Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1793 posty 1695 komentarzy

MacGregor

MacGregor - J-23 na angielskiej prowincji

Dr Andrzej Zapałowski: Newport.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czego spodziewmy się po Newport.

 

Ten szczyt będzie należał do jednych z najważniejszych w ostatnich dekadach. Zwłaszcza dla nowych członków będzie on miał istotne znaczenie. NATO będzie musiało zdefiniować swoje cele w Europie Środkowej. Z jednej strony problem Niemiec polegający na dążeniu do niewzmacniania Polski i krajów bałtyckich, z drugiej strony interesy gospodarcze Berlina z Moskwą. Do tego wszystkiego dochodzi „honorowa” rozgrywka Waszyngtonu z Moskwą o Ukrainę. Problem polega na tym, czym dzisiaj jest Ukraina? Administracyjnym obszarem na mapie do której przynależy Krym? Państwem podzielonym wojną? Obszarem wpływów oligarchów? Te pytania staną się bardzo ważne podczas tego szczytu.
 
Dzisiejsza Ukraina to państwo o które walczą nacjonaliści i separatyści. Pytanie tylko czy mają ten sam obszar na myśli? Poprzez wzajemne strzelanie do siebie określili już swoje wizje Ukrainy. Dla jednych to są marzenia, wsparte ideologiami o Wielkiej Ukrainie, dla drugich to okupanci ziem ukraińskich ale nie należących do Galicjan. Mamy oto nowy problem, który wydaje się stary. Jest Ukrainiec kozacko- rosyjski, jest Ukrainiec kozacki i jest Ukrainiec czerwono-czarny który chce być wielki. Pytanie tylko, co ich łączy? Kiedyś wiele, trochę tradycji, trochę języka, trochę wiary. Dziś dzieli ich język, wiara i wizja przyszłości. Pytanie tylko jak żyć? A zwłaszcza jak wspólnie żyć kiedy sąsiad zabił sąsiadkę. To nie będzie życie, a nawet wegetacja. To będzie nienawiść i chęć odwetu. Jak chcemy mieć spokój za wschodnia granicą, nie przeszkadzajmy w stawianiu pomiędzy nimi płotów. Nie ważne czy to będą betonowe mury czy granice. Ważne aby do nas nie przenosili swojej nienawiści.
Źródło: www.zapalowski.eu

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728