Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1893 posty 2675 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Prezydent w Kanadzie czyli polityka od d*py strony.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czytałem za młodu „Kanadę pachącą żywicą” Arkadego Fiedlera i nic nie mam do dawnej Brytyjskiej Ameryki Północnej.

 Tak jak w układach fizycznych stan stabilny to taki, który ma najniższą energię potencjalną, tak w dziennikarstwie ( nie tylko polskim ) obowiązuje zasada minimalnego wysiłku umysłowego. Przejawia się to m.in. w bezmyslnym nadużywaniu modnego w danej chwili terminu, bez względu na to, czy ma on sens i czy do danej sytuacji pasuje. I tak mielismy ostatnio „tituszki” ( „no jak one się nazywają, no te, nasyłane przez Putina” ), były „zielone ludziki” ( za moich czasów, kiedy „fantasy” nazywano bajkami i opowiadano dzieciom, zas wsród starszych królowala literatura fantastyczno-naukowa, zielone ludziki przybywały na Ziemię z kosmosu, a nie z Rosji ); wciąż mamy wojnę hybrydową ( „w dzisiejszych czasach państwa prowadzą wojny hybrydowe” – mówi telewizyjny ekspert politolog i historyk idei w jednej osobie, z miną, jakby przed chwilą odkrył przepis na eliksir życia ). Dla redakcji portalu wPolityce swiat konsekwentnie pełen jest „prorosyjskich terrorystów”, zwłaszcza w noworosyjskich republikach w przedziale wiekowym od zera do stu lat.

Znowuż od niedawna w modzie jest „wzmacnianie wschodniej flanki NATO”. Wzmacnia Prezes, wzmacnia prezydent, wzmacnia premier, wzmacnia każdy slęczący przy komputerze patriotyczny bloger i komentator, wzmacnia „Dejwid Kamerun”, wzmacnia amerykański Bambo, wzmacnia Światowy Kongres Żydów, a ostatnio nawet kanadyjski premier:

- Na szczycie NATO Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – takie zapewnienie według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego otrzymał w Ottawie prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z premierem Justinem Trudeau.

Tylu przyjaciół chce zrobić nam na rękę, że odruchowo łapię się za portfel i staję plecami do sciany.

Wszystko pięknie i tylko nie mogę zrozumieć jednego: skoro takim strachem napawa nas medialny obraz Putina, że prosimy się po całym swiecie o potrzymanie za rączkę i poklepanie po plecach, to dlaczego nie ma takiego zucha, ktory by pojechał spotkać się z Władimirem Władimirowiczem, zawieźć ikonę, wypić stakanczyk wódki, złożyć tu i ówdzie kwiaty i zapytać Wowkę: „WTF?  Czemu zagiąłes chłopie taki parol na Polskę i chcesz ją napadać? Co masz w tej sprawie do powiedzenia?”

Nie mówię, żeby do Kanady nie jechać ( w przypadku pani Kopaczyny i jej rodziny to wręcz nalegałbym  ), ale może najpierw na przeszpiegi do Moskwy?

Po powrocie z Kremla nasz Waszczu mógłby napisać mrożące krew w żyłach i tylko dla ludzi o prawdziwie mocnych nerwach memuary „Obcy pasażer Nostromo:  Putin”. Zacytuję fragment: „Wolałbym z talibami water-boarding w Klewkach niż jeszcze raz musieć słuchać koncertu Chóru Aleksandrowa! Te tenory, barytony, basy! Przymknąłem powieki i wyszeptałem spierzchniętymi ustami: to dla Ciebie tak się poswięcam, Ojczyzno ... ”

No chyba, że ... no własnie, a może nam nie wolno? Może jacys starsi i mądrzejsi zakazali nam jechać do Moskwy i rozmawiać we własnych sprawach. Może to ci sami, którzy zakazali odwołać Schnepfa z Waszyngtonu? Może wystarczy, że to, co powinnismy wiedzieć w sprawie Rosji zakomunikuje nam amerykański ambasador w Warszawie albo bawiąca przejazdem pani Nuland ( Nudelman? )

Nie jest to wykluczone, ale jesli tak, to trzeba to jasno powiedzieć, żebysmy się wszyscy tak po próżnicy nie ekscytowali.

No i jeszcze jedno: owszem, wzmacniajmy wschodnią flankę ale poprzez wzmocnienie POLSKIEJ armii. Skoro wszyscy tak się troszcza o nasze bezpieczeństwo ze wschodu, to niech się dołożą na jej rozbudowę i unowoczesnienie. Po co nam w Polsce jacys niemieccy, kanadyjscy czy amerykańscy żołnierze? Kto nas w razie czego obroni przed nimi? Ostatnio jak zainstalowały się w Polsce obce wojska, to ledwo udało się je wyprowadzić po półwieczu. Czy znów kogos swierzbi i nie może się obyć bez obcych kontyngentów i obcych baz? Czy Bundeswehra będzie ginąć za Warszawę, czy US Army podporządkuje się polskiemu sztabowi? A co, jesli decyzja korzystna dla Polski będzie w razie konfliktu niekorzystna dla szerzej pojmowanych interesów USA, albo odwrotnie?

Zaiste, głupich nie sieją, ale żebysmy chociaż raz byli mądrzy przed szkodą ...

KOMENTARZE

 • Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu
  Na szczycie NATO Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – takie zapewnienie według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego otrzymał w Ottawie prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z premierem Justinem Trudeau.

  - DOBRZE ŻE NIE NAISALI ŻE WZMOCNIENIA DOKONA KANADA, ... BO SAMA WOJSK MA MNIEJ NIŻ POLSKA
 • @Ziut 19:53:08
  Co nie przeszkadza Kanadzie zbroić rezunów. To w ten sposób właśnie Kanada ,,wzmacnia wschodnią flankę".
  https://youtu.be/i6I0oPbJUkw
 • Wsiąść do pociągu byle jakiego
  https://www.youtube.com/watch?v=EGLWsTVi_VI
 • Długopis prezesa, pierwszy wycieczkowicz RP, jak nie na narty, to by na korytarzu prezydenta USA spotkać.
  Zapytajmy się, na zaproszenie jakiej władzy w Kanadzie pojechał? Kto z ważnych osób go na lotnisku witał? Przywódcy Wielkiej Brytanii i Węgier najpierw z Kaczyńskim się spotkali, później przywódca Węgier Dudę na lampkę węgrzyna zaprosił. Do USA poleciał, by czatować na możliwość spotkania z Obamą, teraz do Kanady na zaproszenie Polonii, czyżby nikt go nie chciał? Pojechał na narty, to wracał na jeden dzień, bo mu prezes dokumenty do podpisania na biurku położył, śmiać się, czy płakać?
  Cóż widzimy, upadek urzędu prezydenta RP, upadek Uniwersytetu Jagiellońskiego, co wstydzi się za swego wychowanka. Po Polsce krąży dowcip, czy Szydło ma wstęp na obrady rządu? Tak, ma, gdy herbatę niese. Chyba ewenement światowy, premier, co była na urlopie, gdy ministrów wybierano. No cóż, mamy "dobrą zmianę", tylko czemu te słowa jak szyderstwo brzmią?
 • Z dedykacją dla Autora - tekstowo...
  https://www.youtube.com/watch?v=-GNrVb-HtZ4
 • @Lotna 20:23:45
  Pzdr. : http://prawy.pl/4844-banderowcy-w-kanadzie-blokuja-wizy-dla-rzadu/
 • jaki ten szfiat maly
  Jak nie p.Nudelman to jej Kagan(ek) maz znaczy wydal polecenie co Dudus moze lub nie.Np przekazac dar narodu polskiego Poproszence w wysokosci 4 i 1/2 miliardow czegos tam by tenze odpieral rosyjska nawalnice abysmy mogli budowac i pielegnowac nasze zachodnie (za)wartosci.
 • Autor
  Zgadzam sie-masz sprawe rozmawiaj z zainteresowanym a nie przez posrednikow(oni moga pomoc ale nie rozwiaza problemu)
  Sprawa wojska tez jest oczywista-myslisz o obronie wzmacniaj swoja armie a nie licz na umowy i obce wojska.
 • Zaiste,
  głupich nie sieją... tylko dymają.
 • @Lotna 20:23:45
  Dzięki za linka do wypowiedzi Brauna w TV Republika. Nie spodziewałam się, że rusofoby z tej telewizji go zaproszą a jeszcz aż tyle pozwolą mu powiedzieć. Braun zwykle mądrze mówi, razi mnie tylko jego ostentacyjna pobożność. Tę wypowiedź warto upowszechniać.
 • Duda to niestety jest pionek
  warto przeczytać przemówienie Coleen Bell, amerykańskiej ambasador na Węgrzech, która próbuje stawiać Węgrów do pionu. A Duda to niestety jest pionek. Jeśli dziękuje on żołnierzom kanadyjskim, że stacjonowali w Polsce w trudnym dla niej momencie kiedy Rosja prowadziła agresję na Ukrainie, albo z premierem Kanady dyskutuje reformy na Upainie????? on już nie pierwszy raz myli kraje,które rzekomo reprezentuje. PIS to partia schizofreniczna, z jednej strony robią audyt po nierządach PO, jednocześnie informując, że poprą Tuska, bo dla nich świętą, niepodważalną zasadą jest popieranie "polaków"na dobrze płatne fuchy za granicą.
 • CZY DUDA TO JESZCZE POLSKI PREZYDENT ? !
  Słowianie ! mam nieodparte wrażenie ze Duda już jest Ukraińskim prezydentem wybranym dla niepoznaki w Polsce !
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM !!!
 • @Ziut 19:53:08
  Pentagon: system antybalistyczny USA w Europie nie zdoła przechwycić rosyjskich pocisków(sic!)...Pentagon zapewnił, że system antybalistyczny, który Stany Zjednoczone rozmieszczają w Europie, nie jest obliczony na przechwytywanie rosyjskich pocisków. „Współpraca z Rosją jest ważna dla stabilności regionalnej i globalnego bezpieczeństwa. Zapewniamy również Rosję, że nasz system antybalistyczny w Europie nie zdoła przechwycić rosyjskich międzykontynentalnych pocisków balistycznych” – wynika z oświadczenia Departamentu Obrony USA. Amerykańscy wojski twierdzą, że możliwości systemu antybalistycznego w Europie są ograniczone i nie jest on przeznaczony do zwalczania „dużych i złożonych sił jądrowych Rosji”. Ponadto Pentagon utrzymuje, że głównym celem instalowania tego systemu w Europie jest zapobieganie zagrożeniu rakietowemu ze strony Iranu. – Tak długo, jak Iran będzie opracowywać i rozmieszczać pociski balistyczne, USA będą pracować wraz z sojusznikami i partnerami nad tym, by bronić się przed tym zagrożeniem – podkreślono w oświadczeniu amerykańskiego resortu obrony.
 • du-pa
  dupa pisze
  dupa maże
  dupa wszystko zrobić każe
  Tam gdzie dupa jest posłana
  Każda sprawa jest wygrana
 • @Zawisza Niebieski 21:37:55
  Dobrze, że poprzednik trzymał wysoki poziom, zwłaszcza w japońskim parlamencie ;)
 • @Repsol 21:50:00
  No to gołą klatę Polska wystawia.... Co za głupota.... No tak, wiadomo kogo to pomysł, zaczyna choroba nieźle postępować...Polaków do tej bazy - najistotniejszych pomieszczeń to nawet nie wpuszczą na chwilę. To jest amerykańska baza na terytorium zależnym od USA i tak powinna być czytana i rozumiana. Baza ta stanowi niezwykle potężne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Polscy frontmeni amerykańskich interesów zwani polskimi politykami zachłystują się sukcesem z powstania tej bazy. To mnie osobiście przeraża. Bardziej jednak przeraża mnie postawa narodu - biernego, nie mającego własnego zdania, a przynajmniej nie potrafiącego tegoż zdania wyartykułować na większą skalę. Cieszą się Polacy z programu 500+, cieszą się ze zmiany władzy a nie dostrzegają zagrożeń naprawdę potężnych - wręcz egzystencjalnych! Mózgi uprane propagandą chłoną mity o rosyjskim zagrożeniu, nie widząc zagrożenia życia nie tylko w lokalizacji tarczy ale chociażby w ratyfikowaniu umowy TTIP czy uwikłaniu w ukraińskie sprawy. Ukraińskie decyzje plują Polsce w twarz a dla rządu polskiego to mżawka pada. Jak ma tu żyć człowiek świadomy swojego rozumu?! Jak ma tu żyć człowiek widzący jak bulterierzy polityki pędzą ogłupiałe stado ku przepaści?! Nikła nadzieja już tylko w wyważonej i mądrej polityce Rosji aby nie rozpętało się piekło na Słowiańskich ziemiach.


  Za cały komentarz odnośnie Antoniego M, niech posłuży cytat z Okudżawy:
  Raz pewien żołnierz sobie żył
  Odważny i zawzięty.
  Lecz cóż - zabawką tylko był,
  Z papieru był wycięty.
  Świat zmieniać, uszczęśliwiać go
  Nasz żołnierz był gotowy,
  Lecz nad łóżeczkiem wisiał, bo
  Był tylko papierowy.
  Pod kule chętnie by jak w dym
  Szedł za was bez namowy
  I mieliśmy sto pociech z nim -
  Był przecież papierowy.
  I nigdy mu nie zwierzał sztab
  Tajemnic swych wojskowych.
  A czemu tak? Dlatego tak,
  Że był on papierowy.
  Wyzywał los, w pogardzie miał
  Tchórzliwych dezerterów
  I "Ognia! Ognia!" - ciągle łkał,
  Choć przecież był z papieru.
  Niejeden wódz już w ogniu znikł,
  Niejeden szeregowy -
  I poszedł w ogień, zginął w mig
  Nasz żołnierz papierowy...

  Taka właśnie papierowa rola Polsce została przypisana - smutne. Będę się tym utworem posługiwał bo wstrzeliwuje się znakomicie w rolę w sumie nie tylko Polski ale również całej Europy środkowej i nie tylko.
 • @Repsol 21:50:00
  Wszystko wskazuje na to, że w styczniu przyszłego roku w (już na powrót) Białym Domu zasiądzie facet, który uważa, że Stany Zjednoczone zbyt mocno angażują się w obronę sojuszników z NATO. Żąda w związku z tym od pozostałych krajów członkowskich, większego zaangażowania finansowego w sprawy obronne. Niewykluczone, że „kontrowersyjny miliarder” uzna, że ta stacja w Redzikowie zbyt wiele kosztuje amerykańskiego podatnika – a tak na prawdę, to takich jak on, którzy ponieśli największe straty na udziale US Army w tzw. „asymetrycznych konfliktach”, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Ewentualne uderzenie Rosjan – o ile nie dokona się poprzez broń masowego rażenia – w zasadzie nie powinno zaszkodzić miejscowej ludności; ale, póki istnieje ryzyko ... Zawsze to lepiej żyć w zgodzie z ruskim niedźwiedziem. Tym bardziej, że nie za bardzo mamy go czym postraszyć. ci co myślą inaczej za bardzo są zaślepieni propagandą proamerykańską,a tu trzeba na chłodno przemyśleć wszystkie za i przeciw.Mając bazę NATO w Polsce jesteśmy pierwszym celem ataku w razie "Wu",poza tym jak amerykaniec już raz gdzieś się zasiedział to potem nie bardzo chciało mu się tyłek ruszyć żeby wracać do siebie.Według mnie ta baza to zła decyzja,bo teraz to już niema co liczyć na normalne stosunki z ruskimi,jakby nie było są sąsiadami.A co do tego wystąpienia dzisiejszych oficjeli podczas tej uroczystości to jak można mówić o amerykanach "przyjaciele i sojusznicy" skoro z ich strony wyciekło do amerykańskich gazet że była u nas baza w Klewkach gdzie przetrzymywali i torturowali terrorystów. Skoro była to w porządku, interesy,ale mając taki wywiad (CIA i FBI) nie umieli zapobiec przeciekom do prasy??!!Jawnie zrobili z Polski pośmiewisko...poza tym już raz nas zdradzili te "przyjaciele" a tym razem jesteśmy tylko narzędziem w ich rękach.Polska stała sę teraz pierwszym celem w razie konfliktu z ruskimi, a po zachowaniu NATO widać, że prą do wojny.
 • Prezydent w Kanadzie.
  Jak przeczytałem, że minister Waszczykowski powinien pojechać do Rosji i być może napić się wódy, to pomyślałem, że autor zderzył się głową z obrotowymi drzwiami w np. banku!!! Ten zbrodniarz jest współodpowiedzialny za zamordowanie Praezydenta RP z Małżonką i 94 osób i taki tekst świadczy o tym, że pewnie bierzesz kasę za te, durne wpisy!!! PIS walczy o to, aby Polska wydostała się z łap oligarchow, złodziei,
  zdrajców itp. a ty piszesz tekst nie do przyjęcia dla Polaka Patrioty!!!
  WSTYD!!!
 • @zibi 00:15:15
  Wynika z tego twojego wpisu, że Waszczykowski jest współodpowiedzialny za zamordowanie Prezydenta RP z Małżonką i 94 osób.
  To znaczy, że Małżonka Prezydenta RP wraz z Waszczykowskim są winni?
  Nowa teoria.
 • @kfakfa 12:02:23
  Radzę przeczytać poniższe i odpowiednie wnioski wyciągnąć...Nasza beznadziejna sprawa....Wprawdzie nawet były prezydent naszego nieszczęśliwego kraju, Bronisław Komorowski ujawnił, że po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży, w II wojnie o inwestyturę, jaka toczy się między Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, których, jak wiadomo, „nie ma” oraz ich politycznymi ekspozyturami, a rządem PiS, zostaną otwarte „nowe fronty”. Czy nie kryje się pod tym aby zewnętrzna interwencja, w ramach ustanowionej w traktacie lizbońskim procedury pod nazwą „klauzula solidarności”? Wszystko to być może tym bardziej, że spostrzegawczy obserwatorzy zauważyli, iż na pogrzebie majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, który przy tej okazji został pośmiertnie awansowany na podpułkownika, nie było żadnego generała. Nie ma przypadków, są tylko znaki – mawiał ś.p. ksiądz Bronisław Bozowski, więc nieomylny to znak, że kadra naszej niezwyciężonej armii już zdecydowała, by w decydującym momencie poprzeć demokrację i praworządność i na tym nieubłaganym gruncie stanąć ramię w ramię z innymi sojuszniczymi, interweniującymi armiami. Zanim jednak padnie salwa, niech nam humory dopisują i wykorzystajmy czas darowany, a zwłaszcza – miesiąc maj – do zastanowienia się, jakież to reformy trzeba by wprowadzić w naszym nieszczęśliwym kraju, żeby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej, czyli przynajmniej tak, jak za Gierka – ale nie wtedy, kiedy trzeba już było spłacać długi, tylko wtedy, gdy jeszcze się je zaciągało. Nawiasem mówiąc, odwoływanie się do pierwszej połowy dekady Edwarda Gierka odegrało wielką rolę w przekonywaniu mniej wartościowego narodu tubylczego do Anschlussu. Mniej wartościowy naród tubylczy był przekonywany, że jeśli nie zapisze się do par…to znaczy pardon, nie do żadnej „partii”, bo „partii” wtedy już nie było, tylko oczywiście do Unii Europejskiej, to czeka go deportacja co najmniej na Białoruś, a jeśli sprawy pójdą źle, to pognanie pieszo aż do Władywostoku. Jeśli natomiast podpisze volkslistę do Unii, to spadnie nań złoty deszcz i znowu będzie, jak za Gierka. Tymczasem złoty deszcz spadł na kastę biurokratyczną, która dzięki temu zaczęła się u nas rozrastać „jak grzyb trujący i pokrzywa”, blokując skutecznie narodowy potencjał gospodarczy – bo nie ma takiego bogactwa, którego biurokracja nie mogłaby przejeść. W dodatku na mniej wartościowym narodzie tubylczym pasożytuje jeszcze soldateska, a konkretnie – Wojskowe Służby Informacyjne, które – oczywiście wtedy jeszcze pod całkiem inną nazwą – przesunęły w swoim kierunku punkt ciężkości władzy, który pozostaje tam aż do dnia dzisiejszego – i o to między innymi toczy się dzisiaj II wojna o inwestyturę. Okupacja naszego nieszczęśliwego kraju przez soldateskę, postępująca biurokracja i realizacja na terenie naszego nieszczęśliwego kraju niemieckiego projektu „Mitteleuropa” z roku 1915, doprowadziły do zablokowania narodowego potencjału gospodarczego, ze wszystkimi tego skutkami. Zatem pierwszym zadaniem jest odblokowanie tego potencjału, bo w przeciwnym razie żadne reformowanie państwa nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Okupacja naszego nieszczęśliwego kraju przez soldateskę, postępująca biurokracja i realizacja na terenie naszego nieszczęśliwego kraju niemieckiego projektu „Mitteleuropa” z roku 1915, doprowadziły do zablokowania narodowego potencjału gospodarczego, ze wszystkimi tego skutkami. Zatem pierwszym zadaniem jest odblokowanie tego potencjału, bo w przeciwnym razie żadne reformowanie państwa nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Całość pod linkiem https://wirtualnapolonia.com/2016/05/13/stanislaw-michalkiewicz-nasza-beznadziejna-sprawa/#comments
 • @lorenco
  Kiedyś przejrzycie na oczy. Tu jest dobre wyjaśnienie biegu historii i końca socjalizmu:
  "Oni nas nie karmili, oni nas doili. Cały ten "cywilizowany" Zachód z ich perfumami, gadżetami i limuzynami dla szpanerów, grzecznie przyjeżdżał, pokornie siadał do stołu i prowadził negocjacje SALT i inne z Układem Warszawskim i Rosją na temat technologii rakietowych i kosmicznych (to są prawdziwe technologie i zaawansowanie cywilizacyjne, a nie perfumy, staniki, czy jakaś bryka). Pani Thatcher, na wykładzie w jednym z amerykańskich uniwersytetów, mówiła: "my nie baliśmy się tyle ich rakiet i bomb, bo mieliśmy czym odpowiedzieć. Baliśmy się ich wzrostu gospodarczego, olbrzymich zasobów surowców, dobrego systemu szkolnictwa, dobrej kadry, gdyby utrzymała się tendencja ich wzrostu gospodarczego, rozwoju przemysłu i sprzedaży surowców, przejęliby większość naszych rynków i to byłby koniec Zachodu. Dlatego należało ich zniszczyć od wewnątrz, zniszczyć najtańszym trickiem - biorąc na listy płac ich opozycjonistów i dysydentów".
 • Tak było, tacy byliśmy, lecz to już "se ne vrati" jak mówią Czesi.
  https://wirtualnapolonia.files.wordpress.com/2016/05/3e9cd-556855_301872063257395_1494630220_n.jpg?w=400&h=316 Kmicicowa kompania. Mal. J. Kossak. „Niezrównana siła Polaków”..„Nikt nie może równać się z Polakami siłą i tężyzną”. Dzisiaj, kiedy nasza młodzież staje się coraz grubsza i słabsza relacje cudzoziemców opisujących wyjątkową siłę i „moc ciała” naszych przodków brzmią jak bajka. Bez wątpienia opisywały jednak stan faktyczny. Irlandzki lekarz i podróżnik Bernard O’Connor pisał w drugiej połowie XVII wieku, że „żaden naród europejski nie może równać się z Polakami pod względem długości życia, żywości umysłu i tężyzny fizycznej”. Przyczyn tego stanu O’Connor szukał przede wszystkim w surowym trybie życia i odrzuceniu „nienawistnej zniewieściałości”. Pisał o naszych przodkach, że „zadowalają się w równym stopniu tak biedną chatą chłopską, jak i pałacem, a wielu Polaków nawet podczas mrozów i śniegu sypia bez łóżek i innych wygód”.
  Podkreślał także znaczenie ćwiczeń fizycznych – „szczególnie lubią taniec, skakanie, skakanie z przeszkodami i inne ćwiczenia”. Uwadze irlandzkiego lekarza nie umknęła również dieta preferująca mięsiwa, drób i mocne alkohole. Co ciekawe O’Connor przyczyny doskonałego stanu fizycznego Polaków upatrywał również w politycznym ustroju Rzeczypospolitej (przynajmniej w odniesieniu do szlachty). Uważał bowiem, że „zdrowie i siły Polacy zawdzięczają temu, że żyją w wielkiej wolności i cieszą się swoimi przywilejami”.

  Opinie O’Connora gremialnie potwierdzali również inni podróżnicy. Wiliam Bruce zachwycał się siłą i aktywności Polaków płci obojga.
  Nawet krytyczny wobec naszych przodków Werdum podkreślał, że są oni „silnej budowy, wysocy i grubawi”. Pisał też, że „rzadko znajdziesz w Polsce (kogoś) któremu z natury czegoś brakowałoby, lub który byłby kulawy”. Wspomniany wcześniej Kacper de Tende podziwiał sprawność fizyczną Polaków, „bo choć nie ma w Polsce specjalnych szkół, w których młodzież mogłaby uczyć się szermierki, jazdy konnej czy tańców, to jednak Polacy jeżdżą konno swobodnie, zachowują niewymuszoną postawę, uprawiają szermierkę i tańczą na swój sposób”.
  Autor: PacoP
  http://historiezapomniane.blogspot.se/2013/09/niezrownana-sia-polakow.html
 • @lorenco
  Dla tych co nie pamiętają przypomnę, że kryzys w PRLu zapoczątkował Gierek który pobrał wielkie kredyty z banków zachodnich na "podniesienie stopy życiowej" obywateli. Niestety większość tych kredytów była zmarnowana przez nietrafione inwestycje... Na przykład kupowano maszyny z Włoch do produkcji soku z cytryn zamiast z jabłek, były chybione inwestycje w przemyśle włókniarskim itp.
  Główną przyczyną tych marnotrawstw byli partyjni decydenci =nominowani managerowie. Z definicji systemu komunistycznego kadra partyjna, decydenci to byli niedouczeni czerwoni karierowicze którzy nie dopuszczali prawdziwych fachowców do negocjacji czy podejmowania decyzji. Tu warto dodać, że system szkolnictwa również wyższego w PRL był na wysokim poziomie. Polacy jako naród maja jedno z wyższych IQ w EU. Gdyby do tego dodać wyselekcjonowana kadrę decydencką, to te obawy co się przypisuje M. Thatcher mogłoby być prawdą. Niestety czerwoni decydenci w swym dyletanctwie zapewnili, że zmarnowane zachodnie kredyty trzeba było spłacać z pustej kasy... To dawało Zachodowi możliwość zamontowania dźwigni nacisku politycznego na PRL. Jaruzelski walczył o zachowanie systemu komunistycznego w PRL za wszelka cenę. Oczywiście tajne negocjacje z Rockefellerem tuż przed upadkiem komuny nie były podyktowane troską o dobro narodu. polskiego.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031