Słowianie mieszkali po Ren a nawet w Anglii czy Danii to chyba wiadomo każdemu, nie jest to raczej sprawa sporna a oczywista. Nie odwracaj uwagi czytelników.

  Natomiast ten tekst wpisuje się bardzo dobrze w narrację "turbogermanów" czy "naukofcuw z 4 ligii" (4 liga bo polscy naukowcy są tak wspaniali, że polskie uniwersytety są klasyfikowane gdzieś w okolicach 400-nego miejsca na świecie pod względem dorobku naukowego).


  "Ale dlaczego właściwie Mieszko, drogi nasz Koleżka, płacił cysorzowi (który i bez tego miał klawe życie) trybut aż po rzeke Wartę (...)

  Jedno z wyjaśnień jest wprost zadziwiające: płacił, ponieważ część ziem jego państwa została przed laty podbita przez… samego Karola Wielkiego! "

  Karol "podbił" te ziemie na krótko, w okolicach 800 r.
  Potem jego państwo się rozpada.
  Ziemie owe stały się znowu wolne (przestają płacić trybut).
  Potem Thietmar skłamał o Mieszku, że płacił haracz cesarzowi (rok 972 jakies 150-170).
  Z twojego tekstu wynika, ze praPolacy płacili cesarzom niemieckim trybut przez 150 lat. To jest dokładnie kolejna próba wmawiania Polakom, że ich przodkowie to miernoty. Wolne żarty :D
 • @kowalskijan584 11:25:51
  Słowianie poza Renem czy w Brytanii nie są dla mnie faktem oczywistym, wręcz pierwsze słyszę - choc Kanut Wielki był po matce Polakiem

  Karol zhołdował Wieletów, ale była to zapewne sprawa jednorazowa (tak jak swego czasu Juliusz Cezar chwalił się zhołdowaniem mieszkańców Brytanii, megaloman jeden).

  W tekście pisze, że jest to JEDNO z wyjaśnień, które potraktowałem z przymrużeniem oka.
  Thietmar nie pisze, że trybut płacono od 150 lat, a tylko, ze w 972.
  ma Kolega rację, że mój tekst mógł być tak zrozumiany.

  Mimo wszystko uważam, że nie ma potrzeby być aż tak czułym na tym punkcie - skąd takie wrażenie,jakoby mieliśmy być miernotami.
  Co do polskich uniwersytetów, owszem, ale wobec takich nazwisk jak Gerard labuda, jerzy Strzelczyk czy Henryk samsonowicz (skadinąd komuch) to jednak miałbym szacunek, zwłąszcza w porównaniu z szarlatanami pokroju Bieszka czy Białczyńskiego

  pozdr
 • @MacGregor
  //siedziała ta dzicz po lasach i dopiero kontakt z cywilizacją rzymską, a później chrześcijaństwo pomogły //

  Przede wszystkim pomogły im fizycznie przetrwać.Albowiem pierwsze kontakty z cywilizacją rzymską a już zwłaszcza chrześcijaństwem zagroziło fizycznemu istnieniu Sasów.
  Karol zwany Wielkim zmniejszył populację Sasów o 1/3 (są szacunki że o 2/3) albowiem mąż ów przepojony wartościami cywilizacji rzymskiej i chrześcijańskim miłosierdziem po każdej wygranej bitwie kazał martwym i rannym Sasom ucinać dłonie dla celów obrachunkowych.
  W obliczu zagłady całego narodu i braku perspektyw jakiegokolwiek ratunku, dzielny wódz (książe) Widukind zgodził się przyjąć chrześcijaństwo.
  Osobę Widukinda spopularyzowano w XIX w na fali zachwytu volkizmem https://pl.wikipedia.org/wiki/Volkizm
  Pieśń wychwalająca dzielnych Sasów i Widukinda napisana na początku XX w przez poetę volkistę Hermanna Grote stała się hymnem Dolnej Saksonii.I do dziś (choć enerdowcy kręcili nosami) jest bardzo popularna. https://www.youtube.com/watch?v=zMWi_JTT7v4
  https://de.wikipedia.org/wiki/Niedersachsenlied

  A my co? przy oficjalnych okazjach popiskujemy bez przekonania coś o jakimś Bonaparte co dał nam przykład .
  Żeby bodaj bogurodziece,ale nie!na to już jesteśmy mało chrześcijańscy
  albo żeby coś pogańskiego -ale też nie! bo na to z kolei jesteśmy zbyt chrześcijańscy.
  Jak u Gombrowicza który pisał o potworze co to się ani urodzić ani zdechnąć nie może.
 • @ikulalibal 12:28:28
  Co racja to racja, Sasom rzeczywiście nawracanie przez Karola nie wyszło wówczas na zdrowie.
  Ale przy okazji - dzisiejsi Sasi specjalnie nie cierpią z tego powodu na antywatykańskie kompleksy jak nasi neo- czy pan-słowianie, że niby rządziliby całym światem, gdyby ich mieczem nie nawrócono.

  Co do Napoleona w naszym hymnie, rzeczywiście skandal - osobiście byłbym za przywróceniem Bogurodzicy

  pozdr
 • @ikulalibal 12:28:28
  Może jestem przewrażliwiony, ale przynajmniej część naszych polskich słowian głosi tezy zbliżone w formie i treści do niemieckiego Volkizmu (chrzescijaństwo jako rzekomo religia palestyńskich nomadów, w odróżnieniu od wiary rodzimej, naturalnej, bo wyrosłej z naszej ziemi - prawie dosłownie taki tekst czytałem gdzies u kol. Zawiszy na neonie)

  pozdr
 • @MacGregor 13:19:48
  „chrzescijaństwo jako rzekomo religia palestyńskich nomadów, w odróżnieniu od wiary rodzimej, naturalnej, bo wyrosłej z naszej ziemi ”

  A skąd to chrześcijaństwo się wzięło, według Mak Grzegorza? Z polskiej ziemi, z wartości polskich? Skąd się wzięli pierwsi wyznawcy Chrystusa, z Marsa czy od koczowników z Bliskiego Wschodu?

  „Karol zwany Wielkim zmniejszył populację Sasów o 1/3 (są szacunki że o 2/3) albowiem mąż ów przepojony wartościami cywilizacji rzymskiej i chrześcijańskim miłosierdziem po każdej wygranej bitwie kazał martwym i rannym Sasom ucinać dłonie dla celów obrachunkowych.”

  TAKIE wartości chcesz Słowianom przypisać?
 • @Lotna 13:53:44
  Pan Jezus nie był nomadem, a katolicyzm to religia uniwersalistyczna z takąż moralnością, ograniczająca ludzką chciwosc

  Pierwsi wyznawcy nie wzięli się od koczowników, ale od prozelitów, najczęściej spoza narodu żydowskiego, ale niby skąd Pani może to wiedzieć?

  ucinanie rąk nie jest wartością chrześcijańską, ale pogańską właśnie.

  o wartościach polecam tę książkę:

  https://macgregor.neon24.pl/post/145800,jawnoreklama-historia-antykultury-krzysztofa-karonia

  (w tym encyklike Sublimis Deus oraz Polaka, pawłą Włodkowica)

  A jakie to były niby wartości słowiańskie - puszczanie wianków i skakanie przez ognisko? To są obrazki dla grzecznych dzieci i wierszyki z XIX wieku

  Plemionami słowiańskimi byliśy tysiąc lat temu, dzis Bogu dzięki jestesmy Polakami,ale widac Pani jest ukąszona polską wersją prymitywnego "Volkizmu" - żal doprawdy

  pozdrawiam
 • @Lotna 13:53:44
  a poza tym nikt Pani nie zabrania nałożyć ukrainską koszulę z wyszywanką, dwukilogramowy wianek na głowę, łapcie z łyka i tańcowac przy ognisku.
  można zreygnowac z "watykańskiego" alfabetu na rzecz aryjskich run, z samochodu na recz wozu na wzór z bronocic.

  czy wie Pani, skąd się wzięły cudowne, polskie stroje ludowe? Z tradycji słowiańskich czy raczej z kopiowania strojów szlacheckich w XVI i XVII wieku? proszę sprawdzić. tradycyjnie i odświetnie ubranemu polskiemu chłopu bliżej jest do katolickiego szlachcica niz do "słowianina", nawet biorac pod uwage słowianina z ekranizacji "Starej baśni"

  pozdr
 • @MacGregor 13:19:48
  Może jestem przewrażliwiony, ale przynajmniej część naszych polskich katolików głosi tezy zbliżone w formie i treści do ustrojów totalitarnych uważając się za wybrańców (Boga) a przez to uprawnionych do ciemiężenia innych dowolnymi metodami (siłą, kłamstwem, niszczeniem innych kultur - Bóg wybaczy i rozgrzeszy bo jest miłosierny).

  I nie, przyjęcie chrześcijaństwa siłą wcale nie jest postępem jak to kościół przedstawia od wieków. Rzym stał się chrześcijański w 313 r. (edykt mediolanski) a padł 100 lat później.

  "Niewykluczone jest, że to właśnie chrześcijaństwo w dużym stopniu zdestabilizowało życie polityczne Rzymu doprowadzając do jego upadku."

  https://www.imperiumromanum.edu.pl/religia/chrystianizacja-starozytnego-rzymu/
 • @MacGregor 14:07:11
  //Pan Jezus nie był nomadem, //

  Przecież to nie tak działa.
  Zgodnie z wielce intelektualne satysfakcjonującymi teoriami vilkizmu, warunki geograficzne jako jeden z elementów "krajobrazu" kształtują człowieka z taki sposób że w zasadzie jest endemitem.
  Na przykład:ludzie żyjący na bardzo nasłonecznionym a nawet wypalonym słońcem obszarze Palestyny w sposób naturalny spragnieni są cienia ,chłodu i wilgoci.Dlatego poprzez wieki wykształciły się u nich cechy charakteru których symbolem jest "cień"i "chłód".Są mroczni, skryci,działania często otaczają tajemnicami,nieszczerzy,intryganci, itd
  Europejczyk żyjący mniej więcej w naszych przestrzeniach geograficznych zawsze spragniony był słońca i ciepła.Tu lato było krótkie,mało słoneczne.Za to dużo cienistych lasów i wody zimnej a nieprzyjemnej no i długa ciemna zima.Przeto Europejczyk z "naszych stron" to lichtmenschen -człowiek światła" :otwarty na inny,szczery,prostolinijny itp
  Człowiek pochodzący z np z Bliskiego Wschodu i człowiek pochodząc z np Europy Środkowej to w sensie mentalnym różne istoty żeby nie powiedziec kosmosy.Tako rzecze volkizm.
 • @ikulalibal 14:49:44
  Riiiiight ..... jak mawiał Dr Evil.
  Volkizm istotnie mógł powstac tylko w niemieckim umyśle :)
 • @kowalskijan584 14:39:05
  "część naszych polskich katolików głosi tezy zbliżone w formie i treści do ustrojów totalitarnych uważając się za wybrańców (Boga) a przez to uprawnionych do ciemiężenia innych dowolnymi metodami (siłą, kłamstwem, niszczeniem innych kultur - Bóg wybaczy i rozgrzeszy bo jest miłosierny)" -

  - nie znam, osobiście nie spotkałem, może chodzi o Judejczyków?
  A moze chodzi Koledze o marksizm kulturowy? Tylko co to ma wspólnego z katolicyzmem?

  "uprawnionych do ciemiężenia innych dowolnymi metodami (siłą, kłamstwem" - nie myli Kolega chzrściajństwa z islamem?

  No chyba że wiadomosci o chrzescijańśtwie czerpiemy z Wyborczej ...
 • @ikulalibal 14:49:44
  Wychowałem się w religii calkowicie uniwersalnej o takiejż etyce i być może z tego powodu niemiecki rasim w wersji volkistycznej (ładnie i szczerze wyjaśniony przez Kolegę) napawa mnie tylez wstrętem co szczerą pogardą.
  Czuję się w dodatku Polakiem nie z powodu określonej haplogrupy czy cienistego gaika i szemrzącego strumyka, co z racji mojej afirmacji i utożsamienia się z okresloną kulturą i tradycją.
  [Ciekawe, jak volkizm kwalifikowałby Polaków żyjących na ukrainnych stepach - tam też cienia tyle, co w Afryce).

  I nie trzeba być semickim endemitą, żeby hołdować cywiliizacji talmudycznej czy bizantyńskiej

  pozdr
 • @MacGregor 13:30:14
  To świetnie że nie traci pan dobrego samopoczucia.Jednak w życiu zbiorowym chodzi o to aby większość miała równie dobre samopoczucie a nie ma.I to od dawna.
  Pan z uporem lepszej sprawy stara się przeszkodzić innym w znalezieniu jakiegoś środka uśmierzającego choćby w formie wiary w "Wielką lechię" czy " turbosłowian" czy w co tam jeszcze.
  A przecież Polacy którzy cały XIX i XX w przegwizdali uganiając się za jakimiś hipostazami ledwie teraz zaczynają postrzegać że coś jest nie tak.
  Inne narody (etnosy) zauważyły to już dawno dlatego co inteligentniejsi spośród nich próbowali dać odpowiedź na dwa pilne pytania: "dlaczego"? i "co robić"?.Ideologia volkizmu była jedną z takich prób.Nie twierdzę że najbardziej udaną ale dość popularną w swoim czasie.Miał on (ten volkizm) też taką zaletę że był optymistyczny.Zakładał że jeśli dobrze poznać mechanizm można pewne niekorzystne procesy spowolnić a nawet odwrócić.
  Stopniowo jednak "optymistyczny volkizm" zaczął ustępować miejsca ponurym za to chyba bliższym prawdy nurtom filozofom w rodzaju Oswalda Spenglera https://en.wikipedia.org/wiki/The_Decline_of_the_West
 • @MacGregor 13:18:54
  "No chyba że wiadomosci o chrzescijańśtwie czerpiemy z Wyborczej ..."

  Czerpiemy z codziennych doświadczeń z życia w Polsce o których Kolega nie wie bo żyje na angosaskiej Prowincji. Ciepło, sucho... do czasu.

  Chrześcijaństwo i Islam to różne gałęzie tego samego judaistycznego pnia. Trochę się różnią ale lepiej je zaorać zawczasu.
 • @kowalskijan584 20:57:25
  "Chrześcijaństwo i Islam to różne gałęzie tego judaistycznego pnia" - pogrążasz się coraz bardziej - a można było milczeć i nadal uchodzić za filozofa.

  Rozumiem że po prowincji szaleją katolickie szwadrony śmiierci
 • @kowalskijan584 20:57:25
  "lepiej je zaorać zawczasu" słusznie, lepiej zawczasu zaorać turbolechitow, zanim pozarazają innych
 • @MacGregor 22:30:44 & 22:38:54
  "Chrześcijaństwo i Islam to różne gałęzie tego judaistycznego pnia" - pogrążasz się coraz bardziej"

  Czyżby Kolega nie słyszał pojęcia "religie abrahamowe"?

  "Trzema głównymi religiami abrahamowymi są judaizm, chrześcijaństwo i islam."
  ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Religie_abrahamowe )

  "lepiej zawczasu zaorać turbolechitow, zanim pozarazają innych"

  Coś kiepsko turbogermanom to idzie, widać, że nigdy pługa w swoich rękach nie mieli :D
 • @MacGregor 14:07:11
  „katolicyzm to religia uniwersalistyczna z takąż moralnością, ograniczająca ludzką chciwosc”

  Szkoda tylko, że nie ograniczającą chciwości Watykanu ociekającego złotem i purpura i właścicielem najbogatszego banku.

  „ucinanie rąk nie jest wartością chrześcijańską, ale pogańską właśnie.”

  Wierzysz w to, co piszesz? Dlatego właśnie, że ucinanie rąk jest „wartością” pogańską, robił to wielki chrześcijanin, jeden z największych zbirów jakich ziemia nosiła, Karol Wielki.
 • @MacGregor 14:28:39
  „a poza tym nikt Pani nie zabrania nałożyć ukrainską koszulę z wyszywanką, dwukilogramowy wianek na głowę, łapcie z łyka i tańcowac przy ognisku.
  można zreygnowac z "watykańskiego" alfabetu na rzecz aryjskich run, z samochodu na recz wozu na wzór z bronocic.”

  Nie napinaj się tak, bo Ci żyłka pęknie. Poza tym, stajesz się niesmaczny. Nikt tu nie mówi o odstawiani jakichś chec z tańcowaniem w łapciach z łyka wokół ogniska, tym bardziej w Ukraińskich (!) strojach, a o dociekaniu prawdy i poznawaniu naszej historii, która jest przed nami ukryta, po to, by niektórym było łatwiej Polakami i innymi narodami słowiańskimi zarządzać. Do Ciebie to niestety nie dociera, bo masz mózg wyprasowany do gładkości katolicką propagandą.
 • @MacGregor 13:30:14
  „Wychowałem się w religii calkowicie uniwersalnej o takiejż etyce ”

  Czyżby. Muzułmanie patrzą z pogardą na ten chrześcijański uniwersalizm, twierdząc, że to ich religia jest całkowicie uniwersalna i egalitarna, co zresztą jest równie śmiechu warte, biorąc pod uwagę pozycję kobiet.

  A i owszem, mężczyźni wyznający islam mogą żenić się z kobietami wyznającymi religie Abrahamowe, czyli z żydówkami i chrześcijankami, bo są to religie wyznające jednego i tego samego boga.
 • @Wyższość krześcijan
  Oto wyższość chrześcijańskiej kultury nad "barbarzyńskimi" Słowianami :)

  "U schyłku XI w. Szczecinianie mieli oświadczyć biskupowi Ottonowi Mistelbachowi: "U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk" (Żywot świętego Ottona). "

  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4916

  Dobrze gadali.
 • @kowalskijan584 09:23:27
  "Trzema głównymi religiami abrahamowymi są judaizm, chrześcijaństwo i islam."
  ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Religie_abrahamowe )

  - wiedza wikipedyczna widze jest.


  A swoją drogą trzeba cierpieć na niezłą "hybris", żeby nagle zapragnąc zaorac chrześcijaństwo ... "ZAWCZASU" - zawczasu przed czym?
 • @Lotna 08:01:41
  Myślałem, że 95% majatku światowego jest w rekach Rotszyldów itp, a tu widzę złotem ocieka Watykan.

  książe jarema nadziewał hajdamaków na pal, ale nie dlatego, że była to wartośc katolicka

  Pierwsi ręce ucinali poległym np. Egipcjanie, 3000 tys lat przed chrześcijaństwem
 • @Lotna 08:18:41
  "a o dociekaniu prawdy i poznawaniu naszej historii, która jest przed nami ukryta, po to, by niektórym było łatwiej Polakami i innymi narodami słowiańskimi zarządzać" - no to prosze dociekać, ale cokolwiek głebiej, a nie poprzestając na powtarzaniu komunałów.

  kto co przed panią ukrywa? kler? watykan?
  Po raz kolejny - słowiananami bylismy jako zbiór plemion ( Golęszanie, Polanie,Wiślanie), od co najmniej 7 wieków jestemy Polakami, to naprawde jest róznica.
  tworzymy naród, naród to jest coś więcej niż DNA, haplogrupa, wyszywanki itp cepeliada
 • @Lotna 08:28:04
  Muzułmanie - no i co coz tego?
 • @kowalskijan584 10:25:51
  No a kto był autorem tego żywota św. Ottona - Szczecinianie czy jakiś mnich niemiecki?

  A ten słynny dominikanin, broniący indian i opisujący okrucieńsstwa hiszpańskich chrześcijan - jako kto to pisał, jako poganin czy jako chrześcijanin?
 • @MacGregor 14:29:56
  //Myślałem, że 95% majatku światowego jest w rekach Rotszyldów itp, a tu widzę złotem ocieka Watykan.//

  Jakby jedno przeszkadzało drugiemu.
  Kto obracał kapitałami Watykanu? idzie mi o czasy najdawniejsze.O te czasy kiedy złoto (i inne waluty) ze schrystianizowanej Europy płynęły do Watykanu szerokim strumieniem a wszelkie "inwestycje" w terenie (kościoły,klasztory,itp),finansowane były przez sponsorów którymi byli lokalni władcy czy zamożni feudałowie.
  Co Watykan robił z pieniędzmi bo że wydawać nie lubił o tym wiemy.Musiał je komuś dawać na "przechowania" czy jak to się teraz nazywa "na lokatę"
  Dzieciom w podstawówce (o ile jeszcze są podstawówki), można mówić że cały przepych renesansowej:Wenecji,Lombardii,Padwy i Rzymu,pochodził z "handlu korzeniami".
  Nawet przy dzisiejszej konsumpcji milionów ton cynamonu i pieprzu nie można zarobić takiej forsy o cóż dopiero w średniowieczu czy renesansie.
  I właściwie z czyją forsą wyprowadził się (via Niderlandy ) na Wyspy Brytyjskie "wenecki kapitał" .
 • @ikulalibal 14:55:26
  "Nawet przy dzisiejszej konsumpcji milionów ton cynamonu i pieprzu nie można zarobić takiej forsy o cóż dopiero w średniowieczu czy renesansie" - myślałem, że w średniowieczu pieprz był stosunkowo droższy, niż dzisiaj ;)

  A propos - czy to znaczy, że pieniądze Rotszyldów to tak naprawdę kasa watykańska, a krzywonosi biedacy robią za słupy? Rotszyld chłopcem na posyłki u papieża?

  A zupełnie na serio:
  wpis był o czym innym, a tu widzę zrobiła się dyskusja o zbrodniach i 'ociekaniu złotem' przez Watykan ...

  Kol. Kowalskijan chce ZAWCZASU zaorywac chrześcijaństwo (zawczasu, zanim co?)
  a pani Lotna chce dociekać ukrywanej przed "nami słowianami" prawdy

  Skoro i Herkules doopa,kiedy ludzi kupa, to co dopiero ja ...
 • @Lotna 08:28:04
  "A i owszem, mężczyźni wyznający islam mogą żenić się z kobietami wyznającymi religie Abrahamowe, czyli z żydówkami i chrześcijankami, bo są to religie wyznające jednego i tego samego boga"

  - bynajmniej, bo Bój chrześcijański jest w Trójcy Jedyny, zaś żydzi i muzułmanie to moniści

  Może zamykając póki co temat:
  CZY NAPRAWDE największym problemem dla Polaków iest Watykan, a nie np. neomarksizm europejski?

  pozdr
 • @MacGregor 15:18:49
  //czy to znaczy, że pieniądze Rotszyldów to tak naprawdę kasa watykańska//

  Poniekąd.
  Nie ma powodu udawać kogoś kim się nie jest czyli naiwnego.Metkę "rotszyld" należy traktować bardzo symbolicznie.Słowo to stosowane jest dla komfortu,po to aby za każdym razem nie musieć używać tasiemcowego:"żydowski kapitał finansowy".
  Ale żeby nie być gołosłownym:po 1202 r rycerze zakonni wywieźli z Konstantynopola około 100 ton złota.
  Żeby sobie uzmysłowić ile to było trzeba wiedzieć że zapasy złota całej ówczesnej Europy nie przekraczały 5 ton.
  Napływ takiej ogromnej ilości złota nie zaowocował np skokowym wzrostem budownictwa sakralnego.Zaowocował a są to fakty historyczne ,wysypem "domów bankierskich".Czy zatem konkluzja że "dożowie" zakładali "domy bankierskie" za złoto powierzone im przez Watykan,jest bardzo brawurowa ?
 • @ikulalibal 15:55:45
  Nasz rząd zakupił latem ponoć 9 ton złota.

  Te 100 ton złota po 1202 to prawdziwa liczba, bo rzeczywiście robi wrażenie?

  Myślę, że włoskie domy bankierskie w istocie mogły powstawać za złoto ukradzione "konstantynopolitańczykom" (nie mogłem się powstrzymać od użycia tego słowa, tak rzadko mam okazję jeśli w ogóle) - nigdy o tym nie myślałem, a sprawa prawdopodobna-, ale jeśli, to raczej bez udziału czy nakładów papiestwa.
  Wenecjanie robiący interesy na transporcie krzyżowców do Ziemi Świętej nie dzielili się przecież zyskami z papieżem.

  dzisiejszy watykan siedzi w kieszeni żydowskich bankierów i zapewne dlatego jest wobec nich tak spolegliwy.
  A te rzekome bogactwa Watykanu - nawet na budowe nowej bazyliki św. Piotra sciagali kase z całej europy

  pozdr
 • @MacGregor 16:18:50
  // to prawdziwa liczba,//

  A dlaczego miałaby być nieprawdziwa ? już mniejsza i o to że Bizancjum miało bardzo dobrze rozwiniętą administracje i biurokrację ale o fakt że przez setki lat właśnie Konstantynopol kontrolował cały handel z Azją.Kto więc miał mieć złoto jak nie oni ?
  Dwa Rzymskie Cesarstwa:Zachodnie i Wschodnie, miały jedną najważniejszą misję:schrystianizowane ludy za wszelką cenę ochronić przed pułapką systemu finansowego.Albowiem ówczesne tylko elity miały świadomość czym wogóle jest pieniądz,co to kredyt,co lichwa, co zrobić aby uniemożliwić "złym ludziom" monopolizację finansów.Ówczesne narody europy nie miały świadomości zagrożenia czemu nie można się dziwić jako że cywilizacyjnie pochodziły z innego świata.
  Z owej "misji" wywiązało się tylko Bizancjum.Do czasu upadku nic nie wiadomo o tym aby finanse powierzali w "obce ręce".
  Zaś Watykan (zwany kiedyś Rzymem) z punktu przekazał "dożom" pieczę nad systemem finansowym.Każdy kto zada sobie trud prześledzenia średniowiecznej i renesansowej historii Włoch i porówna z równoległymi wydarzeniami w Europie,bez trudu domyśli się że Papiestwo rządziło wszędzie za wyjątkiem włoskiego terytorium.Papieża bała się cała Europa a Papież bał się "dożów" .Ci jakoś w upór nie obawiali się anatemy.

  //dzisiejszy watykan siedzi w kieszeni żydowskich bankierów .//

  siedzi zniesławiony i ledwie zipiący.Tak to zdrajcom bywa.
  Kiedy wraz z upadkiem Bizancjum i wielkimi odkryciami "kapitał wenecki" wyniósł się na Wyspy, to na "dobry początek" sfinansował reformację czyli przykręcił Watykanowi tlen.
  Czyli obrazowo mówiąc zabiła ich żmija którą najpierw sami wyhodowali.Może nawet warci byli by współczucia gdyby po drodze nie szukali ratunku w kompromisach zwieranych z kim popadnie.Ale zawierali więc nawet mało kto im współczuje.
 • WSZYSCY DRODZY KOMENTUJĄCY
  Jakbym mógł, to bym ten konkretny wpis skasował.
  W zamierzeniu miało być lekko i na wesoło, a wyszło jak wyszło.
  Przyznaję, sugestia, że ziemie polskie aż po Wartę mogły być kiedyś podbite przez Karola, nie trzyma się kupy a i ja sam cytując ją nie zastanowiłem się nad jej ewentualnymi konsekwencjami (w kwestii faktów, nie dyskusji pod wpisem) - no takie są "sekutki", jak się zabiera głos w sprawie sobie niezbyt znanej.


  Co więcej, miał to być wstęp do zupełnie innej kwestii, tj. Polaków w "Pieśni o Rolandzie"
  Caly rozdzial temu zagadnieniu poświecił ś.p. Gerard Labuda w pracy "Podania, sagi i legendy do najdawniejszych dziejów Polski" - napisze na ten temat krótko za jakiś czas.
  Zdradzając treść, Puillanie oznacza albo Apulie albo Polskę, choc jej usytuowanie obok Czechów i Węgrów wskazuje na Polskę (podobnie jak wczesny niemiekci przeklad Pieśni o rolandzie).
  Z tym, że jest to najprawdopodobniej anachronizm, bowiem sama Pieśń powstała chyba w XI wieku, mimo, że opisuej wydarzenia z ii połowy VIII wieku

  pozdrawiam
 • @ikulalibal 17:18:09
  Bardzo ciekawe są to sprawy i słabo mi znane.

  Największy błąd papiestwa był uważam taki, że zakazując lichwy de facto zezwolili na jej uprawianie Żydom.
  Ponadto rozciągając znaczenie terminu 'lichwa' przyczynili się do podkopani handlu międzynarodowego na rzecz Żydów właśnie.

  pozdr
 • @MacGregor 14:38:11
  "No a kto był autorem tego żywota św. Ottona - Szczecinianie czy jakiś mnich niemiecki?

  A ten słynny dominikanin, broniący indian i opisujący okrucieńsstwa hiszpańskich chrześcijan - jako kto to pisał, jako poganin czy jako chrześcijanin?"

  Tania chrześcijańska propaganda. Na jednego księdza co miał sumienie przypadało 100 Hiszpanów którzy przy aprobacie kościoła niszczyli innych. Przekładając to z katolickiego na polski: na jednego porządnego Popiełuszkę przypadało 10-ciu księży TW.
 • @kowalskijan584 20:27:06
  Ilość TW wsrod polskich księzy to około 8% - podobny procent jak wsrod apostolow Pana Jezusa (1 Juszasz Iskariota na 12) :)

  pozdr
 • @MacGregor 15:26:53
  To są słowa i przekonania muzułmanów, nie moje. Według islamu żydzi, mahometanie i chrześcijanie to są wszystko „ludzie księgi”, którzy wyznają tych samych proroków, jak np. Abraham.
 • @MacGregor 16:18:50
  „Wenecjanie robiący interesy na transporcie krzyżowców do Ziemi Świętej nie dzielili się przecież zyskami z papieżem.”

  Nie?
  A skądże się ci papieże brali? Znakomita ich większość była Włochami; czy pochodzili oni spod włoskich strzech? Nie, pochodzili z najzacniejszych (czytaj: najmożniejszych) włoskich rodów. Uwieńczeniem ambicji każdego z tych rodów było wybranie papieża spośród nich, a na to trzeba było wiele koneksji, pieniędzy i wpływów, aby potem mieć ich jeszcze więcej.
  Pisał o tym Emil Zola w powieści „Rzym”, to samo ukazuje film Felliniego pod tym samym tytułem.
  „Zola opisuje w szczegółach funkcjonowanie hierarchii kościelnej, podkreślając ogromną jego zdaniem rozbieżność między założeniami religii chrześcijańskiej a jej praktyczną realizacją przez duchowieństwo.”

  A niektórzy są nadal zdziwieni, ponad 120 lat później.
 • @Lotna 20:15:31
  //A skądże się ci papieże brali? Znakomita ich większość była Włochami;//

  To wariant optymistyczny bo są też inne.
  Pochodzenie papieża Sylwestra II jest niejasne (najłagodniej rzecz ujmując )
  Jego osoba owiana była mgłą tajemnicy.Jedna z legend z nim związana mówi że jako młody chłopak pobierał nauki w rabina kabalisty.Córka rabina okrutnie się zakochała w chłopaku i na jego prośbę wykradła ojcu pewną tajemną księgę.Chłopak przyswoił sobie wiedzę zawartą w księdze po czym ruszył w świat aż wreszcie rozpoczął karierę od w klasztoru benedyktyńskiego do tronu papieskiego.O jego wiedzy krążyły legendy.Na tyle dystansował otoczenie że przez wielu uważany był za czarnoksiężnika i wyznawce szatana.Nawet powstawały przeciw niemu jakieś tumulty.Podczas jednego z nich Sylwester II zginął.Dosłownie. Po prostu zniknął bez śladu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_II

  O ten wielce tajemniczej postaci wspomina się w znanej powieści "Mistrz i Małgorzata" .Robi to Woland (który jak wiadomo był szatanem) na Patriarszych Prudach kiedy przedstawia się Berliozowi i Bezdomnemu: " W tutejszej bibliotece państwowej odnaleziono oryginalne rękopisy Gerberta z Aurillac, mistrza czarnej magii z dziesiątego wieku. Poproszono mnie, bym je rozszyfrował. Jestem w tej materii jedynym specjalistą na świecie"
  Gerbert z Aurillac to właśnie Sylwester II.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031