Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1868 postów 2449 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Czy Germanie pochodzą od Fenicjan?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyli puśćmy wodze fantazji (przeróbka mojego tekstu sprzed dwóch lat).

Jak twierdzą językoznawcy, nasi przodkowie, a przynajmniej przodkowie językowi, hasali sobie po stepach dzisiejszej wschodniej Ukrainy, republik noworosyjskich oraz południowej Rosji, a jako że umarlaków chowali pod kurhanem w jamie grobowej, dziś ich kulturę nazywa się kulturą grobów jamowych ( po ros. Jamnaja kultura, stąd po ang. Yamna / Yamnaya Culture tudzież Pit Grave / Ochre Grave Culture). Charakterystyczne było chowanie zmarłych w pozycji z podkurczonymi nogami, stąd jak dziś na stepie napotka się goscia z podkurczonymi nogami, to są duże szanse, że to nikt inny, jeno Jamnita … no chyba, ze jakiś przykucnięty mołojec robiący akurat kupę.

Był to okres późnego neolitu i wczesnego brązu ( 3500-2500 p.n.e. ), nasze przodki używały wozów (takich, jak na wazie z Bronocic), jeździły konno, było to więc społeczeństwo bardzo mobilne, a język, albo dialekty, którymi się posługiwali, nazywa się dziś jezykiem praindoeuropejskim.

[Prajęzyk ten nie jest nigdzie zaświadczony bezpośrednio, a tylko częściowo zrekonstruowany metodą porównawczą; uważa się, że posługiwały się nim (albo nimi) ludy późnego neolitu czyli przed upowszechnieniem wytopu metali, zaś rozpad tej wspólnoty językowej to najpóźniej rok 3000 p.n.e.].

Rzecz jasna użytkownicy tego języka nie mieli pojęcia, że jest to język pra-indo-europejski, z którego rozwiną się prawie wszystkie języki europejskie, oraz irańskie, indyjskie i in., ani że żyją w okresie wczesnego brązu, tak jak  ludzie w średniowieczu nie mieli pojęcia, że żyli w jakichś wiekach średnich między starożytnością a renesansem. A był to język skomplikowany jak skurczybyk, zaś jego fromy deklinacyjne były jak barokowe ozdobniki (flażolety, alikwoty)– jako takie pojęcie mogą mieć o tym osoby, które w szkole zadręczano łaciną, nieco lepsze ci nieszczęśnicy, którym kazano wkuwać starogreckie koniugacje.

Z biegiem czasu język ów zaczął się różnicować na wzajemnie niezrozumiałe odmiany, zależnie od zajmowanego terytorium. Bardzo prosto wyjasnia to Roman Dmowski w ledwo zaczętej broszurze nt. cywilizacji europejskiej. Osiedlił się przykładowo taki Praindoeuropejczyk na płaskowyżu irańskim, ożenił z miejscową kobietą ( czyli z substratem przed-indoeuropejskim!  ) i jego praprawnuki rozmawiały już po pra-irańsku. A tymczasem wujeczny brat naszego Praindoeuropejczyka związał się z mołodycią znad Wisły i po jakimś czasie praprawnuki rozmawiały już po bałto-słowiańsku.

Inne rodziny językowe, które rozwineły się z lokalnych odmian p.i.e. to: anatolijskie ( Hetyci ), grecki, indoaryjskie, irańskie, italskie ( łacina ), celtyckie ( walijski, gaelickie ), ormiański, tocharskie, słowiańsko-bałtyckie, albański i języki germańskie.

Zrekonstruowany język pragermański jest na tle innych prajęzyków indoeuropejskich odmieńcem. Przede wszystkim zatracił większość „barokowych” ozdobników, odmian, wygląda, jakby się go ktoś uczył, ale nie do końca nauczył.

[Trochę tak jak z córkami łaciny czyli językami romańskimi].

Ale to jeszcze pikuś. Weźmy tzw. przesuwki spółgłoskowe  czyli przepraszam za brzydkie wyrażenie: Lautverschiebung (prawo Grimma, tego od braci Grimm ).

Porównajmy wywodzące sie z tego samego źrdódłosłowu praindoeuropejskiego odpowiedniki łacińskie i angielskie (zapomniałem wcześniej wspomnieć, że język angielski, mimo substratu francuskiego, zwłaszcza w wersji normańskiej po 1066 roku) jest językiem germańskim)

pater – father

tres – three

canis - hound

Jak widzimy, początkowe głoski zwarciowe bezdźwięczne prajęzyków indoeuropejskich ( p, t, k ) w języku pragermańskim zostały zastąpione przez głoski szczelinowe ( f, th, h )

Zmian tego typu nie da się wytłumaczyć naturalną, międzypokoleniową ewolucją językową

( - Patrz synku,to jest „popcorn”.

-  Thak thatho, tho jest „fofhorn”! )

Jeszcze jedną unikalną cechą języków germańskich odziedziczoną po osobliwym pradziadku są formy czasu przeszłego tzw. czasowników mocnych.

W j. angielskim:

I come – I came ( zamiast comed )

I take – I took ( zamiast taked )

Podobnie przy tworzeniu niektórych form l.mn.:

Goose – geese ( zamiast gooses )

Mouse – mice ( zamiast mouses )

Jedna z hipotez zwraca uwagę na fakt, iż zarówno przewaga głosek szczelinowych jak i odmiana przez wymianę samogłosek między niezmiennymi spółgłoskami jest cechą języków semickich.

Np. w egipskim dialekcie języka arabskiego:

Katab = on napisał, ale jiktib = on pisze ( por. write – wrote )

Kitab = książka, ale kutub = książki ( por. tooth – teeth )

A najlepsi Semici na takie bolączki to  ... Fenicjanie! Z lenistwa wymyślili alfabet , szkło z piasku, więc i równie dobrze mogli popsować język pragermański. Ale jakim sposobem?

Zważywszy, ze wojny punickie to lata 264-146 p.n.e., zakończone całkowitym zburzeniem Kartaginy, nie można wykluczyć, że jakaś ocalała fotylla Fenicjan wypłynęła poza Słupy Herkulesa i śladem Pyteasza z Massalii ( Marsylii ) dotarła aż do brzegów Germanii. I tam osiadłszy, aczkolwiek sami przyjęli miejscowy język, to ponaginali go nieco do swoich możliwości i tak już zostało.

 

( oprac. na podstawie wykładu Johna McWhortera )


To jest tylko hipoteza.

Tzw.przesuwka spółgloskowa charakterystyczna dla pra-germańskiego ( rekonstruowanego ) i powstałych z niego języków germańskich jest faktem i trudno ją uzasadnić naturalną ewolucją języka ( inne indoeuropejskie tego nie mają ).
Inną cechą odrózniająca j. germańskie od pozostałych są tzw. odmiany mocne ( czasowników ale i rzeczowników - np. foot – feet; przy okazji nieregularność ox-oxen czy child-children do tej kategorii nie należy, to już tłumacza najzupełniej "normalne" procesy fonetyczne )

No i trzecia sprawa to wyjątkowe uproszczenie morfologii w j germanskich (podobną sytuację obserwujemy przy kształtowaniu się j. romańskich z łaciny)

A zatem w przypadku języka pra-germanskiego musiało dojść do jakiegoś wydarzenia, które doprowadziło do, hm, bastardyzacji tego języka? (tak jak najazd normański w 1066 doprowadził w ciągu dwu wieków do bastardyzacji staro-angielskiego)
Hipoteza fenicka wydaje się nieprawdopodobna, ale JEŚLI byłaby prawdziwa, to akurat wiele by wyjaśniała.

A co do możliwości dotarcia z kolonii fenickich drogą morską do terenów Germanii - było to możliwe, o czym poucza nas historia żyjącego bodaj w IV wieku p.n.e Pyteasza z Marsylii, który dotrzeć miał aż do ujścia Łaby, o brzegach Wysp Brytyjskich nie wspominając, zaś w polszczyźnie zostawił powiedzenie „kpisz, czy o drogę Pyteasz?”


 

  

KOMENTARZE

 • Właśnie dostałe pierwszą ocenę czyli 1 na 5 i nie mam pretensji, ale
  chciałbym wiedzieć za co? czy za Pyteasza , czy za groby jamowe, czy za Lautverschiebung (to akurat zrozumiałbym, bo słowo nawet jak na język niemiecki obrzydliwe)
 • @Arjanek 17:59:28
  przeta to Słowianim pełną gębą..
  goopi jezdes,
  nie rozumisz.


  Pozdrowił ;)
 • @
  Autor, Ty to jednak od małpy wywodzisz się.. to że Twoją babcię zgwałcił German, nic nie zmienia..
 • 5*!
  "Hipoteza fenicka wydaje się nieprawdopodobna, ale JEŚLI byłaby prawdziwa, to akurat wiele by wyjaśniała."

  Przez to, że wiele wyjaśnia, wydaje się prawdopodobna.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wk..ny Filistyni, nasi palestyńscy i słowiańscy bracia świadczą o Wielkiej Lechii, dawnym Imperium Lechitów ?
  .


  https://www.youtube.com/channel/UCwZ300lEjY4pyTad-fJ2OWg/videos?disable_polymer=1

  The Philistine Inscription 4.5 from Ashkelon (Israel)
  https://www.scirp.org/Journal/PaperInformation.aspx?PaperID=69428


  ,
 • Fenicki rodowód flagi USA i Grecji. Tak jak Fenicja, tak USA-GB są potęgą morską i kontrolują HANDEL na CAŁEJ ZIEMI !
  .


  http://redqueenwhitequeen.com/articles/photos/ships.jpg
  http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160502/f2bd9ae09cc2606dffe85df1f384e8d3.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DV8jehIW4AMoII7.jpg  .
 • Fenicka flaga - warto zwrócić uwagę na kolory i symbole Słońca i Księżyca.
  .  (Polecam przyjżeć się starym flagom: Asyrii, Libanu, Austri i Polski,

  Iraku i dawnych Niemiec.

  Oraz porównać flagi San Marino i Krakowa,

  Warszawy, Łodzi z flagami miast państw i prowincji niemiecko-języcznych)  http://i.imgur.com/nF9fXjS.png


  ,
 • Fenicjanie na Malcie
  .  http://monetowo.pl/img/2011-10-Euro-Fenicjanie-Na-Malcie-Rewers-53448.jpg  .
 • Na kilka rzeczy chciałem zwrócić uwagę.
  Kultura grobów jamowych to R1b, czyli celtowie a nie jak na rysunku pokazano R1a. przebadani 12 osobników.
  https://wolnemedia.net/czas-gdy-europejczycy-byli-imigrantami/
  Nie było czegoś takiego jak ludy germańskie. Germanami Rzymianie nazywali wszelkie ludy na północ od granic ich cesarstwa, a więc również nas Słowian. Ci Germanie graniczący z cesarstwem to mieszanka ok. 40% celtów, 20% Słowian i ok. 10% ludów nordyckich, tych można określić jako starych mieszkańców Europy.
 • @Krystyna Trzcińska 03:21:05
  A flaga Włoch to przepis na pizzę:

  - kolor zielony to PESTO
  - kolor biały to MOZZARELLA
  - kolor czerwony to POMIDORY
 • @Krystyna Trzcińska 03:21:05
  jeśli już, to raczej Mykeńczycy (najstarsza ceramika miast filistyńskich jest mykeńska), zaś opis Goliata w Biblii przypomina opis wojownika mykeńskiego.

  inskrypcja z Aszkelonu jest zbyt krótka (to juz napis na dysku z Fajstos jest dłuższy), a poza tym autorzy powołują się na nieznany im język "proto-słowiański" z VII w.pne, ale słow zgadują na podstawie słów wspólczesnych
 • @Zawisza Niebieski 09:23:11
  O ile w istocie taki Tacyt nazywał Germanią ziemie na wschód od Renu, więc wschodnia Germania mogła być zamieszkana przez Słowian), to ciekaw jestem skąd Kolega wziął proporcje tej mieszanki (40%, 20% i 10% - co z pozostałymi 30%?)

  W 'Wojnie galickiej" Cezar opisuje plemiona germańskie jako kompletnie różne od Celtów, pod względem obyczajów i prymitywnej organizacji plemiennej.
  Piszący 150 lat później Tacyt daje nam już zupełnie odmienny obraz (za Renem przy granicy z Cesarstwem są potęzne związki plemienne). Co więcej, dominującymi wsród nich językami są języki germańskie, Mija kolejne 100 lat i historie germanskich związków plemienych znamy coraz lepiej

  Skor nie było ludów germańskich, to niby w jakich językach mówili ostrogoci, Wizygoci, frankowie i cała mas innych?
  czyżby 10% "ludów nordyckich" zniemczyło 90% populacji złożonej z celtów i słowian?

  pozdr
 • @MacGregor 10:47:24
  Postaram się wszystko wytłumaczyć.
  Na poniższej stronie znajdzie Pan aktualne badania rozkładu haplogrup dla ludności Europy.
  http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml
  Stąd te proporcje wyciągjąłem, jako uśrednione dla Niemców.
  Jeśli odrzucimy teorię iż Słowianie pojawiają się w V w. o której nikt poważny dziś nie mówi, a przyjmiemy, że mieszanie ludów z których powstali tacytowi Germanie nastąpiło ok 3000 lat p.n.e. to wtedy nie będziemy stawiali pytania dlaczego Germanie różnili się pod względem ubioru, kultury od Celów. 3000 lat to wystarczający okres by te kultury się różniły. Na to, że mniejsza grupa ludności mocno wpływa na język większej grupy mamy przykład na Węgrzech, którzy są w większości Słowianami a mówią językiem nie ugrofińskim. Jeśli pan popatrzy na języki germańskie, to im bardziej na północ to ten język staje się mniej śpiewny. Wystarczy porównać Austriacki i Flamandzki. To właśnie wpływ ludności Nordyckiej. Oni nie zniemczyli a mocno wpłynęli na język. Język wyznaczają wodzowie. Ten duży wpływ języka nordyckiego na języki germańskie wskazuje, że nordycy byli elitami tych ludów, tak jak u Węgrów elity stanowił napływowy lud stepowy. Podobny przykład można pokazać na Awarach, którzy też byli elitami nad Słowianami póki ich Słowianie nie wyrżnęli. Niech Pan przeczyta o państwie Samona.
 • @MacGregor 10:47:24
  W tych rozważaniach może być ciekawy jeszcze jeden mój artykuł https://wolnemedia.net/gdzie-podziali-sie-germanie/
  Teksty te były przedyskutowane m.in. z panem Białczyńskim i były publikowane również na jego stronach.
 • @Zawisza Niebieski 11:52:49
  pan Białczyński czy chodzi o autora poniższych słów:

  "To już ostatnia część naszego przeglądu zbiorczych materiałów Propagandy Watykanistów na temat Czcicieli Starożytnych Bogów Przyrody i Praw Przyrodzonych, którzy rozwinęli ową Wiedę w różnorakie formy religijne, przetrwalnikowe, ewoluujące twórczo poprzez Ciemne Tysiąclecia Inkwizycji Rozumu. Pokazaliśmy sposoby bezwzględnego, bestialskiego tępienia owych form przetrwalnikowych przez Międzynarodową Handlową Korporację Watykańską i jej popleczników. Nic dziwnego, że ci którzy chcieli wyzwolić się spod jarzma Pasożytów, musieli to czynić w formie tajnych stowarzyszeń. Stowarzyszenia te, w następstwie pragnienia wolności, raz po raz składały ze swoich przedstawicieli krwawą ofiarę, rozbijane Watykańskim Młotem i mordowane setkami tysięcy na Kowadle Inkwizycji Rozumu, w stale toczonej przez MHKW od ponad 1600 lat wojnie religijnej we wszystkich krajach świata. Pokazaliśmy też w wystarczający sposób metody, jakich chwyta się brudna judeo-chrześcijano-islamska propaganda oraz całe spektrum jej rzekomych wrogów na polu sprawowania Rządu Dusz, wspierającego przez setki lat trwania Kalijugi System Pan-Niewolnik. W tym odcinku omówimy już tylko co bardziej interesujące nas fragmenty, które prowadzą do współczesności"

  serio?
 • @Zawisza Niebieski 11:34:08
  a co ma DNA do języka czy do obyczaju?

  Bramini mogą mieć taką samą haplogrupę co Polacy, ale co z tego? Przecież nie są Słowianami ...
 • @Zawisza Niebieski 11:34:08
  Mam wrażenie, że wiel osób posługuje się zupełnie zbędną ekwilibrystyka jezykową - Germanów nie było i nie ma, są tylko zgermanizowani Slowianie. Dziś tez nie ma Niemców ani nigdy ich nie było, sa tylko zniemczeni Słowianie.
  I jedyny wynik jest taki, ze biedni Rzymianie zamiast z Germanami sąsiadowali ze zgermanizowanymi Słowianami.
  I Polska do poźnego Średniowiecza wojowała nie z Niemcami, ale ze zgermanizowanymi Słowianami - to jużnie lepiej używać tradycyjnej, a prostszej teminologii?

  Diabłów nie ma, sa tylko upadli aniołowie, nie ma grzechu, jest tylko zepsuta cnota itd itd
 • @MacGregor 12:23:41
  Jeśli chodzi o pana Białczyńskiego to z wieloma jego poglądami się nie zgadzam, jak również w tworzenie historii głęboko sięgającej w przeszłość, na co nie ma żadnych dokumentów ani podstaw, jednak w tym zakresie wiedzy zarówno on jak i jego środowisko mają pojęcie.

  Jego ocena chrześcijaństwa jak i znaczenia Watykanu jest jego oceną, ja się do tego tematu nie odnoszę.

  Ale jeśli chcesz posłuchać coś ciekawego o haplogrupach, to tu masz wykład genetyka z pracowni, która oficjalnie tymi sprawami się zajmuje.
  https://www.youtube.com/watch?v=TrsJL-XKx68&t=6s

  A ta w mojej pierwszej wypowiedzi w zdaniu "mówią językiem nie ugrofińskim" wyraz "nie" jest zbędny, Węgrzy mówią językiem ugro-fińskim.
 • @MacGregor 12:33:47
  Powiem tak, są terminy których znaczenie jest ogólnie znane i znane prawidłowo i wtedy rzeczywiście nie ma to sensu, ale są terminy, których prawidłowe znaczenie zostało jakoś tam zakłamane, takim terminem są Germanie. Od wieków wmawiano nam, że przybyli ok. V w Słowianie wypadli ze swych rodowych ziem Germanów i teraz Germanie dążą do powrotu do swych odwiecznych ziem. Stąd wyraźnie należy mówić kim są Germanie. Podobnie mamy ze "narodem żydowskim. Naród żydowski to te 12 pokoleń Izraela, lecz dziś nie mówimy o narodzie żydowskim a o wspólnocie religii wyznawców Judaizmu. To nie jest naród jednej krwi a mieszanka różnych narodów których łączy jedna religia. wiele terminów zakłamuje się i trzeba dbać, by ich nie zakłamano. Ale moje komentarze oparte o haplogrupy odpowiadają na temat tego artykułu. Germanie nie mogli pochodzić od Fenicjan, bo Germanów nie było. Ale czy Fenicjanie to mieszanka Celtów i Słowian albo jeden z tych grup etnicznych, na to nie znam badań.
 • @MacGregor 10:47:24
  " Co więcej, dominującymi wsród nich językami są języki germańskie, "

  A skąd wiadomo, że języki którymi mówili (II w.n.e.) to były języki bardziej niemiecko-podobne niż słowiańsko-podobne?

  Przecież mieszkańcy Germani mogli być w 90% Słowianami a w 10% niemieckojęzycznymi (oczywiście proporcje które podaję są wymyślone ale chodzi mi o wypuklenie problemu).

  Takie podejście daje odpowiedź od razu na kolejne pytanie :
  "Skor nie było ludów germańskich, to niby w jakich językach mówili ostrogoci, Wizygoci, frankowie i cała mas innych?"

  Ludy germańskie w sensie plemiona pra-niemiecko-języczne były, ale w małej liczbie w stosunku do ludów germańskich (mieszkańców Germanii) słowiano-języcznych.
 • @kowalskijan584 13:58:54
  "Przecież mieszkańcy Germani mogli być w 90% Słowianami a w 10% niemieckojęzycznymi (oczywiście proporcje które podaję są wymyślone ale chodzi mi o wypuklenie problemu)" - ale jaki to ma związek?

  Jak pisałem kol. Zawiszy, sztucznie zmieniamy starą i powszechnie stosowana terminologię. Równie dobrze i Hitler mógłby być Słowianinem, tylko że niemiecko-języcznym.
  Co się tyczy języków, to cytuję:
  "Najwcześniejszy znany spoisty tekst germański to pochodzące z IV w. tłumaczenie Nowego Testamentu na gocki" (Biblia w tłumaczeniu bpa Wulfili z IV wieku)

  fragment 'ojczenasza" w tym języku:

  Atta unsar þu in himinam
  weihnai namo þein
  qimai þiudinassus þeins
  wairþai wilja þeins
  swe in himina jah ana airþai.

  hlaif unsarana þana sinteinan gif uns himma daga

  (hlaif unsarana - chleba naszego!!!)

  Język ten przypomina mi wprawdzie staroangielski przed najazdu normańskiego (OE - język, w którym napisano Beowulfa w VIII / X wieku), no ale można się upierac, pokazywać wyniki DNA i twierdzić, że to forma języka słowiańskiego, tyle, że wówczas i Homer będzie Słowianinem piszącym po słowiańsku.

  pozdr
 • @MacGregor 14:24:58
  Tłumaczenie Biblii autorstwa heretyka (był arianinem) KK zachował, podobnie jak pogańskiego beowulfa, a wszystkie książki po polsku sprzed chrztu spalił w watykańskim palenisku?
 • @MacGregor 14:29:34
  /Tłumaczenie Biblii autorstwa heretyka (był arianinem) KK zachował //
  Wg "sieciowych badaczy " było inaczej czyli gockie tłumaczenie Wulfilia nie miało w ogóle miejsca i dopiero niemieccy mnisi w XVI wieku najpierw sami wymyślili gocki język a następnie opracowali biblię w tym języku i ją niby odkryli , zupełny "odjazd" , tym bardziej,że zachowały się kronikarskie informacje z VI -VII wieku ( Jordanes , Izydor z Sevilii) gdzie autorzy wyraźnie wspominają ,że biskup Wulfila opracował dla języka gockiego alfabet i przetłumaczył na gocki biblię

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031