Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1752 posty 1580 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Notatki do historii króla Ćwieczka.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O ile turbo-opowieści z mchu i paproci mogą iść o lepsze z Daenikenem (pan Janusz Bieszk jest tu naturalnych łacznikiem), o tyle pradzieje naszych polskich ziem są tyle ciekawe, co mało znane.

Tak jest przynajmniej w moim przypadku – autentycznie nie wiedziałem, że tyle nie wiedziałem (tantum ignorantem me esse nesciebam – ne wiem, po co ta łacińska wstawka, pewnie żeby uchodzić za mądrzejszego niż w rzeczywistości).

Postanowiłem zatem na początek powęszyć w Wikipedii i zrobić sobie małą ściągawkę.

Wersja robocza poniżej – jakby kto chciał co dodać lubo odjąć, to bardzo proszę.

Zasiedlanie Europy:

45 tys. lat temu

Pierwsze społeczności łowiecko-zbierackie (ang. hunter-gatherers) w Europie (por. współczesna społeczność żebraczo-złodziejska czyli Cyganie - jadąc samochodem uważaj na Cygana na rowerze ... bo rower może być twój - oraz południowoafrykańscy buszmeni, genetycznie spokrewnieni z pierwszymi królami Wielkiej Lechii)

8 tys. lat temu (6 tys. lat p.n.e.)

Pierwsi rolnicy z Bliskiego Wschodu (mieszają się z ruchliwymi tubylcami).

4,5 tys. lat temu (3400-2700 p.n.e.)

Z terenów dzisiejszej zachodniej Rosji i Ukrainy napłynęli przybysze reprezentujący kulturę grobów jamowych, skolonizowali Europę, głównie centralną i północną, i co jest prawdopodobne, wprowadzili na kontynencie europejskim protoplastę tutejszych języków indoeuropejskich (mogli być również drugą fazą przeniknięcia tej grupy językowej ze wschodu do Europy). Badacze uważają, że ślady kultury grobów jamowych świadczą także o jej wschodniej ekspansji, np. na tereny Syberii i zachodnich Chin.

 

„Magiczna” haplogrupa R1a1 (występująca w męskim chromosomie Y).

Chromosom Y dziedziczy się tylko w prostej linii od ojca, dziada, pradziada itd. Ten, u kogo po raz pierwszy wystąpiła haplogrupa R1a1, jest w 100% praojcem każdego mężczyzny, który posiada R1a1. R1a1 powstała w ewolucji ludzi tylko jeden raz u tylko jednego człowieka. Wszyscy posiadacze R1a1 to jego potomkowie w linii ojcowskiej. Mutacja ta powstała u osoby zamieszkującej stepy Eurazji ok. 15 tys. lat temu. To od niego pochodzili przodkowie Scytów i Sarmatów, którzy posługiwali się wczesnymi językami indoeuropejskimi, jako pierwsi oswoili konie i rozprzestrzenili haplogrupę R1a1 po Europie i Azji.

[por. udomowienie konia:

3500 p.n.e. -kultura Botai (dzisiejszy północny Kazachstan)

1500 p.n.e. – wschodnia Europa

Przy okazji:

Pojazd kołowy z wazy z Bronocic (ok. 3500 p.n.e., najstarsze znane przedstawienie pojazdu kołowego na świecie, kultura pucharów lejkowatych czyli w skrócie ... TRB) ciagniony był nie przez konie, bo te dopiero udomawiano w Botai, ale przez oswojone tury.

]

Sama myśl jest oszałamiająca: 60 % Łużyczan (chodzi o mężczyzn; a swoją drogą, Łużyce powinny być niepodległym państwem, ewentualnie sfederowanym z bratnią Polską – taki to ze mnie watykańsko-niemiecki agent!). 55% Polaków, 50% Białorusinów i 46% Rosjan („poskrob Rosjanina, a wychodzi Polak”) oraz ... 70% braminów w Bengalu Zachodnim pochodzi od jednego męskiego praprzodka!

[N.B. u Ukraińców odsetek wynosi 43% czyli jest mniejszy niż u Rosjan – no i kto tu jest bliższym nam bratem?]

Opinia Pawła Janika z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW:

„Ludzie mylą pochodzenie biologiczne z kulturą i językami. Weźmy na przykład Olędrów syberyjskich. Przybyli oni do wschodniej Polski z Niderlandów. Nad Prypecią przejęli w mowie tak zwany język chachłacki (język pogranicza polsko-ruskiego), natomiast w liturgii (są mennonitami) używają… polskiego. Na początku XX wieku część z nich wyemigrowała na tereny nadbajkalskie. W związku z tym mamy nad Bajkałem grupę ludności, która biologicznie i po części kulturowo pochodzi z Niderlandów, wyznaje mennonityzm, ale mówi po chachłacku, a język polski stanowi dla niej język liturgii. Kim więc oni są? Holendrami? „Chachłakami”? Polakami? A może ludnością syberyjską? Oto jak zwodnicze może być poleganie tylko na genetyce w opisie kultury!”

[Jedno jest pewne: dopóki Olędrzy syberyjscy nie modlą się do świętego Bandery oraz nie uważają zwyrodniałych morderców kobiet i dzieci za bohaterów, to na pewno nie są Ukraińcami, niezależnie od używanego języka].

 

Kopalnie krzemienia pasiastego.

Kopalnie w Krzemionkach Opatowskich niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego eksploatowane były w latach 3900 – 1600 p.n.e. (w tym czasie mityczny Hellen nie był nawet jeszcze błyskiem w oku Deukaliona Prometeuszowica!), a krzemienne siekiery i dłuta eksportowano na prawie 700km. I nie wiem, czy mogły się z nimi równać kopalnie w belgijskim Spiennes (4300-2200p.n.e.) czy tym bardziej angielskie Grime’s Graves (3000-1900 p.n.e.) – „nie wydaje mnie sie!”

Najstarsze świadectwa pisane.

Paleta Narmera (zjednoczyciela obojga Egiptów) 3150 p.n.e.

Tabliczka z Kisz (Sumer) 3500 p.n.e.

Pismo cywilizacji doliny Indusu (Harappa/Mohendżo Daro) 3500-1900 p.n.e. (nieodczytane)

Języki indoeuropejskie:

Języki hetycki / luwijski (Anatolia) 1700 p.n.e. (pojedyńcze słowa w tekstach staroasyryjskich w XX wieku p.n.e.)

Pismo linearne B (tabliczki z Knossos) 1450 p.n.e.

Sanskryt wedyjski 1400 p.n.e.

Dla porównania:

Pismo starochińskie 1200 p.n.e.

No to teraz trzymajcie się Zawadzki:

Znaki Vinča (od przedmieścia Belgradu) 5500-4000 p.n.e. (Przyjmuje się powszechnie, że znaki te nie są prawdziwym pismem, ale raczej protopismem).

 

I to by było na tyle tym razem. 

KOMENTARZE

 • ciekawe
  Temat niewątpliwie ciekawy.
  Osobiście nie wierzę by na terenach Polski rolnicy pojawili się dopiero 6000 lat temu. Byli tu z pewnością zaraz po epoce lodowcowej jak i przed tą epoką. To że nie mamy na to dowodów w postaci wykopalisk nie dowodzi braku zaludnienia i uprawy ziemi.
  Ciekawie też wygląda nie tyle halo grupa i jej rozmieszczenie, tylko stopień ewolucji naszych przodków. Czy zeszliśmy z drzewa 50 tyś lat temu, czy może milion, lub kilka milionów wcześniej. Czy były przerwy które w formie globalnych kataklizmów cofały rozwój człowieka do jego początków.
  Spróbujmy sobie wyobrazić taką sytuację w której globalny konflikt nuklearny niszczy niemal całkowicie życie na ziemi, lub kataklizm spowodowany upadkiem monstrualnie wielkiego meteorytu, kataklizm po którym przeżywa jedynie kilak tysięcy ludzi. Zero przemysłu, zero środków do życia, jakieś szczątkowe ilości pokarmu w postaci niektórych roślin. W takim układzie wszystko trzeba zaczynać od nowa.
  Jacy byli ludzie 50 tyś lat temu, krasnoludki, karły, średnaki, olbrzymy?

  https://pbs.twimg.com/media/C2GH2YzWgAAHJ04.jpg

  http://c8.alamy.com/comp/EPEDWG/chandra-bahadur-dandi-the-shortest-man-ever-and-sultan-kosen-the-tallest-EPEDWG.jpg

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/Undor_Gongor.jpg/440px-Undor_Gongor.jpg

  http://www.geekologie.com/2008/09/17/love-nest.jpg
 • @Oświat 22:25:37
  Witaj

  Rolnictwo (wg danych z Wikipedii, stawiam dopiero pierwsze, nieporadne kroki) zawitało do Europy 6 tys lat p.n.e. czyli 8 tys lat temu.
  Wg oficjalnej nauki początki rolnictwa (a zatem i osiadłego tryby życia) oraz hodowli miały miejsce na obszarze Żyznego Półksiężyca 10 tys - 4 tys p.n.e. (tzw. rewolucja neolityczna), stad migracja pierwszych rolników do Europy 6 tys pne wygląda sensownie.

  Rzekomo po przejściu na dietę zbożową stan zdrowia ludzi ( a szczególnie uzębienia) znacznie się POGORSZYŁ, zaś średni wzrost zmniejszył się o ok. 10 cm!

  pozdr
 • @
  UNESCO describes Malta’s prehistoric temples as the “oldest free standing monuments on Earth”.

  The temples date from 5,500 to 2,500 BC, making them older than Stonehenge and older than the Pyramids of Egypt. The dating of the site was done using radio carbon testing of pottery and bones found around those temples in Malta.

  https://www.youtube.com/watch?v=9JXCytpDStw
 • @MacGregor 09:29:38
  wg danych z Wikipedii???!!!

  pzdr
 • @roux 10:51:00
  z Wikipedią jest cokolwiek jak z nawigacją satelitarną w samochodzie - dobrze jest móc zkorzystać, ale nie ufać na ślepo - żeby nie było jak z tą kobietą w UK - usłyszłą skręć w lewo i skręciła i ... wpadła do rzeki ;)

  pozdr
 • @Arjanek 09:36:40
  Ale bo tez piramidy w Gizie nie są wcale aż takie stare (chi chi) - najstarsza z nich to ok. 2560 p.n.e.

  Odkryty niedawno tzw. rondel pod Oławą powstał w latach 4900-4600 p.n.e. czyli prawie 7 tys lat temu
 • @roux
  Skorzystać, nie wiem skąd mi to Z wyszło ;(
 • @Arjanek 09:36:40
  zapomniałem o Göbekli Tepe niedaleko Urfy (obecnie Turcja) - chyba 10 tys. lat p.n.e. !!!
 • Historia wędrówek ludów
  A prawdziwa historia ludzkości jest opisana w Biblii. Do potopu który miał miejsce około 10000lat temu na ziemi żyli klasyczni ludzie i trochę wielkoludów zrodzonych ze związków kobiet i synów nieba. Nie wykluczone, że ludzkość i jej mieszanka z wielkoludami (z dostępem do wiedzy od synów nieba) stworzyła duże osiągnięcia naukowo-techniczne, których rezultaty odnajdujemy współcześnie w postaci niewytłumaczalnych artefaktów, budowli. Jednak mimo (prawdopodobnych) osiągnięć technologicznych jednocześnie rozpanoszyło się zepsucie moralne, grzechy. Patrz współczesne osiągnięcia technologiczne i równoczesne rozpasanie grzechów, niemoralności, zdziczenia, masowych mordów i zniszczeń w postaci niby obrony demokracji. I w takiej sytuacji przychodzi potop unicestwiający zdemoralizowaną ludzkość wraz z jej osiągnięciami cywilizacyjnymi, technologicznymi. Współcześnie odnajdujemy skromne resztki, śladowe pozostałości tamtej populacji.
  Po potopie 4 małżeństwa rozmnażają się dając początkowe ślady pierwszej popotopowej cywilizacji na bliskim wschodzie. I normalnym jest, że gdy podstawową rozrywką było rozmnażanie się, to w kilka wieków na Bliskim Wschodzie zrobiło się ciasno i ludzie zaczęli się rozchodzić. Drugą co do starszeństwa jest cywilizacja Chin. Prawdopodobnie mieszkańcy Bliskiego Wschodu zapomnieli o prawdziwym Bogi i zaczęli podążać w kierunku nowo obranego bóstwa; wschodzącego słońca.
  Gdy popatrzymy na mapy i historie ludów na kuli ziemskiej to widać, że im dalej od centrum z Arką Noego, tym ślady cywilizacyjne są coraz młodsze. Jedne z najmłodszych to Aborygeni w odległej Australii.
  Trochę wcześniej zasiedlono Europę, gdyż była bliżej. Tyle że północ Europy jako zimniejsza była zasiedlana później.
  Biorąc pod uwagę, że w zależności od zajmowanych terenów, ich zdolności do wykarmienia, stylu życia dostosowanego do danych warunków, różne plemiona albo trwały dłużej na danym terenie i tworzyły organizacje państwowe ze strukturą organizacyjną i urbanistyką, albo przy braku konkurencji, zagrożeń, kontaktów, żyły przez wieki w izolacji i na niezmiennym poziomie. I albo totalny prymityw, albo minimum dla przetrwania. Następnie, gdy zrobiło się na ziemi, w różnych jej regionach tłoczniej, to albo ruszano w podróż w poszukiwaniu lepszych terenów, albo wycofywano się przed silniejszymi. Wędrówki ludów nie są szczególnym odkryciem współczesnych naukowców. Informacje i przesłanki o takich wydarzeniach mamy w Biblii sprzed wieków.

  Jest jeszcze jedna możliwość co do niewytłumaczalnych artefaktów odnajdywanych współcześnie.
  Przed pokoleniem Adama i Ewy żyli na ziemi podobni nam ziemianie, ale osiągnąwszy wysoki poziom cywilizacyjny podobnie nam współczesnym - jednocześnie zatracili się w grzechach i Bóg ich unicestwił. I te znajdywane współcześnie artefakty technologiczne są pozostałością po tamtej, przed adamowej populacji. Biblia nie mówi o tym w sposób jasny i otwarty. Można jednak próbować wyciągnąć takie wnioski na zasadzie interpretacji niektórych fragmentów.
 • @MacGregor 09:29:38
  13 tys lat temu w Oobekli tepe mieli przenicę dziką i uszlachetnioną.
 • @MacGregor 11:39:27
  Jest ciekawa książka o Göbekli Tepe "Pochodzenie bogów" Andrew'a Collinsa, tym bardziej ,że są w niej "polskie akcenty" , t zn wg autora ludzie odpowiedzialni za ten kompleks świątynny w Göbekli Tepe mogli przez jakiś czas przebywać na terenach współczesnej Polski a konkretnie mieli związki z t zw "kulturą świderską " albo nawet sami ją zainicjowali
 • @puuuq 12:14:57
  Dzięki za informację.

  Miejsce jest oszałamiające, zarówno pod względem rozmachu, wagi megalitów, płaskorzeźb, ale też datowania - wygląda to na dzieło ludzi sprzed rewolucji neolitycznej.

  Nie wiem, czy wnioskowanie Collinsa nie jest cokolwiek przedwczesne, bo rzekomo odkopano dopiero 5% terenu, zaś przebadane całego kompleksu to jeszcze minimum 50 lat - może dokonane zostaną inne odkrycia, które nadadzą kontekst całej sprawie?

  pozdr

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31