Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1813 postów 1789 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Prof. Żaryn dla Kresów.pl: Z banderowcami jak z gestapo.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego.

 To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego” 

Zdaniem profesora Jana Żaryna, państwo polskie jest bezpośrednio i pośrednio mocno zaangażowane w polską politykę historyczną na wschodzie. Jego zdaniem problem leży w nie w aktywności, ale w skuteczności:

„Wyraźnie antypolska działalność państwa litewskiego skierowana przeciwko polskiej mniejszości narodowej jest polityką wyboru przez Litwę, która być może (…) boi się dużej polskiej mniejszości, i że trwająca tam polska mniejszość pomniejszy litewskość Wileńszczyzny” – uważa senator

Jego zdaniem bardziej powinna nas jednak interesować ochrona polskiej mniejszości, szczególnie w kontekście szkolnictwa, a także możliwość użycia argumentów opartych o Unię Europejską lub Radę Europy. „Litwa ewidentnie łamie prawa człowieka i obywatela na poziomie bardzo wyrafinowanym i w tym sensie skutecznym, że nie poddaje się żadnej presji ze strony państwa polskiego, które z kolei wydaje się być bezradne” – powiedział prof. Żaryn. Jego zdaniem obecny rząd przekazuje silne wyrazy solidarności z Polakami na Litwie, a także udziela im pomocy finansowej.

W kontekście Ukrainy uważa, że istnieją tam środowiska zainteresowane rozumieniem polskości, będące potencjalnymi sojusznikami wewnątrz społeczeństwa ukraińskiego. W tym łaknące wiedzy dotyczącej I Rzeczpospolitej – jak ma nadzieję – „na poziomie polskiej narracji”.

„Kłopot polega na tym, że dziedzictwo ukraińskie jest wewnętrznie bardzo zróżnicowane i w każdym wymiarze, nolens volens, antypolskie. Z jednej strony jest dziedzictwo banderyzmu, z którym w ogóle nie ma żadnego dialogu, bo nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. Na tym poziomie po prostu nie ma możliwości rozmowy. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego” – powiedział historyk. Zaznacza przy tym, że istnieją środowiska ukraińskie, m.in. na Żytomierszczyźnie, które są „przestrzenią do zdobycia” i którym można przekazać wiedzę na temat w pewnej mierze wspólnych dziejów. „Ale tam z kolei jest problem postsowietyzmu” – dodaje.

Prof. Żaryn przyznaje, że obecnie, w czasie tworzenia się nowoczesnego narodu ukraińskiego, Ukraińcy muszą się opowiedzieć za pewnymi nurtami swojej pamięci:

Moim zdaniem dokonują fatalnego wyboru – zarówno z punktu widzenia integracji wewnętrznej, jak i z perspektywy potencjalnej obecności w Europie wspólnych wartości. Taką wartością na pewno nie jest dziedzictwo nazizmu”.

Jego zdaniem należy Ukraińcom twardo powtarzać, że niezależnie od ich problemów, banderowska, pogańska wersja ukraińskiego nacjonalizmu, prowadząca do czystek etnicznych, „jest dziedzictwem wykluczającym z Europy”. „To jest prawda fundamentalna” – podkreśla profesor.

Odnosząc się do opinii historyka Ryszarda Surmacza [NYC !!!! ], który postulował uroczyste przekazanie całego dziedzictwa kresowego, z wyłączeniem cmentarzy, Litwinom Ukraińcom i Białorusinom senator zaznaczył, że dziedzictwo kresowe jest polskie. „My mamy do niego pełne prawo” – podkreślił prof. Żaryn. Dodawał, że to polskie rody niegdyś dbały na Kresach o kulturę wysoką i nie można obecnie przypisywać tego dzieła współczesnemu narodowi ukraińskiemu.

Podkreślił również, że szczególnie na Ukrainie na poziomie edukacyjnym następuje przekłamywanie historii – „tak, żeby totalnie ominęła istnienie tam żywiołu polskiego”. Uważa, że należy to spokojnie kontestować. Uwypukla też znaczenie Kresów dla Polski i polskości. „Można powiedzieć, że my w kulturze polskiej nie istniejemy bez Kresów” – powiedział profesor.

 

Więcej:

//www.kresy.pl/publicystyka,wywiady?zobacz/prof-zaryn-dla-kresowpl-nie-mozna-dialogowac-z-banderowcami-to-tak-jakby-rozmawiac-z-gestapo-video

Senator Jan Żaryn jest jedną z jasniejszych postaci wsród parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwosci i to on powinien nadawać ton naszej polityce wschodniej, a nie szkodnicy pokroju pani Agnieszki Romaszewskiej. A jak już jestesmy przy szefowej Biełsatu: ostatnia wizyta Waszczu na historycznej Litwie ( czyli Białorusi ) przełomu nie przyniosła, ale trudno byłoby jednym spotkaniem nadrobić dwadziescia pięc lat niczym nieuzasadnionego plucia i oczerniania naszego naturalnego sojusznika – miejmy nadzieję, że kolejne wizyty posłużą zbliżaniu naszych państw i narodów, zwłaszcza że ze strony polskiej tym razem nie było bredzenia o demokratyzowaniu Białorusi w stylu cymbała Sikorskiego. Stawką jest nie tylko nasze bezpieczeństwo ( wszak to nie gówno warta i chorobliwie antypolska Letuwa, ale Białorus, będąca spadkobierczynią Wlk. Ks.Litewskiego,  jest naszym geopolitycznym zabezpieczeniem ze strony Rosji ) ale też los miliona mieszkających tam Polaków. Co jest zatem ważniejsze: polskie bezpieczeństwo i milion rodaków, czy szczere i głębokie przekonanie pani Romaszewskiej, że rola antyłukaszenkowego podsrywacza należy jej się z urzędu jak psu zupa? Ja rozumiem, że kazdy orze jak może, jeden dorabia się złotego globusa na dobroczynnosci, drugi na zinstytucjonalizowanym podsrywaniu i szkodzeniu polskim interesom, a wszystko to pod płaszczykiem ideowosci i bezinteresownosci. Swego czasu JKM słusznie pisał, że lepiej byłoby niejednemu urzędnikowi czy politykowi wypłacac dotychczasowe alimenty, byle nieprzychodzili już do pracy i nie szkodzili więcej, zas pani Agnieszka Romaszewska mogłaby tu posłużyć za wzorzec w Sevres pod Paryżem. Niech pobiera z budżetu choćby dwa razy większą pensję niż obecnie, do tego regularne medale i nagrody niczym s.p. prof. Bydłoszewski, ale niech już się od ... demokratyzuje od Białorusi i jej Baćki. A Waszczu skoro dobrze zaczął, niech kontynuuje dobrą robotę.

KOMENTARZE

 • @
  Prof. Żaryn stosuje podwójne standardy. Wobec żydów i wobec Ukraińców. Żaryn twierdzi, że nie można prowadzić dialogu z tymi Ukraińcami, którzy wychwalają morderców Polaków i tu się z nim całkowicie zgadzam. Ale natomiast wobec żydów, którzy nam zaszkodzili dużo bardziej niż Ukraińcy, Żaryn stosuje dupowłaztwo. Jakoś nie wymsknie mu się, że nie można dialogować z żydami, skoro są dumni, że mordowali p*****ów. O nie! Żydzi to przecież nasi bracia i trzeba być dumnym z tolerancji wobec nich oraz z tego, że poświęciliśmy życie, aby ich ratować.

  "Senator Jan Żaryn jest jedną z jasniejszych postaci wsród parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwosci i to on powinien nadawać ton naszej polityce wschodniej, a nie szkodnicy pokroju pani Agnieszki Romaszewskiej."
  Nie zgadzam się. Jawnie judeofilski prof. Żaryn nie będzie wcale lepszy. U niego także widać tendencje rusofobiczne. Żaryn nie wie, że to właśnie żydzi i zwyrodniała część szlachty polskiej gnębiła chłopów ukraińskich, białoruskich i polskich, co nastawiło te narody w opozycji do tworzenia "wielkiej Rzeczypospolitej". Potępiać trzeba wirus banderyzmu, ale faktem jest że nie jesteśmy bez winy, jeżeli chodzi o wrogie nastawienie Ukraińców wobec nas. Podobno niektórzy już zaczynają utoższamiać Polaków z żydami, co ma właśnie czasem miejsce na Ukrainie. Banderowcy w swojej propagandzie świetnie wykorzystali fakt prożydowskości części polskiej szlachty, stąd uznano za wrogów "niezawisłej" zarówno Polaków, żydów i Rosjan (z którymi też utoższamiano żydostwo, tyle że z komuszej strony).
 • Ciekawa rozmowa o śmierci Bora-Komorowskiego i stosunkach polsko-rosyjskich
  Polsce grozi wojna. Fałszywa flaga - Saudowie, USA, Rosja, Izrael

  https://youtu.be/rZqBHfUDPKw

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031