Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1755 postów 1595 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Kolejne ofiary rzezi wołyńskiej odnalezione.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Ostrówkach na Ukrainie odkryto szczątki co najmniej 30 osób zamordowanych przez UPA w 1943 r. Odkrycia dokonali wspólnie polscy i ukraińscy archeolodzy.

 

Archeolodzy, wolontariusze z Fundacji Niepodległości, a także wspierający ich funkcjonariusze Straży Granicznej (pracowali w wolnym czasie) poszukiwali masowej mogiły na terenie nieistniejącej już polskiej wsi Ostrówki. W tym miejscu 72 lata temu Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała jednej z najokrutniejszych zbrodni na Wołyniu. Zamordowała 1051 mieszkańców Ostrówek oraz sąsiedniej wsi Wola Ostrowiecka. – Zostały znalezione szczątki ok. 30 osób – powiedział "Rzeczpospolitej" Maciej Dancewicz, naczelnik wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która finansuje prace poszukiwawcze.
"Rp" informuje, że niebawem zaczną się ekshumacje, które pozwolą stwierdzić, czy pod znalezionymi szkieletami są kolejne.
'Prace poszukiwawcze w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej trwają już 23 lata. Dotychczas udało się odnaleźć szczątki ok. 660 ofiar. Zdaniem dr. Leona Popka, historyka lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autora książki „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo", wszystkich ofiar nie uda się odnaleźć. Część ciał nie została bowiem pochowana, ich szczątki rozwlekły po okolicznych polach zwierzęta.' - przypomina dziennik "Rzeczpospolita".
Zbrodnia w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej uznawana jest za jedną z najokrutniejszych w czasie rzezi wołyńskiej. Miejscowości te przez kilkaset lat zamieszkiwała ludność polska. 30 sierpnia 1943 r. obydwie wsie zostały otoczone i zaatakowane przez ukraiński oddział Iwana Kłymczaka, ps. Łysy, oraz sotnię Iwana Zareczniuka, „Worona". Wspierała ich ukraińska ludność pobliskich wsi. W Ostrówkach Polaków spędzono na plac przy szkole. Żołnierze UPA strzelali do nich albo masakrowali siekierami, widłami i maczugami. W Woli Ostrowieckiej część osób zginęła w stodole, a także w podpalonej szkole, do której mordercy wrzucali granaty.
[ Komentarz: jak to dobrze, że o była tylko czystka etniczna o znamionach, a nie jakies tam lubobójstwo ze szczególnym okrucieństwem, łac. genocidium atrox.
Rozumiem, że w tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zawołać „Sława Ukraini, herojam sława ]
Na zdjęciu wprowadzającym: Ostrówki współcześnie (2014) - krzyż i figura Matki Boskiej w miejscu, gdzie stał kościół ( zaOstrówki (Wołyń) – Wikipedia, wolna encyklopedia ).
[ Jak widać, wszystko odbyło się zgodnie z rozkazem OUN z 9 lutego 1944 roku:
7. Likwidować ślady polskości
a) Zniszczyć wszystkie ściany kościołów i innych polskich budynków kultowych,
b) Zniszczyć drzewa przy zabudowaniach tak, aby nie pozostały nawet ślady, że tam kiedykolwiek ktoś żył, ale nie niszczyć drzew owocowych przy drogach,
c) do 21 XI 1944 roku zniszczyć wszystkie polskie chaty, w których poprzednio mieszkali Polacy.
Zwraca się uwagę raz jeszcze na to, że jeżeli cokolwiek polskiego pozostanie, to Polacy będą mieli pretensje do naszych ziem.

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31