Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1793 posty 1695 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Andrzej Zapałowski: Za rozbrojenie państwa Trybunał Stanu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Baza w Redzikowie nie zapewni nam bezpieczeństwa, trzeba przede wszystkim odtworzyć na wschodzie kraju co najmniej trzy zupełnie nowe brygady operacyjne oraz zbudować powszechną Obroną Terytorialną”.

 Polecam kolejny, bardzo dobry wywiad dr Andrzeja Zapałowskiego w „Naszym Dzienniku”.

[ Obecnosc m.in. takich wywiadów jak ten stanowi moim zdaniem o wyższosci „NDz” nad monotematyczną i rozhisteryzowaną GP/GPC ].

( ... )

Czego wyrazem jest list otwarty byłych szefów MON, którzy twierdzą, że „rząd PiS w ciągu kilku miesięcy podważył pozycję Polski w strukturach europejskich i atlantyckich”, i domagają się dymisji Antoniego Macierewicza?

Ten list jest wyrazem obrony przez atak. Mianowicie ci, którzy doprowadzili stan jednostek operacyjnych do poziomu zapewniającego obronę tylko niewielkiej części państwa, którzy zniszczyli Obronę Terytorialną teraz, kiedy zaczęło się o tym publicznie mówić, nagle podnoszą, że Polska jest bezbronna. U większości tych ludzi rozumienie problemów bezpieczeństwa i obronności jest na żenująco niskim poziomie. Wystarczy tylko przypomnieć, że min. Bogdan Klich uruchomił nawet proces zanikania rezerw mobilizacyjnych. Osobiście za te jego działania, podobnie zresztą jak za postępowanie Onyszkiewicza, widziałbym tylko jedno miejsce – Trybunał Stanu.

( ... )


Kilka lat temu ostatecznie zniszczono kilka brygad wspomnianej Obrony Terytorialnej, wyprzedano infrastrukturę, a teraz państwo jest zmuszone szukać pieniędzy na odtworzenie na nowo chociażby trzech takich brygad, nie mówiąc już o odtworzeniu brygad operacyjnych na wschodzie Polski. 

Jaka dla bezpieczeństwa Europy i Sojuszu Północnoatlantyckiego jest waga tarczy antyrakietowej, której budowę uroczyście zainaugurowano w Redzikowie?

Wiem, że to, co mówię, wielu się nie podoba, ale zajmując się bezpieczeństwem, muszę mówić prawdę, a nie tylko to, co wypada. Bezpieczeństwo jest tym obszarem, w którym nie ma miejsca na poprawność polityczną, niezależnie od tego, kogo ona dotknie.Baza w Redzikowie to zasadniczo element obronny Stanów Zjednoczonych, a nie Polski. Zresztą uważam, że położenie, jej lokalizacja zaledwie kilka kilometrów od prawie stutysięcznego Słupska to bardzo duży błąd. Proszę spojrzeć na mapę i odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo ona ma bronić. Z Redzikowa do Warszawy jest 370 km, a z Kaliningradu do Warszawy 250 km. Biorąc pod uwagę wyprzedzenie atakującej rakiety, połowa Polski jest bezbronna. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę ewentualny atak z terenu Białorusi, sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Mianowicie z tego kraju do Warszawy jest ok. 200 km! Jeżeli ta baza miałaby rzeczywiście bronić nasz kraj, powinna być zlokalizowana w środkowej Polsce.

[ tu przyznam się niezbyt rozumiem pana doktora – baza w Redzikowie jest z założenia elementem niszczenia rakiet balistycznych na górnym pułapie lotu, a nie bliskiego i sredniego zasięgu – MacG ]

Czyli mimo że szef NATO twierdzi, iż tarcza antyrakietowa w Polsce nie jest wymierzona przeciwko Moskwie, to można powiedzieć, że instalacja ta nie tylko nie wpłynie na nasze bezpieczeństwo, a wprost przeciwnie – jeszcze bardziej skoncentruje na Polsce uwagę Rosji?   

Oczywiście, że tak. Każde państwo w przypadku ataku neutralizuje w pierwszej kolejności takie bazy. Zwłaszcza że one nie są mobilne, a stałe. Baza w Redzikowie w przypadku konfliktu będzie podstawowym celem ataku.

Po co nam zatem tarcza antyrakietowa i komu jest bardziej potrzebna: nam czy Stanom Zjednoczonym? Słyszymy bowiem opinie, że wyrzutnie powstaną za nasze pieniądze[ ???? ],ale sami nie będziemy mogli ich obsługiwać.

Należy sobie zadać pytanie, czy będzie to tylko baza przeciwrakietowa, czy także rakietowa. Warszawa nie będzie tu miała za pewien czas nic do powiedzenia. Dla Niemiec jest na rękę przeniesienie zagrożeń w postaci uderzeń na wschód od ich państwa. Jeżeli już zapadła decyzja o jej budowie, to w Waszyngtonie należy wprost powiedzieć: jeżeli budujecie taką bazę u nas, to w zamian dajcie nam nowoczesne, mobilne systemy przeciwrakietowe do obrony stolicy i centrów przemysłowych.

W wywiadzie dla dziennika „The Irish Times” min. Witold Waszczykowski, odpowiadając na ostatnie – coraz częstsze – agresywne zachowania Rosji, stwierdził, że Polska chce zwrócić uwagę i przekonać naszych partnerów na Zachodzie, że Moskwa prowadzi z nami geopolityczną grę i musimy być przygotowani, aby ją podjąć.   

[ No i czyż nie ma racji mój ulubiony Grzegorz Braun twierdząc, iż od naszego Waszczu lepszym ministrem bylby kolek w płocie, bo przynajmniej publicznie nie opowiadałby głupstw - MacG ]

 – Tu nie chodzi o to, które państwo jest takiej czy innej kategorii, ale które z państw będzie narażone na atak w pierwszej kolejności. W razie zagrożenia wojną o zasięgu światowym każdy członek NATO posiadający istotne siły zbrojne i tak skoncentruje się w pierwszej kolejności na obronie własnego kraju. Wojna z państwami posiadającymi broń nuklearną albo z państwami, na których terytorium się ona znajduje, będzie na tyle krótka, że siły wsparcia mogą nie dotrzeć na czas. Jeżeli zaś chodzi o zagrożenie wojną lokalną, to jest ona zasadniczo realna dopiero po częściowej dezintegracji NATO.Baza w Redzikowie nie zapewni nam bezpieczeństwa, trzeba przede wszystkim odtworzyć na wschodzie kraju co najmniej trzy zupełnie nowe brygady operacyjne (a nie w razie konieczności przenosić je z innych rejonów kraju) oraz zbudować powszechną Obroną Terytorialną, a nie w ilości trzydziestu tysięcy, jak się to planuje. Ministrowie obrony narodowej, o których wspomniałem wcześniej, niestety nie rozumieli i dalej nie rozumieją tych prostych zależności. Niestety, do dzisiaj nie wyrośli mentalnie z dyletanctwa w zakresie obronności. Problem w tym, że błędy i zaniedbania takich ludzi powodują zagrożenie Polski. Dziękuję za rozmowę.

Artykuł opublikowany na stronie: 
//naszdziennik.pl/polska-kraj/157943,za-rozbrojenie-panstwa-trybunal-stanu.html

Dla kontrastu przytaczam fragment wypowiedż eksperta „inteligentnego inaczej”, dr Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa ( tego samego, który onegdaj twierdził, ze dla zgody z „Sajudisem” Polska powinna poswięcić litewskich Polaków, za co powinno się mu było obić wtedy ryja zdechłym prosiakiem; Ping! Ping! Pomysłowy Dobromir! Obijanie ryja zdechłym prosiakiem mogłoby się okazać całkiem skutecznym rozwiązaniem pewnych problemów polityczno-społecznych sprowadzonych na Europę przez panią Hitler ... )

Przeprowadziłem na portalu społecznościowymTwitterwstępny sondaż na temat, czy Polacy popierają rozmieszczeniew Polsce broni nuklearnejUSAw ramach programuNATOjej wspólnego używania – Nuclear Sharing. Broń nuklearna rozmieszczona w Polsce byłaby przygotowana do użycia przez polskie siły zbrojne w przypadku wojny.

Sondaż nawiązywał do artykułu„TarczaUSA iNATO powstaje w Polsce. Zwiększy uznanie dla strategii opartej o technologię, dla broni nuklearnej i okrętów podwodnych”, który opublikowałem 13 maja 2016 roku – w dniu uroczystości rozpoczęcia budowy bazy antyrakiet USA i NATO w Redzikowie na Pomorzu. Rozpoczęto wtedy budowę bazy właściwej, już po ukończeniu wielu prac przygotowawczych. Baza bardzo wzmocni bezpieczeństwo Polski, ale już czas planować następne etapy wzmocnienia.

Wstępny sondaż zawierał jedno pytanie: „Czy w Polsce powinna być broń jądrowaUSA w ramach programuNATO obejmującego dziś Niemcy, Benelux, Włochy, Turcję?”.

70 procent uczestników sondażu odpowiedziało „tak”.

 

Dr Kostrzewa-Zorbas nie słyszał zapewne szkolnego dowcipu o mrówce, ktora idąc ze słoniem po moscie powiedziała: „ale tupiemy!” , nie mówiąc już o niebezpieczeństwie wspólnego ze słoniem tupania.

KOMENTARZE

 • skoro już Polska
  nastawia się na wojnę z Rosją to rozlokowanie jednostek na wschodzie nic nie da bo zostaną szybko zneutralizowane przez iskandery i rosyjskie lotnictwo. Rosyjska przewaga w powietrzu jest przytaczająca i nasze efki i migi szybciutko zaliczą glebę (tak jak w '91 gdy nasz opl zrąbał ruskiego miga, z kaliningradu przyleciały dwie suszki z kurtuazyjną wizytą i pozbawiły nas 2 mig 23, mi się udało, Maciek zginął niestety) . Jedyną szansą w przypadku wojny (ograniczonej naturalnie i przy założeniu że atak wychodzi z obwodu kaliningradzkiego, bo w wojnie na pełną skalę leżymy i kwiczymy) jest Noteka 2015 :) (polecam poszukać i przeczytać :) ) Jako ciekawostkę podam że w '97 przeprowadziliśmy symulację bazującą na założeniach przedstawionych w Notece i to mogło by się udać - tyle że "nasi" decydenci pokładają wiarę w sojusznikach... Wtedy mogło by się udać bo mieliśmy jeszcze armię a wraz ze mianą ekipy, cięto koszta i cięto koszta i ograniczano i cięto i robiono z nas kapusi sowieckich. Zasadniczo ruskimi nie ma co się przejmować bo nie mają powodu by na nas uderzyć - chyba że im żyłka pęknie :), większy problem mamy na południowym wschodzie przy granicy z ukrainą. OT to dobry pomysł, jeszcze lepszym pomysłem jest rozproszenie jednostek i nie tworzenie dużych zgrupowań bo te są łatwe do zniszczenia zwłaszcza gdy przeciwnik posiada przewagę w powietrzu i zwiad satelitarny czyli to czego my nie posiadamy.
 • Nasi fachowcy, eksperci
  o jednej sprawie zapominają.Potęgowanie zagrożenia, zwiększa zagrożenie.Ewentualny konflikt na linii NATO-Rosja, nie będzie wojną konwencjonalną.Nie będę bawił się w linkowanie, szkoda czasu.Rosja nie dopuści do wojny konwencjonalnej, inaczej mówiąc , wojny na wzór sztabowców NATO.Rosja użyje broni jądrowej.Po kilku dniach strony usiądą do rozmów.Czy będzie miało znaczenie że Polski już nie będzie?.Żadnego.Dla pokoju zrobi się wszystko.
  Ci co przeżyją będą świętować następną klęskę, a świat będzie dalej szedł do przodu.Zachód przypomni że to nie nie pierwsze prowokacje Polski, będzie o polskim faszyzmie itd.
  Narazie Polska jest potrzebna Zachodowi , potrzeba kogoś do prowokacji, pokazuje to przykład Ukrainy.
  Zamiast być poważnym państwem, wykorzystującym swoje położenie, Pollska stała się państwem bez jakiegokolwiek znaczenia.W Waszyngtonie czy Berlinie wiedzą, w gotowości przeciw Rosji stoi flanka samobójców.
 • Za rozbrojenie państwa Trybunał Stanu.
  Trzeba jasno powiedzieć: Rządy PiS niczego nie naprawią. Raczej pogorszą to co jest. Obrona terytorialna w wydaniu PiS nie spełniłaby swojej roli nawet w 1939 r., a co dopiero dziasiaj. OI nie pomogą tu żadne zaklęcia, że chcemy wzorować sie na Gwardii Narodowej USA. To bezsensowna mrzonka. Gwardia Narodowa USA jest 5 razy większa od całej naszej armii, dysponuje lotnictwem, artylerią, czołgami itd. A u nas co? Proponuje sie jakieś powiatowe sotnie uzbrojone w karabiny z demobilu.
 • @s.r. 60 l. 09:53:42
  bo pisuarom marzą się nowi żołnierze niezłomni ganiający po lasach z kałachami, tyle że w dzisiejszych czasach taka partyzantka zostałaby bardzo szybko rozbita przez 1 śmigłowiec szturmowy wyposażony w termowizję... maciarewicz i kaczyński zatrzymali sie mentalnie w latach 50tych.
 • Redzikowo
  to takie bezpieczeństwo jak granat bez zawleczki w gaciach...
 • @czerwony baron 13:52:55
  Szanowny Panie w jakich lasach ? Tych przetrzebionych gdzie każdy widoczny jest z 3 km? Czy tych pełnych kleszczy z milionem chorób jaka partyzantka to przeżyje nawet gdyby było to możliwe lepsze małe szybkie i skuteczne super drony które nawet amatorzy powinni umieć budować a państwo dofinansować.Mamy genialną młodzież która potrafi wymyślić i zaskoczyć wystarczy dofinansować.Wyrazy Szacunku pozdrawiam wszystkich myślących.
 • @Olka P. 22:36:39
  100/100!!!
 • @Olka P. 22:36:39
  Najwyraźniej przeznaczono Polsce rolę mięsa armatniego i ewentualnie parującej tarczy dla ochrony imperialistów zza oceanu. Mesjanistyczna nienawiść do Rosji jest podstawą wszystkich tych dziań. Żydostwo za pomocą USraela - ich narzędzia szerzenia syjonizmu, nigdy nie wybaczą Rosji roku 1953, kiedy to marszałek Żukow zniszczył Lubiankę i wybił w pień ok. 4000 tyś. żydowskich NKWdzistów. Kilkanaście lat temu, w ramach operacji MOST, Rosjanie wydalili z Rosji kilka milionów tego ścierwa judaistycznego, a ostatnio odebrali im Krym - centrum wschodniego syjonizmu zasiedlone żydostwem w okresie międzywojennym. I tak powoli mesjanizm żydowski panowania nad Europą został przez Rosję zdruzgotany. Bardziej nienawidzą Rosji jak Rzymu i chrześcijaństwa i nie ustaną w swoich próbach jej zniszczenia, chociażby kosztem całej Europy wypalonej ładunkami jądrowymi. A całe tumany "pożytecznych idiotów" nie widzą, że wspierając amerykanów i UE budują sobie i swoim dzieciom grobowiec. Rosja uczciwie uprzedziła Polskę, że jak powstanie na jej terenie amerykańska tarcza antyrakietowa, to Polska będzie pierwszym celem ewentualnego rosyjskiego ataku, w razie wybuchu jakiejś wojny światowej. USA też nie kryją, że Polska pójdzie na pierwszy cel. Uczciwe postawienie sprawy. Gdy USA wydaje masę kasy na tarcze i nowe instalacje, na utrzymanie tego wszystkiego, Rosja uzbraja swoje rakiety w hipersoniczną prędkość, niewidzialność dla radarów, systemy walki radioelektronicznej i megamoc. USA prędzej zbankrutuje niż zdoła zrównoważyć tarczą rosyjską siłę uderzeniową.
 • @s.r. 60 l. 09:53:42
  Jaki TS? Co on może? NIC! Tylko T Narodowy i po wyroku latarnie/szubienice, dla reszty nowa Bereza w pokomuszych chlewniach w Muczne/Bieszczady, pomieszczą z 50 tys. Mogę być tam nowym Kostkiem Biernackim/komendantem jako wolontariusz, za frico!
 • @Olka P. 22:36:39
  Amerykański system obrony rakietowej w Azji jest bezużyteczny przeciwko Rosji i Chinom. Rosja miała kilka starych Scudów (chyba wciąż mają) i te Scudy są używane jako rakiety ćwiczebne do testów S-400 i S-500. Jeden pocisk z S-400 i jeden Scud zniszczony, takie były wyniki. Za to jankeski szmelc typu patriot musi wystrzelić średnio 100 rakiet, żeby zestrzelić jednego Scuda, takie są statystyki, afera z patriotami była zaraz po wojnie w zatoce pierwszej. Tak to wygląda, tarcze to wy macie jankesy do dupy, obojętnie jak to nazwiecie, GMD, BMD, Patriot, Thaad (Terminal High Altitude Area Defence) czy Aegis. SU-24 wam je wyłącza! Jak chcecie mieć tarczę, panie Macierewicz i reszta to musicie poczekać aż S-500 będzie dostępny na eksport, zubożony nie co, ale i tak lepszy niż wasz szmelc zaprojektowany przez murzynów.
 • @czerwony baron 13:52:55 ale armię po PO/PSL
  odziedziczył Macierewicz o czym poniżej. Słupsk: ochrona bazy rakietowej 6 żołnierzy+ żołnierka okradało mieszkania w Słupsku czy raczej Dupsku Biedroniu, w czasie ponoć służby! Ona stała na czatach. Teraz ta 7ka siedzi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728