Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1835 postów 1881 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Gazociąg Północny czyli pomnik głupoty polskiej.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gazociąg Północny ( Nord Stream) oraz wszystkie związane z nim konsekwencje ( zagrożenie ekologiczne, blokada rozwoju portu w Szczecinie i gazoportu w Świnoujsciu ) to pomnik polskiej głupoty i antyrosyjskiej histerii.

[ Utkwila mi w pamięci jajcarska wypowiedź jak nie Adolfiny Merkel, to może naszego pajaca-Folksdojcza Europy, że jak okaże się w przyszłosci, że rura jest zbyt wysoko, to zawsze będzie można ją podkopać ].

Przy oddawaniu pierwszej ( i niestety ostatniej ) nitki gazociagu jamalskiego w 2001 wybuchła nagle „afera swiatłowodowa” ( Jamalski swiatłowód niezgody  ) i nie chodzi wcale o protesty rolników, którzy przy okazji prowadzenia swiatłowodu przez ich pola chcieli dostać parę groszy, ale o rzekomo zagrażającą polskiej suwerennosci i bezpieczeństwu „ekstraterytorialnosc” swiatlowodu, prawie jakby chodziło o Korytarz Gdański z 1939. Jestem stary, ale pamiętliwy ( wg żony również upierdliwy, ale to inna sprawa  ) i doskonale pamiętam ówczesną antyrosyjską histerię jaka wybuchła na tym tle, niewykluczone, że dyskretnie podsycana przez niemieckie media.

Sprawę opisuje Sławomir Popowski w artykuleRurociąg polityczny:

najpierw, jeszcze w latach 90., przestraszyliśmy się, że zakontraktowaliśmy od Gazpromu za dużo gazu, więc zacznie obowiązywać klauzula: „podpisałeś to płać”. Wtedy też – na życzenie strony rosyjskiej – lekką ręką odpuściliśmy budowę Jamału II, która to inwestycja była już solidnie zaawansowana. Zresztą, specjalnie jej nie broniliśmy, bo mieliśmy już za sobą głośną awanturę (dziś pewnie mało kto o niej pamięta) wokół światłowodów, które zainstalowane zostały wzdłuż pierwszego gazociągu jamalskiego i – podobno, tak wówczas pisano – miały służyć do przekazu danych szpiegowskich.

Potem nie chcieliśmy się zgodzić na budowę przez Polskę tzw. pieriemyczki, omijającej Ukrainę (aby nie szkodzić Braciom Ukraińcom), więc kiedy Rosja zdecydowała się na budowę gazociągu bałtyckiego, podnieśliśmy larum i postawiliśmy sobie za punkt honoru niedopuszczenie do realizacji tego projektu.

( ... )

„Wydajemy na zakup 10 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie około 15 mld złotych i uznajemy to za polityczny dramat, równocześnie tracąc porównywalne kwoty na tym, że sami wyeliminowaliśmy się z systemu tranzytu surowców z Rosji do Zachodniej Europy. Mamy do czynienia z ewenementem, po 23 latach tranzytowe rurociągi omijają nas szerokim łukiem…”

I dalej: „Odrzucając obawy inspirowane czynnikami i ideami historycznymi mieliśmy szansę być drogą transportową surowców i towarów dla Europy, państwem bogatszym, silniejszym i ważniejszym strategicznie, w sytuacji zagrożenia interesów mogącym nawet odciąć Zachód od energetycznej kroplówki, a Wschód od gotówki”. – My jednak, „będąc krajem położonym w zupełnie innym miejscu i innym czasie Europy niż poprzednie Rzeczpospolite”, ale kierując się zaprzeszłymi racjami i emocjami historycznymi – postanowiliśmy „abdykować” z czerpania przychodów, jakie moglibyśmy uzyskać z tytułu swojego nowego położenia geopolitycznego. „Na własne życzenie wyznaczyliśmy sobie rolę nieistotną strategicznie i ekonomicznie”.

Na złosc Ruskim i ku chwale Banderlandu odmrozilismy sobie uszy, a to dopiero początek.

Jak czytamy:

Solidarnosci unijnej nie bedzie. Niemcy - podczas wizyty w Moskwie - poparli projekt Nord Stream 2

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę podczas wizyty w Moskwie za szybką realizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Postawił warunek, że rozbudowa magistrali łączącej Rosję i Niemcy nie może mieć negatywnych skutków dla ... Ukrainy.

Wicekanclerz nie zauważył jeszcze jednego, leżącego miedzy Rosją a Niemcami landu, tzw. PO-landu, a może nauczony doswiadczeniem po prostu przyjął, iż dla Polski i tak najważniejsze są interesy Ukrainy, bez której jak wiadomo wolnej Polski nie ma.

A więc będzie jeszcze jedna okazja, żeby rwać szaty nad rosyjskim imperializmem, podczas gdy w rzeczywistosci – mówiąc żargonem – wyautowalismy się sami na własne życzenie, pod dyktando rodzimych rusofobów i ich niepozaleczanych traum.

Moglismy zarabiać miliardy USD rocznie na tranzycie, ale bez Ukrainy taki zarobek to nie zarobek, więc się poswięcilismy jak zwykle, sami tracąc, a innym wcale nie pomagając. 

KOMENTARZE

 • Oczywiscie teraz to się możemy w pompke cmoknąc
  i życzeniowe próby zastopowania Nord Stream 2 skończą się jedynie kolejnym osmieszeniem.

  Żebysmy chociaż z tej ewidentnej porażki wyciągnęli raz na zawsze jakies konstruktywne wnioski ...
 • @Autor
  niekoniecznie postrzegałbym to kategoriach głupoty - raczej jest to celowe działanie - są siły dla których jakiekolwiek trwałe zbliżenie polsko-rosyjskie byłoby katastrofą - stąd wykorzystają każdą okazję by podsycać animozje

  Głupiśmy jeśli dajemy się tak rozgrywać - ale i głupiśmy dając się Rosjanom dymać w dupę bez mydła w stylu choćby Pawlaka, czy wcześniej Pola - lista nastawiających odbyt jest długa.

  Niewielu pamięta, że w 2010 roku na rocznicę zwycięstwa w Moskwie wybierał się Lech Kaczyński w towarzystwie... Wojciecha Jaruzelskiego. Skutki takiej wizyty mogły być dla niektórych sił katastrofalne - dlatego tu - w zagrożeniu tą wizytą i jej skutkami - postrzegam jedną z przyczyn tego, co wydarzyło się 10 kwietnia roku pamiętnego w niewyjaśnionym dotąd miejscu i okolicznościach.
 • Autor !
  To nie głupota Polaków ! to planowa celowa polityka żydów z Polski w interesie światowego żydostwa ! wciąganie Ukrainy w orbitę żydo-mafii
  i okrążanie Rosji w celu jej destabilizacji !!!! i z tego zadania miejscowe
  żydostwo z Polski wywiązało sie ZNAKOMICIE !!!
  !
  lekko licząc ponad 100 mld zł Polska i Polacy stracili ! do tego jeszcze trzeba doliczyć zwyżka cen gazu to następne mld zł stracone !
  !
  Słowianie ! to tylko wierzchołek żydowskiej góry lodowej !!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin lach ! Trzeba złamać dominacje żydo-mafii w Polsce i w Europie !
 • Przecież to nie ma żadnego znaczenia,
  bo w dupę dostają najbiedniejsi,

  a oni przecież nie mają żadnego znaczenia dla tych, co mają odpady z pańskiego stołu.

  Wystarczająca liczba Polaków ma wystarczająco dobrze, aby poprzeć politykę likwidacji Polski.
 • @interesariusz z PL 13:08:20
  Wystarczająca liczba Polaków ma wystarczająco dobrze, aby poprzeć politykę likwidacji Polski.

  Likwideacja Polski w kapturach, bo podcinać gałąź na której się siedzi i to nad przepaścią - Polak tego nie zrobi:))
 • @ Autor
  Pisałem o tym tu:
  "Żydów wojny gazowe z Rosją – walczą i płacą Polacy" - http://wps.neon24.pl/post/105425,zydow-wojny-gazowe-z-rosja-walcza-i-placa-polacy
 • Jedyne co teraz można zrobić, to
  poprosić Rosjan o przyłączanie się do NS2, to jest pociągnięcie jednej nitki od tego gazociągu przez Polskę, do Polski.
  Nie jest wszystko stracone.
  Dużo można jeszcze uzyskać.
  Rosjanie też nie są zachwyceni, że cały przepływ będą kontrolować Niemcy i Ukraina.

  Tylko trzeba działać i porzucić obłędną politykę.
 • Ziemia jest podobno okrągła. Jak Rosjanie mają za dużo pieniędzy
  i nie wiedzą na co je wyrzucać, to jak dla mnie mogą nawet sobie gazociąg w drugą stronę przez Syberię do Niemiec pociągnąć. A towary wozić barkami i statkami przez Bałtyk zamiast ciężarówkami i koleją przez Polskę.

  Chcą Rosjanie wydawać więcej zamiast mniej - proszę bardzo. Kto bogatemu zabroni?.

  Jeśli Katar wraz z USA w końcu w Syrii dopnie swego, to Nordstream prawdopodobnie stanie się najdroższą, najdłuższą, pustą podwodną rurą w historii ludzkości.
 • Polskie trefnisie
  Ja nie rozumiem jak mozna taka blaznowac.
  Polacy bardziej nienawidza Rosji niz kochaja wlasne dzieci, ktorym wlasnie przygotowaly nedze przyszlosci.

  Chciala Polska kapitalizm?
  Chciala.
  Chcieli Polacy miec wolny rynek?
  Chcieli.
  Chcielismy wszyscy, zeby sie skonczyl komunizm w Rosji?
  Chcielismy.
  Przeszla Rosja na kapitalizm i wolny rynek?
  Przeszla.

  No to czemu nam sie kapitalistyczna Rosja tez nie podoba i czemu polski narod tak sie kapitalizmem zachwycil, ze puscil Polske z torbami a polskie dzieci skazal na banicje?.
  Do kapitalizmu i wolnego rynku tez trzeba dorosnac.

  Polskie myslenie przypomina platfus.

  Niemcy kiedys napadli na Rosje. I jak tylko beda mogli to jeszcze beda probowac.
  Ze zlosci na Niemcy Rosjanie nie powinni im sprzedawac gazu i uniesc sie falszywym honorem ze pieniadz gazowy smierdzi.

  Bo Polacy to tak jak maly cymbalek co zrobil kupe w pory i nie wie jak sie tego smrodu pozbyc. Nie nauczyl sie walic kupy do nocnika.

  Teraz bysmy chcieli, zeby Unia zabronila Rosji sprzedawac gaz.
  Unia nie ma nic do Rosji a kilka panstw unijnych woli ruski gaz bo tanszy i w nieograniczonej ilosci.
  A my honorowi Polacy wolimy kupowac duzo drozszy gaz od islamistow. Araby z Kataru musza sie spieszyc zeby zarobic bo akurat sytuacja gazowa w basenie Morza Srodziemnego robi sie ciekawa - a polskie trefnisie podpisaly kontrakt z muzulmanami 20 lat.

  I nazywaja to wyzwoleniem spod ruskiego buta!
  Pani Kopacz radosnie oglosila, ze teraz Polska bedzie niezalezna od rosyjskiego gazu i bedzie mogla dyktowac ceny.

  Komu?
 • @ele 12:51:32
  Ilez mozna zwalac na tych zydow?
  W Czechach tez sa zydzi. I na Wegrzech. I na Slowacji. I w Niemczech.
  Widac w Polsce sa te glupsze zydy bo nam slabo doradzaja.
  To nawet wstyd sie przyznac, ze sami nie potrafimy rzadzic krajem.
  Ale za to jak wygodnie nie poczuwac sie do zadnej odpowiedzialnosci. Wtedy mozna powtarzac az do bolu zebow: "To nie my - to oni".
  Jeszcze wiekszy wstyd, ze te oligarchy pejsate i PRL-owska ubecja ciesza sie wielkim poparciem polskiego narodu.

  Najlepiej to widac w kampaniach wyborczych.
 • Dobrze skomentowane
  "nasi" politycy wsadzając sobie w doopę kołek krzyczą że to Rosja temu winna... to już nie głupota,to paranoja... Nord Stream to pomnik Paranoi Polskiej
  Parę lat wstecz spotkaliśmy się przy okazji spożywania alkoholu-Polak(ja),Litwin,Białorusin i Ukrainiec. Temat oczywiście wiadomy-tzw.stosunki polsko-litewsko,białorusko,ukraińsko... wyszło nam że tzw.politycy to chuje ale likwidując ich(pomysł Ukraińca) sami zostaniemy chujami(ukraińskie votum separatum)
  I cóż... jest jak jest...
 • O mej pamięci
  "nagle „afera swiatłowodowa” ( Jamalski swiatłowód niezgody ) i nie chodzi wcale o protesty rolników, którzy przy okazji prowadzenia swiatłowodu przez ich pola chcieli dostać parę groszy, ale o rzekomo zagrażającą polskiej suwerennosci i bezpieczeństwu „ekstraterytorialnosc” swiatlowodu, prawie jakby chodziło o Korytarz Gdański z 1939. Jestem stary, ale pamiętliwy"
  "wokół światłowodów, które zainstalowane zostały wzdłuż pierwszego gazociągu jamalskiego i – podobno, tak wówczas pisano – miały służyć do przekazu danych szpiegowskich"

  Zdrowo naciągane, mam nadzieję przez niepamięć. Chodziło o to że deklarowany światłowód miał służyć obsłudze rurociągu. Przypadkiem zapewne był gruby jak ramię i o przepustowości terabajtów. No pewnie taki tylko mieli?
  Czy raczej był próbą uniknięcia opłat za transfer danych... jakichkolwiek danych? A jak zaniedbali typowe dla naszej polityki /gospodarki lobbowanie/wziątkowe to mieli i efekt
 • @AlexSailor 10:57:59
  Hm jak zamierzasz ominąć Niemcy jeśli gazociąg będzie prowadzony przez Polskę ? Przez Morawy i Austrię?
 • @Olka P. 20:29:42
  Hm..... wydupcenie ich spowodowałoby zadowolenie większości z nich satysfakcję wykonawców ale i zgodną z prawdą możliwość nazwania ich cwelami przez narody
 • To nie MY się sprzeciwialiśmy powstaniu gazociągu jamalskiego.
  To były różne sprzedajne pro-upadlińskie qrwy w tzw.polskim rządzie i parlamencie.
 • To nie pomnik głupoty.
  Nie wierzę, że można być tak głupim. To można rozpatrywać tylko w kategoriach zdrady.
 • Do @Henryk Kreuz 23:00:13
  Panie Kreuz ! pisze pan Nie wierzę, że można być tak głupim. To można rozpatrywać tylko w kategoriach zdrady !
  !
  a jak pan myśli po co 100 tyś policja w Polsce ? 100 tys policja jest potrzebna do ochrony żydowskich zdrajców okupantów Polski !!!
  [ 1939r w Polsce było 31tyś policjantów ! ] dziś już jest ustawa 1066 ! już są zapraszane żydo-NATO do Polski ! wszytko to do ochrony żydowskich zdrajców aferzystów zboczeńców !
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin lach ! Polska WOLNA to Polska Neutralna !!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930