Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1853 posty 2372 komentarze

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Dr Dariusz M. Grabowski: Nie nadstawiajmy drugiego policzka.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czas powiedzieć dość rządom, dla których godność i honor nic nie znaczą, które prowadzą wykraczającą poza akceptowaną i publicznie znaną politykę wobec Ukrainy.

Rząd polski, a konkretnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało władzom Ukrainy kwotę 30 milionów złotych na „współpracę rozwojową (…) wzmocnienie kapitału ludzkiego, decentralizację i przedsiębiorczość”.  Wiceminister Joanna Wronecka dobitnie nazwała Ukrainę „naszym najważniejszym partnerem we współpracy rozwojowej”, nie wyjaśniając znaczenia tego terminu.

Niepokojący i co najmniej dziwny jest fakt, że tak hojnie przyznaje się publiczne pieniądze na cele, które pozostają w sferze ogólników. Warto również zapytać, jak będzie wyglądała kontrola wydatkowania tych środków. Czy Polska będzie miała coś do powiedzenia w tej sprawie, czy Ukraińcy wydadzą tę kwotę jak uznają za stosowne, nie próbując nawet uzasadniać swoich decyzji.

Polska udzieliła także kredytu Ukrainie (na jakich warunkach, jak oprocentowanego, z jakim terminem spłaty – te informacje zatajono) w wysokości 100 milionów euro. Z kwoty tej 68 milionów euro zostało uruchomione „na budowę i modernizację dróg”, za co odpowiadać będzie Sławomir Nowak (dawniej minister w rządzie PO – kolekcjoner markowych i wypasionych zegarków).

Dlaczego polska polityka zagraniczna, angażując nasze wspólne, ciężko wypracowane pieniądze w sposób szczególny traktuje Ukrainę? Na co liczymy wspierając kraj dotknięty korupcją i nie wymagając jednocześnie od „obdarowanych” czytelnych, jasnych zasad wykorzystania tej pomocy. Osobną sprawą pozostaje partnerstwo w dziedzinie współpracy rozwojowej traktowane tak priorytetowo prze polskie MSZ w stosunku do Ukrainy. Chciałbym poznać choć jeden wspólny, korzystny dla obu stron projekt, który pozwoli mi uwierzyć w dalekowzroczność i słuszność polskiej myśli dyplomatycznej, tak chętnie kierowanej w stronę Ukrainy.

Pewne jest natomiast jedno: politycy PO i PiS toczący w kraju na oczach milionów Polaków heroiczne boje o władzę, gdy przychodzi do konkretów w polityce zagranicznej, ramię w ramię działają na rzecz obecnych władz Ukrainy.

Nie tylko argumenty ekonomiczne dają powody do obaw. Trzeba nie mieć poczucia własnej godności, mieć za nic pamięć o pomordowanych przez zbrodniarzy OUN-UPA Polaków, poczucia odpowiedzialności za państwo, polską rację stanu, by gdy na Ukrainie pluje nam się w twarz, obrzuca jajami prezydenta, uchwala ustawy gloryfikujące zbrodnicze organizacje OUN-UPA, SS Galizien, wywiesza na murach ambasady polskiej w Kijowie portrety Stepana Bandery czy stawia pomniki mordercom tysięcy Polaków, Żydów, Ormian, Czechów – dawać bezrefleksyjnie pieniądze inspiratorom i odpowiedzialnym za te wydarzenia Ukraińcom.

Trzeba nie mieć wewnętrznego poczucia związku z milionami Polaków, którzy chcą szanować i obdarzać zaufaniem polityków, którzy nimi rządzą.

To prawda, że nasza wiara uczy, by „nadstawiać drugi policzek”, ale historia Polski po wielokroć dowiodła, że taka postawa zawsze prowadziła do klęski państwa i narodu. Dlatego w imię własnej godności, tej najbliższej Bogu, nadstawianie drugiego policzka w polityce międzynarodowej oznacza przyzwolenie na zbrodnię, przyzwolenie na grzech najcięższy. Nadstawianie drugiego policzka jest nawet czymś znacznie gorszym, albowiem oznacza  współodpowiedzialność, współdziałanie z oprawcą, który popełni bezkarnie kolejne występki.

Czas powiedzieć – dość. Czas powiedzieć dość rządom, dla których godność i honor nic nie znaczą, które prowadzą wykraczającą poza akceptowaną i publicznie znaną politykę wobec Ukrainy.

Wzywam wybitnych Polaków, którzy tak okrutnie zostali doświadczeni przez Ukraińców: Mirosława Hermaszewskiego, Pawła Bożyka, Krzesimira Dębskiego i innych – czas zabrać głos, czas na Wasze świadectwo. Wasz głos powinien dotrzeć do wszystkich Polaków.

 

Luty 2017

Komentarz własny McG:

Ewangeliczne nakazy etyczne, np. nadstawianie drugiego policzka, dotyczą etyki indywidualnej i rozciąganie ich zakresu na politykę zagraniczną jest – pafrazując Talleyranda – gorzej niż zbrodnią, jest głupotą. I to właśnie ta głupota kosztowała nas w przeszłości utratę państwowości i zagładę naszych Rodaków na wschodzie i zachodzie.

Jeśli mamy do czynienia z państwem gloryfikującym zbrodniarzy i w dodatku oprawców Polaków, to nadstawianie nie drugiego, a pierwszego policzka jest i hańbą i grzechem i przestępstwem.

 

Przy okazji pozwolę sobie polecić bardzo dobry felieton pani Jolanty Lamprecht:

Ukrainofilia podszyta rusofobią największym zagrożeniem dla Polski

Autorka pisze m.in.

Relacje polsko-ukraińskie są związkiem aranżowanym przez obcych rozgrywających własne interesy. ( ... )

Polska polityka zagraniczna jest podszyta różem, tchórzem i fobiami. Nie ma tu żadnej symetrii. Traktując Ukrainę jak kraj specjalnej troski idziemy w każdej sferze na ustępstwa, bez wzajemności. W relacji Kijów-Warszawa-Bruksela też nie ma równowagi. Towary ukraińskie mogą wjeżdżać do UE na preferencyjnych zasadach, tylko, że wszyscy poza Polską bronią swoich interesów i w końcu te ukraińskie specjały lądują w naszym Kraju. Udzielamy Ukrainie pożyczek na wątpliwych zasadach, więc i takich palcem na wodzie pisanych gwarancjach spłaty, ale pod koronnym pretekstem: musimy wspierać kraj, który „walczy z rosyjską agresją. ” Eksperci trąbią, że Ukraina niewypłacalna, ale nie ma to znaczenia – Polska się zapożyczy, ale pomoże. A kto udziela pożyczek bankrutowi? – w sensie nie tylko ekonomicznym, ale i moralnym – przebogata Polska!

Jak słyszę opowiastkę, że Ukraina prowadzi wojnę z Rosją broniąc nas przed rosyjską agresją, to mnie szlag trafia ! Czy Ukraina oficjalnie wypowiedziała wojnę Rosji, czy Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie? Wystarczy posłuchać mieszkańców wschodnich republik, którzy od początku bratobójczej wojny wskazują na Kijów, a nie na Moskwę jako atakujących. Czy to tzw. prorosyjscy separatyści ostrzeliwują zachodnią Ukrainę, czy też błędnie nazywani ATOwcami bombardują Gradami cele we wschodniej Ukrainie? Dlaczego media pokazują relacje jednostronnie ze wskazaniem, raporty wysłanników OBWE zamieszczane w mediach są przekazywane na zasadzie: obie strony ostrzeliwują, giną ukraińscy żołnierze i jakby mimochodem wspomną, że po stronie przeciwnej jakiś cywil zginął, ale to na pewno od Gradów prorosyjskich separatystów. Media „cover the news” – od „cover” w znaczeniu „ukrywać”,bo przecież nie w znaczeniu „relacjonować”.

Wschodnie republiki i tak są prorosyjskie – dlaczego wobec tego UE nie dąży do dania im autonomii? One mentalnie i tak nigdy nie pasowały do reszty Ukrainy, tej gdzie zrodził się banderyzm. Poza tym chcą prorosyjskie republiki być w UE? – nie. Ktoś kiedyś do mądrego wniosku doszedł – jak się w pewnym momencie ludziom nie odpuści, to dochodzi do ludobójstwa. Dlaczego im się nie odpuści?

...

Chciałbym zwrócić uwagę na wytłuszczone wcześnie zdanie z felietonu:

Relacje polsko-ukraińskie są związkiem aranżowanym przez obcych rozgrywających własne interesy.

O „dziejowej konieczności” unii polsko-ukraińskiej piszą w jednym tonie dwie bliźniacze sieroty po Giedroyciu czyli gazeta Wyborcza i Polska, obie chyba jednakowo koszerne.

O jakich to obcych może chodzić? Tego nie wiemy, ale możemy się domyślać, choć w dzisiejszych czasach nawet zbytnia domyślność i spostrzegawczość może okazać sie niebezpieczna.

W swoim wywiadzie dla NDz, dr Zapałowski stwierdza:

A co powoduje ten exodus Ukraińców do Polski?

— Ja myślę, że są to kolejne działania sterowane z zewnątrz. Co prawda, wiadomo, że ludzie idą tam, gdzie jest praca. Ukraina ma jeden z najniższych przyrostów w Europie, jako państwo wymiera i dochodzi tu jeszcze promowanie exodusu młodych ludzi. To wszystko doprowadza do tego, że będziemy mieli za jakąś dekadę lub dwie prawdziwe dzikie pola na olbrzymich przestrzeniach tego kraju. I myślę, że pewne ośrodki, które wspierały exodus ludności Afryki do Europy, te środowiska pośrednio czy bezpośrednio popierają tę emigrację zarobkową Ukraińców do Polski.

Pospiskujmy:

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-zydowska-inwazja-rozpoczeta-2017-02

O rozpoczęciu realizacji na Ukrainie tajnego projektu żydowskiego „Niebiańska Jerozolima”. Epokowym wydarzeniem początku 2017 roku, o którym światowe media nawet się nie zająknęły, było lądowanie w porcie Odessa pierwszej grupy osadników z Izraela, której przewodził Igor Berkut.

W jakim kraju sekta Chabad-Lubicz ma największą świątynie na świecie? Jaki oligarcha, dysponujący własnym wojskiem paradował w koszulce „Żydobanderowiec”?

Czy przypadkiem suflowane przez Michnika wspólne państwo POL-UKR / UKR-POL to nie miałby być obszar do realizowania, jak to nazywa Grzegorz Braun, żydowskiej suwerenności wyspowej od Odessy po Wrocław?

[ Tu muszę chyba złagodzić moją opinię o GaPolu – to są po prostu głupie i naiwne goje, którym w ich głupocie może się szczerze wydawać, że pracują na rzecz odbudowy mitycznej unii jagiellońskiej ( mitycznej, bo Rzeczpospolita Obojga Narodów taką unią nie była ), podczas gdy w rzeczywistości robią za szabesgojów, w dodatku za darmo, czyli zgodnie z opinią niezyjącego już rabina Józefa Ovadii ]. 

KOMENTARZE

 • Pytanie
  Witam, bardzo cenię pańskie teksty i pański blog.
  Jeśli jest tak, jak pisze p. Jolanta Lamprecht: to kiepsko to widzę
  Kto tak naprawdę wydaje rozkazy PISowi w tej i innych kwestiach? { w sprawie wyjazdów do Izraela na przykład?}
  pozdrawiam.
 • To jest bardziej niż tragiczne,bo świadczy że jest gorzej z naszym krajem niż zdajemy sobie sprawę!!
  W dodatku rząd zmuszony jest zaciągać kolejne kredyty.Dług całkowity podobnież wynosi już 4 bln zł.
  Za poprzednich rządów działo się to samo.

  https://geopolityka.robertbrzoza.pl/polska-kolonia/czy-pis-oszalal-chce-nas-zadluzyc-na-40-mld-dolarow/

  Trwa zbiórka na nowa karetkę dla Centrum Zdrowia Dziecka!!!najmłodzsza ma 7 lat.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/trwa-zbiorka-srodkow-na-zakup-nowej-karetki-dla-centrum-zdrowia-dziecka/4zljd8r
  http://www.rynekzdrowia.pl/Aparatura-i-wyposazenie/Warszawa-zbiorka-na-nowe-karetki-dla-Centrum-Zdrowia-Dziecka-idzie-opornie,170342,5.html
 • @zbig71 15:45:48
  Jak to kto??? Ludzie z cienia.
  Pamiętać należy, że żyjemy w czasach, że osoby wybierane do władzy nie rzadzą, Rządzą ci co nie są wybierane.
  W zdecydowanej większosci rezydenci, premierzy, marszałkowie, kanclerze, to tzw. słupy. Oni dają swoje gęby do mediów, urabiają tych co póżniej będą ich pałować itd.
  Np;, gdyby Duda albo Pis w swojej kampani wyborczej lub w swoim programie głosili, że będą mld zł. finansować złodziei z Upadłęj, pewnie nie wygrali by wyborów. Na tym polega kłamstwo, co innego głosic, co innego realizować.
  Ciemny lud wszystko kupi.
 • Doskonała uwaga
  "O „dziejowej konieczności” unii polsko-ukraińskiej piszą w jednym tonie dwie bliźniacze sieroty po Giedroyciu czyli gazeta Wyborcza i Polska, obie chyba jednakowo koszerne."

  Jak zwykle, na zasadzie złego i dobrego gliniarza - jeden komunistyczny, drugi (rzekomo) patriotyczny, obaj służący temu samemu systemowi, w tym samym celu.
 • Jeszcze należało by zadać pytanie o finansowanie i kondycje polskich organizacji na Ukrainie.
  Organizacji, polskich szkół....Organizacje z tego co wiem ,nie dostawały pieniędzy od rządu Ukrainy i nawet miały kłopoty lokalowe.

  Zlikwidowano matury z języka polskiego na Ukrainie!!!!przywrócono dopiero po interwencji polskiego MEN.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/ukraina-zlikwidowala-matury-z-jezyka-polskiego
  Polska szkoła na Ukrainie potrzebuje wsparcia!uczą się w mieszkaniu jedne j z nauczycielek!

  http://niezalezna.pl/80659-zbiorka-dla-polskiej-szkoly-na-ukrainie

  http://www.tvp.info/26406921/polska-szkola-na-ukrainie-potrzebuje-wsparcia-wlacz-sie-w-akcje-pomoz

  I pęknie wyposażone szkoły ukraińskie w Polsce uczące hołdu dla Bandery i jego ideologii!Ciekawe czy uczą o Wołyniu, to też część ideologii Bandery zastosowana w praktyce!

  Artykuł opublikowany na stronie:
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/bandera-i-ja-banderowska-propaganda-w-polskiej-szkole-dla-ukraincow-foto-video

  I za Naszym Dziennikiem"
  W Polsce Ukraińcy mają swoje prawa, dostęp do szkolnictwa. A jak to wygląda w odniesieniu do naszych rodaków na Ukrainie? – Niedaleko, w zasadzie naprzeciw kościoła pw. św. Magdaleny we Lwowie jest szkoła średnia nr 10, także im. św. Marii Magdaleny, z polskim językiem nauczania. Na jej frontonie widnieje płaskorzeźba Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnego za śmierć wielu tysięcy Polaków. Podobna sytuacja w Polsce byłaby nie do pomyślenia, ale na Ukrainie jest normą. Zresztą nie jest to jedyny przykład, ponieważ w Ogólnokształcącej Szkole Średniej nr 3 z polskim językiem nauczania w Mościskach, gdzie dyrektorką jest prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej Teresa Teterycz, młodzież systematycznie uczestniczy w uroczystościach ku czci Bandery 14 października, a więc w dniu uznawanym za datę powstania OUN-UPA, notabene ustanowionym niedawno przez prezydenta Poroszenkę świętem państwowym Dniem Obrońcy Ukrainy; polska młodzież składa kwiaty pod pomnikiem Stepana Bandery nieopodal siedziby Rady Rejonowej. W tym roku polscy uczniowie uczestniczyli również w przemarszu pod kurhan, a następnie w banderowskim spotkaniu w wiosce Korolino, gdzie przy dawnej kryjówce UPA usytuowany jest pomnik poświęcony tej zbrodniczej formacji. To nie do pomyślenia, że szkoła, która otrzymuje wsparcie od Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i jest wspierana pieniędzmi polskich podatników, gloryfikuje UPA – formację, która dokonała rzezi wielu polskich wiosek na Kresach i mordu na dziesiątkach tysięcy naszych rodaków. Polska szkoła nie może być kuźnią ukraińskiego nacjonalizmu.

  I tak to wygląda!

  Podczas gdy rząd Polski, z naszych podatków finansuje nie tylko ok.60 organizacji ukraińskich w Polsce, a nawet gazetę "Nasze Słowo", która szkaluje Polaków!i aby była jasność , nie chodzi o nawoływania do utarczek z Ukrainą, /bo my zwykli ludzie na pewno tego nie chcemy/o co tak bardzo się martwią tutaj na forum niektórzy blogerzy.Ale o odpowiedź na proste pytanie ,JAK mają Polacy bronić swojej godności i dumy narodowej?????? zaprotestować przeciwko traktowaniu ich jak bankomat dla sąsiadów ukraińskich,kosztem własnego narodu....
  często zachowujących się prawie z pogardą.....!szczytem wszystkiego, była propozycja odbierania od nich śmieci i wwalaniu ich do Wrocławia,Warszawy i Krakowa....śmieci z którymi sobie nie potrafią zrobić porządku, swojego czasu żądano również /3 lata temu/ darmowego prądu, /.Po prostu Polska jest takim kitem do zatykania dziur na Ukrainie.
  Kwestia gazu, za który Ukraina płaci UE ..210$ za 1000m3????????
  Przy czym zaznaczam , że te polskie pieniądze najprawdopodobniej NIE trafiają do zwykłych ludzi , tylko do tzw."góry".No być może jest to sposób na wypłacanie mitycznych 65mld, które ponoć jesteśmy winni???
 • @trojanka 17:23:07
  Linki do artykułu Nasz Dziennik:
  http://www.naszdziennik.pl/polska-kresy/114485.html
 • W uzupełnieniu:
  Związek Ukraińców w Polsce otrzyma ponad 1,380 mln zł dotacji ze środków budżetowych państwa polskiego!!!

  420 tys. zł dotacji od rządu PiS dla ukraińskiej gazety, która nazwała Piłsudskiego międzynarodowym terrorystą

  Łącznie w 2017 roku ZUwP otrzyma nieco ponad 1,380 mln zł dotacji ze środków budżetowych państwa polskiego.

  Ukraiński tygodnik „Nasze Słowo”, na łamach którego publikowano artykuły zawierające antypolską propagandę, — otrzyma dotację z budżetu państwa polskiego w wysokości 420 tys. zł.

  Łącznie w 2017 rok rząd dofinansuje działalność organizacji ukraińskich w Polsce kwotą ponad 1,6 mln zł. — Najwięcej otrzyma Związek Ukraińców w Polsce.

  Związek Ukraińców w Polsce otrzyma także

  — pół miliona złotych — na przebudowę ewakuacyjnej klatki schodowej i wykonanie części elewacji zachodniej w budynku Narodnego Domu w Przemyślu,

  — a także — 170 tys. złotych na działalność bieżącą Związku w 2017 roku.

  Dotację w wysokości

  — 248 tys. zł przyznano ZUwP na przyszłoroczną działalność ośrodków kultury ukraińskiej,

  — a 33,5 tys. zł — na „Program edukacji dzieci i młodzieży”.

  Łącznie w 2017 roku ZUwP otrzyma nieco ponad 1,380 mln zł dotacji ze środków budżetowych państwa polskiego.

  Związek ubiegał się również o rządową dotację w ramach projektu „Akcja Wisła – 70 lat po”, — która jednak nie została przyznana.

  Beneficjentem rządowych dotacji jest także Związek Ukraińców Podlasia.

  W przyszłym roku otrzyma on łącznie z budżetu państwa 217 tys. zł dotacji,

  — w tym na wydawanie swojego pisma w języku ukraińskim „Nad Buhom i Narwoju” (115 tys. zł),

  — audycje radiowe „Ukraińskie słowo” po ukraińsku (26,6 tys. zł),

  — a także na działalność amatorskich zespołów artystycznych (57,4 tys. zł)

  — i warsztaty kultury ukraińskiej dla dzieci i młodzieży (18 tys. zł).

  Ponadto, MSW dofinansuje również kwotą 30 tys. zł — obchody 25-lecia Związku Ukraińców Podlasia. — podkr. mj

  Jak informowaliśmy, — Roman Sidoruk, — znany działacz Związku Ukraińców Podlasia i Podlaskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce — twierdził, że

  — od Polaków można nauczyć się nie miłości, ale nietolerancji i nienawiści.

  Z kolei Towarzystwo Ukraińskie otrzyma na bieżącą działalność — 11 tys. złotych, — a także 28,5 tys. zł na działalność kulturalno-edukacyjną.

  W porównaniu z poprzednim rokiem, TU otrzymało jednak wyraźnie mniejsze dotacje.

  18 tys. złotych otrzyma też Fundacja Prosvita, — na pomoc nauczycielowi i szkole w zakresie opracowania podręczników i materiałów pomocniczych do nauki języka ukraińskiego dla międzyszkolnych zespołów nauki.

  W ubiegłym roku rząd przyznał ZUwP dotacje w wysokości ponad 2 mln złotych — (o ok. 700 tys. więcej, niż teraz), — w tym na prace związane z Narodnym Domem (720 tys. zł), — wydawanie „Naszego Słowa” (420 tys.), — działalność ukraińskich chórów i zespołów artystycznych (142 tys. zł) — czy ośrodków kultury ukraińskiej (248 tys.).

  Z kolei Towarzystwo Ukraińskie otrzymało w 2016 roku ponad 250 tys. zł dotacji, — w tym 33 tys. zł na projekt związany ze 150. rocznicą urodzin Mychajło Hruszewskiego, który jest nazywanym największym ukraińskim polonofobem.

  — Związek Ukraińców Podlasia otrzymał zaś ponad 435 tys. zł.

  Ponadto, ze środków budżetowych dofinansowano również festiwal kultury ukraińskiej Ekołomyja (40 tys. zł), — a także wydanie rocznika literackiego w języku ukraińskim (14 tys. zł).

  https://forumemjot.wordpress.com/2017/01/02/zwiazek-ukraincow-w-polsce-otrzyma-ponad-1380-mln-zl-dotacji-ze-srodkow-budzetowych-panstwa-polskiego-polecam/
 • I to jakby na potwierdzenie tezy, o tym ze scenarzysta i reżyser polskiej polityki znajduje się, gdzie indziej
  niż w Warszawie!może zresztą siedzi w Warszawie oddelegowany spec ds przypilnowania wykonania dyrektyw..
  "MSWiA będzie wspierać finansowo Ukraińców, niezależnie od ich antypolskiej działalności"....
  dalej..
  Organy władzy publicznej są obowiązane podejmować odpowiednie środki w celu wspierania mniejszości ukraińskiej w Polsce w prowadzonej przez nią antypolskiej działalności, o ile zostanie ona oficjalnie zdefiniowana jako zmierzająca do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości – wynika z odpowiedzi MSWiA na interpelację posła Robera Winnickiego.

  Komentarze pod artykułem tez ciekawe.
  https://marucha.wordpress.com/2016/01/23/mswia-bedzie-wspierac-finansowo-ukraincow-niezaleznie-od-ich-antypolskiej-dzialalnosci/
 • @Katana 18:32:18
  Oczywiście, że Biblia uczy mądrości a nie głupoty. Ciekawe, że dla Polaków eksponuje się wyrwane z kontekstu wersy, szczególnie o miłości nieprzyjaciół i nadstawianiu policzka. Jezus zachęcał do roztropności, a nawet swego rodzaju przebiegłości (o gołębiach i wężach). Kiedyś czytałam komentarz do tego policzka, w którym autor pisał, że Jezus tak nauczał Żydów w obliczu zagrażającego im wówczas niebezpieczeństwa. Nie mieli szans na obronę wówczas i taka postawa była najracjonalniejsza dla zminimalizowania strat. Faktem jest, że i obecnie w wielu sytuacjach rozumnie będzie tak się zachować, ale najpierw trzeba sytuację ocenić. Zdaje się, że wielu księży jest niedouczonych, albo robią celowo krecią robotę.
 • @wercia 19:46:43
  Bardzo dobry wpis!
  "Granie" nami odbywa się na wszystkich płaszczyznach , religijnej, moralnej i dobrym wykorzystaniem naszych "polskich" słabości i kompleksów!dlatego mamy bezustannie od lat, mimo walki Polski o zaprzestanie używania tego określenia "polskie obozy koncentracyjne",dlatego mamy pana Grossa z jego wypierdami,.Jest to zazwyczaj preludium do kolejnych wymuszeń.Należy Polskę docisnąć kolanem na gardło, zaszczekać, zapędzić do narożnika, pokazać "jaka jest niedobra'", wywołać poczucie winy....to łatwiej wtedy coś wyrwać!!
  W wracając do kontekstu religijnego to "


  Przyzwolenie na bycie sponiewieranym nie zawsze jest jednak najlepszą drogą. Znacznie częściej niż pomóc drugiej osobie się zmienić, mogłoby umocnić ją w grzechu. „Są ludzie wobec których jak tylko będziemy grzecznie mówić „przepraszam”, to oni nad Tobą zaczną panować, dominować. I wtedy trzeba takiej osobie powiedzieć „Słuchaj stary, ja przepraszam co przepraszam, jak dziękuję to dziękuję, ale ja mam jeszcze inne atuty”. Trzeba pokazać nieraz komuś siłę” mówił dalej podczas wspomnianego spotkania ksiądz Pawlukiewicz.

  Miłość, której uczy nas Chrystus, oznacza pragnienie tego aby druga osoba doświadczała prawdziwego szczęścia, które można osiągać tylko wzrastając ku dobru. Tymczasem przymykając oczy na błędy naszych bliskich, pozwalając im „wchodzić na swoją głowę”, najczęściej utwierdzamy ich w niewłaściwych zachowaniach, a co za tym idzie odciągamy ich od tego szczęścia. „Nie określajmy naszego tchórzostwa mianem pokory. Ktoś mnie wali po łbie, wykorzystuję , a ja za niego odrabiam angielski, za niego wszystko piszę, za niego sprzątam, za niego zmywam, bo jestem pokorny i Jezus tak kazał. Absolutnie nie. My mamy sobie i ludziom pomagać dojść do postawy dojrzałej, a rozpieszczając kogoś nie pozwalasz mu dojść do postawy dojrzałej. Trzeba więc nieraz twardości.” dokończył swoją myśl ksiądz Pawlukiewicz.

  „Błędna jest także interpretacja miłosierdzia. Wedle nauki katolickiej żadne miłosierdzie, ani Boskie, ani ludzkie nie oznacza zgody na zło, na tolerowanie zła. Miłosierdzie jest zawsze związane z poruszeniem od zła ku dobru. Gdzie zło nie ustępuje, tam nie ma miłosierdzia. (...)Miłosierdzie nie akceptuje grzechu i nie patrzy nań przez palce, ale tylko i wyłącznie pomaga w nawróceniu z grzechu” napisał kiedyś kardynał Karol Wojtyła. Te piękne i mądre słowa, mogą stanowić dla nas wskazówkę na każdy dzień co do tego jak odróżnić postawę dojrzałej miłości od naiwności i jak rozumieć słowa Jezusa o nadstawianiu drugiego policzka.

  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/zk_drugip.html
 • Wydaje się
  że drugiego policzka nie nadstawiamy tylko ochoczo rozwarty odbyt, wbrew wszelkiej logice.
 • 5*
  Wyjątkowo perfidnym działaniem jest współpraca żydowskich reżimów IIIRP (także Kościoła) i Ukrainy we wzniecaniu wzajemnej nienawiści Ukraińców i Polaków(jest to także żydowska i watykańska polityka dzielenia Słowian). Żydowski reżim Ukrainy hołduje ludobójców OUN-UPA, ukraińskich zbrodniarzy służących IIIRzeszy oraz hołubi szowinizm ich pogrobowców przejawiający się w oficjalnie formułowanych żądaniach zwrotu naszych wschodnich ziem, w niszczeniu pomników upamiętniających rzezie Polaków. Z kolei żydowski reżim IIIRP toleruje (brak reakcji policji i sądów) przejawy szowinizmu ukraińskiego w Polsce, wycofuje się z politycznego aktu piętnowania ukraińskiego ludobójstwa, co nie tylko rozzuchwala ukraińskich szowinistów, ale wznieca „uzasadnioną” do nich nienawiść Polaków.  Wzniecanie nienawiści do Ukraińców byłoby w zasadzie syzyfową pracą, gdyby nie powstała w Polsce liczna ukraińska mniejszość – najliczniejsza po żydowskiej, przekraczająca 2 miliony ludzi. Pracował nad tym już poprzedni żydowski reżim PO, teraz prace te zintensyfikował żydowski reżim PiS ogłaszając oficjalnie konieczność sprowadzenia pracowników z Ukrainy. Dodatkowym czynnikiem konfliktującym nasze narody będzie zatem zatrudnianie niżej opłacanego Ukraińca zamiast Polaka.

  więcej: http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/137069,rezim-iiirp-przeciw-polakom

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30