Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1893 posty 2675 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Testament s.p. Lecha Kaczyńskiego.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla jednych drogowskaz i moralne zobowiązanie, dla innych szereg graniczących ze zdradą błędów, zakończonych tragedią. Czy wsród tak sprzecznych ocen można znaleźć płaszczyznę porozumienia? Uważam, że tak.

Nasza Koleżanka z USA (Zakładnicy testamentu Lecha Kaczyńskiego-widziane z USA ) słusznie twierdzi, iż osoba s.p. LK jest ideologiczną ikoną rządzącego obecnie ugrupowania, co niestety naraża Polskę na powtarzanie wszystkich błędów polityki prezydenta Kaczyńskiego.

W jakims sensie LK jest dzis swieckim odpowiednikiem swiętego Wojciecha, jednego z patronów Polski, a którego misja w Prusach zakończyła się całkowitym fiaskiem i męczeńską smiercią, będącą skądinąd wynikiem nieporozumienia ( brak znajomosci języka, naruszenie nietykalnosci pogańskiego gaju ). A jednak dzięki tej porażce „polskiej polityki pruskiej” doszło do zjazdu gnieźnieńskiego, założenia metropolii arcybiskupiej w Gnieźnie i do koronacji Chrobrego w 1025. I jesli mówimy dzis o dziedzictwie czy testamencie sw. Wojciecha, to są nimi własnie te osiągnięcia, a nie fiasko misji pruskiej.

Przeniesmy się o trzy wieki po smierci sw. Wojciecha. Jakie dziedzictwo i jaki testament zostawił król Władysław Łokietek swojemu synowi, Kazimierzowi? Z jednej strony okrojone, kadłubowe królestwo, wyniszczane nieustanną wojną z Krzyżakami. Literalne podjęcie takiego testamentu byłoby prostą receptą na szybką i całkowitą zagładę młodego królestwa. A jednak chwalebne panowanie króla Kazimierza nie byłoby możliwe bez koronacji 1320 roku i bez odtworzenia Korony Krolestwa Polskiego ( Corona Regni Poloniae ).

Podobnie jest z dziedzictwem Lecha Kaczyńskiego. Należą doń niestety takie katastrofalne błędy jak oparcie się na lobby żydowskim w USA zamiast na tamtejszej Polonii ( stąd wstrzymanie ekshumacji w Jedwabnem czy realizująca żydowską i antypolską politykę historyczną swiątynia holokaustu w Warszawie ), fatalna w skutkach polityka wschodnia czy podpisanie TL. Nie do tej częsci dziedzictwa LK należy się odwoływać, ale do tych prób upodmiotowienia Polski, o których pisała swego czasu pani profesor Ewa Thompson ( W kolejce po aprobatę -Kolonialna mentalność polskich elit ).

[ Gwoli uczciwosci chciałbym przypomnieć, iż w okresie prezydentury LK sytuacja geopolityczna Polski była gorsza niż obecnie – znakomicie prosperujące Niemcy nie znajdowały się w imigracyjnym chaosie, zas Rosja miała ambicje „przejęcia odpowiedzialnosci” za bezpieczeństwo Europy aż po linię Wisły, tereny na zachód od Wisły pozostawiając politycznemu kierownikowi UE czyli potomkom zaginionego narodu nazistów. TL został podpisany nie tylko przez LK, ale przez wszystkich, m.in. również przez tak cenionego przez nas Wacława Klausa ( Klaus wyraził się, iż „ten pociąg zajechał już za daleko, żeby się wycofać”, i pamiętam oburzenie mojego ulubionego publicysty, Mariana Miszalskiego, że co to za jakies kolejowe porównania bez sensu ). Dlatego też w tamtym okresie szukanie wsparcia USA przeciw strategicznym partnerom spod znaku Ribbentrop-Mołotow było logiczne, choć osiąganie tego drogą robienia łaski lobby żydowskiemu ( tak jakby nie było Polonii ) okazało się lekarstwem gorszym od choroby ].

Swego czasu w jakims prawicowym pismie czytałem bardzo pochlebną recencję angielskiej „Ilustrowanej księgi patriotyzmu” George’a Courtauld ( autora kilku podobnych książek ). Zakupiłem za grosze w Oxfamie i  uważam, że nic szczegolnego i że u nas takich to tuzin na pęczek wchodzi, ale ciekawe było, iż w zestawieniu angielskich patriotów obok Henryka VII Tudora był Ryszard III, obok Henryka VIII był Tomasz Morus, obok Karola I był Oliver Cromwell itd

Dlatego też nie widzę najmniejszego problemu, jesli polscy patrioci będą niesc obok siebie ikony Dmowskiego, Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego.

Problemem są albo małomyslni epigoni, wyciągający jedną z idei Dmowskiego czy Piłsudskiego i rozciągający ją jak gumę od gaci tak, że przesłania im cały swiat, albo małomyslni epigoni Lecha Kaczyńskiego ( Tomasz Sakiewicz, profesor Andrzej Nowak, prof. Żurawski vel Grajewski ), czujący się w obowiązku powtarzać Jego błędy i wadliwe oceny w przyszlosci, a nawet czynić z nich fundament Rzeczpospolitej.

Tak jak Kazimierz Wielki był wiernym synem swojego ojca i spadkobiercą Korony Krolestwa Polskiego, ale zamiast wyniszczającej wojny zawarł „pokój wieczysty” z Krzyżakami, tak nie widzę sprzecznosci ani szkody w budowaniu legendy Lecha Kaczyńskiego, przy jednoczesnym porzuceniu jego oczywistych błędów i pracy nad odróceniem ich skutków.

KOMENTARZE

 • ???!!?!
  doktor prawa pracy prezydent . A za jego brakiem działania tyle krzywdy się dzieje i tragedii. to i odbiera zapłatę za swe "zasługi"
 • A tam testament ...
  Testament już nieaktualny ! Świat w 5lat zmienił się tak ,że pewnie śp L Kaczyński byłby w szoku.
  Co niektórzy tworzą jakieś mity, ale dziś jest czas powoli ,obserwujmy 3-mocarstwa. Przygotowujmy się , nie dzielmy łączmy .
  Jak oni się wezmą za łby to pewnie będzie i nasz czas, na naszą neutralność!
  Inaczej nici z tego !!
 • @autor
  Gdyby PiS się kierował jakąkolwiek ideologią byłoby pół biedy. PiS jest typową patrią etatystyczną nastawioną na stołki, identycznie jak pozostałe partie z magdalenkowego nadania. Więc dlatego będą zawsze poosłuszni swojemu wodzowi, ponieważ wiedzą że albo osmiorniczki albo kit.
  Jeśli Pan sądzi że Jarosław jest postacią na miarę Boesława Chrobrego, czy Kazimierza Wielkiego, to winszuję dobrego samopoczucia.
  Lech Kaczyński jest przede wszystkim dzzieckiemm Magdalenki, a jacy są tam jego ojcowie, to własnie widać. O ile poscy królowie reprezentowali interesy Polski i w ich imię prowadzili wojny, takk Jarosław i jego klika reprezentują interesy obce.

  Pozdrawiam
 • @Ślepa Mańka 14:45:51
  Witam,

  LK może być porównany do sw. Wojciecha - misje ich obu zakończyły się całkowitym fiaskiem

  pozdr

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031