Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1644 posty 1168 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

I’m from Crete, I’m Minoan ( „Creep” by Motorhead )

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zachowałem orginalny tytuł, bo niedokładne odczytanie “jestem z Krety” mogłoby być odebrane jako szczere przyznanie się do niedowładu umysłowego.

Wprawdzie według Horacego czasami nawet dobremu Homerowi zdarza sie zdrzemnąć ( aliquando bonus dormitat Homerus – ang. Homer nods ), ale to nie powód, żeby się z tym obnosić.

Natrafiłem w internecie na edukacyjną przeróbkę utworu „Creep” zespołu „Motorhead”, nie tylko muzycznie lepszą od orginału, ale w piękny sposób oddającą legendę i historię starożytnej Krety w niecałe 4 minuty ( + duże napisy ).

 

https://www.youtube.com/watch?v=Jz3d5x-MUT4

 

Minotaur potrzebuje ofiaryJ

Jedyna mała łyżeczka dziegciu, to końcowe zdanie: „and our civilization’s gone destroyed by vulcano” ( nasza cywilizacja przepadła zniszczona przez wulkan ).

Przypomnę króciutko: wyspa Kreta była przed podniesieniem się poziomu morza przedłużeniem Alp Dynarskich i nigdy nie było na niej czynnych wulkanów, zaś trzęsienia ziemi powodowane są tam tarciem płyt tektonicznych.

Najstarsza cywilizacja morza egejskiego, minojska, to lata 3000-1450 p.n.e., w tym cywilizacja pałacowa ( patrz pałac podwójnych toporów czyli labirynt w Knossos ) 2000-1450 p.n.e.

Około 1700 p.n.e. wyspę nawiedza straszliwy kataklizm ( trzęsienie ziemi i wywołane nim pożary ). Kreta szybko jednak odzyskuje swoją świetność i odbudowuje pałace w tzw. nowym czyli bardziej wytwornym stylu ( stąd 2000-1700 to okres starych pałaców, zaś 1700-1450 to okres pałaców nowych ).

Około roku 1600 p.n.e. ( między 1640 a 1600 ) dochodzi do mega-erupcji na wulkanicznej wyspie Tera ( dziś Santorini ), o sile dwakroć większej niż Krakatau ( 1883 ), która niszczy ją doszczętnie pozostawiając olbrzymią kalderę. [ pierwowzór grzeszącej dumą  ( hybris ) wyspy Atlantydy w dialogach Platona? ]. Ale i tym razem Minojczycy przetrwali kataklizm – tsunami przeszło bokiem od zachodu, zaś opad pyłu wulkanicznego od wschodu.

Wybitny grecki archeolog i odkrywca starożytnego portu Akrotiri na Terze / Santorini, Spyridon Marinatos, odkrył na północno-wschodnim wybrzeżu Krety pozostałości zniszczeń po wielkiej fali przybojowej z tego okresu ( fala przybojowa wywracająca olbrzymie bloki skalne, przywrócone następnie do poprzedniej orientacji falą odbojową ). Ale odkrył też nowe zabudowania, postawione na szybko stygnącej warstwie pyłu wulkanicznego.

Tymczasem nemezis cywilizacji minojskiej rozwijała się gdzie indziej. Około 2000 p.n.e. z półwyspu Azji Mniejszej ( Anatolii ) przybywają na Półwysep Bałkański pierwsi indoeuropejscy Hellenowie. Ich cywilizację w Argolidzie ( Argos, Mykeny, Tiryns ) oraz w innych częściach Peloponezu ( Pylos ) nazywamy mykeńską.

Od 1600 p.n.e. obserwujemy gwałtowny wzrost znaczenia i zamożności Mykeńczyków  ( „Mykeny bogate w złoto” - por. złote maski znalezione przez Schliemanna ), zaś znajdowana na wyspach egejskich ceramika z tego i póżniejszego okresu świadczy o wzroście morskiej potęgi Hellenów kosztem Minojczyków.

Jaka była tego przyczyna?

Minojczycy byli pierwszą talassokracją czyli potegą morską – brak umocnień obronnych na wyspie nie wynikał bynajmniej z ich umiłowania pokoju, ile z faktu, że broniły ich „mury drewniane” czyli prujące całe Morze Egejskie statki i okręty. Wyraźnie widać to na zachowanych freskach w Akrotiri, przedstawiających m.in. uzbrojony desant morski ( minojska Tera była albo kolonią Krety albo jej handlowym i militarnym sojusznikiem, podobnie jak i inne wyspy egejskie ).


 

Całkowite zniszczenie Tery ( i dewastacja innych wysp ) w wyniku wybuchu wulkanu około 1600 p.n.e. pozbawiło Kreteńczyków ich dotychczasowej przewagi na morzu. Półtora wieku później ( ok. 1450 p.n.e. ) Mykeńczycy ( Hellenowie, Achajowie ) zdobywają Kretę, burzą tamtejsze pałace ( poza największym w Knossos ), zaś kulminacją ich ekspansji będzie wojna trojańska ( 1200 p.n.e. ), może nie tyle o Helenę, co o cieśninę Hellespont ( dziś Dardanele ), ale o tym kiedy indziej.

W dzień mojego wyjazdu z Krety, jak okiem sięgnąć błękitne niebo pokryte było nietypowymi ( przynajmniej dla mnie ) chmurami, o podłużnych kształtach, gładkiej podstawie i kędzierzawej górnej części, tak, że wydawały mi się flotyllą nadciagających okrętów, tak jak je opisywał w tzw. katalogu w „Iliadzie”  Homer. Pozbawiona przewagi na morzu minojska Kreta nie miała szans. Był rok 1450 p.n.e.

PS

W swojej książce „Zaginione cywilizacje” ( z serii „ceramowskiej” ), w rozdziale poświęconym do dziś nieodczytanemu pismu minojskiemu, tzw. linearnemu A, Aleksander Kondratow zwraca uwagę na ciekawy szczegół. Mykeńczycy, najpewniej już po zajęciu Krety, adaptują sylabariusz minojski do potrzeb swojego języka. Nowy sylabariusz ( nazwany przez Artura Evansa pismem linearnym B ) został odczytany w 1952 przez Michała Ventrisa, który udowodnił, iż używano go do zapisu archaicznej greki.

Mimo adaptacji, pismo linearne B pasowało do greki jak łoże prokrustowe do nieszczęśłiwego wędrowca, jak pięść do nosa i jak świnia pod siodło. Jest to bowiem sylabariusz typu Sa-Sa-Sa, z nagłosową spółgłoską i wygłosową samogłoską, stąd tripos ( trójnóg ) trzeba było zapisac jako „ti-ri-po”, Kretes ( =Kreta ) jako Ke-re-te, pharmakon ( =lek ) jako pa-ma-ko itd.

[ Próbowano odczytać linearne A przypisująć mu fonetyczne wartości linearnego B – bez rezultatu ].

Tymczasem logicznym jest założenie, że sylabariusz linearny A był jak najbardziej dopasowany do fonetycznej struktury języka minojskiego, a zatem że język ten miał strukturę sylabiczną Sa-Sa-Sa, wykazywaną dziś przez takie języki jak japoński, hawajski i inne polinezyjskie. ( nie znaczy to wcale, że minojski był z nimi spokrewniony, a jedynie że miał podobną strukturę fonetyczną ). Stąd przypuszczenia niektórych lingwistów, iż mógł to być jeden z języków starosemickich, które w archaicznej postaci miały rzekomo taką strukturę. Problemem jest znowuż, że słowa minojskie nie wykazują typowej dla języków semickich struktury trójsylabowej. Uff ... myślę, że trudno będzie cokolwiek rozstrzygnąć bez odkrycia wiekszej ilości tabliczek z linearnym A. Z tego samego powodu nie widzę póki co możliwości odczytania dysku z Fajstos.

PS 2

Uwaga, którą dzieliłem się już we wcześniejszym wpisie: od wybuchu wulkanu i zniszczenia Tery ( czyli od utraty przewagi Minojczyków na morzu ) do ich upadku (podboju przez Mykeńczyków-Achajów ) upłynęło 150 lat.

Od potopu szwedzkiego i utraty lewobrzeżnej Ukrainy na rzecz Moskwy do trzeciego rozbioru Rzeczpospolitej upłynęło 150 lat.

Dziś, nie tylko bez prawdziwego okrzepnięcia w obecnych granicach, ale bez nawiązania sztucznie zerwanych więzi z naszymi Rodakami na Kresach na pewno nie trzeba będzie kolejnych 150 lat, nawet licząc je od pokoju ryskiego 1921.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031