Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1793 posty 1695 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Nasze kompleksy językowe.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Znakomity felieton Roberta Koscielnego, skopiowany tutaj żywcem metodą na zaocznego studenta mniemanologii i stosunków, o specjalizacji 365 pozycji na każdy dzień roku i jednej dodatkowej w roku przestępnym.

- Nie przechodzą wam dreszcze? - nie dowierzała minister Elżbieta Bieńkowska patrząc na reakcje dziennikarzy na nowy spot, poświęcony 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Nie wiem co odpowiedzieli dziennikarze pani Bieńkowskiej, zwłaszcza ci z tzw. mediów niezależnych (ha, ha – „niezależnych”!). Czy również przeszły ich dreszcze i z jakich powodów.
Trudno jednak było nie zauważyć, jak trzęsie nimi informacja, że oto nowy „prezydent Europy” nie zna zbyt dobrze angielskiego, że po swym wyborze wygłosił mowę po polsku, i że na natarczywe pytanie jakiegoś eurobonzy, na temat poziomu znajomości języka Szekspira powiedział” I will polish my English”. Jak ten temat rozwałkowywali. Jak kpili, jak bździli – to oczywiście aluzja do tekstu „Kartoteki”, Różewicza, który czasami potrafił wyczuć pismo nosem. Krótko mówiąc, kierując się trywialną chęcią „dowalenia” nielubianemu politykowi, bazowali na naszych, a i swoich zapewne, kompleksach prowincji, państwa zaściankowego.
Z jednej strony krytykują establiszmenciaków za to, że sieją narodowe kompleksy, a z drugiej - sami je wzniecają. Bo bądźmy szerzy, co to byłby za problem dla dziennikarzy z kraju bez kompleksów, czyli z takiego, w którym osoba znająca płynnie dwa, trzy języki - ale w żadnym z nich nie mająca nic ciekawego do powiedzenia - uchodził za nic więcej, jak tylko za bezskrzydłą papugę, rezonującą w dowolnym języku świata? U nas jednak jest inaczej: każdy kto zna płynnie choć jeden język obcy, to już gość. I nie jest ważne, że mówi w nim to samo co w swym ojczystym – od rzeczy. Ale mówi jakoś tak mądrzej, głębiej, bo niezrozumiale. Polak patrzy na takiego, niczym chłop pańszczyźniany na dziedzica, który liznął łaciny i teraz przeplata nią swój wywód bez polotu i bez sensu.
Więc nie byłby to żaden problem i zapewne nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby akurat za to ścigać tak w ogóle to bardzo złego polityka i fatalnego premiera rządu.
Tym bardziej, że piłkarzyna z Trójmiasta angielski zapewne zna w stopniu komunikatywnym, a więc pozwalającym się swobodnie porozumieć z Anglikiem, a tym bardziej z Niemcem, Francuzem, Włochem. I to naprawdę wystarczy. Bo przecież nawet podczas rozmów kuluarowych rozstrzyga się sprawy na stopniu ważnym, ale dość ogólnie. Nie przekracza to możliwości lingwistycznych nawet osoby znającej język średnio. Szczegóły, w których jak wiadomo tkwi diabeł, i tak są dopracowywane przez fachowców, a później rozpoczyna się redakcyjna młócka przy ostatecznym formułowaniu zapisów traktatowych czy innych europejskich „wytycznych”. Poza tym o czym to niby Tusk miałby tak zawzięcie dyskutować, wytyczne od poważnych polityków dostanie na kartce i, niczym Nikodem Dyzma, to co miałby powiedzieć po prostu przeczyta.
Śmieszy też podkreślanie, że Francuzi nie wyobrażają sobie, aby stojący na czele ważnych instytucji europejskich politycy nie mówili płynnie po francusku (Tusk jak wiadomo w ogóle nie zna tego języka). Polski dziennikarz bez kompleksów językowych tudzież kulturowych, skomentowałby to stwierdzeniem, że w takim razie Francuzi będą musieli jakoś przeżyć tę tak skandaliczną dla nich sytuację. A może przypomniałby też, iż w końcu i język polski należy do języków urzędowych w eurokołchozie. Więc… Może polish your Polish?
Tusk i jego ferajna mają tyle grzechów na sumieniu, za tyle nieprawości będę musieli odpowiedzieć i , miejmy nadzieję, odpowiedzą przed Polakami, że braki językowe herszta zdają się być, przy tych występkach, cnotami.
A dziennikarze zamiast pogłębiać polskie kompleksy, niech raczej starają się leczyć z nich swoich czytelników. Bo dla nich ważniejsze jest nie to czy Tusk „zna języki”, ale to iż mamy chyba nienajlepszy system edukacji językowej. Stąd, aby opanować na dobrym poziomie język obcy trzeba posyłać dzieci na dodatkowe lekcje a czasami jeszcze wzmacniać to wszystko ekstra korepetycjami. I to jest problem. I o tym piszcie. I z tym walczcie. Zakompleksione fujary jedne!

 

Źródło: //naszeblogi.pl/49432-nasze-kompleksy-jezykowe

 

[ Od siebie dodałby jeno, iż nie da się opanowac dobrze języka obcego, jesli ma się ograniczoną znajomosc własnego – zastanawia mnie, jaką angielszczyzną posługują się moi rodacy w UK, jesli w rozmowie między sobą co drugie ich słowo jest niecenzuralne i niby dlaczego mieliby robić użytek np. z 10 tys. angielskich słow, skoro wystarcza im 100 polskich? ].

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728