Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1755 postów 1595 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Ukraińcy to bracia, banderowcy to nowotwór

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ukraińcy to nasi bracia, zaś banderowcy to nowotwór złośliwy na ciele obojga narodów.

Ukraiński ( rusiński ) ruch narodowy w Galicji drugiej połowy XIX wieku miał charakter chrześcijańsko-konserwatywny, inspirowany był przez część miejscowej szlachty ruskiej ( ale też i czysto polskiej ) i mógł być traktowany jako swoisty powrót do ruskich korzeni, wcale niekoniecznie w opozycji do polskości, a tym bardziej tradycji Rzeczpospolitej Obojga ( Trojga ) Narodów.

Tradycyjna publicystyka endecka ( ś.p. Jędrzej Giertych ) podkreślała rolę zaborców ( w tym przypadku administracji austriackiej ) w dzieleniu i zwasnianiu Polaków i Rusinów, co jest prawdą, ale nie była to jedyna przyczyna. Największym nieszczęściem i praprzyczyną późniejszych tragedii był przede wszystkim sam upadek i likwidacja Rzeczpospolitej. W drugiej połowie XIX wieku w Galicji istotnym czynnikiem były też niewątpliwie aspiracje inteligencji ukraińskiego pochodzenia ( jak to ktoś powiedział, chodziło o uznanie faktu, iż te ziemie zamieszkują dwa równoprawne narody ).
Na przełomie wieków, obok ruchu odrodzeniowego o charakterze chrześcijańsko-konserwatywnym, pojawiły się koncepcje oparte o pozytywizm i sprymityzowany darwinizm społeczny. Warto zaznaczyć, iż sam Roman Dmowski choć przejsciowo, to jednak zafascynowany był poczatkowo pozytywizmem, zaś jego starszy kolega, Zygmunt Balicki, napisał w 1903 roku „Egoizm narodowy wobec etyki”. Dzieło to spotkało się ze zdecydowanym potępieniem ze strony Koscioła Katolickiego, jako sprzeczne ( albo raczej niebezpiecznie zahaczające o sprzecznosc ) z uniwersalizmem Koscioła i jego etyki.
Ukraiński nacjonalizm integralny, zwłaszcza w swojej najbardziej dojrzałej ( zdegenerowanej ) postaci ( Dmytro Doncow, „Nacjonalizm” 1926 ) oparty jest wyłącznie na rozumianych w duchu darwinizmu konceptach biologicznych ( naród pojmowany jako species, ważniejszy od Boga ). Zarówno moralny jak i intelektualny poziom tych koncepcji można porównać jedynie z „Mein Kampf” wybitnego niemieckiego polityka austriackiego pochodzenia.
Opłakane skutki „nacjonalizmu integralnego” ( „Mojej walki” w wersji banderowskiej ) to m.in:
- zastąpienie pojęć i związków cywilizacyjno-kulturowych prymitywnie rozumianą biologią
- degeneracja  i sprzeniewierzenie się Bogu częsci duchowieństwa grekokatolickiego [ wielu z nich, ci którzy swięcili narzędzia mordu, już usłyszeli od Pana Jezusa najstraszniejsze słowa z możliwych: nie znam was! ]
- swiadome odrzucenie wspólnych, ponad pięciowiekowych tradycji historycznych Rzeczpospolitej
- celowe torpedowanie współpracy między bratnimi narodami ( banderowcy przed wojną mordowali przede wszystkim ukraińskich zwolenników współpracy z Polską oraz polskich ukranofilów – w tym kontekscie okrucieństwo ludobójców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej prócz depolonizacji miało za cel trwałe poróżnienie narodów i niemożność odrodzenia wzajemnych więzi na przyszłość ).
Kiedy dziś słyszymy, iż Ukraińcy muszą odwoływać się do tradycji OUN-UPA, bo jakoby nie mieli innych, jest to dalszy ciąg tego samego kłamstwa, które ma na celu m.in. za wszelką cenę oddzielić ich od polskich braci.
Przeciez Stefan Czarniecki z hymnu to wojewoda ruski, czyli dzis tak samo bohater Polaków jak i Ukraińców. Podobnie król Jan III Sobieski, to nie tylko król polski, ale i ukraiński, z matki pochodzącej jeszcze z linii książąt Daniłowiczów. Współczesni Ukraińcy mają tylu wspaniałych bohaterów, do których mogliby bez jakiegokolwiek zażenowania się odwoływać, iż jedyny ich problem, to embarras de richesses – kłopot z nadmiarem!
Oczywiscie propaganda banderowska nie może pozwolić, ażeby ta wyzwalająca prawda dotarła do narodu ukrainskiego, bo wówczas szybko skruszeją i pozostałe ich kłamstwa. Dlatego też banderowcy zakazują korzystania z przebogatego, wspólnego dorobku, skazują na niepamięć przesławnych hetmanów kresowych, książąt i królów, a w to miejsce nakazują czcić swoich własnych oprychów i piekłoszczyków, z Banderą i Szuchewyczem na czele.
Kończąc, tak jak po wojnie warunkiem odbudowy wewnętrznej, zewnętrznej i moralnej Niemiec była ich całkowita denazyfikacja, tak samo warunkiem koniecznym budowy wolnej i chrzescijańskiej Ukrainy jest jej całkowita de-banderyzacja. Nie ma wolnej Ukrainy bez chirurgicznego odcięcia się od banderowskiego balastu, nie będzie wolnej Ukrainy bez wycięcia banderowskiej gangreny, zas ci wszyscy, którzy nie widzą różnicy między Ukrainą a Banderlandem, między kulturą a biologią, między tradycją chrzescijańsko-konserwatywną a darwinistyczno-nazistowską szkodzą wszystkim, a naszym braciom Ukraińcom w szczególnosci.
PS
Kilka pytań pomocniczych dla politycznych daltonistów , giedroyciowców, gazetopolaków i frondystow:
Czy odcięcie się Niemiec od nazistowskiej przeszłosci zubożylo w czymkolwiek ich kulturę, ich znaczenie, czy wręcz przeciwnie?
Czy list ( orędzie ) biskupów polskich z 1965 roku było skierowane do członków NSDAP?
Czy Zachód wspierał i pielegnował niemieckich nazistów w obliczu zimnej wojny i realnego wówczas zagrożenia ze strony Sowietów?
Czy pojednanie w Krzyżowej oparte było na zaakceptowaniu tradycji hitlerowskiej czy raczej na ostatecznym i bezwzględnym jej pokonaniu i odrzuceniu?
Czy możliwe byłoby pojednanie Polaków z hitlerowcami poprzez twierdzenie, że Trzecia Rzesza była przede wszystkim antykomunistycznym przedmurzem Europy?
 
Na zdjęciu wprowadzającym: Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny.
Na zdjęciu poniżej: polskojęzyczna dziennikarka BIanka Zalewska w TVN, w koszulce z banderowskim napisem "Ukraina albo smierc"

KOMENTARZE

 • @
  Takie stanowisko prezentuję cały czas w odniesieni do kwestii ukraińskiej.

  I jest pytanie: czy takie jednostki jak na dolnym zdjęciu, tudzież zbliżone mentalnie, czyli te wołające na Majdanie "sława Ukrainie", to należy od razu zlikwidować, czy powinny mieć jeszcze jakąś szansę?

  Ja jestem za usunięciem.
 • np. Mykoła Nakonieczny odsłaniał pomnik rzeźnika Humania...
  takie to właśnie obecne pachołki chazarskich gangsterów mają ideały :(((
  http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/morderca-polakow-i-zydow-to-bohater-ukrainy-
 • @sosenkowski 17:28:04
  Przerażające jest, że robią to przy wsparciu cerkwi greko-katolickiej, dla której "naród ukraiński" ( w ich pojęciu odwieczny ) jest wazniejszy od Pana Boga. NIewykluczone, iż końcem współczesnego projektu "Ukraina" będzie jedna wielka czarna dziura na wschod od nas, takie Kosowo, tyle że kilkakrotnie większe

  pozdr
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:46:02
  No własnie, choćby dzisiaj Paweł Kowal:

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/pawel-kowal-dowodzi-praw-ukrainy-do-krymu-odwolujac-sie-do-map-niemieckiego-zaborcy-na-ktorych-chelmszczyzna-jest-ukrainska

  to niemożliwe, żeby był tylko skończonym durniem, to musi być banderowski agent wpływu, zwłąszcza w kotekscie jego wczesniejszych inicjatyw

  pozdr
 • Patrząc na przytoczone zdjęcie Blanki Zalewskiej
  Napis na jej bluzce można też odczytać w następujący, nieco przewrotny sposób:

  Barwy Ukrainy to błekit i żółc, zas barwy banderlandu to czerwień i czerń.

  A zatem przesłanie ( zapewnie niezamierzone ) jest takie:

  albo Ukraina będzie błekitno-żółta, albo czeka ją smierć w barwach krwisto-czarnych
 • @MacGregor 18:06:55
  Kiedyś tego palanta widziałem w Świątyni Opatrzności Bożej; znaczy na przeszpiegi tam chadza. Trzeba uważać.
 • @MacGregor 18:06:55
  Wzruszający wiersz

  Czy pamiętasz Panie Boże
  Nad Wołyniem łunę krwawą
  I ten krzyk z płonącej chaty
  Mordowanych przez sąsiadów.
  Chyba byłeś w tamtej porze
  Gdzieś po innej stronie świata,
  Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

  Czy słyszałeś modłę Panie,
  Oczy ojca czy pamiętasz,
  Gdy hańbili córkę jego
  Banderowcy jak zwierzęta...
  On na drzwiach ukrzyżowany
  Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
  Zlitowali się oprawcy
  Skłuli oczy bagnetami...

  Czy widziałeś Ojcze Święty
  Patrząc z góry przez firmament
  Dzieci śliczne jak aniołki
  Na sztachety powbijane...
  Kto je teraz poprowadzi
  Na spotkanie z Tobą Boże,
  One przecież takie małe
  Zbłądzą same w tych przestworzach...

  Czy spamiętasz Panie Świata,
  Męczenników tych z Wołynia,
  Umierali z myślą o Tej,
  która nigdy nie zaginie.
  Polska o nich zapomniała,
  rozpłynęła się w oddali,
  Czasem drżąca ręka starca
  świeczkę jeszcze tu zapali.
  Porastają chwastem zgliszcza,
  groby toną w bujnej trawie,
  Jutro już nie będzie komu
  świeczki za Nich tu postawić.

  Lech Makowiecki
  Wołyń 1943 z
 • @MacGregor 18:51:46
  Ich " Prezydent " ma inne zdanie. Proszę powiedzieć jak określić jego stanowisko ?. https://fbexternal-a.akamaihd.net/safe_image.php?d=AQBoXn2n7YrGUiAU&w=470&h=246&url=https%3A%2F%2Ffbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net%2Fhphotos-ak-xfa1%2Ft31.0-8%2Fs720x720%2F1957633_10152402028660893_8827133809051474398_o.jpg&cfs=1&upscale=1&sx=0&sy=91&sw=720&sh=377
 • à propos braterstwa
  http://reinert.neon24.pl/post/116154,polacy-z-donbasu-prosza-polske-o-ratunek
 • Jeśli Sob ieski, Konrad Korzeniowski itp uważali się za Ukrtaińców to raczej geograficznych
  Podobnie jak poslowie szlachty ruskiej (litewskiej) na elekcje polskich królow niezaleznie od wyzsnania i języka domowego. Ukraińcy jako naród byli przeważnie chłopami unarodowionymi przez antykatolicki kler w kulcie ludobójstwa na Lachach jako elitach analogicznie jak sjnonistyczni potalmudyści-(frankiści wyznawcy Jakuba Lejbowicza Franka ojca duchowego autorow Protokołów Mędrcow Syjonu)) jakoo naród żydowski w kulcie wybraństwa do pasożytnictwa i nowolitwini "etniczni" , ktorych aqntypolskie unaradeawianie zainicjowali glownie po upadku powstania styczniowego księża katoliccy z litewskojęzycznego seminarium dającego pioerwszeństwo do stasnowisk proboszców na Litwie ( konkurowaloi z klerem polskojęzycznym przy poparciu hierarchów odmawiajac spowiedzi, modlitw i kaqzań po polsku nawet w parafiach gdzie litewski wogole nie byl znany).
  Wszystkie te trzy narody wyznają dogmat odwiecznego trwania. Rzeź wołyńską i galicyjską zsaplanowali, zorganizowali i zrealizowali synowie3 popów po polskich szkolach i polskim wojsku więc takie narodowości nie mogą ordzucać takich tradycji bez istotnych zmian sweglo charakteru..
 • @Pope Nimrod 23:55:38
  To wszyscy już wiedzą. Ave.http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2014/09/aabb3-484x400.jpg
 • @PAPuga TASSmańska 01:02:16
  N.W.O & CO. Ave.http://bilderbergmeetings.co.uk/2015/location-austria/
 • @MacGregor 18:01:26
  niewykluczone że ich projekt jest połączony z naszym krajem - w Puławach rządzi Platformą Obywatelską ekipa braci Nakoniecznych właśnie... zbieg okoliczności czy raczej typowe anty-Polskie POchodzenie tuskistowskich kadr???
 • Order
  Macie slusznosc Mc Grzegorzu! Czarnecki sie w grobie przewraca ,gdy widzi te pinde z banderowskim napisem na cyckach. Niepokoi mnie tylko slabiutki odzew na Twoje sluszne, glebokie i wlasciwe rozterki..A zupelnie wkurzylo mnie to, ze Ty i Jeznach zostaliscie pominieci przy rozdaniu Orderow Repnina...Juz o tym rozmawialem z Wladimirem. Czuwaj!

  Ps. Pozdrowienia dla Wojtasa! Swoj chlop!!W ambasadzie mowia, ze ledwo dyszycie,ale jakas zapomoga sie znajdzie..Zrobie, co w mojej mocy.Wkurzaja mnie tylko te wyzwiska, ktore przychodza na moja skrzynke, ale nie wierze w to, by nasi ludzie z NE udostepnili tym kanaliom moj adres..Co o tym myslisz?
 • Sznowny Autor
  Szanowny Autor bloga nie zna pewnych historycznych faktow piszac, ze hetman Czarniecki jest tez bohaterem Ukraincow. Szanowny Autor nie wie, ze po powstaniach Chmielnickiego, Hetman S.Czarniecki przebywal na Ukrainie jako mscieciel za te powstania, w wyniku czego miedzy innymi wymordowal doszczetnie miejscowosc Wielkie Luki, a nastepnie wykopal W Subotach trupa Chmielnickiego I polscy rycerze wloczyli konmi tego trupa po bezdrozach. Poniewaz wkrotce Hetman Czarniecki zmarl na jakos nie bardzo znana wtedy chorobe, dlatego wsrod Ukraincow istnieje legenda, ze za te bezecenstwa zostal on ukarany przez Boga ta smiercia.
 • Pan Zak 08:48:02
  .
  A skad masz takie wiesci . Zak :

  Jeszcze Polska nie zginęła,
  Ale zginąć musi!
  Bolszewicy nie dobili -
  Cholera wydusi!
  ci Moskale wraz z Putinem sa tacy cacy cacy.

  ????
  To twoje tlumaczenie czy sciagnales z sieci , bo nie wiem .
  Ciekawe jest dla mnie pochodzenie piosenki i jakbys mögl wkleic leszcza w calosci , prosze .
 • KONDOLENCJE PARAFIALNE
  .
  Serdeczne wyrazy wspölczucia z powodu smierci stryja .

  Herman Bruner .

  P.s.
  Powiem Tobie w tajemnicy , ze mam rozterke duchowa :
  --- Czy jak gralem kröl Wladyslawa Jagielle w Krzyzakach Sienkiewicza zostane po smierci pochowany w Katedrze na Wawelu czy tez jako Bruner ze Stawki wiekszej niz zycie zostane zakopany w dole po wapnie ?
 • Mr. MacGregor J-23
  .
  Dzizess ale göwno , artystyczne picasso mysli Pawelku .
  Juz möglbys przynajmniej Blanke rozebrac i pomalowac , a tak jak zawsze - kolejna angolska kupa emigracyjny polaczku Made in White Collar .
  Moze zacznij pisac po angielsku - bedzie ciekawiej .
  Uhhhhhh iiiiii , ze cie snopki miejscowe drukuja to jest dopiero zagadka .
  Moze pieknis aktorzyna Riccardo don Koalla nie zmienil jeszcze prochöw
  i dalej ciagnie w noska ( sic! ) , nochala
  ---------------------------------------------- karbidu afganskiego Ninoczku
  ???
  Juz tobie möwilem , przypomne z potrzeby serca :
  Bells püssy Bells ..
  http://www.bells.co.uk/
 • @Max von Stirlitz 12:49:30
  Te slowa podaje S.Piasecki w jednej ze swoich ksiazek, ale nie pamietam dokladnie tytulu; byc moze w "Kochanek wielkiej niedzwiedzicy" albo "Bogom nocy rowny". Nie ma Pan chyba watpliwosci, ze S. Piasecki znal bardzo dobrze Moskali I bolszweikow.
 • @Max von Stirlitz 12:49:30
  Co sie tyczy poczynan Hetmana Czarnieckiego na Ukrainie po powstaniach Chmielnickiego, to oprocz ukrainskich zrodel, o tym pisze Jozef Lubinski, ktory jest autorem ciekawych ksiazek na temat oporu kozakow przeciwko bolszewikom na Kubani.
 • @zak 22:13:10
  Powstanie Chmielnickiego[edytuj | edytuj kod]
  Information icon.svg Osobny artykuł: Powstanie Chmielnickiego.

  Stefan Czarniecki pod Monasterzyskami, obraz Henryka Pillatiego z 1857 roku

  Wincenty de Lesseur, Stefan Czarniecki, 1798
  Popularność zapewnił mu udział w walkach z Bohdanem Chmielnickim (1648-1655). Podczas bitwy nad Żółtymi Wodami w 1648 dostał się do niewoli tatarskiej (w czasie rozstrzygającego starcia występował jako poseł strony polskiej i przebywał w obozie kozacko-tatarskim, gdzie go zatrzymano)[1]. Według niektórych informacji został wywieziony na Krym. Według innych danych niedługo po bitwie zbiegł z niewoli tatarskiej do twierdzy Kudak, po kapitulacji której stał się jeńcem kozackim. Uciekł z niewoli, jednak został powtórnie ujęty.

  W 1649, po zawarciu ugody zborowskiej został wykupiony z niewoli. Rok ten był początkiem jego szybkiej kariery wojskowej, którą w pewnej mierze zawdzięczał poparciu hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego (Czarniecki był najprawdopodobniej świadkiem ostatnich chwil syna hetmana – Stefana po bitwie). Jako pułkownik i porucznik chorągwi hetmańskiej był cenionym doradcą króla Jana II Kazimierza, którego przekonał na naradzie wojennej w Sokalu w 1651 do przerzucenia sił polskich pod Beresteczko. Na postawę Czarnieckiego – chęć zerwania ugody i ukarania kozactwa – wpływ mogło mieć pragnienie zemsty za rok niewoli oraz fakt posiadania majątku na Ukrainie[6]. Niektórzy uważają, że decydująca była jednak ocena sytuacji, jako wymagającej działania ofensywnego[7].

  Pod Sokal przybył na czele własnej chorągwi kozackiej, regimentu dragonów i skwadronu piechoty cudzoziemskiego autoramentu, a w marszu na Beresteczko dowodził pułkiem hetmańskim składającym się z 3 chorągwi husarskich, kilkunastu kozackich i regimentu arkebuzerów[1].

  Jakkolwiek udział Czarnieckiego w bitwie pod Beresteczkiem nie był decydujący dla jej wyniku, to jednak wykazał on tam dowody odwagi, walcząc na prawym skrzydle polskim. Jednakże podobnie jak Lubomirski, zbyt głęboko wszedł w szyk tatarski, powodując przejściowy kryzys na skrzydle, zażegnany przez Jana Kazimierza[4].

  W 1652 na czele chorągwi kozackiej i husarskiej brał udział pod dowództwem hetmana Kalinowskiego w bitwie pod Batohem, zakończonej rzezią 5 tys. doborowych polskich żołnierzy wziętych do niewoli a następnie na rozkaz Bohdana Chmielnickiego wymordowanych przez Kozaków i ordę nohajską[c]. Czarniecki przeżył ukryty w słomie, ale wydarzenie to napełniło go chęcią zemsty[1][4].

  W październiku 1652 został mianowany oboźnym wielkim koronnym w miejsce poległego w bitwie pod Batohem Samuela Kalinowskiego oraz został kasztelanem kijowskim, co dawało mu rangę senatora. Wiosną 1653 na czele dywizji 8 tys. jazdy i dragonów wysłany na Bracławszczyznę w celu oczyszczenia osad i fortec z załóg kozackich. Zajął Niemirów, Bałabankę, Pohrebyszcze, Borszczakówkę. W czasie oblężenia Monasterzysk otrzymał ranę postrzałową w podniebienie. Dowodzenie Czarnieckiego w tej wyprawie spotkało się z krytyczną oceną współczesnych[1].

  W 1654 roku dowodził częścią armii koronnej. Nie potrafił zniszczyć zgrupowania Iwana Bohuna w Winnicy, w wyniku czego zdołało ono udzielić pomocy armii rosyjsko-kozackiej osaczonej pod Ochmatowem. Niepowodzenie to w pewnej mierze wynikało z charakteryzującej Czarnieckiego jako dowódcę skłonności do ryzykanctwa, a także z faktu, że w trakcie walki odniósł poważną ranę uniemożliwiającą dowodzenie


  To bylo z wikipedii.
  Ukraincy byli kiedys naszymi bracmi - wielu jest z pochodzenia Polakami - gdyby nie I Rzeczpospolita ze swa sila zbrojna chroniaca te tereny przez wieki, obecne terytorium Ukrainy byloby zamieszkane przez turkow albo tatarow.
  Niestety Ukraincy maja jeszcze wiele do zrobienia jezeli chodzi o badania historyczne - w tej chwili przejeli oni "GOTOWCE" SPREPAROWANE PRZEZ SOWIETOW BADZ SZWABOW :
 • @zosia1 23:39:02
  "To bylo z wikipedii". No to polecam ,raczej trochę samodzielnego myślenia jeśli to jeszcze jest możliwe .Dalszej dyskusji raczej nie przewiduję .http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=9909
 • @Repsol 00:18:20
  "Dalszej dyskusji raczej nie przewiduję "
  Glupku - ten tekst nie byl dla ciebie. Jak nie rozumiesz o co chodzi, to idz sasiadow pomordowac - "wszedzie sa te ukraince" - moze ci ulzy.
  Wasz obled "wielikaj rasji" jest juz tak zaawansowany, ze nawet gdybym tu pisala o dziewicy orleanskiej albo Krolowej Marysience to je nazwalibysce takze banderowcami albo mordercami upa,
  Niedlugo zaczniecie sie uwazac za Zukowow, katarzyny wielkie albo stalinow("zachodnio" zorientowani wariaci pozostaja ciagle przy Napoleonie , Jezusie i Churchillu).
  Moja cala rodzina zyla setki lat na Ukrainie (Lwow-Stanislawow) - z tego zyje dzis jeszcze kilkadziesiat osob. Czesc z nich spedzila tam w tym roku cale wakacje przejezdzajac ukraine wzdluz i wszerz.Informacje o Ukrainie mam z pierwszej reki i nie jestem zdana na prymitywna smierdzaca hitleryzmem sowiecka propagande.
  Ksiadz oburza sie na Ukraincow - przeciez to instytucja dla ktorej pracuje "ksztalcila i formowala" chmielnickiego i jego ojca, ktory byl zydowskim przechrztem.Ksiadz Izakowicz powinien najpierw zaczac od sprzatniecia w swoim burdelu, bo niestety "raczka" KK , "raczka" jezuitow jest widoczna prawie w kazdej akcji przeciwko narodowi polskiemu.
 • @zosia1 23:39:02
  Chcialbym dodac, ze szwedcy historycy piszacy o tak zwanej Wojnie Szwedzkiej w Polsce, sa bardziej obiektywni od polskich historykow, poniewaz przede wszystkim zgodnie z historyczna prawda, uwazaja, ze w czasie wojen szwedzkich idee nacjonalizmu w Polsce, jak I w Szwecji, czy innych panstwach byly w "powijakach", I nie mialy istotnego znaczenia w decyzjach politycznych elit tych narodow I narodow. Najwazniejszymi ideami bylo ekonomiczne zycie I religje. Dowodem tego jest to, ze w wojskach szweckich napadajacych na Polske brali bardzo licznie Polacy I ludzie z bardzo wielu karajow Europy zachodniej. Ludzie ci zaciagali sie do wojska wybitnych dowodcow, zeby mogli grabic majatki w podbitych karajach. Charakterystycznym zwyczajem wsrod zolnierzy tego czasu bylo po bitwie rozpruwanie zabitych zolnierzy I w ich wnetrznosciach szukanie ukrytych zlotych monet, jakie byly polykane przez zolnierzy przed bitwa. Wlasnie szwedcy historycy pisza, ze Hetman Czraniecki, kiedy poddawal Krakow wojskom szweckim, to przed opuszczeniem Krakowa bardzo zlupil krakowskich mieszczan. Podobnie zlupil tez gdanskich mieszczan. Poza tym pierwszy raz dowiedzialem sie, ze podczas wojny szwedzkiej Moskale dokonali agresje na Polske, ale bardzo szybko sie wyniesli. W polskiej wersji nigdzie nie o tym nie czytalem. Jedynie w Potopie Sienkiewicz pisze o agresji Moskali, ale ona byla przed szwedzka wojna. Niestety kazda wojna jest okrutna, I zawsze w kazdej nacji I w kazdym wojsku sa ludzie, ktorzy dokonuja bardzo okrutnych czynow. Wlasnie, dlatego powstala Konwencja Genewska, zeby w jakis sposob temu zapobiedz. Dla mnie na przykald sienkiewiczowska scena torturowania Azji jest bardzo okrutna I plami rycerski I szlachetny honor sienkiewiczowskich bohaterow. Wdaje mi sie, ze ta scena jest bardzo niepedagogiczna dla czytelnikow powiesci Sienkiewicza.
 • Świetny tekst
  gratuluję bardzo racjonalnie oddaje zarówno tło historyczne jak aktualną sytuację.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31