Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1752 posty 1580 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Czemu minister Sellin z PiS musiał zrobić z siebie durnia.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ukraińscy nacjonaliści chcieli dobrze, ale nie mieli wyjścia – Niemcy i Sowieci zniszczyli państwo polskie, więc dokonanie ludobójstwa na Polakach było dla UPA jedynym wyjściem.

 

Dziejowa konieczność po prostu zmusiła OUN-UPA do wycięcia w pień stu tysięcy Polaków. Zresztą, łatwo nam dziś mówić. Gdybyśmy byli ukraińskimi nacjonalistami, będąc zarazem świadkami napaści Sowietów na Polskę, to pewnie i nam samym nie zadrgałyby siekiery w rękach. Tych właśnie stwierdzeń zabrakło mi we wczorajszym sejmowym wystąpieniu wiceministra kultury Jarosława Sellina z PiS, który niepotrzebnie wygłupiał się na mównicy, klucząc w labiryncie własnych myśli.„My uważamy, że z punktu widzenia długofalowej polityki i racji stanu ten symboliczny dzień męczeństwa nie powinien być wyznaczany na 11 lipca, bo to był mord ludobójczy, jeden z najbardziej tragicznych epizodów dotyczących męczeństwa Polaków na Wschodzie. Ale nie byłoby go, gdyby nam państwa nie rozebrali hitlerowscy Niemcy i Sowieci” – tym bardzo interesującym przemyśleniem minister Sellin wkroczył w niebezpieczne dla siebie rewiry. Nieżyczliwi zarzucą Panu Ministrowi nadmierne brnięcie w kazuistykę, ale uczciwie rzecz biorąc, to ma on rację. Bez rozbioru Polski we wrześniu 1939 roku późniejsze rzezie nie byłyby możliwe. Pozostaje jednak kilka problematycznych kwestii, na szczęście dla siebie samego niepodjętych przez ministra Sellina.

Jak bowiem zrzucić na Sowietów fakt, że mordów na Wołyniu dokonywano pod okupacją niemiecką? Sowiecka machina eksterminacyjna z NKWD nie znosiła konkurencji, więc po wkroczeniu na Kresy Wschodnie w 1944 roku zaczęła bezwzględnie tępić UPA. Minister Sellin nie pokusił się – a szkoda – o wyjaśnienie frapującego nas wszystkich faktu, że nawet w obliczu starcia z Sowietami, priorytetem ukraińskich nacjonalistów pozostawało mordowanie Polaków. Ale, jak już wiemy, „racja stanu” i „długofalowa polityka” po prostu nie pozwalają na ustanowienie jakiegokolwiek święta 11 lipca upamiętniającego Krwawą Niedzielę 1943 roku. 

Po tak wyczerpującej argumentacji Polacy powinni być udobruchani. Pozostaje tylko problem podstawowy, tzn. jak wyjaśnić ukraińskim przyjaciołom, że ich „walka narodowowyzwoleńcza” to tak naprawdę zasługa Sowietów? Jak wyjaśnić im, mówiąc słowami samego Sellina, że nie byłoby ludobójczej UPA, „…gdyby nam państwa nie rozebrali hitlerowscy Niemcy i Sowieci”. Czy minister Sellin wie już, jak z tego wybrnąć czy też po prostu jego działalność w polskim parlamencie obliczona jest na złożenie meldunku z wykonania zadania w Kijowie? 

Na miejscu Prawa i Sprawiedliwości, które wystawiło nieszczęsnego ministra Sellina na ostrzał opozycji, nie byłbym jednak takim optymistą. Może się okazać, że wszystkie rachuby wezmą w łeb, a społeczeństwo polskie jednak nie zechce zrzucić winy za Wołyń na Związek Sowiecki. Założenie, że jesteśmy aż takimi durniami, byłoby właściwe jedynie pod warunkiem, że polskie społeczeństwo ukształtowane zostało na własny obraz i podobieństwo polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Skalski  

Źródło: //www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/czemu-minister-sellin-z-pis-musial-zrobic-z-siebie-durnia

 

 

 

 

KOMENTARZE

  • Niestety...
    Minister Sellin nie zrobił z siebie durnia, bo on już nim jest. Niestety...
  • @@@!
    Zgroza i politpoprawność! Wysiedlenie Tatarów z Krymu Ukraińcy uznali za ludobójstwo, a wPolityce.pl ludobójstwo na Polakach nazywa "czystkami". A może to sąsiedzkie nieporozumienia? jak to powiedział Bul! Mamy prezent od neobanderowców na rocznicę 11.07.1943r. Kolejny akt dobrej woli i szczere wyrażenie dążenia do pojednania. Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała prawo Ukraińców do banderyzmu czyli prospekt pederasty/cioty i zoofila Bandery w Kijowie! No cóż. To chyba by było na tyle... Przewrotne dość, jak Prospektem Moskiewskim znów odjeżdża ukraińska niepodległość. Nie wiem, czy ze strony polskiej można było zrobić więcej, być może bardziej zdecydowanie akcentować, że nie ma zgody na gloryfikację ludobójców..? Wiem natomiast, że ponownie bardzo skutecznie zadziałała moskiewska szkoła intryg i podziałów. Co może być efektem narastającego kultu OUN/UPA? Po pierwsze obojętność Polski - ostatnie tygodnie pokazały, że społeczeństwo nie akceptuje przemilczania tematu rzezi Wołynia, co siłą rzeczy wpłynie na osłabienie entuzjazmu PiS w kontaktach i wspieraniu Ukrainy. Po drugie podział w społeczeństwie ukraińskim - dla ludzi inteligentnych, świadomych charakteru OUN/UPA oraz ukraińskich potomków ofiar ich terroru, ci ludzie zawsze pozostaną zbrodniarzami, a państwa zbudowanego na ich kulcie nie będą uznawać za własne. O obojętności świata, umiejętnie i systematycznie informowanego o ukraińskim faszyzmie, wraz z potwierdzającymi go informacjami jak ta powyżej, już nie wspomnę... Co dalej... Sytuacja na Ukrainie będzie się zaogniać i konfliktować, aż w końcu kolejne wybory na Ukrainie wygra partia bardziej promoskiewska, wojna w Donbasie się skończy jakąś umową o autonomii, która pozwoli zachować twarz Ukrainie, a status quo Moskwie, zamknie się temat Krymu. Polska nadal będzie realizować wzmacnianie relacji w osi północ-południe, z naciskiem na silniejszą więź V4, Orban będzie nalegał na stabilizację relacji z Moskwą, więc Ukrainę się odpuści, w zamian Moskwa przestanie intrygować na Bałtyku. Wówczas skupi się na wzmacnianiu wpływów na Bałkanach, próbując budować prawosławny blok Rumunia - Bułgaria - Serbia - Grecja - Cypr. A Unia Europejska w tym czasie skupi się na głębszej integracji w strefie euro...Warto posłuchać i zapoznać się https://www.youtube.com/watch?v=BY-A7oWRL-I https://wirtualnapolonia.com/2014/05/07/jak-zabijali-mieszkancow-odessy-w-budynku-zwiazkow-zawodowych-detale-18/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31