Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1644 posty 1168 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Chrześcijańska mizoginia?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ludowa mądrość powiada, iż baba to stworzenie Boże, więc powinno stać w oborze, lecz ze względu na kształt – wicie rozumicie – chłop je zabrał do chałupy.

Z kolei podług Pisma facet to jeno nie do końca udany, prymitywny prototyp, albowiem dopiero za drugim podejsciem, wykorzystując uzyskane przy produkcji prototypu materiały ( żebro Adamowe ), Stwórca zrobił kobietę i tak mu się rezultat spodobał, że już więcej nie kombinował ani nic nie zmieniał.

[ Pewien facio chciał (wzorem Stwórcy) stworzyć kobitę i wyjął w tym celu żeberko z kaloryfera. Kobity nie stworzył, tylko mu zalało chałupę, więc na jedno wyszło, bo miał same straty].

Znowuż według przewodniczącego Światowej Organizacji Zdrowia: „Na paczkach papierosów widnieją stosowne ostrzeżenia, ponieważ papierosy są przyjemne w użyciu, ale potrafią uzależniać, a ich palenie rujnuje twoje zdrowie, finanse i może doprowadzić do śmierci. Myślę, że podobne ostrzeżenie powinna mieć wytatuowane każda kobieta”.

Krąży w internecie lista antykobiecych opinii chrześcijańskich teologów i ojców kościoła, mająca udowadniać rzekomy mizoginizm chrześcijaństwa, związany z jego równie rzekomą obsesją na punkcie seksu.

( Obsesję na tle seksu ma raczej dzisiejsza pop-kultura, ocierajaca się o pornografię, choćby co drugi teledysk pokazywany w MTV, gdzie zamiast tańca mamy symulacje ruchów kopulacyjnych w rytm muzyki, co jest tyle nudne, co żenujące. Albo gdy w co drugim filmie amerykańskim pokazywani są żałosni faceci „odpoczywający” w klubie go-go, przy gibających się na rurach „tancerkach” ).

Za http://mateusz.pl/pow/011132.htm

Przyszło do mnie na maila takie zestawienie pt. „Kobieta w chrześcijaństwie”. Co o tym myśleć? Pytam na prawdę poważnie. Pozdrawiam, Ryszard.

Kobieta w chrześcijaństwie

„Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu)

„Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.” (Jan Chryzostom, 349-407, gr.)

„Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyznie.” (św. Augustyn 354-430 – jeden z najznakomitszych ojców Kościoła)

„Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275)

„Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.” (Ambroży, mędrzec Kościoła, 339-397)

„Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem!” (Papież Pius II, 1405-1464)

„Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech.” (Kapokrates, założyciel klasztoru)

„Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)

„Dziewczęta noszące spódniczki mini, pójdą do piekła.” (Wild, SJ, XX w.)

„Kobiecie przystoi jedynie szata żałobna. Skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej.” (Tertulian, pisarz chrześcijański)

„W miejscu, w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta” (Synod Paryski, 846)

„Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła.” (Synod w Coyaca, 1050)

„Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym z podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice.” (2. Synod w Toledo)

„U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywoływać wstyd.” (Clemens Alexandrinus, 215)

„Kobietom nie wolno we własnym imieniu pisać ni otrzymywać listów” (Synod w Ewirze, IV w. n.e.)

„Cała płeć żeńska jest słaba i lekkomyślna. Uświęcona zostaje jedynie poprzez macierzyństwo.” (św. Jan Chryzostom, 349-407)

„Kobietom nie wolno śpiewać w kościele.” (św. Bonifacy, misjonarz benedyktyński, 657-754)

„Żona nie chce, chodz ty, dziewczę!” (Marcin Luter)

„W żadnej religii czy światopoglądzie kobieta nie jest tak szanowana i uważana, jak w chrześcijaństwie.” (Bernard Häring, teolog katolicki, XX wiek)

 Odp:

Poszczególni teologowie mieli swoje opinie ukształtowane przez osobiste doświadczenia. To znak i cud Boży potwierdzający prawdę o godności kobiety, że pomimo ograniczeń tych znaczących osób, prawda o godności kobiety przekazana w oficjalnym nauczaniu – dogmatycznym i powszechnym – przebiła się przez nie (ułomności) i ukształtowała sposób myślenia o kobiecie jaki dzisiejsza kultura w swoich najcenniejszych i najpiękniejszych częściach uznaje za swoje.

Wystarczy uświadomić sobie że wraz z kultem Maryjnym godność kobiety została w najwyższym stopniu uznana i „wylansowana”. Podobnie jest z instytucją dziewic konsekrowanych otaczanych opieką i czcią, a nie wykorzystywanych jak w pogaństwie jako sakralne prostytutki. Całe też nauczanie Kościoła o małżeństwie, roli macierzyństwa podkreśla pełną czci i równą mężczyźnie rolę i godność.

O. Wojciech Jędrzejewski OP

 

Pobieżna lektura wystarcza, by dostrzec, że coś jest nie tak z tymi cytatami, bo są całkowicie sprzeczne z naszymi naturalnymi pojęciami, ukształtowanymi przecież historycznie przez KK. Pierwsza myśl, zakładając rzetelność cytatów, to ich wyrwanie z kontekstu. Za komuny istniało w Sojuzie muzeum ateizmu, którego dewizą był cytat z Biblii, a konkretnie z psalmu 53: „Boga nie ma”. I tylko, że pełne zdanie brzmi:”Mówi głupi w swoim sercu:nie ma Boga”.

Podobnie wyrywając z kontekstu słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangeliach możnaby udowadniać, iż nakazuje On nienawidzieć własnych rodziców.

[ Pomijam, że za Jego słowa np. o plemieniu żmijowym i grobach pobielanych, pani Agnieszka Gozdyra wywaliłaby Go ze studia jako antysemitnika, ksenofoba i zaprzeczenie chrześcijańskiej miłości i tolerancji ].

Przyjrzyjmy się niektórym cytatom ( od końca ):

„W żadnej religii czy światopoglądzie kobieta nie jest tak szanowana i uważana, jak w chrześcijaństwie.” (Bernard Häring, teolog katolicki, XX wiek)

Cytat przytoczony w zamyśle autora listy dla szyderstwa, skoro wszystkie wcześniejsze mają tej tezie zaprzeczać. Kosciół od poczatku oddawał Najswiętszej Maryi Pannie cześć szczególną ( hiperdulia ), większą niż Świętym Pańskim i to niewatpliwie wpłynęło na podniesienie godności kobiety przez KK – cytowany teolog ma 100% racji.

„Żona nie chce, chodź ty, dziewczę!” (Marcin Luter)

No cóż, za słowa herezjarchy Lutra trudno katolikom odpowiadać – Luter i jego zwolennicy / naśladowcy nie takie kawałki wyciągali z d*py, o ile tylko im to pasowało.

„Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech.” (Kapokrates, założyciel klasztoru)

Nie Kapo-, a Karpokrates, owszem, założył nie tyle klasztor, co antychrześcijańską sektę gnostycką w Aleksandrii ( czyli na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają nie samochody, a rowery i nie rozdają, tylko kradną )

 „Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu)

Błędna opinia „genetyczna”  Akwinaty jest jednym z 3 ( trzech ) tego typu zdań ( całość jego opus to 100 tys. stron! ), będąca cytatem z Arystotelesa ( z podaniem źródła: „Philosophus dixit” ), który z kolei opisuje starożytną, grecką teorię płci opartą na rozróżnieniu pierwiastka aktywnego i pasywnego.

Polecam dobrą analizę tej listy antykościelnych przebojów, autorstwa o. Jacka Salija:

http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/?mod=archiwumtekst&id=13617#.WIoUSYXXJ9B

( nie będę przy kowalu żabiej łapki przykladał ).

Jak mawia mój szwagier ( trep ): nie dajmy się zwariować.

A od siebie uzupełnię: nie dajmy sobie cygance dziecka w brzuch wcisnąć ;)

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031