Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1631 postów 1021 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Nie powinno się śmiać z ułomnych ...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

czy fizycznie, czy umysłowo czy nawet moralnie.

Dlatego też z niesmakiem odnotowuję cytowane na różnych ( w tym prawicowych ) portalach wypowiedzi np. Wściekłego Stefana, czy „człowieka drobnych krętactw”, bo niby czemu ma to służyć? Naigrawaniu się ze starszych ludzi?

Nieco inaczej wygląda to z niepełnosprawnymi umysłowo redaktorami „Strefy Wolnego Słowa” ( która to nazwa jakoś kojarzy mi się z chobielińską strefą zdekomunizowaną Radka Applebauma, no ale nie przywiązujmy zbytniego znaczenia do luźnych skojarzeń ) – są młodsi i aspirują do kreowania kierunków polityki polskiej.

Dr Jerzy Targalski, resortowe dziecko w ścisłym tego określenia znaczeniu, targany antyrosyjskimi i antypolskimi fobiami, jest zatrudniony jako kierownik Studiów Przestrzeni Postsowieckich w … Akademii Sztuki Wojennej, mimo, że osobiście nie powierzyłbym mu kierownictwa straganu z pietruszką.

[ Do poziomu jego wypowiedzi nawiązuje pan Ewaryst Fedorowicz w godnym ze wszech miar polecenia felietonie: Jak świat światem, nie będzie banderowiec Polakowi bratem! ( Autor pisze o banderowcach, a nie o normalnych Rusinach czy Ukraińcach ) ].

Przejdźmy do szefa „Strefy” czyli red. Sakiewicza. Na lewo i prawo szasta zarzutami o prorosyjską agenturalność, o współpracę z KGB, a sam ... szczyci się odznaczeniem KGB ( wszak między SBU a KGB jest ciągłość nie tylko instytucjonalna, ale też osobowa ).

W dzisiejszym komentarzu politycznym pt. czy Putin teraz zachoruje? pisze:

Wiara rosyjskich służb i samego Władimira Putina, że będą w stanie kontrolować nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, musiała gwałtownie lec w gruzach. Oto bowiem Donald Trump otwarcie relacji nowej amerykańskiej administracji z Federacją Rosyjską, zamiast od spodziewanego resetu, zaczął od twardego stanowiska w sprawie Ukrainy ( itd ).

( przypomina mi to słynną wypowiedź dr Targalskiego„Jeżeli Władimir Putin jest ciężko chory, to jest to jego koniec. Dla Polski oznacza to katastrofę”por. Wypijmy za zdrowie Putina ).

Obawiam się, że próby polemiki z Sakiewiczem czy Targalskim mogłyby zostać zakwalifikowane jako okrutne nabijanie się z ułomnych – to prawda, ale ci ułomni sa jak ślepi, którzy prowadzą za sobą cały tłum naiwnych. A ja się nie zgadzam na powtórzenie wydarzeń Nocy Listopadowej, kiedy frustracja garstki podchorążych bez widoków na szybki awans w pracy uruchamia maszynerię, która w rezultacie kosztuje nas Królestwo Polskie i likwidację polskości na kresach wschodnich ( rozumianych wówczas jako ziemie pierwszego zaboru rosyjskiego, do których dziś już nawet polska myśl i pamięć nawet nie sięga ). Naprawdę wszystko mi jedno, czy dr Targalski ma na lodówce zdjęcie gołej panienki czy Włodzimierza Putina, bo o gustach trudno dyskutować, ale nie jest mi wszystko jedno, czy z Akademią Sztuki Wojennej współpracuje fachowiec czy furiat.

By zobaczyć, czym się różni odpowiedzialny politolog od prymitywnego probanderowskiego propagandzisty, proponuję skontrastować wywiad dr Andrzeja Zapałowskiego dla NDz:

Jaka będzie cena amerykańsko-rosyjskiego resetu?

z linkowanym wczesniej belkotem Sakiewicza.

Nie raz słyszałem opinie, iż Koszerna i GaPol, Michnik i Sakiewicz, to dwie strony tego samego medalu – chodziło o stosunek obu środowisk i osób do psuedointelektualnej koncepcji Jerzego Giedroycia ( giedroycizm pod względem racjonalności porównać można jedynie do genderyzmu ). Myślę, że podobieństwa sięgają głębiej – ten sam pseudointelektualny sznyt, zastepowanie racjonalnego dyskursu pseudomoralistyką i arbitralnie przyklejanymi etykietkami wartościującymi, podobne, kreatywne podejście do prawdy i kierowanie się mądrością etapu.

Na zakończenie i jako podsumowanie przytoczę w całości bardzo wartosciowy artykuł prof. Wielomskiego. Jak wiadomo, probanderowska propaganda Sakiewicza, Targalskiego et consortes zasadza się na fundamencie rzekomego stałego i potęgującego się zagrożenia Polski ze strony rosyjskiego militaryzmu. A tymczasem z ujawnionej przez min. Waszczykowskiego notatki wynika zupełnie cos przeciwnego. Polemika z min. Waszczykowskim wprawdzie tez podpada pod znęcanie się nad ułomnym, ale z prawa wielkich liczb wynika, że nawet on czasami powie prawdę.

Adam Wielomski: Notatka o Rosji.

Minister Witold Waszczykowski zrobił ostatnio rzecz, która zapewne przejdzie do światowych annałów niekompetencji w polityce międzynarodowej, a mianowicie przedstawił polskiej opinii publicznej – a tym samym i dyplomacji rosyjskiej – tajną dotąd notatkę z marca 2008 roku „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy”. Prawdę mówiąc, nie wyobrażam sobie ministra spraw zagranicznych Rosji przedstawiającego odtajnioną notatkę „Tezy o polityce Federacji Rosyjskiej wobec Polski”, powstałej za czasów jego poprzednika…

Nie piszę tego po to, aby nabijać się z niekompetencji dyplomatycznej Witolda Waszczykowskiego. Zajrzałem sobie bowiem do dostępnej on-line treści notatki i przyznam, że jest ona bardzo ciekawa. Cóż się w niej znajduje? Autor notatki stawia pytanie czy „Rosja wkroczyła na drogę swoich poprzednich imperialnych wcieleń: Cesarstwa Rosyjskiego i Związku Sowieckiego?” i odpowiada na to pytanie negatywnie, argumentując to następująco:

1/ „współczesna Rosja nie kieruje się mesjanistyczną ideologią (jak uniwersalistycznie pojmowane prawosławie, panslawizm czy doktryna komunistyczna), która uzasadniałaby jej paneuropejskie czy globalistyczne pretensje„;

2/ „społeczeństwo rosyjskie nie zostało wprowadzone (z braku powyższego typu sugestywnej ideologii) w stan „mesjanistycznej mobilizacji”, motywującej do wielkich dokonań historycznych. Społeczeństwo to raczej cechuje apatia (…)„;

3/ „system polityczny w Rosji, choć nabierający cech autorytarnych, daleki jest od biurokratycznej, policyjnej i militarnej sprawności poprzednich rosyjskich/sowieckich autorytaryzmów. Ucieleśniające go elity mniej dziś kierują się dalekosiężnymi celami, bardziej potrzebą przetrwania w obliczu sprzeczności i konfliktów w obrębie tych elit (…) oraz w społeczeństwie (…)„.

4/ „zasoby materialne Rosji, chociaż pokaźne, nie są wykorzystywane w sposób sprzyjający modernizacji tego kraju i szybkiemu rozwojowi. Zresztą ich wykorzystanie wymaga wysokiej ingerencji zewnętrznych czynników (kapitały, technologie) z zewnątrz. Siła ekonomiczna Rosji jest więc ograniczona„.

Po dwóch kolejnych punktach na temat sytuacji międzynarodowej Rosji, autor notatki konkluduje: „Zważywszy na powyższe należy więc pamiętać, że możliwości ekspansji Rosji w rozumieniu politycznym i gospodarczym – a już tym bardziej militarnym – są dość ograniczone. (…) możliwości wpływania Moskwy (w sensie uzyskania przez nią „specjalnych praw”) na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przynależące do UE i NATO, są znikome lub zgoła żadne” (podkr.- autor notatki).

Dlaczego tekst tej notatki uważam za tak ważny i istotny, że zdecydowałem się na zacytowanie tak obszernych fragmentów? Dlatego, że obnażają kłamstwo polityczne, którym jesteśmy karmieni zgodnie przez polityków wszystkich partii politycznych wyrosłych z tradycji solidarnościowej. Czy to politycy PO czy PiS, czy to „Gazeta Polska” czy to „Gazeta Wyborcza”, czy „Republika” czy TVN – zewsząd słyszymy zgodnie o wszechobecnym rosyjskim zagrożeniu. Gdzie nie posłuchamy, czego nie włączymy, tam wszyscy postsolidarnościowi politycy i dziennikarze – przy wszystkich podziałach frakcyjnych w walce o podzielenie władzy i apanaży – są zgodni, że Rosja stanowi dla nas realne zagrożenie, że Rosja się szykuje, że Rosja się zbroi, że Rosja gotowa, że Putin już planuje atak na Kraje Nadbałtyckie, na Polskę, że Putin chce użyć bomb jądrowych, że już podjął decyzje o marszu na Warszawę, itp, itd.

Posłuchajmy sobie najpierw pół godzinki tego jazgotu telewizyjnego polityków, potem poczytajmy sobie pół godzinki co piszą solidarnościowi dziennikarze w gazetach i internecie, a potem porównajmy sobie to, co ci sami ludzie dostają – w formie notatek – na stół jako ekspertyzy na temat realności zagrożenia militarnego, politycznego i ekonomicznego ze strony Putinowskiej Rosji. Przypomnę raz jeszcze konkluzję: „możliwości wpływania Moskwy (w sensie uzyskania przez nią „specjalnych praw”) na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przynależące do UE i NATO, są znikome lub zgoła żadne„.

Jak wytłumaczyć tę rozbieżność między wypowiedziami postsolidarnościowych polityków, a tym, co dostają na biurka? Są chyba tylko dwie możliwości:

1/ Notatka pochodzi z 2008 roku, czyli sprzed dziewięciu lat. W tym czasie Rosja rozwijała się w takim tempie ekonomicznym, że potroiła swój PKB, unowocześniła gospodarkę wyrastając na ekonomiczną potęgę, przestarzałe siły zbrojne osiągnęły sprawność i gotowość bojową, dorównując potędze byłego Związku Radzieckiego, a społeczeństwo rosyjskie przesiąknięte jest prawosławno-komunistyczną ideologią imperialną, wykazując bezgraniczną gotowość do poświęceń, jeśli tylko Putin skinie ręką i da rozkaz „atakujemy”.

2/ Przez ostatnich dziewięć lat Rosja rozwijała się w przeciętnym tempie, modernizując i unowocześniając nieco siły zbrojne. Jej pozycja w świecie relatywnie nieco wzrosła, ale nadal jest państwem słabszym i od Stanów Zjednoczonych i Chin i od Unii Europejskiej. Wszystko zaś co się nam mówi o rosyjskim zagrożeniu jest częściowo wyssane z palca, a częściowo przesadzone.

Jestem zdania, że prawidłowa jest odpowiedź druga, zresztą kto czytuje moje teksty, ten wie, że nie jest to u mnie opinia specjalnie nowa. Dlatego uważam, że minister Witold Waszczykowski zachował się nieprofesjonalnie nie tylko w stosunkach międzynarodowych, ale także w polityce wewnętrznej. Otóż, minister Waszczykowski pokazał nam, że postsolidarnościowe elity władzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Rosja nie stanowi dla nas realnego zagrożenia. Czując jednak gwałtowną, historycznie zresztą uzasadnioną, rusofobię w Polsce, podsycają antyrosyjskie nastroje, aby mobilizować opinię publiczną przeciwko Rosji, a samemu pokazać się jako „prawdziwi patrioci” (czyli antyrosyjscy), na których trzeba głosować, gdyż oni jako jedyni rozumieją putinowskie zagrożenie i jako jedyni mogą nas uratować. Rusofobia jest narzędziem mobilizacji politycznej solidarnościowców i taka tylko jest jej rola

Adam Wielomski

Tekst ukazał się w tygodniku Najwyższy Czas! 

KOMENTARZE

 • @autor - Nikogo juz sie nie musimy obawiac tym bardziej Rosji
  Z tej prostej przycyny ze obaw a jest stanem psychicznym czy tez stanem swiadomosci spolecznej przed tym co ewentalnie moze nastapic w konsekwencji czego narod utraci wplyw na bieg zdarzen zostanie zagrozna jego przyszlsc i byt biologiczny moze to byc ruwniez obawa ze narod zostanie pozbawony suwerennosci i podmiotowosci . wymeniac mozn by wiele . Obawa ze Rosja nam w jakims z wymienionych aspektow zagrozi to brak elementarej zdolnosci myslenia i wiedzy z tego prostego powodu ze w momencie gdy spec sluzby zachodu zorganizowly nam ,,demokratyczne przemiany,, pod sztadarem Solidarnosc [ S ,Tyminski-,,Rosja najwieksza grabiez XX z,,] To to wszystko zesmy jako narod utracili w topniu duzo wiekszym niz za poprzedniego systemu. wrecz mozna mowc o zagrozeniu bytu narodu [ chemizacja rzywnosci,szczepionki z wirusami raka ,GMO,=polakow ma byc 10 milionow,,] Nie mamy wlasnych sektorow gospaki energetyki,mediow telekomunikacji itd slowem jestsmy pastwe teoretycznym,wiec nic gorszego nas spotkac nie moze . Ty sie klania przypomniec art ,,50 PYTAN ,,PRAWY OKIEM,, gdzie jest sporo szczegolow tej naszej polsiej pseudowolnosci. Tak wiec Rosja niejest zadnym zgrozeniem bo wszystko co istotne stracilismy pod zachodnia okupacja[ teraz nawet przemysl cukrowy jes na celowniu tj jego reszti]
 • @jan -c d
  Z tej perspektywy patrzac na stan Polskiej panstwowosci to wrecz prosi sie stwierdzenie ze z Rosja w perspektywe dlugofalowej bylo by tej wolnosci duzo wiecej bo za tzw komuny nie bylo np absurdow typu zakazu wedzenia miesa drewnem i obowiazkiem zanurzania w chemicznych roztworach[zarzadzane chorobami ] czy zakazu pozyskiwania wlasnych srodkow zywnosciowych czy tez dosypywania obowiazkowego zelazocyjanku potasu [E 536 20 mg\kg.] do soli spozywczej zaden tez idiota nie zagladal do kurnika pod pretekstem ptasiej grypy i tysiecy innych dobrodziejstw jake nam narzucila unia a ktore sa dopiero wstepem i preludim przed tym co nazwac mozna tylko totalitaryzmem. To co negatywne juz jest a bedzie jszcze bardzie negatywne wiec z Rosja nie byloy tak zle o czym swiadczy miniony okres NIE BOJMY SIE ROSJI - tam GMO et zakazane , ganderyzm ruwniez......
  ................................
 • @autor
  A co do mesjanizmu Rosji dlaczego nie. Mesjanizm w wydaniu anglo -ameryanskim znamy z przekazow medilnych. Oni dali sie poznac,. Dlaczego nie Rosja


  Teraz wiele się zmieniło, nasz kraj się obudził, poczuł swoją siłę i nasza prawda ma swe podstawy. I wiele narodów poczuło, że może związać swoją przyszłość z Rosją – wszystko tak, jak przedstawiał to Cayce:

  Odczyt 3976-10, z dnia 8.II.1932 roku:
  W religijnym rozwoju Rosji leży nadzieja dla świata. Naród albo grupa narodów, które będą najbliższe w stosunkach z Rosją, mogą żyć lepiej, powoli zmieniając warunki życia na lepsze na całym świecie.

  Nieco potem Cayce powiedział tak:

  Odczyt 452-6, z dnia 29.XI.1932 roku:
  Zmiany nadchodzą, możecie być spokojni, to będzie ewolucja albo rewolucja w ideach myśli religijnej. Podstawy do tego w każdym razie wyjdą z Rosji; to nie będzie komunizm, ale to o czym uczył Chrystus – jego wersja komunizmu.

  ze stony, ufo i ludzie wszechoceanu
 • @talabot
  Pisze Talabot- Fundamety pod islamski Teroryzm kladlo KGB . Odpowiadam na stronie Mc Gregora bo Talabot skutecznieme zablokowalw mi mozliwosci komentowania. wiec wracajac do twoich wypocin musze powiedziec ze niewatpliwie KGB bylo aktywne w rejone bliskiego wschodu co jest rzecza powszechne znana. co do terroryzmu islamskiego wynikajacego z radykalnego islamu to swego czasu w dwumiesieczniku NEXUS byl dlugi artykul o genezie radykalnego islamu z ktorego wynikalo jednoznacznie ze sluzby zachodnie juz przed druga wojna swiatowa finansowaly i zakladaly organizacje radykalne na zachodzie bylo tam mnustwo faktow i bogata liteatura faktograficzna wiec nie pisz glupot talabot raczej odszukaj ten atykol i zamiesc na neonie.....
 • @jan
  pomylka-- sluzby specjalne zakladaly oranizacje radykalnego islamu na bliskim wschodzie
 • Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji
  Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji – usłyszał Frans Timmermans od ministra Witolda Waszczykowskiego. Do wymiany zdań między szefem polskiego MSZ a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej doszło na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

  Szef polskiej dyplomacji powiedział, że kluczowe znaczenie dla przyszłości UE mają pojęcia solidarność i elastyczność. Jak przypomniał, Niemcy domagają się od Polski solidarności w sprawie uchodźców, a wcześniej zamknęły dla pracowników z Polski na siedem lat niemiecki rynek pracy. W tym kontekście wskazał też na problem zaopatrzenia w gaz, szczególnie plany budowy gazociągu Nord Stream 2. – Musimy wreszcie okazać solidarność, o której mówimy – dodał.

  Odnosząc się do problemu elastyczności wyjaśnił, że nie wszystkie kraje mogą i chcą realizować w takim samym stopniu, także finansowym, wszystkie projekty unijne. Waszczykowski powiedział, że różnice między krajami Unii ujawniają się nie tylko pod względem stopnia integracji, lecz także pod względem wartości.

  W tym momencie do dyskusji postanowił włączyć się Timmermans.
  Nie zgadzam się. (...) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich
  – powiedział wiceprzewodniczący KE. Wspomniał też o protestach kobiet w Polsce, które – jego zdaniem – „walczą o wartości”. – Unia Europejska opiera się na prawie i ustawach, przed sądem wszyscy są równi – kontynuował.

  – Praworządność zakłada, że państwa członkowskie nie mieszają się do wymiaru sprawiedliwości – dodał Timmermans. – Nie ma zasady, która nakazywałaby, by w każdym kraju był Trybunał Konstytucyjny, ale jeżeli w kraju istnieje Trybunał Konstytucyjny, to powinno się przynajmniej przestrzegać konstytucji – obwieścił.
  Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji
  – odpowiedział na bezczelne uwagi minister Waszczykowski. Odnosząc się do Komisji Weneckiej, o której wspomniał Timmermans, szef MSZ powiedział, że to gremium „udzieliło (Polsce) rady”. – W Polsce ma miejsce polityczny spór, rozwiążcie go za pomocą środków politycznych, a nie poprzez mieszanie się instytucji zagranicznych – zaznaczył.

  Po panelu w rozmowie z dziennikarzami Waszczykowski powiedział, że dyskusja z Timmermansem „nie była spięciem, lecz rozliczeniem”. – Wydaje się, że elity europejskie, szczególnie biurokracja w Brukseli, nie czuje się w ogóle winna, odpowiedzialna za to, co się stało, a stało się bardzo niedobrze – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji, nawiązując do Brexitu.
  Trzeba na nowo zdefiniować rolę instytucji europejskich. Rolą Komisji Europejskiej jest przestrzeganie zapisów w traktatach, nic ponadto
  – podkreślał Waszczykowski, zarzucając części unijnych urzędników „ambicje polityczne”.
  W przyszłym tygodniu wyślemy naszą ocenę do pana Timmermansa, która odpowiada na te zarzuty o rzekomy brak rozstrzygnięć praworządności. Po prostu odrzucamy to. Uważamy, że Komisja nie ma instrumentów i prawa, żeby wtrącać się w rozwiązania wewnętrzne państw członkowskich. My przestrzegamy pewnych kanonów prawa międzynarodowego, trójpodziału władzy, natomiast w każdym państwie Unii Europejskiej model demokracji jest inny
  – zaznaczył Waszczykowski.

  http://niezalezna.pl/94096-timmermans-i-jego-bezczelne-uwagi-kontre-polskiego-ministra-zapamieta
 • Genialna socjotechnka
  Njasnela mi sie wlasnie mysl ze to ciagle zastraszanie polskiega spoleczenswa neuchronnym najazdem Rosji jest elementem inrzynieri spolecznej, takie spoleczenstwo majace pzed oczami widmo agresji jest niezdolne emocjonalnie do rozpoznania rzeczywstosci w jakiej zyje w aspekcie prawdy., oczywiscie jest to jeden z wielu celow tej nagonki Ba utata suwerennosci zostala sprzedana jako pozyywny aspekt przemian[ bedziecie mogli pracowac na zachodzie-[a co z krajem nad Wisla powinno sie zapytac ] W tym wirtualnym terrorze zagrozenia rosja nie padaja pytania co z przyszloscia w ktorej caly majatek narodowy zostal przjeety przez anglo -amerykanow a spoleczenstwo jako calosc stalo sie tania sila robocza slowem - lapcie zlodzieja jest na wschodzie
 • @Husky 20:51:23
  Hasky
  Polski MSZ przekazał 30 mln zł na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Czy przekazywane naszemu sąsiadowi pieniądze są wydawane zgodnie z przeznaczeniem? – Nawet jakby pan przeznaczył takie pieniądze do Stanów Zjednoczonych, to nie miałby pan pewności, jak zostaną spożytkowane. Możemy to sprawdzać. Ukraina to państwo z wysokim wskaźnikiem korupcji, ale nie oznacza to, że każdy ruch na Ukrainie jest objęty korupcją, to mit. Jest to zresztą wbrew faktom – mówił lobbysta banderowskiej upadłej Paweł Kowal
 • @Wrzodak Z. 23:31:08
  i co ?
 • PANIE MINISTRZE A CO PAN NATO...!?ŁAD I PORZĄDEK W POLICJI ZAPROWADZIĆ TRZEBA!
  POLICJA POZWALA BIĆ NA KOMISARIACIE ZGŁASZAJĄCEGO WYKROCZENIE:
  https://www.youtube.com/watch?v=K737YUEkbW0&t=67s
 • @Husky 23:40:12
  Ano to hejterze, że dajecie nasze pieniądze, wnukom ludobójców z uapdłej, ich rodzice lub dziadowie dokonali ludobójstwa na narodzie polskim, a Wy banderowcy, wszelkiej maści szmaciarze z syjonistycznej mafii, za nasze pieniadze odtwarzacie ludobójcze zamiary tych zepsutych do cna ludzi.
 • @Wrzodak Z. 09:10:22
  Zaorać Ukrainę i po ptokach
  Prowadź wodzu
 • @jan 21:57:50
  "nie padaja pytania co z przyszloscia w ktorej caly majatek narodowy zostal przjeety przez anglo -amerykanow".
  Janie, nie spożywaj okowity przed pisaniem postów w sieci i zapytaj jakiegoś młodego człowieka, jak ustawić w edytorze korektę błędów ortograficznych, skoro do tej pory nie udało ci się opanować reguł pisowni języka polskiego.
  Wymień kilka firm angielskich, bądź amerykańskich, które "przejęły cały majątek narodowy".
  Gwarantuje ci, że jak już zaczniesz samemu szukać, znajdziesz sporo firm niemieckich, a na drugim miejscu francuskich.
  W mediach - gazetach i sieci, niepodzielny prym wiodą Niemcy, którzy taką właśnie papkę wcisnęli ci do głowy.
  Mają 70% tytułów prasowych i ponad połowę odsłon w sieci, za pomocą takich portali, jak Onet (Axel Springer) i Interia (Bauman), więc grono wierzących w mitycznych Anglosasów, którzy dokonali podboju naszej Ojczyzny, wciąż rośnie.
 • @aleksam chopie czytaj uwaznie neona24
  Urzywajac pojecia ,,angloamerykane ,, mam na mysli caly sytem i kto go kontrolue [art Goldman Sasch przejmuje Europe] Niemcy i ich system finansowy jest w stu procentach zalezny od FED. wiec system angloamerykanski kontroluje Francje a tekrze Niemcy. wiec siem nie wygupiaj z tym wymondrzaniem EDYTOR TEKSTOW MAM WLACZONY I CALY CZAS BLEDY MI POKAZUJE. ............
 • @jan 23:31:22
  Bzdura. To są maczynia połączone, a nie bezpośrednia zależność.
  W stu procentach to ty jesteś mitomanem i ignorantem w sprawacjh międzynarodowych finansów.
  Goldman i Sachs to naastawiona na zysk spekulacyjny pijawka i dźwignia finansowa, a nie rzeczywista instytucja bankowa.
  W londyńskim City, nie mówiąc o CW, jest co najmniej kilka banków, które łykają ich na śniadanie.
  Do pełnej układanki jeszcze ci sporo brakuje.
  Choćby na przykład Rotszyldów, których bazą są wciąż Niemcy, albo banku HSBC, który niespecjalnie Amerykanie kontrolują, za to starsi oraz Chińczycy - i owszem.
  Brakuje ci w tej układance funduszy powierniczych, takich jak np. Fidelity (notabene po sądziedzku z G&S w CoL), w których są prawdziwe, nie wirtualne pieniądze.
  Albo wiedzy o niemieckich rodzinach przemysłowych, które mając w garści Europę, niespecjalnie muszą słuchać "Anglosasów", bowiem mają inne narzędzia pozyskiwania pieniądza.

  Wiesz jak korzystać z edytora, więc to ty, nie ja, się wydurniasz.
  Jak nie masz szacunku do języka polskiego, pisz po niemiecku. Na niemieckich portalach, oczywiście.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031