Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1829 postów 2195 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

W roku Pańskim 966 nie spadlismy z drzewa.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziwna jest nie tyle teza tytułowa, ale to, ze ktoś mógłby sądzić inaczej.

Od lat napotykam wpisy i komentarze zawierające tytułową tezę, wydawałoby się oczywistą jak słońce w dzień, a jednak opatrywane dodatkami w stylu „wbrew temu, co nas ucza w szkole, wbrew propagandzie kleru itd”.

Trudno mi odpowiadać za wszystkie szkoły i za cały kler, zwłaszcza, że za moich komunistycznych czasów dobra podstawówka dawała lepszą znajomość historii niż niejeden dzisiejszy uniwersytet gotowania na gazie, zaś normalne przygotowanie do Pierwszej Komunii i bierzmowania przekazywało więcej wiedzy religijnej, niż dzisiejsze „religioznawstwo porównawcze” na wyższym uczyliszczu zorganizowanym na ... amerykańską modłę.

Tak czy siak, za moich czasów, zarówno w szkole jak i w kościele uczono mnie, że żydowski szpieg i handlarz niewolników Ibrahim ibn Jakub, pracujący dla kalifa Kordoby, w swoim sprawozdaniu z podróży po krajach słowiańskich, odbytej w latach 965-966, pisał tak (wg kompilacji Al Bekriego):

"A co się tyczy kraju Mieszka, to jest on najrozleglejszy z ich krajów. Obfituje on w żywność, mięso, miód i rolę orną. Pobierane przez niego podatki stanowią odważniki handlowe. Idą one na żołd dla piechurów. Każdemu przypada co miesiąc oznaczona ilość. Ma on 3 tysiące pancernych, podzielonych na oddziały, a setka ich znaczy tyle, co dziesięć secin innych wojowników. Daje on tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego tylko potrzebują. A gdy jednemu z nich urodzi się dziecko, on każe wypłacać mu żołd od chwili urodzenia, czy będzie płci męskiej, czy żeńskiej. A gdy dziecię dorośnie, to jeżeli jest mężczyzną, żeni go i wypłaca za niego dar ślubny ojcu dziewczyny. A dar ślubny jest u Słowian znaczny, w czym zwyczaj ich jest podobny do zwyczaju Berberów. Jeżeli mężowi urodzą się dwie albo trzy córki, to one stają się powodem jego bogactwa, a jeżeli mu sę urodzi dwóch chłopców, to staje się to powodem jego ubóstwa. Z Mieszkiem sąsiadują: na wschodzie Rus, a na północy Burus (Prusy). Siedziby Burus leżą nad Oceanem (tzn. Morzem Bałtyckim). Obszerne państwo w krainach Słowian, nad morzem, wśród gęstych lasów, przez które trudno się wojskom przedzierać. Imię króla jest Mieszko".

No z całym szacunkiem, ale nie da się spaść z drzewa razem z 3 tysiącami pancernych, których setka znaczy tyle, co dziecięć secin innych wojowników, a którzy w dodatku utrzymywani są przez księcia.

W sukurs przychodzi tez tradycyjna, oficjalna (bynajmniej nie tajemna) archeologia, mówiąca o dziesiątkach jeśli nie setkach wysoko zorganizowanych grodów na terenach Polan, Lędzian, Goplan i in, poczynając od co najmniej VIII wieku (kolejne wieki wskazują na rozwój zasięgu i ilości nowobudowanych grodów).

[Podkreślał to bardzo mocno m.in. Feliks Koneczny w swoich popularnych opracowaniach historycznych, wydawanych chyba jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, umieszczając początki dynastii Piastów na rok około 870, co dawało mu potem okragłe 500 lat Polski Piastów].

Tyle w moich czasach wiadomo było po podstawówce. A że teraz te same teksty źródłowe z wypiekami na twarzy odkrywa dopiero co bardziej dociekliwy absolwent wyższego uczyliszcza, to przepraszam, czyja to wina? Wina m.in. różnych reformatorów „oszwiate”, wcielających w Polsce plan gubernatora generalnego, Hansa Franka, który uważał, że Polakom wystarczy umieć liczyć do 500 oraz się podpisać.

Sporą winę za wciąż pokutującą wśród niedouków tezę o powstaniu państwa w 966 ponoszą komuchy za czasów Gomułki. Wiem, wiem, dziś panuje tendecja, żeby wszystko co złe zrzucać na komuchów, ale tu akurat nie piszę bezpodstawnie. Kiedy bowiem KK w Polsce pod znakomitym przywództwem kardynała Wyszyńskiego organizował milenijne obchody CHRZTU Polski (nie założenia państwa, ale jego chrztu w osobie księcia Mieszka), w ramach przeciwwagi komuchy zorganizowały konkurencyje obchodyTysiąclecia Państwa Polskiego . Tak więc za obcięcie dynastii piastowskiej całego stulecia nie odpowiada ani KK, ani Grzegorz Braun, ani „plebani z miąszą szyją, Jiżto barzo piwo piją, I podgardłki na pirsiach wieszają”.

Bajkę o Polanach spadłych z drzewa podtrzymuje też oficjalna narracja żydowska, m.in. w MHŻP Polin w Warszawie, z tą drobną różnicą, że wg nich cywilizację przyniósł nam nie chrzest, a pojawienie się Żydów, którym gdy wędrowali przez naszą dzicz, spadła z nieba kartka z napisem „po-lin” czyli „tu odpoczniesz”. Nie rozumiem tylko, czemu żydowski książę Mojsze I postanowił się wychrzcić, zamiast zrobić nam tu drugą Chazarię.

A jeszcze przy okazji samego chrztu księcia Mieszka, znów pozwolę sobie na kilka oczywistości, które jak mi się wydaje wciąż spędzają sen z powiek co niektórym pasjonatom z klubu „bocian i kapusta to oszustwo!” (w sensie, jak mogliście mnie okłamywać aż do tej pory, że mnie przyniósł bocian, a siostrę znaleźliście w kapuście!!!)

Proces chrystianizacji polskich ziem był dość podobny do procesów zachodzących w innych krajach (z wyjątkiem krwawego podboju i chrystianizacji Sasów ostrzem miecza przez Karola Wielkiego, co potem jakoś genetycznie chyba przeszło na teutońskich krzyżaków, którzy zawsze mylili nawracanie z wytępianiem, czym zasłużyli na przydomek „latrones cruce signati” czyli łotrzy znaczeni krzyżem).

Chrześcijaństwo docierało na nasze tereny (najwcześniej na Śląsk) co najmniej od czasów Cyryla i Metodego (Cyryl jak Cyryl, ale te metody! – por. legenda o postrzyżynach Ziemowita) z terenów Wielkich Moraw czyli sto lat wcześniej, zapewne w (zaaprobowanym przez papieża) rycie słowiańskim. Dlatego też za czasów Mieszka chrześcijaństwo nie było czymś zupełnie nieznanym, ale po roku 966 uzyskało status religii państwowej. Oczywistym jest, że zanim na dobre trafiło pod strzechy (nawet w wersji synkretycznej), minęło kilka wieków.

Tzw. reakcja pogańska 1038 roku miała za swoje podłoże bunt przeciwko wzrostowi powinności książęcych (polityka imperialna Chrobrego i Mieszka II, niesłusznie zwanego Gnuśnym, doprowadziła do skrajnego fiskalizmu) – warto zauwazyć, że zamieszki zupełnie ominęły Mazowsze, na którym cześnik Mieszka II, niejaki Masław/Miecław ogłosił się udzielnym władcą.

No i to by było chyba na tyle ;)

PS

Starofrancuska „Pieśń o Rolandzie” z XI wieku opisuje dzieje wyprawy Karola Wielkiego przeciw hiszpańskim Saracenom z 778 roku. Wśród najemników walczących po stronie  muzułmańskiej wymienieni są m.in. „Puillain”, których najczęściej utożsamia się z Polanami. Przyznam się, że byłem zaskoczony – po stronie muzułmanów??? 

KOMENTARZE

 • Oczywiście!
  Ani nie spadliśmy z drzewa, ani nie zeszliśmy, ani nas "chrześcijaństwo nie ściągnęło za nogę".

  Teraz by tylko wypadało wymienić korzyści dla nas - narodu - z faktu chrystianizacji, bo tak patrząc na te 1000 lat historii, to zbyt wielkich nie widać. Podejrzewam, że Indianie Amerykańscy mogą mieć bardzo podobne odczucia, z tym że im nie spalono ksiąg i nie zmieniono pisma, bo takowego nie mieli.

  Nie jesteśmy sobą, zamordowano nam rodziców, zamieniono nazwiska, wymazano pamięć, skazano na cudzość. -- Zorian Dołęga Chodakowski(1784-1825)
 • @Lotna 16:04:25
  Nie widać korzyści? żadnych? wolałaby Pani indiańskie tańce wokół ogniska i puszczanie wianków (oraz puszczanie bąków przez starszych) zamiast Uniwersytetu Jagiellońskiego? (uniwersystety to nie jest spuścizna prasłowiańska)

  A wybitny skądinąd Zorian Chodakowski nie miał racji - taka była w jego czasach moda, jak nie na ludowość to na chłopomanię,potem szczęśliwie to przeszło i u nas i na Zachodzie Europy

  kwestia gustu, ale ja mimo wszystko wolę Chopina niż "z Kolbergiem po kraju" i "spodobały ci się u Maryni cysie"

  A teraz serio: jeśli naprawdę nie widzi Pani żadnych osiągnięć narodu polskiego z racji jego chrystianizacji i przyjęcia całej spuścizny klasycznej, to prócz zdziwienia nad szkołami, do jakich Pani uczęszczała, mogę jedynie szczerze i głęboko współczuć - naprawdę nic więcej i nie chce mi się na ten temat nawet dalej pisać czy dyskutować - no taki już jestem, ograniczony i sfanatyzowany.

  A swoją drogą - proszę smiało wskrzeszać i kultywowac tradycje Słowian przedchrześcijańskich, nikt pani nie broni. Zawsze można i urok rzucić i chorobę odczynić i koszule z ukraińską wyszywanka ponosić - w czym problem?
  Jak ostatnio byłem w Stonehenge, to akurat trafiłem na "druidyczny ślub" tam się odbywający - bardzo przypominał sceny z filmu "The Wicker Man", ale nie ten beznadziejny z N.Cage'em, ale ten z 1976 roku z E.Woodwardem - niestety, nikogo w plecionce nie palili, ale może nastepnym razem

  pozdrawiam i myślę, że jednak z dalszej dyskusji zrezygnuję - tysiącletnią spuściznę chrześcijańskiego narodu polskiego musi Pani sobie sama przyswoić, ja za Pania tego nie uczynię
 • @MacGregor 16:22:02
  Proszę czytać ze zrozumieniem: powiedziałam, że nie widzę zbyt wielkich korzyści, a nie że żadnych. To niezupełnie to samo. Proszę też nie zakładać zbyt wiele co do moich intencji i wierzeń jak chodzi o tradycje Słowian. Sarkazm jest dobry, ale nie w nadmiarze.

  To samo tyczy się osiągnięć cywilizacji chrześcijańskiej, bo przecież nie wiadomo, w jakim kierunku rozwinęłaby się cywilizacja Słowian, gdyby nie podbój przez chrześcijaństwo i nie wiadomo, czy nie mielibyśmy własnych uniwersytetów, gdzie księgi by były pisane pismem słowiańskim a nie po łacinie, a potem alfabetem przerobionym z łaciny. Murzyni w Afryce mieli swoje uniwersytety, kiedy Europa była pogrążona w mrokach wieków średnich, skąd ta pewność, że Słowianie nie mogliby ich mieć?

  Możemy sobie co najwyżej pogdybać, ale chyba faktycznie nie warto.
  Zwycięzcy zawsze piszą historię i teraz napisali, że gdyby nie chrześcijaństwo, to do tej pory skakalibyśmy wokół ognisk.

  To, że najstarszy wizerunek koła znaleziono na ziemiach polskich, a nie w Babilonii czy Egipcie, albo, że był rozwinięty przemysł metalurgiczny, o których inni nie mieli pojęcia, doskonalenie upraw i hodowli na naszych żyznych ziemiach, nie mówiąc o umiejętności cięcia skał w sposób w dniu dzisiejszym niemożliwy, które zostały użyte do budowy fundamentów zamków i pałaców na ziemiach polskich oczywiście też świadczy o słowiańskim zacofaniu i barbarzyństwie.

  Oświeciło nas chrześcijaństwo, a pański sposób myślenia jest tego efektem. Doprawdy nie wiem, czy to na pewno ja powinnam być obiektem współczucia i ubolewania.
 • @MacGregor 16:22:02....przyjęcia całej spuścizny klasycznej.....
  Przecież proces przywracania wiedzy klasycznej był owocem renesansu, oświecenia a nie podstawowej działalności mnichów watykańskich.


  Np.
  "Święty Hieronim mawiał, że „ten, którego chrzest oczyści drugi raz myć się nie musi”. Maksyma ta perfekcyjne oddaje stosunek do kąpieli we wczesnym średniowieczu. Pannom zalecano, by korzystały z niej jak najrzadziej, bowiem mycie się miało pozbawić je dziewictwa! Asceci uważali, że podczas kąpieli młode niewiasty zaczną zanadto interesować się swoim ciałem co w połączeniu z gorącą wodą, której przypisywano właściwości afrodyzjaka, pchnie je w ramiona pierwszego lepszego młodzieńca. Dzierlatki żarliwie stosowały się do nauk Kościoła. Kąpieli zażywały najczęściej jedynie z przyczyn zdrowotnych, a do wody wchodziły w ubraniu i to tylko na chwilę.
  Najwięcej wiadomo o zwyczajach mnichów, którym zalecano kąpiel trzy razy do roku. Najbardziej gorliwi mogli jednak z nich zrezygnować w ramach ascezy. "

  Można postawić dokładnie odwrotną tezę, że chrześcijaństwo zaczęło wydobywać się ze swoich zabobonów dzięki kontaktom z cywilizacją wedyjską ( nieprawidłowo nazywana słowiańską)

  Świat , w którym teraz żyjemy, jest inny właśnie dzięki wedyzmowi..., czyli upowszechnianiu wiedzy a nie religii.

  Wielbiciele biblijni muszą nieźle się umysłowo gimnastykować , aby i rozum był usatysfakcjonowany i nie zasłużyć na oskarżenie o herezje...

  Twoje uwagi o tzw. słowiańskich obrzędach w 100% można odnieść do polskich watykańczyków .
  Zgadzam się- wszyscy powinni mieć wolność kąpania się w noc Kupały lub sypania sobie popiółu w środę popielcową.

  Problem jest , gdy zaczyna się dążyć do wykorzystywania instytucji państwa, aby gloryfikować któryś z obrządków religijnych.
 • @MacGregor 16:22:02
  "jeśli naprawdę nie widzi Pani żadnych osiągnięć narodu polskiego z racji jego chrystianizacji"

  Dlaczego Pan tych osiągnięć nie wymienia?

  Dzięki Kościołowi mieliśmy w średniowiecznej Europie płonące stosy, które eliminowały wszelką niezależną myśl (Polakom winien być znany choćby tylko przypadek dzieł Kopernika). Zniszczono dorobek kultury, w tym także naukowy wcześniejszych cywilizacji. Zahamowano rozwój nauki – straciliśmy bezpowrotnie 500 lat w historii ludów Europy.

  No i przede wszystkim Kościół doprowadził do upadku gospodarczego i politycznego państwa.
 • @Rzeczpospolita 17:31:32
  https://dariuszkosiur.files.wordpress.com/2016/09/13244047_1151376354912586_7173968650917247852_o.jpg
 • @Lotna 17:18:36
  "Murzyni w Afryce mieli swoje uniwersytety, kiedy Europa była pogrążona w mrokach wieków średnich" - no i wszystko jasne.

  No i pierwsze koło było koło miasta Koło w Polsce, jak o tym nas sama nazwa poucza

  Skąd Pani czerpie te mądrości :)
 • WSZYSCY
  Ludzie kochani, Słowianie drodzy

  Wpis jest o Polsce przed chrztem Mieszka, a Wy mi tu ze stosami i murzyńskimi uniwersytetami i kwadratowymi kołami jak berety - co ja biedny jestem temu winien?

  pozdr
 • @MacGregor 17:56:28 na temat koła...
  http://www.bronocice.dzialoszyce.info/waza.htm

  Waza z Bronocic

  W latach siedemdziesiątych pracownicy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, na prawym brzegu Nidzicy, prowadzili badania na terenie osady istniejącej tam ponad trzy tysiące lat p.n.e. Znaleziono tutaj elementy dawnego naczynia, które zostało zrekonstruowane. Widniał na nim rysunkowy ornament narracyjny przedstawiający drzewa, pola, drogi i wodę, a przede wszystkim wóz ciągniony przez parę bowitów (wołów). Nowsze badania wzbogaciły naszą wiedzę odnośnie techniki uprawy roli u neolitycznej ludności Polski przedhistorycznej.
 • @MacGregor 17:59:01....co ja biedny jestem temu winien?...
  Przeczytaj swoje komentarze, to znajdziesz odpowiedź....
 • Jak zachodnia Europa wyrastająca z "chrześcijańskich wartości" traktuje w XXI wieku
  środkowo wschodnie "plemiona"?
  fragmenty:
  http://wmeritum.pl/premier-slowacji-grozi-bojkotem-zachodnich-produktow-spozywczych-o-obnizonej-jakosci-wielki-skandal/192464

  Premier Słowacji grozi bojkotem zachodnich produktów spożywczych o obniżonej jakości. „To wielki skandal”

  Premier Słowacji Robert Fico domaga się podjęcia przez Komisję Europejską zdecydowanych działań w sprawie różnych standardów stosowanych w artykułach spożywczych wysyłanych na rynek Wschodni i Zachodni. Fico zagroził wstrzymaniem importu produktów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach.

  W środę premier Słowacji przyniósł przed Komisję Europejską kilka wersji tego samego produktu. Dwa opakowania płynu do prania, kawy i paluszków rybnych – jeden przeznaczony na rynek zachodni, a jeden na wschodni. Następnie wskazał na różnicę w jakości produktów. Okazało się, że Wschód otrzymywał mniejsze opakowanie po wyższej cenie, a w paluszkach rybnych było mniej ryby. Z kolei Słowak za tę samą cenę otrzymuje o 28 gramów kawy mniej Austriak.  Temat ten zaczyna być nadzwyczajnym tematem politycznym. Zaczyna się to rozrastać w wielki międzynarodowy skandal, wyczuwam taką samą atmosferę w okolicznych państwach. Nie możemy akceptować, by z obywateli Republiki Słowackiej robiono obywateli jakiejś drugiej kategorii –powiedział premier Robert Fico na konferencji prasowej w Bratysławie.


  Według niego, Słowacja jest gotowa podjąć „jednostronne przedsięwzięcia służące wstrzymaniu przywozu niektórych produktów zagranicznych”. Polegałyby one na między innymi na tym, że w placówkach żywienia zbiorowego przez sześć miesięcy można byłoby wykorzystywać jedynie surowce ze Słowacji.

  Opinie o tym, że jakość niektórych produktów eksportowanych do Europy Wschodniej może być niższa, istniały już wcześniej. Jednak eksporterzy zazwyczaj nie traktowali ich poważnie. W lutym 2017 roku na problem zwróciły uwagę dwa kraje: Węgry i Słowacja. Zaproponowały Komisji Europejskiej, aby porównała jakość produktów sprzedawanych przez koncerny zagraniczne, ponieważ zachodzi podejrzenie, że może dochodzić do oszustwa.

  Swoje informacje oparli na wynikach badań, z których wynika, że niektóre produkty sprzedawane w naszym regionie pod tą samą marką i nazwą mają niższą jakość, a często także niższą wagę. Państwa były zgodne, że zachodzi poważne podejrzenie nieuczciwego traktowania biedniejszych państw Europy przez wielkie koncerny.

  Podobne problemy zauważyła ostatnio bułgarska Agencja Bezpieczeństwa Żywności. Jak podają specjaliści odnotowano 7 przypadków (na 31 przebadanych produktów) różnic pomiędzy produktami kupionymi w Niemczech, Austrii i Bułgarii.

  Według specjalistów w deserach niemieckich kupowanych w Bułgarii zaobserwowano zmniejszoną zawartość kakao oraz mleka. Poza tym dostrzeżono, że cukier w słodkich napojach w Austrii jest w Bułgarii zastąpiony tańszym słodzikiem.


  -------------------------------------------------------------------------------
 • @Lotna 16:04:25
  "Podejrzewam, że Indianie Amerykańscy mogą mieć bardzo podobne odczucia, z tym że im nie spalono ksiąg i nie zmieniono pisma, bo takowego nie mieli."- Dlaczego, niektórzy, pisząc o Indianach, mają w głowach świat przedstawiony im przez angielskich osadników z XVII wieku? Wtedy to żyły już resztki tubylców, przerzedzone chorobami ze Starego Świata.
  Indianie Amerykańscy stworzyli nie jedną, a wiele cywilizacji, nie jeden, a kilka alfabetów i zaczęli uprawiać rośliny, które, oprócz niektórych zbóż, dziś są podstawą żywieniową na wszystkich kontynentach (ziemniaki, kukurydza, bataty, maniok i inne).
  A np. z tysięcy kodeksów Majów, ocalały tylko 3 (trzy), resztę spalono.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @Lotna 17:18:36
  "Murzyni w Afryce mieli swoje uniwersytety, kiedy Europa była pogrążona w mrokach wieków średnich..."- To ma znaczyć, że w Europie uniwersytetów jeszcze nie było? To w której epoce historycznej powstała uczelnia w Krakowie?

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 19:34:21
  Racja, ja mówiłam o Indianach, którzy teraz mieszkają na terenach Kanady. Nie mieli pisma i ksiąg, ale za 9 tysięcy lat historii oralnej.
 • @MacGregor 17:56:28
  To jest ogólnie dostępna wiedza, a nie żadne "mądrości". Nie moja wina, że Pan o tym nic nie wie.
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Timbuktu
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_science_and_technology_in_Africa
  http://odkrywcy.pl/kat,111404,title,To-Polak-wynalazl-kolo,wid,14309369,wiadomosc.html?smg4sticaid=6198bb
 • @Lotna 19:51:46
  OK. Dlaczego tylko 9 tys. lat przekazów ustnych? Czyli, jeśli dotarli do Ameryki tak dawno, dopiero wtedy nauczyli się mówić? A wcześniej żadnej wiedzy (np. z Syberii), nie posiadali? Tzw. kultura Clovis datowana jest na 13500 do 12900 lat temu. Tzw. zakazana archeologia dowodzi, że ludzie pojawili się w Ameryce już, co najmniej, 43 tys. lat temu, a nawet wcześniej (sic!).

  P.S. Nie czepiam się. Dobrze by było, moim skromnym zdaniem, żeby ludzie poznali prawdę. A ta wciąż się zmienia, dzięki wykopaliskom archeologicznym. Dziś wiedza jaką dysponujemy o ludach Ameryki prekolumbijskiej, odsyła starą, akademicką naukę do lamusa, albo do muzeum arogancji i ignorancji.

  P.S.2. Nie znam j. angielskiego, ani j. francuskiego, więc nie potrafię samodzielnie sprawdzić, ale podobno Indianie w Kanadzie, do dziś nie mają praw obywatelskich i nie mogą nawet wynająć adwokata, by ich bronił.

  Tuz z Talii
 • Reakcja pogańska.
  Tak zwana reakcja pogańska, czyli uznanie za legalne kultu dawnych bogów, wystąpiła już podczas krótkich rządów Bezpryma (starszy brat Mieszka II, który sięgnął po władze przy poparciu władcy Rusi Kijowskiej i Cesarza Rzeszy Niemieckiej). Mieszko po powrocie z niewoli i przejęciu władzy nie podjął kroków przeciw nawrotowi kultów starych bogów (nie miał środków, nie chciało się mu je marnować, pogodził się z tym). Na pewne jest że pod koniec jego panowania w ważniejszych grodach pobudowano świątynie bóstw pogańskich. Samemu Mieszku II-giemu zmarło się w 1034-tym. Dekompozycja państwa piastów nastąpiła w 1038, wyniku najazdu Czechów i Niemców, oraz walk o władzę w Polsce. Podejrzewam, że duchowni katolicy zawiązali spisek na usunięcie mniej przychylnemu im władcy na rzecz bardziej. Władca ten znany jako Bolesław Zapomniany został pewnie zamordowany a Czescy najezdnicy mieli wnieść na tron nowego władcę Kazimierza. Nawet odnieśli pewne sukcesy, kraj pozbawiony władcy, nie był wstanie zorganizować oporu, dodatkowo spiskowcy podawali ważne grody wojom czeskim (Kraków, Wrocław, Gniezno, Giecz). Tylko zgubiła ich wielkość państwa Piastów. Na Mazowszu, daleki krewny zabitego władcy, zorganizował opór i doprowadził iż Czesi opuścili Wielkopolskie (zabierając ze sobą swoich lokalnych sojuszników), a na oponowanie reszty zajętych przez Czechów ziem, nie miał środków.
 • @Zbigniew Jacniacki 18:06:41
  Ale co w związku z tym, przyszedł kler katolicki w ramach propagowania ciemnoty zakazał używania koła ... Piastowi Kołodziejowi?
 • @Zbigniew Jacniacki 18:45:07
  to jest akurat wynik sprzeniewierzenia się i odrzucenia chrześcijańskich korzeni przez Zachód - może jeszcze Hitler był katolikiem i dlatego był taki zły i niszczył Słowian?
 • @Lotna 19:53:51
  @MacGregor 17:56:28
  To jest ogólnie dostępna wiedza, a nie żadne "mądrości". Nie moja wina, że Pan o tym nic nie wie.
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Timbuktu
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_science_and_technology_in_Africa
  http://odkrywcy.pl/kat,111404,title,To-Polak-wynalazl-kolo,wid,14309369,wiadomosc.html?smg4sticaid=6198bb

  - czyli te murzyńskie uniwersytety były w Timbuktu ... tylko, Że były to szkoły koraniczne założone w bodaj XIV wieku. Dla porównania Tomasz z Akwinu to wiek XIII, więc chyba nie taka ciemnota
 • @MacGregor 16:22:02
  "(...) tysiącletnią spuściznę chrześcijańskiego narodu polskiego musi Pani sobie sama przyswoić, ja za Pania tego nie uczynię".- Tu przecież chodzi zdaje się o wcześniejszą historię.

  "W sukurs przychodzi tez tradycyjna, oficjalna (bynajmniej nie tajemna) archeologia, mówiąca o dziesiątkach jeśli nie setkach wysoko zorganizowanych grodów na terenach Polan, Lędzian, Goplan i in, poczynając od co najmniej VIII wieku (kolejne wieki wskazują na rozwój zasięgu i ilości nowobudowanych grodów)."- Polecam: Świt słowiańskiego jutra, w nowszych zmienionych wydaniach pt. Słowiański Rodowód (wydanie pierwsze PIW październik 1952, nakład 10000+153 egz., wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2008, ​ISBN 978-83-7469-705-7​) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Jasienica
  Reportaż z wykopalisk prowadzonych w miejscowości Igołomi, gdzie dziś jest Kraków- Nowa Huta, został napisany w 1952 roku. I dobitnie świadczy, że już 1700- 1300 lat temu, na ziemiach wokół Krakowa, istniała wysoce wyspecjalizowana cywilizacja, która prawdopodobnie już wtedy, nie potrzebowała miejscowych służb wojskowych, bo wszędzie panował jeden, powszechny system militarny i podatkowy, granice zabezpieczało zawodowe wojsko, co sugeruje centralne zarządzanie ze stolicy.
  Dziś wiemy, że geny świadczą wyraźnie, iż ludność na obecnych terenach jest rdzenna, od co najmniej 10 tyś. lat. Co z kolei sugeruje, że Słowianie byli tu prawie zawsze, odkąd potrafimy udowodnić, że ludzie tu w ogóle byli.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 22:28:42
  Chyba się trochę jednak czepiasz. 9, a w porywach 10 tysięcy lat niepisanej historii, zapamiętać i przekazać z pokolenia na pokolenie, to chyba nie jest mało, nie uważasz?
  Z pewnością mówić "nauczyli się" wcześniej, ale widocznie nie byli na tyle zorganizowani, aby ktoś miał przypisaną rolę historyka w każdej generacji.

  To prawda, Indianie w Kanadzie nie mają praw obywatelskich. Mają status mniej więcej taki jak dzieci, które zabrano rodzicom i są pod opieką państwa. Państwo decyduje za nich. Państwo dyktuje im, kto ma prawo uważać się za Indianina, a kto nie. Indianka, która wyjdzie za mąż za nie- Indianina, traci status Indianina, jej dzieci również, natomiast nie- Indianka, która wyjdzie za Indianina, taki status zyskuje. Chodzi po prostu o wynarodowienie, inaczej ludobójstwo. Ze względu na degenerację, dziś jest więcej dzieci Indian kanadyjskich pod opieką państwa niż za czasów przymusowych szkół, do których siłą zaciągano dzieci na wiele lat, przerywając w ten sposób ciągłość kultury, tradycji i języków. Warunki życia w odległych rezerwatach położonych na terenach, które często nie są ziemiami, które tradycyjnie okupowali, przypominają warunki życia w krajach trzeciego świata. To są ludzie, których wyniszczyli chrześcijańscy zdobywcy powołujący się na bullę papieską, nie dając im w zamian kompletnie niczego, nawet nadziei.
 • @Lotna 01:53:12
  Timbuktu położone w Mali, był jednym z najstarszych na świecie uniwersytetów, jednym z pierwszych, do którego zjeżdżali się ludzie z całego świata, także z Europy i nie, nie uczono tam tylko teologii i czytania koranu. Proszę doczytać dokładnie, ośrodek oświatowy w Timbuktu był najbardziej prężny od Xlll do XVll wieku.
 • @Lotna 02:06:43
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Timbuktu_Manuscripts
 • @ireneusz 01:36:18
  966 był taki sam jak 965 i 967
  a przypisywanie 966 jakiegoś mitycznego chrztu Polski to brednie, bo ani chrztu nie było, ani nawet Polski, o Polakach już nie wspomnę. Jakieś watykanskie janczary lansują swoje brednie, i szukają głupków by przyjęli to za prawdę.

  - roku 1939 też nie było
 • @Lotna 02:06:43
  Timbuktu położone w Mali, był jednym z najstarszych na świecie uniwersytetów, jednym z pierwszych, do którego zjeżdżali się ludzie z całego świata, także z Europy i nie, nie uczono tam tylko teologii i czytania koranu. Proszę doczytać dokładnie, ośrodek oświatowy w Timbuktu był najbardziej prężny od Xlll do XVll wieku.

  - OK, ale był to ośrodek MUZUŁMAŃSKI, a nie słowiański przed chrześcijaństwem, a o tym dyskutowaliśmy

  No i jak wyglądała kultura Mali przed islamem ;)
 • @MacGregor 10:13:37 - Trzeba będzie na Neon24.pl założyć niedzielna szkółkę z nauką historii
  Oczywiście, że nie było w 966 żadnej uroczystości, którą można byłoby nazwać chrztem Mieszka, a tym bardziej Polski (Lechistanu - taka nazwa funkcjonowała w kronikach).
  W istniejących kronikach, tak polskich, jak i niemieckich nie ma żadnych informacji o chrzcie Polski.
  Pierwsze wzmianki o takim chrzcie pojawiają się dopiero w XIw. A więc mamy do czynienia z podbojem i uzurpacją żydo-katolicką.

  Ślub Mieszka z ochrzczoną Dobrawą (mimo ślubu posiadał nadal dotychczasowe żony) był aktem politycznym, który miał zabezpieczać Polskę przed najazdami żydo-chrześcijańskiego Rzymu.

  Tu trzeba podkreślić, że Polska (Lechistan) była ostatnim państwem Europy, które uległo żydo-chrześcijaństwu.
 • @Rzeczpospolita 11:47:29
  Nie ma nic o chrzcie Polski, bo Polski nie było. Był tylko Mieszko - władca Polan, który na początku małżeństwa niepoważnie traktował Wiarę swej Dobrawy, ale potem nawrócił się przyjął Chrzest... A pisał o tym niejaki Thietmar z Merseburga (imię to odpowiada współczesnemu Ditmar; ur. 25 lipca 975r. prawdopodobnie w Walbeck - zm. 1 grudnia 1018 r. w Merseburgu). Biskup merseburski, kronikarz, autor słynnej Kroniki Thietmara, ważnego źródła o historii Niemiec i Polski.
  PS.
  Nie nie jestem ani Żydem, ani judeo-chrześcijaninem - jestem Katolikiem tj. wg Stachniuka wspakulturowcwem :P
 • @ireneusz 01:36:18
  "Jakieś watykanskie janczary lansują swoje brednie, i szukają głupków by przyjęli to za prawdę."
  Jako watykański janczar stwierdzam,że kilku TU znaleźliśmy.
 • @sosenkowski 12:07:43
  Przede wszystkim zindoktrynowanym żydo-katolicyzmem ignorantem historycznym.

  Czy Polska istniała, czy nie - ten temat jest już tutaj przerobiony.
 • @MacGregor 10:15:12
  Wspomniałam o tym, że skoro istniały uniwersytety w Afryce, mogłyby także istnieć uniwersytety na terenach Słowian, gdyby nie podbój chrześcjaństwa, a więc chrześcijaństwo nie jest jedynym warunkiem rozwoju zaawansowanej cywilizacji. Czy jest to aż takie trudne do zrozumienia? Umiesz myśleć tylko jednowątkowo, czy po prostu odrzucasz wszelkie argumenty, które nie popierają Twojej tezy?

  A może zaczniesz teraz popierać islam i stwierdzisz, że bez odgórnie narzuconej indoktrynacji religijnej nie ma w ogóle co marzyć o jakimkolwiek rozwoju i postępie? Nie wiem, jaka była kultura Mali przed islamem. Być może islam zniszczył ich księgi, tak jak chrześcijaństwo zniszczyło nasze.
 • Niestety są tacy co im wpojono, że całą kulturę mamy z katolicyzmu
  A jest na odwrót. Katolicyzm polski to wiara ojców (przedchrześcijańska) w warstwie profanum połączona chrześcijaństwem w warstwie sacrum.

  Wigilia, Zielone Świątki, Śmigus Dyngus, Dożynki, Dziady (zaduszki), Kupała (nasze święto miłości, młodości) i wiele innych to święta kultury przedchrześcijańskiej.
  Kult maryjny tak bogaty wśród Słowian swe korzenie czerpie z kultu matki ziemi, matki płodnej, matki wilgotnej, matki opiekuńczej.
  Diabły w naszej kulturze ludowej to bogowie ojców. Rola opiekuńcza nad pewnymi zawodami, czynnościami świętych to przedchrześcijańskie duchy opiekuńcze. Św. Mikołaj i św. Jerzy to Perkun i Weles.

  Ludzie na ziemi Polski pojawili się po ostatnim zlodowaceniu, ok. 11 tys lat temu. Około 5 tys lat temu pojawia się kultura rolnicza, pod megalitami kujawskimi znleziono ślady orki, jedna z czaszek nosi ślady przeprowadzonej z powodzeniem trepanacji czaszki.

  http://zawisza.neon24.pl/post/131259,1130-nie-1050-lat-chrzescijanstwa-na-ziemiach-polski

  http://zawisza.neon24.pl/post/111423,jak-powstawaly-panstwa-slowianskie

  http://zawisza.neon24.pl/post/104019,chrzest-dawnych-bogow-chrzest-dawnych-swiat

  http://zawisza.neon24.pl/post/99406,polska-to-nie-krotkie-1000-lat-historii
 • @Zawisza Niebieski 13:24:16
  Dobrze Pan pisze - u nas też jeden chłop drugiemu orczykiem zrobił trepanację czaszki - gdyby nie to chrześcijaństwo, to dziś bylibysmy potęgą , a nasze słowiańskei statki kosmiczne w kształcie wianków latałyby po wielu galaktykach
 • @Lotna 13:24:04
  "Nie wiem, jaka była kultura Mali przed islamem. Być może islam zniszczył ich księgi, tak jak chrześcijaństwo zniszczyło nasze"

  - jak wiadomo w Polsce przed chrztem kwitło czytelnictwo, ale kler w ramach szerzenia ciemnoty zniszczył nasze słowiańskie księgi

  Bogu dzięki, że chociaz murzyni uratowali kulture na swoich uniwersytetaCH - a w mali jak powszechnie wiadomo, przwed nadejsciem islamu kwitła cywilizacja, rachunek różniczkowy i całkowy, nano-maszyny io takie tam

  Oj, pseudonim LOTNA, ale nie dotyczy to jak widac ani intelektu, ani wykształcenia, raczej fantazji

  PS
  Bojam się teraz do Polski wracać, żeby mnie kler w ciemnotę na [powrót nie zagnał
 • @Zawisza Niebieski 13:24:16
  "kult matki wilgotnej" - dziękuję postoję, ja nie z tych
 • @Rzeczpospolita 11:47:29
  "Oczywiście, że nie było w 966 żadnej uroczystości, którą można byłoby nazwać chrztem Mieszka, a tym bardziej Polski (Lechistanu - taka nazwa funkcjonowała w kronikach)."

  - troszku się wk*rwiłem i powiem tak:
  zamiast bredzić i powtarzać swoje androny, zajmij się Pan uczciwą robotą, jakimś poczciwym rzemiosłem, jak mawiali Rzymianie (skądinąd przed nie masz Pan najmniejszego pojęcia

  W jakich kronikach funkcjonowała nazwa "LECHISTAN" - chyba w tureckich?
  Co za skończony cymbał, nie mam doprawdy siły
 • @ireneusz 13:45:02
  nie było 966,nie było 1939, nie ma Ireneusza - jest jakiś oszalały z nienawiści do katolicyzmu człowiek, który poza inwektywami nic nie potrafi sensownego napisać.

  nie będę więcej karmił trolla, sorry
 • @Lotna 13:24:04
  jeszcze a propos murzyńskich uniwersytetów ;)

  ("w czasach, kiedy u nas były mroki Średniowiecza" - myslę, że to będzie trudno pobić, może DK wymysli coś lepszego, tylko w nim nadzieja)

  Jak już ustaliliśmy, madrasy w Timbuktu były islamskie, a przeciez jak nas naucza pan Rzeczpospolita, islam to judaizm, tak samo jak chrześcijaństwo, dlatego tez nie rozumiem, gdzie tu ppostep- raczej chyba żydowski podstęp a nie postep ;)

  Powtórzę sobie raz jeszcze, bo uważam świetne:

  "Murzyni w Afryce mieli swoje uniwersytety, kiedy Europa była pogrążona w mrokach wieków średnich" - proponuje sobie wstawić jako mottpo na blogu, a wogóle zamaist LOTNA proponuję "MURZYŃSKIE UNIWERSYTETY" ;)
 • @Zawisza Niebieski 13:24:16
  jak wiadomo powszechnie, swiety Mikołaj, biskup Miry, to stary słowiański bożek sprzed 100 tys lat ;)

  A świety Jerzy ... jak się nalezy jest Chrzciciel ;)
 • rzepie-pospolitej i innym równie błyskotliwym pod rozwagę
  Król Chrobry dostał dostał drugą koronę (po skradzionej na rzecz Stefana węgierskiego) od pApieża w roku 1025.

  Jakby Panowie i Panie czerpali wiedze z jakichs książek (chocby do szkół podstawowych w latach 60-70 zeszłego wieku), a nie pożółkłych notatek po kursach akademii pierwszomajowych, to wiedzieliby, że takiej korony nie mógłby dostac król niechrześcijański - musiał byc ochrzczony, wię pisani, jakoby chrztu ie było, jest bredzeniem w stylu DK

  1025 to ćwieć wieku zbyt pożno, bo wszystko zostało przyklepane na zjeździe gniexnieńskim 1000n roku - a więc chrzest musiał byc przed tym rokiem.
  Ja rozumie, że takie kojarzenie faktów jest copkolwiek za trudne dlA iRENEUSZA CZY Pana Rzeczpospolitej, stąd słusznie mówili Rzymienia, żeby szewc pilnował kopyta, a nie zajmował się tym, co go przerasta :)
 • @Zawisza Niebieski 13:24:16
  Niestety są tacy co im wpojono, że całą kulturę mamy z katolicyzmu - to chyba tylko ci, co ssluchali komuchów.

  cały przeciez sens tej notkli jest taki, że w 1966 KK świetował zakończenie nowenny obchodów milenijnych chrztu, a komuchy dla równowagi wymysliły tysiąclecie państwa polskiego

  pozdr
 • @ireneusz 13:41:02
  jeszcze a propos tysiącletnich tradycji:

  religie różnią się miedzy sobą, ale formy kultu są często bardzo podobne - na cAŁYm świecie i na przestrzeni tysięcy jesli nie dzieiątków tysięcy lat czczono słońce ( i Słowiania i Aztekowie), składano w ofierze płody rolne, żywnośc itd - i kapłan Sumeryjski kładł placek zbożowy i wino, i dziś w kościele jest chleb i wino

  A to, co Pan podaje jako jakies niesamowite odkrycia, to przevciez zwyla stara "inkulturacja" praktykowan przez chrześcijaństwo od samego początku ( koscioły na miejsu starych swiatyń, a obecnie meczety na miejscu opuszczonych kosciołów na zachodzie), dzień Bożego narodzenie w miejsce Dies Solis Invicti, Wielkanoc w dniu celtyckiego Eoestre, jan Chrzciciel w dniu kupały itf

  św. Kosma i Damian - Lelum i Polelum, Cetno i Licho

  - może dla kogoś (np. dla pani LOTNEJ) sa to rewelacje zapierające dech w piersciach, ale dla mnie były oczywiste od podtstawówki

  pozdr
 • Zawisza
  @ireneusz 13:41:02
  jeszcze a propos tysiącletnich tradycji:

  religie różnią się miedzy sobą, ale formy kultu są często bardzo podobne - na cAŁYm świecie i na przestrzeni tysięcy jesli nie dzieiątków tysięcy lat czczono słońce ( i Słowiania i Aztekowie), składano w ofierze płody rolne, żywnośc itd - i kapłan Sumeryjski kładł placek zbożowy i wino, i dziś w kościele jest chleb i wino

  A to, co Pan podaje jako jakies niesamowite odkrycia, to przevciez zwyla stara "inkulturacja" praktykowan przez chrześcijaństwo od samego początku ( koscioły na miejsu starych swiatyń, a obecnie meczety na miejscu opuszczonych kosciołów na zachodzie), dzień Bożego narodzenie w miejsce Dies Solis Invicti, Wielkanoc w dniu celtyckiego Eoestre, jan Chrzciciel w dniu kupały itf

  św. Kosma i Damian - Lelum i Polelum, Cetno i Licho

  - może dla kogoś (np. dla pani LOTNEJ) sa to rewelacje zapierające dech w piersciach, ale dla mnie były oczywiste od podtstawówki

  pozdr

  [ to maiło byc adresowane do Pana, nie do tego ordynusa Ireneusza]
 • @MacGregor 14:12:35
  Ten co niczego nie wie, ten się śmieje, a wystarczy tylko o naszej kulturze poczytać. Polak winien to znać.

  Nasi ojcowie uznawali równorzędność mocy męskich i żeńskich niezbędnych do zachowania życia. Moce męskie to moce wojownicze, związane z niebem słońce, księżyc, piorun a żeńskie związane z ziemią, pogodą, właśnie Matki Ziemi, (jej atrybutami jest opiekuńczość, jaką daje ziarnu złożonemu do jej łona, wilgoć, potrzebna do wzrostu roślin, płodność, dziś urodzajność). Do tego dochodzą moce opiekuńcze, jak czczona na Łyścu (św. Krzyż) Pogoda, Świst i Poświst (wiatry)
  https://www.slawoslaw.pl/mokosz/

  https://www.youtube.com/watch?v=z_2zY1OaUTw

  Jak pan pewnie wie, w naszej ludowej wierze Kościół nakładał treści chrześcijańskie na treści dawnych wierzeń. Marzannę chciano zastąpić Judaszem zrzucanym z wieży, nie udało się. Próba zastąpienia Kupały św. Walentym to ostatnie czasy. Wszelkie święta jak Matka Boska Zielna, Marka Boska Gromniczna, to są dawne święta, którym przypisywano nowe znaczenia.

  Oczywiście, że św. Mikołaj i Jerzy to osoby historyczne w chrześcijaństwie, tyle, że w wierzeniach ludowych, nastąpiło połączenia z dwoma bogami słowiańskimi Perkunem i Welesem

  poczyta pan fora ludzi, którzy się tymi tematami interesują z pozycji historycznej, przestanie się Pan śmiać.

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=96304

  A trepanacja czaszki, wykonywana była już w neolicie, stosowano ją po urazach czaszki, przy bólach głowy, dzieciom z ADHD.

  https://wolnemedia.net/chirurdzy-epoki-kamienia/

  Warto poczytać, bo głupi się śmieje, mądry czyta, by na głupiego nie wyjść.
 • @Zawisza Niebieski 14:50:49
  "Szczegolnie dzieciom z ADHD" - no tak, plaga ADHD wsród prasłowian była szczególnie uciążliwa

  a tak serio, przecież to, co Pan pisze jest mi od dawna znane i nie rozumiem zupełnie, z czego i dlaczego robi Pan jakąs sensację?

  a zresztą te same procesy i inkulturacji i synkretyzmu zachodziły wszędzie i nie tylko na styku z chrześcijaństwem - wystarczy zobaczyć piramidy w Meroe na południe od Egiptu - ten sam mechanizm.

  Przeciez wlasnie o tym jest mój wpis.

  Tyle żwe dziad o gruszce, baba o pietruszce, na samo słow "Chrzest" pan "rzeczpospolita" wpada w szał i wypisuje z miejsca swoje mądrości z akademii pierwszomajowych - nie jest t o oczywiście zarzut wobec Pana, Panie Zawiszo

  No i rozwaliła mnie Pani LOTNA swoim wpisem o "murzyńskich uniwersytetach, kiedy europa tonęła w mrokach średniowiecza" - kto tym ludziom wydawał świadectwa szkół podtswowych i gimnazjalnych ...

  pozdr

  pozdr
 • Zawisza
  przepraszam za literówki, ale mój laptop szwankuje
 • @Rzeczpospolita 12:47:03
  Jeśli praprzodek Rzeczpospolitego z Xwne miał już wtedy biuro z Polską w nazwie i okrągłą pieczątkę z orzełkiem to ja wobec takich faktów prze...prosiłbym i oddał honor Szanownemu Rodakowi, choć zawzięty z niego apostata i potencjalny naśladowca Hoessa ;)
 • @sosenkowski 15:23:40
  Rzepapospolita to pewnie poczciwy facet, ale ma jakies kompleksy antychrzescijańskie, a że tytanem intelektu ie jest, więc pisze i rozumuje jak potrafi

  Lepszy numer jest z nijakiego 'Ireneusza' (choc rzepa tez ma podobne zdanie), wg któego w 966 żadnego chrztu nie było - i tylko jakaś watykańska propaganda. Ale jek wtedy uzasadnić Zjazd w Gniexnie 1000 - chyba że ten zjazd to tez watykańska propaganda, no ale jak wtedy uzasadnic koronację Chrobrego 1025 - chyb aże to tez tylko watykańska propaganda, no ale jak wtedy uzasadnić reakcję poganską 1038 - no chyba że to tez tyko watykanska propaganda, no ale jak wtedy uzasadnić historien kazimierza odnowiciela - chyba że to też watyykańska propaganda ;)

  samo istnienie blogera Rzepa to watykańska propagabda :)
 • @MacGregor 15:08:52
  Pana opis pokrył się z kilkoma moimi wcześniejszymi opisami a temat ten jest mi bliski. Mój wpis był raczej próbą poparcia Pana tez, niż krytyką.
  Chrzest Śląska i ziemi Małopolskiej to zgodnie z Żywotami Świętego Metodego i najazdem Świętopełka ok. roku 880. Legenda o obecności aniołów na podstrzyżynach, to ślad wypraw misyjnych Metodego.
  Mieszko otrzymał od swych przodków ukształtowane państwo, krwawymi wojnami podporządkowującymi grody plemienne piastom.

  Kiedyś był dostępny cały film, teraz tylko zwiastun
  https://www.youtube.com/watch?v=-eDRkqwh0T0

  Film ten dokładnie pokazuje podbój przez Piastów Wielkopolskich, niestety został usunięty.

  Inny film
  https://www.youtube.com/watch?v=WZulSzkBhF0

  Tylko pytanie, dlaczego z Pana wypowiedzi odczuwam drwinę, skoro prawdę historyczną znamy obaj?
 • @Zawisza Niebieski 15:40:00
  proszę mi wybaczyć - to zmęczenie materiału ;)

  pozdr
 • @MacGregor 15:32:14
  Napisałem kiedyś notkę nt. wybitnej roli Irlandii w utrzymaniu i rozwinięciu resztek cywilizacji łacińskiej, która w wiekach ciemnych dała schronienie W KLASZTORACH KATOLICKICH licznym naukowcom i dziełom piśmiennictwa:
  http://sosenkowski.neon24.pl/post/107327,korotycka-profanacja-shamrock-a
  Wówczas, niestety Europą trzęśli protoplaści Stachniuka... a może nawet w ich szeregach szalał z toporem sam pra-Kosiur ;)
 • @Lotna 13:24:04
  Nie ma dowodów że pogaństwo sprzyjałoby powstawaniu centralnych skupisk wiedzy i badań naukowych finansowanych przez władców większych niż dzisiejsze województwo. Pozwolę sobie zacytować zwyczajne wypracowanie ucznia gimnazjum, znalezione w internecie: "Przywiązanie do własnego bóstwa plemiennego, wiara w jego przychylność i opiekę, było jednym z czynników niewątpliwie cementujących owe drobne organizmy polityczne. Przyszedł jednak czas powstawania większych państw, w których skład weszło po kilka, a nawet więcej dawnych państewek plemiennych. Polanie, Mazowszanie, Pomorzanie, Wiślanie i Ślężanie znaleźli się w końcu X wieku w jednym państwie, zwanym później Polska. Jedność polityczna wymaga jedności publicznego kultu. Niezależna od siebie część konkurencyjnych bóstw plemiennych na poszczególnych ziemiach nie sprzyjał konsolidacji państwa. Tradycje i uczucia poszczególnych grup terytorialnych w państwie nie pozwalały na to, żeby odrzucić większość
  bóstw lokalnych i pozostawić cześć tylko jednego z nich. Z drugiej strony przecież interes państwa wymagał względnie jednolitego systemu kultowego dla całej ludności. Stąd miejsce jednego bóstwa zaczął zajmować ich zespół. Spośród kilku bogów wyróżniał się wszelako jeden najważniejszy, któremu pozostali byli podlegli. Powstawała w ten sposób hierarchia bogów, która odpowiadała stosunkom między plemionami państwa. Wszakże jedno z nich było hegemonem, doprowadziło do zjednoczenia politycznego danej grupy plemion, panowało nad nimi.
  Kult pogański w państwie Piastów nie stał się instytucją państwową. Pozostał zespołem wierzeń ludowych koncentrujących się wokół lokalnych miejsc obrzędowych. Religią państwową natomiast miało stać
  się dopiero chrześcijaństwo."
  - vide: http://www.publikacje.edu.pl/pdf/10574.pdf
  Nieprawdaż, że to proste i oczywiste?
 • @MacGregor 13:49:44
  Widzę, że oprócz sarkazmu zaczynają się złośliwości ad personam, kiedy nie ma argumentów. Faktycznie, nie ma z tobą o czym dyskutować, ty wiesz wszystko lepiej, a jeśli nie wiesz, to nadrobisz to kpiną i animuszem.
  Doprawdy szkoda mojego czasu dla twardogłowych.
 • @MacGregor 14:10:22
  Jak wyżej. Nie wysilaj się tak bardzo, bo popuścisz. Żegnam bez żalu.
 • @Lotna 17:50:24
  P.S. Dowiedziałam się jakie mam sobie napisać motto, ale nadal nie dowiedziałam się, jakie to mamy wspaniałe zdobycze chrześcijaństwa i jak to się nam wszystkim polepszyło - oprócz tych nieszczęsnych uniwersytetów, bo niewolnictwo nadal istnieje, tyle że nieformalnie, bo nikt nikogo w kajdanach na targu nie wystawia. Ale zapewne dla ciebie to też jest albo nowość, albo temat do kpin, albo jedno i drugie.
 • @Rzeczpospolita 17:31:32
  Sa to twoje totalne brednie debila.
  Okres cenzury „ksiąg zakazanych” to „Złoty Wiek” w okresie którego doszło do pomyślnego rozwoju gospodarczego, rozkwitu kultury i nauki!
  W okresie tym państwo polskie osiągnęło maksymalny w swojej historii zasięg terytorialny. W 1610 wojska Rzeczypospolitej zdobyły Moskwę, w 1611 w Warszawie miał miejsce hołd zdetronizowanego cara moskiewskiego przed KATOLICKIM królem Polski Zygmuntem III Wazą. Król ten zaczynał każdy dzień od wysłuchania dwóch mszy świętych!

  Reszty nie wspomnę, gdyż wiem, że piszę do debila. Szkoda czasu.
 • @Lotna 17:58:19
  Nie strzelaj focha tylko porównaj rozwój cywilizacji rzekomo "pod terrorem papistów" np. z azjatyckim demonizmem lub muzułmańskim fatalizmem:
  http://jacek.kwasniewski.org.pl/teksty/sredniowieczna-rewolucja-rolnicza/
  http://jacek.kwasniewski.org.pl/teksty/mlyny-i-wiatraki-energetyka-przemyslowa-sredniowiecza/
  http://jacek.kwasniewski.org.pl/recenzje-ksiazek/woods-thomas-jak-kosciol-katolicki-zbudowal-cywilizacje-zachodnia/

  No chyba, że starasz się o dotację od Sorosa dla czarownic w ramach "społeczeństwa otwartego" ;)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031