Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1829 postów 2195 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Święci wodzowie wojska niebieskiego.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wpis wakacyjny, zrelaksowany, strumień leniwej świadomości.

Dostałem w prezencie od mojej lepszej połowy małą ikonę zakupioną na greckiej Korcyrze (=Korfu) z generałami zastępów niebieskich, świętymi archaniołami Michałem i Gabrielem (zdjęcie wprowadzające).

Tu nie mogę się powstrzymać od małej dygresji historycznej: sam na Korfu nie byłem, ale warto pamiętać, iż ta druga co do wielkości wyspa Morza Jońskiego u wybrzeża Albanii była formalną przyczyną wybuchu II (wielkiej) wojny peloponeskiej (431-404 pne), kiedy ta koryncka kolonia zawarła przeciw swojej metropolii (=macierzystemu polis) sojusz wojskowy z Atenami (433 pne).

Tukidydes przytacza opinię (cytuję z pamięci), iż nie jest dobrze, kiedy jedno mocarstwo  (Ateny) przejmuje dotychczasowego sojusznika (Korcyrę) innego mocarstwa (Koryntu i Sparty) ... współczesna analogia z pewnym antyrosyjsko zadaniowanym i samobójczo głupim harcownikiem aż nadto oczywista.

Korfu / Korcyra utożsamiana jest z wyspą Scherią, siedzibą gościnnych Feaków, rządzonych przez króla Alkinoosa, ojca pięknej Nauzykai, która udzieliła pomocy Odyseuszowi wyrzuconemu na brzeg Scherii przez fale.

(por. Jacek Kaczmarski: Nokturn mitologiczny, a także scena pierwszego spotkania Ligii i Winicjusza w powieści „Quo vadis”).

Wyspa Korfu jest też najprawdopodobniej miejscem akcji szekspirowskiej „Burzy”.

Poniżej kilka mapek dla łatwiejszego uporządkowania faktów.

 


MORZE JOŃSKIE


 


ARCHIPELAG WYSP JOŃSKICH

 

 

 Na czerwono - wyspa Itaka przytulona do Kefalinii,

 największej z Wysp Jońskich

(to na niej mieszkał Odyseusz, król Itaki i owaki,

 kiedy sie nie włóczył po szerokim świecie)

 


 Imperium ateńskie w przededniu wybuchu wojny peloponeskiej 431 pne.

(Korcyra już przekabacona)

 


 Mapa topograficzna Korfu


 

Wracając do ikony, moja minimalna znajomość starej greki pozwala mi przetranskrybować górny napis jako (pomijając akcenty i przydechy czyli te śmieszne kreseczki i haczyki nad literami) OI (rodzajnik określony rodzaju męskiego w liczbie mnogiej) AGIOI TAXIARCHAI czyli święci taxiarchowie.


 

Grecki taksiarcha (taxiarches / taxiarchos,  l.mn. taxiarchai / taxiarchoi) nie oznacza bynajmniej taksówkarza, ale dowódcę (generała) brygady (por. ταξίαρχος), zaś sam termin pochodzi jeszcze z czasów antycznych, od „taxis” – porządek (w sensie uporządkowana formacja wojskowa) oraz „archon” – rządzący (por. ateński archont).

W greckim Kościele Prawosławnym terminu „taxiarches” (wymawianego oraz najczęściej również transkrybowanego jako „taxiarchis”, albowiem końcowe „e” jest długie i pisane literą „eta/ita”, a nie „epsilon”) używa się jako określenia na archaniołów Michała i Gabriela (por. arabski Dżibril oraz swojski Gawryło), jako że obaj są generałami wojska niebieskiego.

W dzisiejszej Grecji jest szereg miejscowości o tej nazwie (zapewne są w nich kościoły poświęcone jednemu ze świętych archaniołów), zaś Taxiarchis używane też jest jako imię męskie.

Na mojej ikonie imiona taxiarchów wypisane sa pionowo: MI-CHA-EL (któż jak Bóg) oraz GA-BRI-EL (moją siłą Bóg, od hebrajskiego „geber / gever” – mocarz, Pudzian-Pudzianowski)

 Natomiast długo głowiłem się nad dziwnymi słowami zapisanymi w kolumnie pierwszej i trzeciej, az wreszcie zgadłem (czesne słowo, że sam!).

Jest to słowo O (rodzajnik określony rodzaju męskiego l.p.) ΑΡΧΩΝ (archon, druga litera jak nasze P to greckie RHO, X to CH, zaś Ω to omega czyli „duże – w sensie długie - O”, tyle że cokolwiek zaszyfrowane: X przesunięto na pierwsze miejsce, zaś A doklejono to P (dwie małe kreseczki czyli przydech słaby oraz akcent pozostają wciąż nad A, choć circumflexus czyli akcent przeciągły jest nad X zamiast nad omegą - a to jajcarze!).

Wprawdzie greckie słowo „archangelos” występuje w całej Biblii tylko raz (w liście św. Judy 1,9 „Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza”), to w Septuagincie (greckim tłumaczeniu Starego Testamentu), w księdze Daniela (10:13 oraz 12:1) na określenie archanioła Michała dwakroć użyte jest słowo „archon” w sensie „książę”. Stąd zapewne to określenie na ikonie.

I to by było na tyle.

Francuski pisarz Marcel Proust namoczył był kiedyś magdalenkę (francuskie ciasteczko) w herbacie i potem rzeźbił przez 4 tysiące stron (SIC!) w poszukiwaniu straconego czasu.

Ja przyjrzałem się podarowanej mi przez moją lepszą połowę ikonie i zmieściłem się na dwu stronach, choć styl nie zaprzeczam, że przaśny (choć właśny) ...

 

  

KOMENTARZE

 • Autor
  Urocze. I jak tu Pana nie polubić... I nie cenić? Pozdrawiam wszystkich: Pana, Królową Małżonkę i obu książąt: Michałą i Gabriela. 5* BJ
 • @MacGregor
  Byłem zobaczyłem . Tylko Paxos jeszcze pozostało .Salut.5*
 • Chylę czoła, dla poszukiwania i logiki myślenia
  Bo stare teksty, nawet przetłumaczone poprawnie dla tamtych ludzi znaczyły zupełnie coś innego niż dla nas dziś. Dopiero poszukując okazuje się, że tamci ludzie napisali zupełnie coś odmiennego niż my to odczytujemy dziś. Tak mi wpadła do głowy myśl, co Polak np. XV w zrozumiałby ze słowa "samochód"? Sam chodzi, czyli człowiek pełnosprawny, jeśli chodzi o nogi.
  Oczywiście 5*
 • @Bogusław Jeznach 18:06:56
  Bardzo dziękuję i tez pozdrawiam.
 • @Repsol 18:52:10
  zazdroszczę ;)
 • @Zawisza Niebieski 05:52:18
  Bardzo dziękuję, ale to był chyba w moim przypadku zwykły fart - zapewne dla znawcy ikon te sprawy są oczywiste ;)
  a swoją drogą, czego się nie dotknę, to przypomina mi się zaraz sentencja łacińska, że to, co wiemy, kroplą jest, czego nie wiemy, to morze.

  serdecznie pozdrawiam
 • @MacGregor 10:35:02
  "zapewne dla znawcy ikon te sprawy są oczywiste"

  Praktykujący/modlący się prawosławni nie mają problemów ze skrótami. Często używane słowa są skracane w modlitewnikach. Przykłady:

  Gospodi (Panie) pisze się Gdi z wężykiem ponad.

  Miłosierdija (miłosierdzia) pisze się młrdia z wężykiem.

  Bogorodice Diewo (Bogurodzico Dziewico) - Bce dwo.

  itd ...

  Na ikonach oczekują skrótów, tylko ozdobnych i często wymyślnych.
 • @Zawisza Niebieski 05:52:18
  A propos, przypomniało mi się, tyle, że po angielsku:

  Biblijny nakaz "be fruitful and multiply" nie oznacza nakazu hodowania pomarańczy i ćwiczenia tabliczki mnożenia ;)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031